Černé lekníny

I malebná města skrývají temnou tvář a nebezpečná tajemství z minulosti. Francouzské městečko Giverny je domovem zahrad, kde maloval své obrazy Claude Monet. Koloběh města, přes den plného turistů, navždy změní nejen tři vraždy, ale i záhadně zmizelý obraz černých leknínů. Kdo zabil školáka, starého malíře a úspěšného očního lékaře? Kam zmizely obrazy z Monetova domu, zejména Černé lekníny, o nichž se povídá, že je slavný malíř namaloval těsně před smrtí? Policistům znesnadňuje vyšetřování mnoho matoucích stop, zamlčovaných faktů, ale také láska a ničivá vášeň. Uprostřed dění, v němž se prolíná přítomnost s minulostí, jsou tři ženy: velice talentovaná jedenáctiletá dívka, nebezpečně svůdná učitelka a stará vdova, která všechno pozoruje z věže svého mlýna. Pouze ony znají pravdu. Co všechno skrývají?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345984/cerne-lekniny-leB-345984.jpg 3.9166

Nymphéas noirs (2011)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Motto

sabca
07.12.2018

Knížka se mi četla dobře, ale vzhledem k tomu, že slavní malíři nejsou můj koníček, ubrala jsem jednu hvězdičku.

Rade
27.11.2018

Velké plus za Moneta a Giverny. Kniha mě přiměla „projít se“ ulicemi městečka a Monetovou zahradou, prohlédnout si Monetova díla a nakonec i díla ostatních impresionistů.
Detektivka s trochu s „červenoknihovním“ nádechem, s ohledem na konečné vyústění to kupodivu odpouštím. Na dnešní způsob psaní pomalý rozjezd, kdo na tohle tempo přistoupí, rozhodně si poněkud zlověstně se tvářící příběh užije…
Za Moneta, impresionisty, malířský pohled a nakonec i za hodně dobře poskládaný příběh přidávám poslední hvězdu.

Baiba
25.11.2018

Hodnotím trochu s odstupem, takže už je to spíše o závanu pocitů, které ve mně kniha zanechala. Atmosféra je vtahující, zápletka zajímavě rozvržená, ale celé se to trochu táhlo a chvílemi jsem se do čtení musela nutit. Nicméně nápad situovat příběh do městečka Giverny je skvělý a milovníci impresionistů si mohou hvězdičku přidat. Autor se zjevně snažil zachytit místo podobně neuchopitelně a barevně jako kdysi Monet na svých obrazech.

aralka
25.11.2018

Na této knize vidím, jak hodně se liší názory lidí a žasnu... je to pro mě po pravdě dost nepochopitelné, že tuto knihu může někdo označit za odpad nebo jí dát pouze jednu hvězdičku :-( Já jsem byla z knihy naprosto unešená, mě se na ní líbilo vše... zasazení příběhu do přímo "impresionistického" městečka Giverny a Monetových zahrad, kde Monet žil 30 let před svou smrtí a maloval pouze obrazy leknínů, popisy zahrad, to, že se příběh hodně dotýkal malířství a obrazů, kriminální zápletka, pravdivé životopisné údaje o Claudovi Monetovi a v neposlední řadě i to poselství, že pokud si během života neplníme sny, jednoho dne zjistíme, že už je na to pozdě, že je pozdě na všechno i na život samotný .... I způsob, jakým je kniha vystavěná mi moc vyhovoval, na konci se vše logicky propojí, i když během knihy se děj může zdát poněkud zmatený... kniha mě vyloženě bavila, čtení jsem si užívala a záměrně ho protahovala, abych s knihou mohla být co nejdelší čas... parádní čtenářský zážitek, za mě jednoznačně pět hvězdiček!!

mariva
19.11.2018

Autorovy knihy mám ráda a tato mi v přečtených chyběla. Nějakou dobu se mi zdálo, že nebude tak napínavá a zajímavá jako jiné jeho knihy, ale líbilo se mi prostředí, ve kterém se děj odehrával - Giverny a Monetovy zahrady bych ráda někdy navštívila, v Rouenu před katedrálou, kterou Monet maloval, jsem kdysi také stála. Zajímavé střídání tří hlavních ženských postav dostalo v závěru úplně jiný rozměr a stejně jako u ostatních autorových knih to najednou bylo něco nečekaného. Právě tohle mám u autora tak ráda.

