Krysař

Útlá knížka, jejímž jádrem je staroněmecká pověst, je vrcholem autorova prozaického díla, jakousi rekapitulací jeho myšlenek a postulátů. Věčným tématem je zde svár reality s ideálem, kterého je ale třeba se nikdy nevzdat.

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/2073/krysar-2073.jpg 43882
Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, Maťa
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (376)

Přidat komentář
6839
včera

Krysař je knížka, která nezanechává jednolitý dojem. Četla jsem jí, a naprosto si příběh zamilovala. Nechala jsem jí kolovat do dalších rukou a čekala pouze na kladné ohlasy,... ty však vůbec nedorazily podle mého očekávání. Spíš jen nepochopení. Kniha putovala dále, další ruce jí převzali, jejich pán by hodnotil třemi hvězdami. Mé dojmy z této novely tyto "prostoduché" názory však nezmění ("opravdu jen nadsázka") - a tedy: za mě stále ano! Doporučuji.

Chajda69
08. srpna

Před maturitou jsem si říkal: "Nechci Dyka!" Tak jsem si vytáhl Krysaře a Milou sedmi loupežníků.

Krysaře znám od mala z Landova muzikálu, který má hodně co do sebe, ale hlavní pointu vnímám poněkud jinak (a nedivím se, že je muzikálu někdy vytýkána etnická nesnášenlivost a fašizující tendence - za vše "Najdeme meče co předkové kovali, pro nás tu zůstaly jak symbol práva. Národu sláva." nebo "Radši vodtáhněte z města, nejste ze stejnýho těsta, našinec vám jenom překáží.").

Hlavní dějová linie je bezesporu zajímavá, co mě ale zaujalo, byla symbolika. Píšťala jako obrovská moc koncentrovaná v rukou jednoho člověka. Krysař jako tajemný cizinec, jehož se Hammelnští xenofobní obyvatelé bojí jako čert kříže, přitom je to jen zbytečný strach z neznámého. Proradní radní, kteří svou arogancí a ziskuchtivostí způsobí zkázu celého města. Symbol peněz, okolo nichž se točí bytí a nebytí. A tak dále. Také proto je pro mě Krysař stále aktuální, jak v knižní, tak v muzikálové podobě.

Percabethka
05. srpna

Nevím, jestli jsem tuhle knihu nepochopila, nebo je prostě jen tak zvláštní... Každopádně jsem ráda, že byla tak krátká :D

Thunder02
01. srpna

Když jsme toto dostali jako povinnou četbu, docela jsem obracel oči v sloup. Nic moc jsem od toho neočekával, ani autora jsem neznal. Kniha mě velmi mile překvapila. Hodně lidí na ní nadává, já tuto knihu žeru, hezky napsané se sice krutým ale spravedlivým koncem. Kniha se četla vážně dobře díky schopnosti autora nutit vás číst dál, to jen tak někdo neumí. Já tuto knihu mohu doporučit

luckomar
22. července

Povinná četba, která není nic bez čeho by člověk nemohl žít.

luciasek86
16. července

Moc hezky napsaná kniha, velmi čtivá děj zajímavý, rozuzlení i závěr. Hlavní rolí je láska Krysaře k Agnes. Dokáže odpustit i to že ho podrazili. Nakonec zlomený odchází za Agnes bez které nechce žít. Vřele doporučuji.

ZNellyZ
15. července

Kniha patří do maturitní četby, ale na mém seznamu se zřejmě neobjeví. Příběh mě nezaujal a samotné postavy mi připadaly bez určité povahy. Zvláště u Agnes jsem to pocítila nejvíce. Kniha pro mě neměla skoro žádný děj, takže jakmile přišlo na zápletku a vyvrcholení, nedokázala jsem se do knihy začíst. Pro mě velké zklamání.

verulik196
09. července

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na autorův styl psaní, pak jsem se ale začetla a příběh se mi začal líbit. Doporučuji.

LyttaNeyd
08. července

Na to, že jsem o knížce v poslední době dost slyšela (a je v povinné četbě), bych od ní čekala trochu víc. Líbil se mi jazyk, kterým je napsaná, a na začátku jsem si říkala, že to bude dobré. Ale čím déle jsem četla, tím víc mi to přišlo takové.. nedotažené. Často tam byla popisovaná nálada Krysaře, jak se má dobře, jak se má špatně, ale nebylo tam pořádně opodstatněné proč. Ke konci se všichni začali chovat dost iracionálně (třeba jsem vůbec nepochopila chování Agnes). Škoda, že to nebylo rozvinutější a delší. Možná, že až se ke knížce vrátím později, najdu v tom něco víc, ale po tomhle přečtení mi v paměti moc neuvízla.

dancadragneel
28. června

Nebyla špatná volba pro povinnou četbu, ale sama bych si ji asi nevybrala...

kotasbk
22. června

Napsal bych, že je to povinná četba, ale Krysaře jsem si vybral sám bez nějakého nucení. Udělal jsem špatně. Sice jsem knihu přečetl, ale s určitým sebezapřením. Nelíbil se mi ten jeho poetický styl vyprávění. Je to právě ten styl, který mi v knížkách vadí. Příběh mě taky nijak nezaujal, popravdě si už ani nepamatuji o čem to bylo. Vybavuji si jen píšťalu, nějakého cápka a snad nějakou horu, kam se všichni slezli nebo já už nevím.

