Král Šumavy

Příběh z poúnorového života dřevařské vesnice u bavorských hranic a ze života pohraničníků, kteří dlouho bezvýsledně pátrají po nepolapitelném muži, „Králi Šumavy“, a snaží se překazit jeho protizákonnou činnost, vyplývající z nenávisti k novému politickému a státnímu zřízení.

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22855/kral-sumavy.jpg 3.7122
Detektivky, krimi, Literatura česká
Vydáno, Naše vojsko

Kniha Král Šumavy

Obelix15

(+ SPOILER) Člověk zná film nazpaměť, proto jsem si řekl, že si přečtu i knižní podobu. Příběh jako takový je velice poutavý, i když vím, že je dílo osekáno a natečeno / napsáno dle tehdejší idey. Líbilo se mi, že dialogy a scenérie jsou skoro na vlas stejné jako ve filmu. Člověk si tak během četby mohl v hlavě přehrávat film. Dále se mi líbil konec Krále Šumavy, který neodpovídal filmu a já se nikdy nebránil alternativním koncům. Co ale nepochopím bylo to, proč je v knize uvedeno, že Pavel Rys při útěku od manželky do Bavor zastřelil u hamru strážmistra přezdívaného Mařenka, když ve filmu při stejné situaci zastřelil strážmistra Cigánka? Nevím, jestli to byl záměr či ne, ale pro někoho, kdo má příběh nakoukaný, to bylo jako pěstí do oka. Za mě 3 hvězdy.

rumund
23.11.2020

Velice známý příběh, který jsem si prostě musel přečíst. Ale takový lepší průměr.

TaťkaMF
31.08.2020

Dobrodružný román z prostředí jedné pohraniční hlídky v Hamrech na Šumavě, která se snaží zadržovat tzv. kopečkáře a zahraniční agenty. Úspěšných záchytů je ale málo a větší skupinky se pomocí pololegendárního převaděče dostávají stále mimo dosah jednotek strážmistra Kota. Záhada, kdo je vlastně tím převaděčem, který je také přezdíván jako Král Šumavy, nás provází celou knihou. Do toho ještě sledujeme osudy a život dalších příslušníků a i několika obyvatel pohraniční obce. Děj je místy docela zábavný a napínavý. Autor si neodpustil množství prostranických narážek, ale ty jsem míjel spíš s úsměvem. K některým postavám (např. Zeman) jsem celou knihu nemohl najít hlubší vztah. Celkově je zápletka docela zajímavá a kniha mě přesvědčila, že bych měl vidět i filmovou verzi.

draka
21.08.2020

Narukuji na vojnu, je mi 18-20 let, mám za sebou přísahu a nemám z civilu žádný problém se zákonem a v rodině nikoho v zahraničí. Jsem přiměřeně zdravý a přidělili mě k Pohraniční stráži kamsi na západní nebo jižní hranici. Dostanu samopal s ostrými náboji a jdu strážit s jasnými příkazy a rozkazy. Zahlédnu narušitele, zavolám: „ Stůj !“ Pak: „Stůj nebo střelím !“ Potom vystřelím varovný výstřel do vzduchu a když nezastaví, střílím nad hlavu a pak s cílem trefit, ale pokud možno zadržet živého. Nechci se nechat postřelit ani zastřelit. Může mi jít o život. Pak je mi jedno, jestli to je voják, běloch, černoch, žid, cikán, muslim, věřící či nevěřící. Jsem voják ! Je na tom něco k nepochopení? Nezastávám se minulého režimu, v roce 1976 jsem omítl jít k volbám. Pamětníci ví, jak na to dokázal režim reagovat. Mám v knihovně dost publikací žalujících minulý režim, poválečná a padesátá léta, únorový puč, kolektivizaci, postihování a likvidaci církve a kněží, spisovatelů, učitelů, jejich utrpení ve vězení a uranových dolech, mohl bych pokračovat. Nejsem žádný hrdina ani soudce. Vojáci na hranicích byli „jen vojáci“.
Román Král Šumavy zachycuje věrně život vojáků na hranicích a je velmi dobře napsaný, proto je oblíbený a úspěšný. Filmové zpracování patří k našim nejlépe hodnoceným filmům.
Pozn: V ZVS jsem sice sloužil na západní hranici, ale jako mechanik v technických opravnách

1amu
06.08.2020odpad!

Režimní komunistický spisovatel psal knihy na objednávku zejména ministerstva vnitra. Stačí se podívat na jeho životopis a pozorný čtenář má hned jasno.
Protože znám exteriér, kde probíhal děj nejen této knihy a k tomu zde byl ještě film, očekávaný normálními lidmi s napětím. Výsledek ? Drtivá většina chtěla po skončení vrátit 2 .-Kčs (v oněch dobách cena 1 lístku). Krásně to napsal v komentáři woodward, nenapsal bych to lépe.
Inu soudruh ředitel nakladatelství Naše vojsko napsal póvl a tučného bakšiše si jistě užíval.
Jenže opravdová historie se psala jinde a jinak.

Katka2382
14.05.2020

Tahle kniha se prostě musí číst s určitým nadhledem jinak to nejde.Myslím,že kniha i film věrohodně líčí dobovou atmosféru.

Ellen16
26.04.2020

Jestli je tohle i jen z části podle pravdy, tak to teda potěš...

Kopretina
01.03.2020

Pokud bychom na děj knihy pohlíželi jako na fikci, pak je kniha čtivá, má spád a držíme hrdinům palce. Pokud však na ni pohlížíme jako na reálný historický fakt, pak nám naskakuje husí kůže, že se toto mohlo dít. Po přečtení jsem shlédla film o útěku J. Štěpničkové - zde je to popsáno v celé své hrůznosti, doporučuji.