Král Šumavy

Příběh z poúnorového života dřevařské vesnice u bavorských hranic a ze života pohraničníků, kteří dlouho bezvýsledně pátrají po nepolapitelném muži, „Králi Šumavy“, a snaží se překazit jeho protizákonnou činnost, vyplývající z nenávisti k novému politickému a státnímu zřízení.

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/22855/kral-sumavy.jpg 3.7104
Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, Naše vojsko

Kniha Král Šumavy

Bangadang

Tahle kniha je mi velice blízká už jenom tím prostředím kde se odehrává. Líbí se mi ten poutavý děj.

kalinka99

Kniha mě absolutně nezaujala. Film jsem viděla a musím říci, že byl zajímavější. V knize jsem se často ztrácela.

haki34

film jsem zatím neviděla :) knížku (vydání z r.1979 v paperbacku) jsem našla v knihobudce a název mi už cosi říkal....před nějakou dobou jsem přečetla Návrat krále Šumavy o Josefu Hasilovi, takže prostředí a poměry mi nebyly neznámé...tentokrát příběh Kiliána a jeho následníků podán očima pohraničníků...
(mimochodem, na Hasila je krátký odkaz - stať o prchnuvším kuchařovi, který nedá klukům spát :)))

Auotorovi se atmosféru ponurých blat, zejména na podzim, v zimě, povedlo dokonale vykreslit..úplně vidím borce ze SNB na číhané, jak se někde v křoví motají do "voděvzdorných a neprofoukavých" kabátů, natahují uší a číhají na kroky v mlze...
Detektivka napsaná opravdu čtivě, rychle si postavy zažijeme, a rychle se snažíme spolu s nimi zapojit i do normálního života - jelikož přechody ggradují, dovolené se ruší..na rok, či dva.-..a co na to rodiny ? přítelkyně ? manželky ? děti ?
Mimomanželské vztahy, protože někdo stres vybíjí láskou, hudba - kapelka vzniklá z místních i SNBáků,..a co má dělat i osamělá prodavačka v konzumu (pár kartonů cigaret, nějaká ta lahvinka, rohlík a paštika..) když muž zmizel za kopečky ? slaměná vdova vydrží taky jenom dočasu...(útěk Marie přes močál je velmi silná scéna..)

ať je jak chce, zas jde o lidi proti lidem, o mašinerii drtící rodiny, osudy..každý nějak pracovat musí, hoši se rozhodli dělat pohraničníky, tak jim pak nezbylo, než makat..v rámci zachování svých životů..které dávali všanc nejen pašerákům, ale i vedení a vládě. Svým způsobem jsem jim fandila, protože to byli lidi jako každý druhý...otcové, bratři, milenci. Někteří poměrně mladí (Mařenka...), kteří ani vlastně nestihli zjistit, co je ten život zač...Špatná doba to byla, tak snad se z ní lidi poučí...

p.s. a asi by to chtělo na Šumavu na výlet...pokochat se přírodou osobně !

Ellen16

Asi to nebylo úplně téma pro mě, hlavní postavy mě neoslovili a některé mi byli vyloženě nesympatické. Celkově mi bylo jedno, jak to dopadne a knihu jsem nedočetla.

Král Šumavy se mi v knižní podobě do rukou dostal poprvé. Filmové zpracování jsem viděla několikrát a vždy se mi to líbilo. Knížka se mi taky líbila, bylo to jakoby se mi před očima odvíjel film. Naprosto jsem si představila oprýskaný konzum a v něm Marii ( Jiřinu Švorcovou). A o mlýnu i těch bažinách ani nemluvě. Ráda si za čas knížku určitě přečtu znovu.

xvladv
02.09.2018

Každý doba má své,a proto se hlídali hranice,kniha vzdala hold všem ochráncům hranice,jen ted se na vše plive.Kniha bezvadně vystihuje situaci na západní hranici.Na ta místa sem se dostal ke konci 60 let,tehdy to byla pořád drsná Šumava.

Pavelpi
15.08.2018

Z mého pohledu je to výborně napsaná detektivka.Z hlediska ideologie to také není tak hrozné.Vždyť to bylo v těchto letech normální.Že na hranicích stály ozbrojené složky,to bylo také ve všech státech normální (ať to byl stát tzv.Kapitalistický nebo socialistický).A ti kluci na hranicích tam stáli s tím,že to tak musí být a musí hlídat,protože je tam poslali.Znal jsem spoustu kluků,kteří na čáře sloužili a nijak zvlášť si nestěžovali.Copak si to tenkrát mohl někdo vybírat.A ty,kteří to odmítli by člověk v republice na prstech spočítal.Prostě taková byla doba a tak se žilo.

susu
05.09.2017

I když jsem věděla, do čeho jdu, doufala jsem, že na mě dýchne Šumava, kterou mám ráda, a její tajemná atmosféra. Ale dýchl na mě spíš stalinismus s jeho praktikami. Byla to hrozná doba, kterou Kalčík zdokumentoval vlastně paradoxně dobře, i když ze svého vlastniho pohledu přesvědčeneho komunisty. Jen je nutné být při čtení "v obraze".