Král Šumavy

Příběh z poúnorového života dřevařské vesnice u bavorských hranic a ze života pohraničníků, kteří dlouho bezvýsledně pátrají po nepolapitelném muži, „Králi Šumavy“, a snaží se překazit jeho protizákonnou činnost, vyplývající z nenávisti k novému politickému a státnímu zřízení.

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22855/kral-sumavy.jpg 3.7139

Kniha Král Šumavy

KnihovniceVěra

Kniha ještě detailněji než film popisuje praktiky příslušníků Sboru národní bezpečnosti po Únoru 1948 na hranicích s Bavorskem, jednostranně vyzdvihuje jejich "zásluhy" o zadržení lidí nepřátelských nebo nepohodlných komunistickému režimu, kteří se rozhodli odejít na Západ. Zatkli je třeba jen proto, že vystoupili z autobusu blízko hranic a nesli si kufry = pokus o trestný čin opuštění republiky. Vadil mi ten autorův třídní pohled, kádrování lidí a oslava věčně vzteklých soudruhů z SNB. Jejich těžká služba ve mně nevyvolala soucit, vždyť se do SNB přihlásili dobrovolně (teprve později pro roce 1950 byla zřízena Pohraniční stráž a hranici střežili vojáci povinné základní služby, ale to už je mimo časový rámec tohoto románu).
Opravdu přesná ukázka té doby vysídlování pohraničí, nastolování komunistických praktik včetně opěvování třídně uvědomělých hrdinů, jejich kulturní činnost (dechovka v místní hospodě)...
Za mě horší než film.

Abroš

Dobrodružný příběh posádky pohraničníků . "Poplatné" době, ikdyž poplatné je asi špatné slovo. Prostě byla taková doba.....Dobře čtivá dobrodružná kniha.

Kontryhelka

Klasika, kterou není třeba představovat. Pro pamětníky jistě agitka, ale taková prostě byla doba a kniha i film zapadají právě do této doby a příběh je pěkný, i když syrovost té doby z ní čiší.

georginaa
07.08.2021

Poutavé čtení z pohraničí Šumavy padesátých let, kde jednotka pohraničníků se snaží zlikvidovat převaděče, kteří výborně znají svůj kraj a převádějí lidi na obě strany hranice.... Příběh se hodně připomíná spíše filmem než knihou. Nezapomenutelný Jiří Vala, Radovan Lukavský, Jaroslav Marvan a plno dalších herců, kteří ne nadarmo jsou zasloužilými umělci.

pepa4081
30.04.2021

Doba, ve které se příběh odehrává, byla strašná, a jsem rád, že jsem ji nezažil. Díky bohu za tu trošku svobody, kterou dnes máme. Netroufám si ani hádat, na kterou stranu bych se v těch dobách přiklonil já. Hodně mi vadí, když dnes někdo mluví o pohraničnících, jako o vrazích. Byly to často ještě kluci, kteří něčemu věřili nebo prostě museli poslouchat rozkazy. (Sám jsem si užil své dva roky – a nebyly to prázdniny.) Naprosto souhlasím s komentářem od draka. Z literárního hlediska jsem si knihu opravdu užil. Myslím, že mnozí autoři dnešních thrillerů by se od pana Kalčíka mohli učit.
Mimochodem příběh se v některých pasážích mírně odlišuje od filmu, který hodně z nás zná. Pokud se oprostíte od ideologického poslání díla, můžete si čtení užít jako já.
Uspokojivé.

Německej
21.04.2021

Mně blízké jako bývalému pohraničníkovi, i když v jiné oblasti státních hranic.
Příběh trochu zpolitizovaný, ale čemu se divit v šedesátých letech...

Obelix15
09.01.2021

(+ SPOILER) Člověk zná film nazpaměť, proto jsem si řekl, že si přečtu i knižní podobu. Příběh jako takový je velice poutavý, i když vím, že je dílo osekáno a natečeno / napsáno dle tehdejší idey. Líbilo se mi, že dialogy a scenérie jsou skoro na vlas stejné jako ve filmu. Člověk si tak během četby mohl v hlavě přehrávat film. Dále se mi líbil konec Krále Šumavy, který neodpovídal filmu a já se nikdy nebránil alternativním koncům. Co ale nepochopím bylo to, proč je v knize uvedeno, že Pavel Rys při útěku od manželky do Bavor zastřelil u hamru strážmistra přezdívaného Mařenka, když ve filmu při stejné situaci zastřelil strážmistra Cigánka? Nevím, jestli to byl záměr či ne, ale pro někoho, kdo má příběh nakoukaný, to bylo jako pěstí do oka. Za mě 3 hvězdy.

rumund
23.11.2020

Velice známý příběh, který jsem si prostě musel přečíst. Ale takový lepší průměr.