Lykke
05.11.2018

Dost dlouho jsem si myslela, že to bude takové poklidné detektivní čtení jako jsou příběhy s inspektorem Gamachem. Poznávat Giverny a dozvídat se více o impresionistech mě bavilo. Zápletka byla velmi originální, ale v poslední třetině jsem začala kroutit hlavou nad některými věcmi, např. nad jednáním inspektora Sérénaca. Ze závěru jsem byla rozpačitá.

Sasanka173
22.10.2018

Trochu jsme se ze začátku neorientovala v postavách- "tři ženy". Velmi čtivé, rozuzlení napínavé. (Četla jsme v letadle a ani jsme nevěděla, že letíme :-) ) A také mne dílo poučilo, že jsme se více dozvěděla o malíři Monetovi. A Francii mám prostě ráda . Doporučuji!!

ArwenAragorn
12.10.2018

Vyprávění o třech ženách pojal autor skutečně netradičně. Ze závěru jsem rozpačitá, musela jsem si ho přečíst ještě jednou, nějak jsem nechápala. Ale kniha je krásně napsaná, tak, jak to autor umí, velice čtivá, s originální zápletkou, spolčuje se tady láska s vášní a s vraždami a navíc jsem se dozvěděla spoustu nového o impresionistech.
Nechte se i vy unášet dokonale promyšleným příběhem.

broskev28
29.09.2018

Postupně pročítám všechny autorovy knihy a kdybych měla známkovat, pořád by mi na jedničku vyšel jen první román, Vážka. Bussiho příběhy jsou hodně zamotané, řešení bývá často téměř neuvěřitelné. V tomto příběhu se navíc dozvídáme spoustu detailů o impresionistech, především o Claudu Monetovi, o barvách a barevných kompozicích, ale především o tom, jak se městečko Giverny změnilo zásluhou Moneta, který tu strávil posledních 30 let života.
Vlastní detektivní příběh mi zase - jako je tomu u tohoto autora vždy - unikl, měla jsem velký problém orientovat se v postavách. Ačkoli datace kapitol odkazuje na současnost, není tomu vždy tak; to byla první věc, která mě mátla. Dalším problémem pro mě byla jména, občas jsem si vůbec nebyla jistá, která postava právě teď kráčí vesnicí.
Takže doporučuju a přeju, abyste byli pozornější čtenáři než já a abyste se v příběhu lépe orientovali.

jesterka.as
25.09.2018

Autor se mi zamlouvá čím dál tím víc. Kniha je úžasná. Nepatřím mezi osoby, které u detektivek už od 2. stránky ví kdo je vrah a oč v příběhu jde. A v tomhle příběhu to bylo tak geniální a tak úžasně "zmatené", že jsem to nerozluštila do "poslední" strany. Ano malé tušení jsem cca od půly knihy měla, ale stejně jsem to puzzle nedokázala poskládat dohromady. Za mě prostě geniální, senzačně napsané.

gordon13
16.09.2018

Uchvatná kniha, zdánlivě roztříštěný a zmatený děj dostává koncem zcela jiný rozměr...musím konstatovat, že mě kniha vzala za srdce!

BaNaMa
13.09.2018

Nedokopala jsem se abych knihu dočetla. Nějak jsem se v tom celém ztrácela a nenašla jsem nic pozitivního proč ji dočíst. Ani mě nezajímalo kdo byl vrah a proč se všechno dělo. Za sebe nedopořučuji :-(

tchiwawa
25.08.2018

Jedná z těch zajímavějšich knih, ale rozjela se spíše až ke konci, kdy do sebe všechno zapadlo. Poté jsem si pár kapitol přečetla znovu a našla tam pár chyb v příběhu, ale nic co by zkazilo můj dojem z knihy. Za mě originální ctivo...

