Krysař

kniha od:


Koupit

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2073/krysar-JUF-2073.jpg 45407
Nahrávám...

Komentáře (630)

Kniha Krysař

Anette99
dnes

Ač krátká, tak velmi pěkná knížka. Je poměrně ponurá, v ději se prolíná láska, nenávist, pohrdání, pomsta, ale konec ukazuje naději, že jednou bude lépe. I když jsem četla vydání z roku 2008, líbil se mi použitý jazyk, který děj ještě umocňoval.

Munchkin451
26. července

Miluju tuhle knihu. Příběh má hloubku a skrývá pravdivé myšlenky.


Ešína
25. července

Krysaře jsem přečetla také jen díky povinné četbě a nelituji. Klasika .

ArkAngel
24. července

Vzhledem k tomu, že jsem s tématikou krysaře z Hamelnu pracoval ve své novele, řekl jsem si, že se jednoho dne budu muset podívat, jak s ní naložil Dyk. Svou likvidátorskou profesí a popisem, že "jej lidé vidí rádi přicházet a ještě raději odcházet," mi krysař chvílemi připomínal Sapkowského Zaklínače. Příběh je navíc v podobně šedé zóně. Pokud máte tedy rádi polského zabíječe nestvůr a chcete si přečíst i něco z klasiky, vřele doporučuji.

Vendy1993
01. června

já nevím jak to popsat...prostě to není můj šálek kávy...nepopírám, že to má své kouzlo a že to je poměrně dobře napsané...ale prostě mě to nezaujalo (a ani v Landově podání)....

Artim
31. května

Archetyp zrady a následné pomsty, zrazené lásky, pokušení, ale i odpuštění a nevinnost. To vše lze najít v Krysařovi, jehož příběh Dyk precizně staví a postupně graduje až do hlubin propasti.

david5746
23. května

Příjemné, krásné, klasické, nadčasové, ikdyž dost ponuré.

Janina2609
22. května

“Pouze srdce; srdce jest drobná a zcela zbytečná věc. Lidé však umírají na zbytečné věci. – Máte píšťalu, krysaři. Co byste mohl učiniti ze své píšťaly! Mohl byste být vládcem života a smrti. Mohl byste těšiti a ubíjet. Nevěříte?”
Nádherný příběh plný hlubokých myšlenek napsaný textem s archaismy a personifikacemi, které vyvažuje poetický jazyk a to vše společně tvoří příběh srozumitelným, čtivým a poutavým. Dílo graduje a nejsilněji na mne zapůsobila předposlední kapitola, kdy krysař odvádí celé město na horu Koppel do Sedmihradské země.
Oh, moci píšťaly krysařovy! Přerodila Hammeln. Vzkřísila světy dávno odumřelé, rozpálila srdce dávno zchladlá. Lidé z Hammeln, dobrého hansovního města, nemyslili už na prodej a koupi, na zisk a ztrátu. Roztoužili se neznámými jindy touhami, rozesnili nesněnými dříve sny. Oh, moci píšťaly krysařovy!

1 ...