Černé lekníny

Černé lekníny

I malebná města skrývají temnou tvář a nebezpečná tajemství z minulosti. Francouzské městečko Giverny je domovem zahrad, kde maloval své obrazy Claude Monet. Koloběh města, přes den plného turistů, navždy změní nejen tři vraždy, ale i záhadně zmizelý obraz černých leknínů. Kdo zabil školáka, starého malíře a úspěšného očního lékaře? Kam zmizely obrazy z Monetova domu, zejména Černé lekníny, o nichž se povídá, že je slavný malíř namaloval těsně před smrtí? Policistům znesnadňuje vyšetřování mnoho matoucích stop, zamlčovaných faktů, ale také láska a ničivá vášeň. Uprostřed dění, v němž se prolíná přítomnost s minulostí, jsou tři ženy: velice talentovaná jedenáctiletá dívka, nebezpečně svůdná učitelka a stará vdova, která všechno pozoruje z věže svého mlýna. Pouze ony znají pravdu. Co všechno skrývají?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/345984/cerne-lekniny-leB-345984.jpg 3.9129
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Motto

Danago

Pro toho koho zajímá Claude Monet a malířství to bude zajímavá volba.
Bohužel mě knížka dlouhou dobu neoslovila . Připadala mi chaotická a nesourodá. Knížku jsem přečetla do strany 390 s obrovským přemáháním. Pokud vydržíte až sem, tak se na posledních asi 30ti stránkách všechno vysvětlí takovým šokujícím způsobem, že jsem se nestačila divit. Vše , co se mi zdálo do té doby popletené a nesouvislé se najednou spojilo.
Konec to zachránil.

Procentruk66

Knihu stálo zato číst už jenom kvůli pointě, jedno z nejzajímavějších pojetí detektivky, jaké jsem četla. Bezprostředně po dočtení bych asi hodnotila plným počtem, s odstupem času přece jen o jednu méně. Bussiho styl mám ráda, jeho knihy jsou kombinací více žánrů.

cikáda

Překvapivý závěr.. Děj mi chvílemi připadal chaotický a vyprávění nesourodé. Čtvrtá hvězda za Moneta a Giverny.

Devorah

S touto knihou to vypadalo na výborně strávený čas. Nabízela nejen detektivní zápletku, ale jako bonus navíc i umělecké prostředí v nádherném francouzském Giverny. Ovšem místo slibovaného popisu se mi dostalo naprosto nezáživného vyprávění - vyprávění bez ladu a skladu, kde se hlavní hrdinové potkávají, míjejí, jejich život plyne nudně, stejně jako celý děj této knihy. Po týdnu čtení, kdy jsem nebyla schopna se začíst, kdy nuda dosáhla vrcholu, jsem knihu prolistovala, abych zjistila, oč v ní jde. Opravdu ne, nelze doporučit. Snad jen pouze v případě, že hledáte knihu, u které vás přemůže spánek, to vám tato kniha stoprocentně zaručí.

alena50

Na knihu jsem čekala v knihovně skoro půl roku. Autora jsem neznala, ale byla jsem v Giverny a byla jsem tam doslova okouzlena. Proto, když jsem četla, že autor se drží přesně popisu vesnice, chtěla jsem knihu přečíst. A nezklamala, i s tím úžasným koncem. Začala jsem něco tušit, co se týče konce, při popisu Fannetiny domácnosti. Skvělé.

Dresia
19. květnaodpad!

Hm. Vážka mě nadchla, Maminka ... jsem dočetla silou vůle, a toto mě nebavilo ani trochu. Další knihu autoura už si určitě nekoupím.

Zuuuza

Myšlenka je výborná, pointa překvapivá. Nicméně kniha je na mě příliš zdlouhavá, místy jsem ztrácela trpělivost. O to více mě pak bily do očí podivné výrazy jako například "nastavila dvě předloktí" (snad obě), "soustřeďovala se" (kam se podělo staré dobré soustředila se?) a podobné drobné detaily. Už tak místy těžko čitelnou knihu některé zvláštně přeložené věty ještě komplikovaly, protože mi místy nedávaly smysl (slovo vztyčila zjevně chápu jinak než překladatelka).
Být kniha svižnější, asi bych měla větší požitek.

Adriana.82

dávám dvě hvězdy,ale vlastně bych je měla dostat spíš já - za to,že jsem vydržela do 160.stránky ... tohle fakt bylo divný .......

hanulka26

Jako román dobré (thiller si představuji jinak),francouzské městečko Giverny tak dobře vykreslené, že bych měla chuť hned tam zajet, zajímavé informace o Claudu Monetovi mě donutili si o něm vyhledat ještě více, tohle mě bavilo, závěr byl výborný, takto vystavěnou knihu jsem asi ještě nečetla, ale vprostřed příběhu jsem se i trochu nudila, bylo to zbytečně natahované proto čtyři body.