Terka1975
21.08.2018

Je zde všechno, co žena prožívá, zločin, vášeň, krásné romantické prostředí, hořkost i smutek zároveň, krása barev, opravdu impresionistický počin s nečekaným a dokonalým koncem.

Hvězdinka
12.08.2018

Uff, skvele, nemohu popadnout dech, jeste jsem nic tak propracovaneho necetla! Prvni dve strany me okamzite vtahly do deje, pak se to zhruba do poloviny vleklo, byly i nudne pasaze, ale vse odpusteno druhou polovinou a rozuzlenim, kdo je kdo... Mela jsem pusu dokoran a tleskam autorovi za tak propracovane dilo.

yellowbanna
18.07.2018

Bavilo mě zasazení napínavého příběhu do impresionického rámu.
Živě jsem viděla celé Giverny i s jeho letními barvami. Líbila se mi stavba příběhu, i když k rozuzlení bych měla pár připomínek. To bych ale prozradila moc. Jako letní detektivka dobré!

Danago
03.07.2018

Pro toho koho zajímá Claude Monet a malířství to bude zajímavá volba.
Bohužel mě knížka dlouhou dobu neoslovila . Připadala mi chaotická a nesourodá. Knížku jsem přečetla do strany 390 s obrovským přemáháním. Pokud vydržíte až sem, tak se na posledních asi 30ti stránkách všechno vysvětlí takovým šokujícím způsobem, že jsem se nestačila divit. Vše , co se mi zdálo do té doby popletené a nesouvislé se najednou spojilo.
Konec to zachránil.

Procentruk66
13.06.2018

Knihu stálo zato číst už jenom kvůli pointě, jedno z nejzajímavějších pojetí detektivky, jaké jsem četla. Bezprostředně po dočtení bych asi hodnotila plným počtem, s odstupem času přece jen o jednu méně. Bussiho styl mám ráda, jeho knihy jsou kombinací více žánrů.

cikáda
12.06.2018

Překvapivý závěr.. Děj mi chvílemi připadal chaotický a vyprávění nesourodé. Čtvrtá hvězda za Moneta a Giverny.

Devorah
28.05.2018

S touto knihou to vypadalo na výborně strávený čas. Nabízela nejen detektivní zápletku, ale jako bonus navíc i umělecké prostředí v nádherném francouzském Giverny. Ovšem místo slibovaného popisu se mi dostalo naprosto nezáživného vyprávění - vyprávění bez ladu a skladu, kde se hlavní hrdinové potkávají, míjejí, jejich život plyne nudně, stejně jako celý děj této knihy. Po týdnu čtení, kdy jsem nebyla schopna se začíst, kdy nuda dosáhla vrcholu, jsem knihu prolistovala, abych zjistila, oč v ní jde. Opravdu ne, nelze doporučit. Snad jen pouze v případě, že hledáte knihu, u které vás přemůže spánek, to vám tato kniha stoprocentně zaručí.

alena50
19.05.2018

Na knihu jsem čekala v knihovně skoro půl roku. Autora jsem neznala, ale byla jsem v Giverny a byla jsem tam doslova okouzlena. Proto, když jsem četla, že autor se drží přesně popisu vesnice, chtěla jsem knihu přečíst. A nezklamala, i s tím úžasným koncem. Začala jsem něco tušit, co se týče konce, při popisu Fannetiny domácnosti. Skvělé.

Dresia
19.05.2018odpad!

Hm. Vážka mě nadchla, Maminka ... jsem dočetla silou vůle, a toto mě nebavilo ani trochu. Další knihu autoura už si určitě nekoupím.

