Krysař

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/2073/krysar-2073.jpg 43686
Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Maťa
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (349)

Přidat komentář
theMarty
14. března

Pěkný a krátký příběh, 5 hvězdiček ale za mě ne. Nejkrásnější je konec.

Missynka
11. března

Krásný je jazyk český... Smutná, čtivá a klasická kniha, která by neměla ujít žádnému čtenáři.

baacinka
10. března

Teda, nějak mě to neoslovilo. Nádherně poetický jazyk (tak krásný, že si od Dyka přečtu i něco jiného... tentokrát asi víc "bělohorského"), ale ten děj mě nestrhl a hlavní myšlenka mi unikala mezi prsty... Ale nejtěžší téma čtenářské výzvy splněno!

monishek
09. března

Knizku jsem si vybrala do ctenarskeho deniku. Bylo to prijemne cteni, i kdyz tema neni muj salek kavy. Pribeh me zaujal a knizka byla prectena za chvili, opravdu za chvili - je to par stranek, ktere stoji za precteni.

Dagros
08. března

Je to velmi čtivá knížka s poutavým příběhem, bavila mě.

Eluška
06. března

Ocitli se v prudkém spádu, kde nejsou kroky, ale pouze let.

Ivanka83
02. března

Jsem ráda, že jsem se do čtení pustila, i když jsem to dlouho odkládala. Krásně napsané, nádherně čtivé, nejen díky úžasné češtině. Ještě mě lehce mrazí při vzpomínce na smutné osudy.

MagdalénaD
22. února

Cestou do Hameln, kde je celá kniha situována, jsem četla znovu. Pokolikáté už? Příběh o slepé lásce, slepém následování a moci. Příběh který už mě minimálně třikrát dostal do kolen.

"Řeknu ti celé tajemství; pro dva lidi je jen určitá míra lásky: ohraničená a nezměnitelná. Nemiluj přespříliš, chceš-li býti milován; vyčerpáš sám všechnu lásku, určenou pro dva. Přemíra lásky, kterou dáváš, ničí možnost lásky, kterou bys měl bráti; to ti radí krysař, který mnoho viděl."

Trocha faktických zajímavostí:

Tradiční legenda o Krysařovi je trochu jiná, než ji známe v ČR od V. Dyka - Krysař má na sobě barevné oblečení a kvůli tomu, že mu město nevyplatí slíbené peníze, nakonec odvede za pomoci své píšťaly 130 dětí - jen jedno slepé a jedno němé přežijí, ty se však o své pozorování nemohou podělit.

Jako první si s námětem legendy pohrával Goethe, dále pak i bratři Grimmovi a po nich spousta jiných autorů. V hamelnském muzeu jsou vystaveny knihy z celého světa (Korea, Jižní Afrika, Kolumbie, ...), které legendu zpracovávají. V souvislosti s Českou republikou je muzeu vystaveno vydání Krysaře od Viktora Dyka, dále učebnice českého jazyka s úryvkem z legendy a dále na počítačovém panelu i záznam filmu z 80. let. Rovněž jsou zmíněny i muzikály a dán důraz na to, že v českém prostředí je téma této legendy velmi oblíbeno.

Krysař je hmatatelný v celém městečku Hameln - Je možné najít jeho sochu, jeho dům, krysy na dlažebních kostkách, muzeum, kavárnu, akvarelovou výstavu či vitráž chrámového okna s jeho podobiznou.

ludek.n
21. února

Nádherný příběh s působivým dramatickým vyvrcholením, kterému čas nijak neubírá na čtivosti a přesvědčivosti. Dokonce i onen archaický, prozaicko-básnický styl sem pasuje jak poklice na hrnec a přidává k již zmíněnému další rozměr. Měl jsem tu čest s vydáním z roku 2016 z nakladatelství Vyšehrad, které vybavil ilustracemi Jaroslav Šerých, a to je další nezanedbatelné plus, protože ty ilustrace jsou jednoduše úchvatné. Za mě bez váhání plný počet bodů. Krása…!!!

miska98
17. února

Mé zklamání pramení asi především z nenaplněných očekávání... od takto profláknutého díla jsem čekala více. Chápu záměr autora ve specifickém, poetickém způsobu vyjadřování se, ale mě osobně zde absolutně nesedl.

vivalamuff
16. února

Jak se tato kniha může někomu nelíbit? Mně ta stará čeština nevadila, právě naopak! Je to takové libozvučné, krásné. Sám příběh je poněkud tragický a snaží se nám poslat jisté poselství. Každý by se měl zamyslet nad svými skutky a slovy. Za mě jednoznačně fenomenální dílo, které se právem nachází v povinné četbě.
Moje nejoblíbenější postava: rybář Sepp Jörgen.

Stejnejden
13. února

Krásná kniha s poutavým příběhem z doby symbolismu, kterou opravdu doporučuji. Neodtrhla jsem od ní oči. Příjemné počtení s přemýšlením po dočtení posledních slov.

Torino
08. února

Já jsem se do této knihy prostě nemohla začíst. Nejvíce mi v tom asi bránila ta stará čeština, kterou je příběh psán. Díky ní, nebo spíše kvůli ní jsem tak kraťoučkou knížku četla poměrně dlouho. Často jsem se musela ve větách vracet zpět, jestli to správně čtu a správně tomu rozumím... No a děj? Jelikož znám Krysaře jako muzikál od Daniela Landy a ten má stejný pouze základ a příběh se poté rozvíjí jinak i s jinými postavami, tak musím říct, že Landovi pan Dyk sahá tak ke kolenům...

