Krysař

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2073/big_krysar-JUF-2073.jpg 45870

Kniha Krysař

Hypatia1010
včera

Dílo se mi dostalo do ruky vlastně náhodou. Ačkoliv jsem měla zhruba představu, o čem příběh je, tuto verzi od Viktora Dyka jsem ještě neznala. Autor převzal námět z německých pověstí a něco si přidal. Asi bych i dokázala pochopit, že se chtěl pomstít konšelům, že nechtěli zaplatit smluvenou odměnu za odvedenou práci a své milé, když zjistil, že mu byla vlastně celou dobu nevěrná, ale vadí mi, že se rozhodl potrestat paušálně celé město včetně nevinných. A tak jediní, kdo Krysařovu pomstu přežili, byl mentálně opožděný mladík, který vždy všechno pochopil až další den a miminko, jenž opustili rodiče, když následovali Krysaře s jeho píšťalou do záhuby. Trochu to autor napravil, když opožděnému Seppovi na konci dopřál družku, která se zároveň byla ochotná postarat i o opuštěné dítě. Ale je to klasické literární dílo, o kterém se učí už děti ve škole, a je psáno docela pěkným stylem, i když někomu může trochu dělat potíže dobový způsob vyjadřování.

lukaskmn1

Naprosto geniální.

EliskaD

Velice jednoduchá novela, která má svůj základ v německých pověstech. Námět tak před Dykem zpracovali i jiní spisovatelé nebo básníci. Dyk si k příběhu však přidává i linku o marné lásce, takže dílko působí dvojnásob pesimističtěji než jak tomu je v jiných zpracováních.

_Brunetka_

K téhle knížce jsem se dostala náhodou a přistupovala k ní trochu se strachem v očích,protože mě děsila představa, že jako jediná neuvidím tu podle ostatních důležitou myšlenku,která se v ní skrývá. K mému štěstí se tak nestalo. A i kdyby, po doslovu to musí dojít každému. Pro mě to bylo čtení na dva kratší večery. Střídaly se tam nudnější části a lepší části,ale vzhledem k tomu,jak je ta knížka útloučká mi to přijde zanedbatelné. Zkrátka se to dalo číst.Sice to pro mě nebyla žádná bomba,tahle knížka podle mě ani není napsána tak,aby se mohla stát vaší srdcovkou (můj názor),přece jen na to má trochu malý rozsah,ale myšlenku mi předala a já přečtení rozhodně nelituju. Je podle mě hodně důležité mít poselství téhle knihy neustále na paměti. Líbilo se mi taky,že autor Krysaře napsal tak,aby byl nadčasový. Tím pádem v něm není jen určitá doba,ve které by tahle ,,myšlenka“ měla platit. Mně osobně se hrozně moc líbily i další myšlenky a výroky Krysaře a neskrytě vám je ukazuju právě na fotce s touhle knížkou. Zdaleka tam však nejsou všechny. A jestli jste Krysaře četli klidně se o těch dalších můžeme pobavit! A jestli si tuhle knížku vybrat k maturitě? Za mě ANO. Lehce zapamatovatelný děj a myšlenka a navíc ji máte přečtenou za chvíli! Já sama jsem ráda,že ji mám do „zásoby“.

los

na mě moc romantické a patetické, ale se sympatií k autorovi, že nechal přežít rybáře

Kabuky

Velmi poučná knížka v dnešní době.

MadlenkaM

Krysař se mi moc nelíbil. Text na mě působil až moc umělecky. Nepochopili jsem úplně účel, proč kniha vznikla. Pokud má nastínit lidské povahy a myšlení, tak znám lepší a zábavnější knihy.

Vendula39

Již krátce předtím, než jsem se rozhodla jovelu přečíst, tak jsem již dopředu věděla o čem zhruba je. Děj se mi líbil, nejvíce mne zaujala postava Sepa Jergena, který prostě všechno jednoduše pochopil později než ostatní. Každý z nás je nějaký a to se nám Krysař celou dobu snažil říct, že není důležité jak se ve skutečnosti.jmenuje, anebo odkud přišel, ale ro jaký člověk je.