Zuuuza
18.05.2018

Myšlenka je výborná, pointa překvapivá. Nicméně kniha je na mě příliš zdlouhavá, místy jsem ztrácela trpělivost. O to více mě pak bily do očí podivné výrazy jako například "nastavila dvě předloktí" (snad obě), "soustřeďovala se" (kam se podělo staré dobré soustředila se?) a podobné drobné detaily. Už tak místy těžko čitelnou knihu některé zvláštně přeložené věty ještě komplikovaly, protože mi místy nedávaly smysl (slovo vztyčila zjevně chápu jinak než překladatelka).
Být kniha svižnější, asi bych měla větší požitek.

Adriana.82
28.04.2018

dávám dvě hvězdy,ale vlastně bych je měla dostat spíš já - za to,že jsem vydržela do 160.stránky ... tohle fakt bylo divný .......

hanulka26
07.04.2018

Jako román dobré (thiller si představuji jinak),francouzské městečko Giverny tak dobře vykreslené, že bych měla chuť hned tam zajet, zajímavé informace o Claudu Monetovi mě donutili si o něm vyhledat ještě více, tohle mě bavilo, závěr byl výborný, takto vystavěnou knihu jsem asi ještě nečetla, ale vprostřed příběhu jsem se i trochu nudila, bylo to zbytečně natahované proto čtyři body.

embi
24.03.2018

Ze závěru jsem byla úplně paf! Lovila jsem pak v paměti některé momenty, nad kterými jsem se pozastavila, a rázem to dávalo smysl. Parádní je i vykreslení všech postav a místa, hned jsem lovila v mapě a hledala informace. To se mi často nestává. Jen asi kvůli nedostatku malířského cítěni mi některé pasáže prostě připadaly zbytečně protahované.

nefernefer
17.03.2018

Mám ráda knihy, které mají kromě samotného příběhu ještě nějakou přidanou hodnotu. V případě téhle knížky nejde jen o obyčejnou detektivku. Je to takový malý úvod do dějin impresionismu. Dozvíte se spoustu zajímavostí nejen o Monetovi, ale třeba i o českém malíři Václavu Radimském. I sama kniha je psána tak, že popis jednotlivých scén ve vás vyvolává iluzi barev, nálad, pocitů. Před časem jsem na Pražském hradě navštívila nádhernou výstavu českého impresionismu. Kdybych tuhle knížku bývala byla četla před tím, docela jistě bych si tu výstavu užila ještě víc. Samotný příběh je zajímavě vrstvený a závěr je poměrně překvapivý. A hořce sladkobolný. Nicméně důležitější je to, že ve vás tahle kniha vzbudí neodbytnou touhu rozjet se do Giverny, jít na výstavu impresionismu, přečíst si Aragonova Aureliána, zkrátka že vás nutí rozšířit si obzory. A to je z mého pohledu jedna z věcí, kvůli které rozhodně stojí za přečtení. :-)

Cella
15.03.2018odpad!

Tak tohle jsem vůbec nepobrala. Postavy nebyly ničím výjimečné, děj nepůsobil impresionisticky (jak bylo snad zamýšleno), ale pouze zmateně. Škoda.

Silwinka87
15.03.2018

Nejvíc se mi líbil závěr..Ten byl naprosto dokonalý,propracovaný do detailů..Na druhou stranu,děj se celkem vlekl..Proto dávám o jednu hvězdičku míň.
Můj celkový dojem je ale dobrý,líbil se mi zakomponovaný příběh Moneta do děje a taky popsaná atmosféra Giverny..
Celou dobu,co jsem četla knížku,jsem si říkala,že bych Giverny jednou ráda navštívila..
Knížku doporučuji,určitě stojí za přečtení.

Tiffany
15.02.2018

Tak já nevím..., mám smíšené pocity. Rozhodovala jsem mezi 3-4. Na jednu stranu to byl opravdu zvláštní, dost utahaný příběh s detektivní zápletkou..., kde se vlastně nic moc nedělo....,ve snaze navodit "impresionistickou atmosféru"...., na druhou stranu...., ten závěr byl asi nejvíc. A protože mám ráda umění, bych ho ráda viděla zfilmovaný. Už kvůli tomu prostředí Monetových zahrad.