embi

Ze závěru jsem byla úplně paf! Lovila jsem pak v paměti některé momenty, nad kterými jsem se pozastavila, a rázem to dávalo smysl. Parádní je i vykreslení všech postav a místa, hned jsem lovila v mapě a hledala informace. To se mi často nestává. Jen asi kvůli nedostatku malířského cítěni mi některé pasáže prostě připadaly zbytečně protahované.

nefernefer

Mám ráda knihy, které mají kromě samotného příběhu ještě nějakou přidanou hodnotu. V případě téhle knížky nejde jen o obyčejnou detektivku. Je to takový malý úvod do dějin impresionismu. Dozvíte se spoustu zajímavostí nejen o Monetovi, ale třeba i o českém malíři Václavu Radimském. I sama kniha je psána tak, že popis jednotlivých scén ve vás vyvolává iluzi barev, nálad, pocitů. Před časem jsem na Pražském hradě navštívila nádhernou výstavu českého impresionismu. Kdybych tuhle knížku bývala byla četla před tím, docela jistě bych si tu výstavu užila ještě víc. Samotný příběh je zajímavě vrstvený a závěr je poměrně překvapivý. A hořce sladkobolný. Nicméně důležitější je to, že ve vás tahle kniha vzbudí neodbytnou touhu rozjet se do Giverny, jít na výstavu impresionismu, přečíst si Aragonova Aureliána, zkrátka že vás nutí rozšířit si obzory. A to je z mého pohledu jedna z věcí, kvůli které rozhodně stojí za přečtení. :-)

Cella
15. březnaodpad!

Tak tohle jsem vůbec nepobrala. Postavy nebyly ničím výjimečné, děj nepůsobil impresionisticky (jak bylo snad zamýšleno), ale pouze zmateně. Škoda.

Silwinka87

Nejvíc se mi líbil závěr..Ten byl naprosto dokonalý,propracovaný do detailů..Na druhou stranu,děj se celkem vlekl..Proto dávám o jednu hvězdičku míň.
Můj celkový dojem je ale dobrý,líbil se mi zakomponovaný příběh Moneta do děje a taky popsaná atmosféra Giverny..
Celou dobu,co jsem četla knížku,jsem si říkala,že bych Giverny jednou ráda navštívila..
Knížku doporučuji,určitě stojí za přečtení.

Tiffany

Tak já nevím..., mám smíšené pocity. Rozhodovala jsem mezi 3-4. Na jednu stranu to byl opravdu zvláštní, dost utahaný příběh s detektivní zápletkou..., kde se vlastně nic moc nedělo....,ve snaze navodit "impresionistickou atmosféru"...., na druhou stranu...., ten závěr byl asi nejvíc. A protože mám ráda umění, bych ho ráda viděla zfilmovaný. Už kvůli tomu prostředí Monetových zahrad.

Peršanka

Nedám odpad, to by nebylo fér. Odpadla jsem já během druhé kapitoly. Takže doporučuji leda místo prášku na spaní. Rádoby tajuplný poetický blábol...

Bustedka

Jedna hvezdicka dolu za to, ze byl pribeh pomerne zdlouhavy. Ale ackoliv jsem byla zprvu trochu na vazkach, vysledek me mile prekvapil. Pomefne obohacujici cist detektivku, ktera je tak nejak jina

Janek

Geniálně komponovaný a skvěle gradující román, který - jak už teď tuším - bude nepochybně patřit k tomu nejlepšímu, co letos přečtu.
Není to jednouché čtení, text vyžaduje opravdu velké soustředění, ale o to víc pak může čtenáře obohatit. Bussi mistrně převádí impresionismus z malířských pláten na stránky knihy, kde pomalu a lehce odkrývá spletitou mozaiku osudů, motivů a odhalení.
Bravo! 200 %

Peyka

Perfektni! Jsem naprosto nadsena! Uz dlouho jsem necetla takhle promyslenou a kompozicne takhle slozite vystavenou knihu. Autor vyborne kloubi prvky detektivniho romanu a thrilleru se svymi znalostmi umeni...prostredi francouzskeho Giverny je vykresleno realisticky a zacleneni Moneta a obdobi impresionismu v ramci celeho deje je primo fascinujici...rozzuzleni je necekane, myslim, ze malokdo si vse posklada dohromady, i kdyz autor dava v prubehu indicie, a samotny konec knihy na zaverecnych dvou strankach je dojemny. Urcite zarazuji do mych oblibenych titulu. Doporucuji tem, kteri maji radi chytre knihy na urovni s detektivni zapletkou a nestastnou a zvracenou laskou :)

mulder
13.12.2017

Po skvělé Vážce je to moje druhá kniha tohoto autora. Mistrně napsaná kniha, od které jsem se nemohl odtrhnout. Doporučuji:-)

prestiggio
12.12.2017

Tak toto sa mi pacilo. Myslela som si, že viem a ono to bolo uplne inak.

