Mike99 Mike99 komentáře u knih

Skála Skála Peter May

Skvělé čtení !!! Knihu jsem nevnímal ani jako detektivku či thriller, jak je uvedeno na záložce, spíš jako autobiografický román pojednávající o těžkém životě na skotském ostrově Lewis, kde hlavním hrdinou je policejní detektiv. Děj, resp. popis vybraných událostí odehrávající se od jeho raného dětství do věku cca 18 let a pak vyšetřování vraždy po 18 letech. Samotné vyšetřování je "odbyto" na několika stranách, je jen "záminkou" k vylíčení života. Události z minulosti mají vztah k přítomnosti. Vraha lze vytušit o pár desítek stránek dříve, ale motiv činu je nečekaný a překvapení končí poslední větou.
P.S. Při čtení jsem si velice brzy vzpomněl na jinou skvělou knihu Andělin popel od Franka McCourta, která pojednává o 30. a 40. letech v irském Limericku.

02.08.2019 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Krásně dojemné, místy veselé, místy smutné, někdy nutící k zamyšlení. Styl psaní mi trochu připomínal stoletého staříka.

Chlapi, co k životu potřebují jen pár základních věcí. Střechu nad hlavou, tichou ulici a značku auta a ženu, kterým by mohli být věrní.

"Někoho milovat je jako nastěhovat se do domu," říkávala Sonja. "Z počátku je člověk zamilovaný do novoty, každé ráno se pozastaví nad zázrakem, že je to skutečně jeho, jako by se strachoval, že k němu každou chvíli někdo vtrhne a oznámí: Došlo k obrovskému omylu, nikdy jste si neměl žít tak pěkně. Během let ale oprýská fasáda, dřevo se tu a tam rozklíží. A člověk svůj dům nemiluje pro jeho dokonalost, ale právě proto, že dokonalý vůbec není. Naučí se znát všechny rohy a zákoutí. Jak to udělat, aby mu nezamrzl klíč v zámku. Která prkna v podlaze se prohnou, když se na ně postaví, a jak otevřít dveře od skříně, aby neskřípaly. Všechna tahle malá tajemství totiž dělají domov."

13.02.2023 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Skvěle napsaná kniha, i přes závažnost a známost obsahu se četlo jedním dechem. Psáno ze tří úhlů pohledu - exilové vlády, parašutistů a Němců. Ocenil jsem i doslov autora a závěrečnou rekapitulaci osob s jejich dalšími osudy. Toto by měla být doporučená četba pro střední školy.

24.05.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Moje první kniha od AM, podlehl jsem pověsti knihy. Velice silný příběh rozdělený do tří oddílů, každý je věnován jiné(ým) postavě(ám). Místy hodně popisné, vysvětlující, psané ale velice příjemnou formou, takže to není na škodu, důležité pro pochopení historických souvislostí (asi zejména u mladých čtenářů).

05.08.2019 5 z 5

Na smrt Na smrt Jozef Karika

Mistrovsky zakomponovaný příběh dvou mužů do historických událostí zejména 30. a první poloviny 40. let Evropy, propojeno s 30. lety newyorkského podsvětí. Popsány všechny klíčové okamžiky vzestupu nacionálního socialismu v Německu. Četlo se úplně samo, i přes skoro 700 stránek textu. Místy to však není pro slabé povahy, příliš mnoho naturalismu. Toto byl skutečně thriller.

09.12.2020 5 z 5

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

Tak to byla pekelná jízda. Přestože v podstatě od začátku čtenář ví, kdo je kdo, je to napsané tak poutavě, že se nemůže odtrhnout. Jde jen o to, jak se Carl spolu s Asadem a novou pomocnicí Rose (nedokončená policejní škola z důvodu nezvládnutí řidičských zkoušek, jinak přes špatnou pověst pracovitá, samostatná) propracují k vyřešení politicky citlivého případu. Ukázka toho, kam můžou vést neomezená moc, kontakty a bohatství. A závěr? Svým způsobem jsem měl radost.
Jinak Carl se snaží sblížit s psycholožkou Monou Ibsenovou, ochrnutý přítel Hardy chce z ústavu pryč, ke Carlovi domů.

Mocní vládnou prostřednictvím bezmoci druhých, jak se říká, i své vlastní.