Lucas89
07. února

Velmi hezká čeština a poutavý příběh na pár stránkách, i to jsou důvody, proč se mi Krysař četl tak dobře.

Tery702
04. února

Vybrala jsem si jí jako povinnou četbu. Těšila jsem se na ní, protože jsem u ní četla kladné recenze, ale mě osobně celkem zklamala....

Etoiles
29. ledna

Moje nejoblíbenější kniha. Četla jsem několikrát. Úžasný příběh o lidských vlastnostech. Ne nadarmo v povinné četbě!!

sgjoli
28. ledna

Tuto knihu naprosto zbožnuju. Ten příběh, ty postavy, ta atmosféra, ten fantastický styl psaní! Naprosto skvostné!

zuzka894
25. ledna

Úžasná kniha. Moje nej. Doporučuji přečíst, je tenká, takže to zvládnete za jeden den.

Andrée
21. ledna

Jak vanul chvílemi vítr, chvělo se listí.
A krysař se domníval, že rozumí šelestu listí.

Anoell
12. ledna

Tuhle knížku jsem se rozhodla si přečíst kvůli maturitě... Nejsem zvyklá číst tak krátké knížky, proto byl pro mne nezvyk, že se všechno dělo tak náhle a tak rychle... Ale člověk si po pár stránkách zvykne a nechá se unášet Dykovými slovy... Mám pocit, že má tato kniha nějakou skrytou zprávu, něco se čtenáři snaží říct... Bohužel mi tato slova mezi řádky unikají, přesto se mi však kniha líbí, dobře se čte, takovýhle příběh jsem nepředvídala - zkrátka a dobře, tato knižní „jednohubka" je pro mne příjemným překvapením, ačkoliv z ní mám pocit, že mi stále něco uniká...

Aki12
06. ledna

Příběh byl místy poutavý ale přesto mě moc nezaujal. Vyzdvihl bych pouze závěr knihy a zajímavý styl, kterým je Krysař napsán. Jsem rád, že kniha měla pouze něco kolem 80 stránek, neboť se obávám, že bych další strany navíc nezvládl. Navíc pořádek slov a jazyk, kterým je to napsané mi nesedl. Ztrácel jsem se v tomto díle a chvílemi mi připadalo, že jsem musel více přemýšlet nad smyslem věty, než nad příběhem samotným.

Petrstik
03. ledna

Krásná poeticky napsaná pověst doplněná nádhernými ilustracemi. (vydání: Vyšehrad, 2016)

Morgause
02. ledna

Krysař mi ukradl srdce. Půjdu za ním do země Sedmihradské, jen abych mohla dál naslouchat Dykově nádherné češtině, která zpívá jako zvuk záhadné píšťaly. Abych mohla dál vnímat rozbušená srdce i jed zlých jazyků, chechtání ďábla v oblacích, vábení propasti na hoře Koppel. Abych mohla pohoršit konšely u Žíznivého člověka nebo utrhnout tu nejkrásnější růži v Hameln. Veď mě, krysaři...

Denčiknižnísvět
27.12.2017

Knihu, jsem si vybrala hlavně z důvodu, abych splnila povinný počet knih k maturitě. A rozhodně nelituji, že jsem si jí vybrala. Knížka je čtivá, čte se skoro sama. Určitě jsem četla plno knížek, které byly lepší a veselejší ale takhle kniha má něco do sebe. Takže hodnotím kladně a doporučuji všem co maturují aby si tento zajímavý příběh přečetli, už jenom z toho důvodu, že má méně jak 100 stránek a nezabere Vám moc času na zpracování :-)

adam5955
22.12.2017

Nemohl jsem v teto knize najit to kouzlo. Jsem rad, ze jsem si knihu precetl a mohl si udelat svuj nazor, ale na tak kratke dilo jsem ji cetl opravdu dlouho a musel jsem se doslova premahat cist dal.

Veveruškaaa
20.12.2017

Jak jsem si četla o téhle pověsti, chtěla jsem si to hned přečíst.
Ale, když už to máme v povinné četbě, tak jsem si ji půjčila. Čekala jsem od toho víc, i když byla extra krátká a zklamala mě. Byla to slabota.

ellyem
17.12.2017

Když jsem ji poprvé otevřela a viděla krátké kapitoly, říkala jsem si, že to bude určitě fajn a během několika dnů ji budu mít přečetnou. Ale nějak se mi nešlo do knihy začíst. Nechápala jsem příběh, stará čeština k tomu také nepomohla, a tak jsem knihu jednoho dne odložila na stůl. Dnes jsem si řekla, že posledních pár kapitol přelouskám, tak jsem knihu po měsíci a půl opět vzala do ruky a s nechutí a otráveností knihu dočetla. Kdyby to nebyl povinná četba, úplně se na knihu vykašlu.

RosMeggie
13.12.2017

Krysař se mi líbil.. Příběh měl něco do sebe, ovšem mi tam pár věcí vadilo.. Místy celkem matoucí, opravdu mi vadilo časté opakování některých slov a slovních spojení.. Popravdě ale musím říci, že je dost možné, že po této knize ještě někdy sáhnu..

Líbil se mi příběh Krysaře a Agnes.. Nešťastná láska.. celá ta tragédie a druhý jediný přeživší Sepp..

Vaše Rosalie.. :)

Jarmila97
13.12.2017

Kniha je velmi čtivá moc se mi líbí celkově její příběh ale je hrozně krátká a chvíli mi trvalo než mi došel ten konec :)

Chesterton
11.12.2017

Kouzelné. Nikoli jen pozitivní, ale kouzelné. Nutno číst ve správném věku, ale kouzelné :))