Gabux
17. června

Příběh miluju a čte se to poměrně dobře. Rozhodně jedna z těch skvělých příkladů, že i čeští spisovatelé umí psát. :)

smazenaryba
17. června

Nenapodobiteľný temný, poetický štýl. Tak už dnes nevie písať nikto. Medzi žánrami mi jednoznačne chýba horor. Mrazilo ma až až. Krása.

hippiesak
08. června

Malá kniha, na hodinku, max. 2, pěkné čtení.

Etule
05. června

Vždycky se najde nějaká krysa, a ne vždy ta čtyřnohá. :)

Shylock
04. června

Jsem magister Faustus z Wittenberka. Muž, kterému "On" slouží. Jsme bratři, krysaři. Přišel jsem vám podat ruce.

leny.wood
04. června

Po Krysařovi jsem sáhla poprvé od střední školy. Už si nepamatuji, jak na mě zapůsobil tehdy, ale nyní se ve mně usídlil pocit průměrnosti.

Aivinka
02. června

Trochu mi to připomělo Romea a Julii, nevím proč ale i tak krásná povinná četba.

kacaabba
31. května

Marně přemýšlím, proč takové knihy bývají zařazovány do mauritní četby... Že bychom jako národ neměli kvalitnější písemnictví nad toto?

Evaho73
25. května

Áno, krásne spracovaná novela, ktorej predlohou sa stala starodávna nemecká povesť.
Mám pocit, že autor toto dielo spracoval ako podobenstvo tej doby, kde na pozadí nešťastnej lásky poukázal hlavne na spoločnosť, ktorá znevažovala svoje postavenie, bola "hluchá" k problémom slabších a nižšie postavených vrstiev obyvateľov a zároveň sa vysmieval z majetnejších vrstiev a vysokopostavených hodnostárov, ktorí si pre svoju nadradenosť a chamtivosť "nevideli na koniec nosa".
Dielo sa svojou ideou stalo nadčasovým a je aktuálne vlastne dodnes.

Doemit
29. dubna

Zajímavý příběh, hezky psáno. Knížka na oddych a sloužila mi jako kamarádka při cestě vlakem. Za mě 5*

Nicolka77
28. dubna

knížka se četla úplně sama, měla poutavý dej, charakteristiku postav a prostě všechno. mohu jen doporučit a jsem ráda, že jsem si knížku zvolila k maturitní četbě

tomash
24. dubna

Poetická kniha na motivu staroněmecké pověsti o Krysaři a městě Hammeln. Knížku můžete přečíst za jedno odpoledne a mě se četla snadno.
U nás je pověst o Krysaři známá díky muzikálu od Daniela Landy a ten kdo se na muzikál chystá, nebo ho už viděl, tomu tuto knihu doporučuji, abyste věděli, co Vám autor muzikálu chtěl říci... :-)

Ryšava
20. dubna

Vždy mě příběh Krysaře zajímal. Přečetla jsem to během dvou dnů a kniha nezklamala =)

Nela.Rob
05. dubna

Povinná četba k maturitě z dějin literatury. Prostě ta stará dobrá klasika, co neurazí a každému by měla projít rukama. Ale rozhodně se k dílu nikdy nevrátím. Nedokázala jsem se po celou knihu začíst a byla jsem velice ráda, že už končí.

Ronnie68
04. dubna

Knihu jsem měla přečtenou během pár chvil a neměla chybu. Moc se mi líbil příběh, i když byl smutnější. Doporučuji. :)

Pazúzu96
03. dubna

Ve škole jsem často slýchával na toto dílo samou chválu. Nu, přečetl jsem si ho také, ale mě ničím nenadchlo. Ano, je to už pár let, co jsem to četl, možná kdybych si to dal teď znovu, změním názor, nevím.

theMarty
14. března

Pěkný a krátký příběh, 5 hvězdiček ale za mě ne. Nejkrásnější je konec.

Missynka
11. března

Krásný je jazyk český... Smutná, čtivá a klasická kniha, která by neměla ujít žádnému čtenáři.

baacinka
10. března

Teda, nějak mě to neoslovilo. Nádherně poetický jazyk (tak krásný, že si od Dyka přečtu i něco jiného... tentokrát asi víc "bělohorského"), ale ten děj mě nestrhl a hlavní myšlenka mi unikala mezi prsty... Ale nejtěžší téma čtenářské výzvy splněno!