06.01.2021 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Recenzi psát nebudu, vše podstatné už napsala a zveřejnila např. A. Slezáková na Idnes dne 8. 4. 2018 (zde je i fotografie hotelu Metropol, vhodné vidět pro lepší pochopení děje). Na dokreslení skutečnosti, že se jedná o mimořádný literární počin, svědčí fakta: za dva roky prodáno více než 1 milion výtisků, překlad do více než 20 jazyků, v ČR vydání během jarního Velkého knižního čtvrtku 2018.
Za mne jen doplnění: autor je skutečný mistr slova, překlad taky nemá chybu, jinak čtivé, chytré, vtipné. Bylo mi ctí, hrabě Rostove, strávit s Vámi určitý čas.

27.01.2019 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Po krátké pauze jsem si dal 4. příběh. A opět super, z autora a jeho příběhů jsem stále nadšený. Jako podklad využil skutečnou kauzu týkající se instituce doktora Kellera na ostrově Sprogo, jinak děs běs. Autor v příbězích hodně popisuje dánské poměry (staré i nové), až jsem byl překvapen, co se tam všechno děje. Tentokrát Carl i Asad jsou několikrát v přímém ohrožení života, Carl podepsal rozvodové papíry, vztah s Monou se vyvíjí dobře. Hardy byl upozaděn, ale má šanci na drobné pokroky, Morten si našel partnera.

Velbloud, který nedokáže současně kašlat a kadit, má problémy.

Vy si snad myslíte, že velbloudi šlapou do jezera, ze kterého pijí?

11.02.2021 5 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

Dlouhé, dlouhé, zbytečně dlouhé ... Cormorana a Robin jsem si oblíbil, líbí se mi ten vývoj vztahu, i že se rozešla již s manželem, ale příběh by měl být primárně detektivní. Než se něco stane, jsme zhruba v polovině knihy, a i potom se posouváme pomalu dál, až na posledních 50 stranách dostaneme obsáhlé vysvětlení. Možná i překombinované. Tento příběh mi přišel zatím nejslabší, z úcty k autorce za 4*.

16.07.2020 4 z 5

JJ je autor, který dokáže historické informace překroutit takovým způsobem, že se můžete jen smát, příp. usmívat. Ale pozor, jsou tam i nepřekroucené informace :-). Příběh mě velice bavil, Nombeko i Holger 2 jsou sympaťáci, kterým nelze nefandit. Styl psaní mi plně vyhovuje, kniha se velmi dobře čte.

18.08.2019 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

(SPOILER) Harry Hole patří mezi mé oblíbené hrdiny. Kdo je vlastně HH? 195 cm vysoký muž, štíhlé atletické tělo, téměř vyholená lebka, ročník 1964. Psáno v oblíbených dvou časových rovinách, kromě řešení případu přichází o hodně dobrou policejní kamarádku Ellen Gjeltenovou, která je zavražděna na pokyn jednoho z policistů (TW). Na začátku HH postřelí při plnění úkolu amerického agenta, za což je potrestán povýšením na vrchního komisaře a přeřazen k tajným službám.
HH se sblížil s Ráchel Faukeovou, která má syna Olega. Co se týká alkoholu, tak se HH držel.
Kromě klasické detektivky se mi líbí i nadstavba v podobě nahlédnutí do norských válečných dějin.
A teď si zopakuji v rámci dějové posloupností již v minulosti přečtené HH 4 +5.

Jeho pracovní náplň spočívala v četbě hlášení z regionálních kanceláří tajné služby a z prostého vyhodnocování, zda jde o záležitosti, které by se měly poslat v systému dále. Harry jinými slovy získal práci třídiče odpadků.

Tón nemůže být falešný, dokud se nespojí s jinými tóny.

07.04.2021 5 z 5

Svědkyně ohně Svědkyně ohně Lars Kepler

Třetí příběh komisaře Joony Linny a stále skvěle psané, rozdělení do velice krátkých kapitol se výborně čte. Tentokrát řeší 2 brutální vraždy spáchané jedné noci, podezřelá je hned známa, ale něco nám říká, že to nemůže být tak jednoduché. Děj v několika liniích, až se nádherně vše protne. Logicky dokonalé. Na závěr je opět trochu něco odhaleno z minulosti komisaře, až se člověk děsí, co bude následovat.

02.03.2020 5 z 5

Vtipná kniha, alespoň už dnes víme, proč se určité události staly a kdo za tím stál :-). Alan je takový český Švejk mixnutý s americkým Forrestem Gumpem a bůhví čím dalším. Kniha měla spád, dobře se četla, už nyní se těším na pokračování "Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět".

11.02.2019 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Erika nikdy nezklame, tentokráte v životě Eriky hodně změn (stěhování, staronový přítel), které budou odrazem k novým dobrodružstvím. Příběh fajn, ale trochu mne zarazila naivita obou dívek krátce před smrtí.
Jinak plně souhlasím s hodnocením ve druhém odstavci, které napsala o pár hodnocení dříve stesti.s.knihou. Vnímám to dlouhodobě stejně, proto se k příběhům Eriky F. i Kate M. vracím.