PavlínaAlžběta
04.12.2017

Naprosté nadšení z této knihy. Knihu jsem si přála k Vánocům, ale náhodou ji zahlédla v antikvariátu nedotčenou a hned se na ni vrhla. Jsem milovnice umění a milovnice detektivek... toto spojení, obálka, anotace a skvělý spisovatel Bussi, prostě dokonalost. Příběh je úžasný, skvělý námět, čte se jedním dechem a já se nemohla od knihy odpoutat, z počátku se kniha pomalu rozjíždí, což může nedočkavého čitatele odradit. Pachatele budete odhadovat postupně, můžete se mýlit i nikoliv.. nechci se chlubit, ale vraha jsem tipla dobře. Popsaná atmosféra, okolí a městečko, umění, tři vyprávění tří žen tří generací... A ten závěr!!!! Velmi překvapující a dlouho vstřebávající :) Vážně doporučuji

mikika
28.11.2017

tak tomu říkám pointa...

Mahuleno
24.11.2017

Nejen detektivní román, čtenář se dozví řadu zajímavostí o samotném Monetovi, jeho díle. A jak je zřejmé z titulu knihy, především také o sérii obrazů, na kterých jsou hlavním motivem právě lekníny. A těcj je skutečně v Monetově díle mnoho. DĚěj románu je vsazen do prostředí reálného městečka Giverny, kde Monet dlouho žil, tvořil a zemřel. První vražda románu na sebe nenechá dlouho čekat a autor čtenářovo podezření na pachatele přehrává postupně na několik osob, což je samozřejmě u detektivky klasika. Nicméně konečné rozuzlení je velmi překvapivé. Aspoň pro mne bylo - možná, že vnímavější či pozornější , dobře řeknu to na plnou...ústa - chytřejší, čtenář to odhalí dříve. Já jsem autorovi na jeho fintu s výstavbou děje tak zvaně skočil. A přiznávám, že v první chvíli jsem bral závěrečné vyřešení skoro jako podraz. A přemýšlel jsem, jestli jsem někde nepřehlédl nějaký náznak, skrytou nápovědu, zpětně už se mi ale nechtělo po tom pátrat. Přesto všechno se mi román líbil, s klidným svědomím ho mohu doporučit k přečtení. Současně doporučuji číst velmi pozorně!

Nikkaa
23.11.2017

Kniha se cetla celkem dobře,vse šlo jak ma klasicky detektivní příběh,ale ten konec zmatek a zmatek v hlavě mam :-) vubec si nejsem jista co vlastně se tam stalo...:-)

Haen
20.11.2017

Skvělá kniha se zajímavými detaily z Monetova života. Překvapivý závěr ještě trochu vstřebávám, ale jinak to byl zážitek.

happy-smile
17.11.2017

Autor má zajímavý styl psaní, zaujal mě hned na prvních pár stránkách. Konec byl teda hodně překvapivý, musím říct, že to se autorovi hodně povedlo a jsem opravdu zvědavá na jeho další knihy, jestli se bude jednat o něco podobného ražení. Navíc vás tato kniha opravdu vtáhne do městečka Giverny a budete si jej chtít alespoň virtuálně projít, ne-li do něj rovnou zajet. V tomto ohledu mi to připomnělo knihy Petera Maye, který také píše takto sugestivně.

Lotka
14.11.2017

Začátek mě zaujal, ale pak nastala nuda a táhlo se to...ke konci zajímavé rozuzlení, ale celému příběhu to nepomohlo, abych dala vyšší hodnocení.

Lidka
14.11.2017

Tak to je génius psaní spletitých dějů tenhle pan Michael Bussi. Četla jsem všechny jeho knížky a všechny jsou naprosto skvělé. Miluji tyhle promyšleně vystavěné příběhy. Navíc mne donutil podívat se na dílo malíře Moneta i si na Googlu najít městečko Giverny, kde se děj odehrává. Tohle miluji, když mne autor k tomuto přiměje. Obohacuje mne to o to víc. P.S. Doporučuji před četbou si tohle prohlédnout, budete díky znalosti reálií vtaženi do děje o to víc.

Selinute
06.11.2017

Z knihy jsem nadšená...
Už Vážka bylo poutané čtení, ale Černé lekníny jsou nepřekonatelné. Malebné francouzské městečko, kde na vás ze všech stran dýchá impresionismus Claude Moneta, kde láska, vášeň a zločin kráčí ruku v ruce je dějištěm tohoto detektivního románu. Od začátku mě kniha dokázala svým příběhem zaujmout, dokonale mně sedla a já si ji užívala. Závěr je velmi, velmi nečekaný a naprosto nepředvídatelný...
Černé lekníny je skvělá kniha stvořená pro chvíle odpočinku. Bussiho za tento úžasný počin chválím a přidávám do oblíbených.

gad
30.10.2017

Velmi zajímavá kniha. Já osobně jsem si ji užil. Příběh je zajímavý svým vyprávěním ve třech rovinách, ze třech pohledů tří různě starých žen. Netečou potoky krve a přesto je děj napínavý. V Giverny jsem sice nebyl, ale prošel jsem si to městečko na googlu a najednou jsem měl hrdinům knihy blíž. Navíc jsem si rozšířil mé, doposud mizivé, znalosti o impresionismu a jeho hlavním představiteli malíři Claude Monetovi.