To je ten problém, když člověk uteče až na konec světa. Už nemá kam jinam utéct, může jen přeskočit přes okraj ...

16.04.2023 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Dlouho jsem sérii odkládal z důvodu znalosti filmové série, ale proč? Ten autor píše skvěle, je to vysoce návykové a nesrovnatelné s filmy! Velice originální případ ve smyslu uvažování pachatele, svým způsobem genialita mnohaletého "úspěšného byznysu". Z knihy jsem cítil i přes kladnou postavu Asada určitou frustraci z imigrační politika Dánska (gangy, Srbové).
Jinak novinky v postavách: Rose je schizofrenička, Asad toho hodně skrývá, Carl se úspěšně sbližuje s Monou, Harryho stav neměnný.
V knize více ironie, vtipných hlášek, což miluji. Co mne zarazilo, kolik náboženských sekt je v Dánsku (tedy pokud to nebyla fantazie autora). Autor jinak krásně popsal, jak prostředí může člověka neuvěřitelným způsobem determinovat v tom negativním smyslu.

10.01.2021 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Znám filmy o oddělení Q, ale kniha je prostě kniha, a to u tohoto autora skutečně platí. Úžasný styl (překlad), velice rychle vtažen do děje. Komisař Carl Mørck ženatý, v rozluce, bydlí s nevlastním synem, po "nepovedené" akci je pro kolegy nesnesitelný, jeho bývalí kolegové dopadli hůře, Anker je mrtev a Hardy ochrnut v ústavu. Dostane k ruce pomocníka, Asada, vzrůstem malého Syřana (?), praktikujícího muslima, s nejasnou minulostí, také ženatý, má dcery. Má sice problémy s významy některých slov, ale je vnímavý, dobře uvažující.
Příběh ve dvou časových rovinách, které se sbíhají. Pomalu jsou odlupovány jednotlivé vrstvy případu, pachatel i motiv jsou víceméně zřejmé od začátku. Napínavé, pro mne nepředstavitelné žít 5 let v takových podmínkách.

04.01.2021 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Krásně napsaná a přeložená kniha, dojemný příběh mladé lásky, kde ale v pozadí stále cítíte smrt, která může přijít odkudkoliv. Ani se mi nechtělo věřit, co šlo všechno přežít. Kniha se četla jedním dechem, nemohl jsem se odtrhnout.

21.02.2020 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Druhý případ, na scéně opět silná trojka, Erika (imigrantka, původem ze Slovenska), Mossová (lesbická kolegyně vychovávající malé dítě s partnerkou) a Peterson (černoch). Série vražd na první pohled spolu nesouvisejících, vraha a jeho pohnutky známe cca od poloviny knihy. Vše má logiku, vyšetřování se protahuje, nejsou stopy, společné indicie. Erika je podruhé za sebou "navštívena" vrahem ve vlastním bytě. Podezřelým po spáchané třetí vraždě je její přítel, soudní patolog.
Opět se kniha velice dobře a rychle čte, členění do krátkých kapitol, pomalu je odkrýváno soukromí hlavních hrdinů. Jediné, co nebylo dle mého řádně vysvětleno, jak vrah zjistil adresu čtvrté oběti. Jinak jsem byl překvapen (moje neznalost), že od 90. let existuje legálně vyráběný sebevražedný vak (suicide bag/exit bag).

03.09.2019 5 z 5

Syn Syn Jo Nesbø

Skvěle napsaný a zajímavě propletený příběh, čtivé, „hutné“ zároveň (cca 500 stran). Hlavní postava, vězněný mladík, dlouhodobě na heroinu, po zjištění vážné informace mající vztah k rodinné tragédii získává důvod žít, žít pro pomstu. Po útěku z věznění koná, o pachateli není pochyb, důvody pomalu vyplouvají na povrch. Rozuzlení je nečekané. Šlo by navázat další knihou.
Pozn. je řešeno, kdo je otcem plodu, dva nositelé DNA, dle mého zbytečná úvaha, mladší nositel byl v době spáchání TČ teprve osmiletý. :-)

24.04.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Tento styl psaní mi plně vyhovuje. Sympatická hlavní hrdinka, kolem ní dobře spolupracující tým. Mám rád i takový ten drobný nenápadný humor. Četlo se to velice dobře, kniha měla spád, zápletka dobře vygradovaná, veliké finále. Eriku Fosterovou si dávám na seznam a už nyní se těším na její další případy.

06.04.2019 5 z 5