Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel ekniha

Allan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět.    Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/152569/stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-152569.jpg 4.25049

Stoletý stařík (1.)

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (2009)

Literatura světová, Humor, Romány
Vydáno: (ekniha), Panteon

Haloon
včera

Jakmile stařík vylezl z okna, aby zmizel, měl jsem díky obrovské popularitě tohoto díla velká očekávání. To bylo pravděpodobně to, co mi knihu nejvíce pokazilo.
Stařík se četl svižně, byl vtipný a uvolněný, ale bohužel jsem zkrátka čekal více. Kapitoly o Alanově životě byly, až na drobnější rozdíly, dost podobné a já už zhruba tušil, jak dopadnou. Mnohem více mě bavil hlavní děj. Postavy zde byly příliš ploché, ale humor mi seděl. Nejvíce pak vtipný osud šrouba a kýbla. Na prázdninové počtení je ale stařík skvělou volbou.

8635Izzy

Můžu to už označit za klasiku? Tahle kniha měla doslova BigBOOM, od Harryho Pottera nepamatuju. Nedivím se. Je jiná, chytrá a vtipná. Jen nechápu, proč musí každou dobrou knihu kazit filmem.

Terez9119

Staříka miluju! Od začátku do konce. Bavila mě ujetá hlavní linka i Alanovo proplouvání historií. Tahle kniha mi svým humorem opravdu sedla. A audiokniha čtená Martinem Stránským tomu dodává ještě další rozměr. Určitě doporučuji!

4.maliny

Moje druhá kniha od tohoto autora a opět spojitost s atomovou bombou:) Už jsem ale věděla, co od něj můžu čekat, takže jsem ten neuvěřitelný příběh nějak lépe akceptovala, než u Analfabetky. Je to pro mě přesně ten typ knihy, kterou když čtete, říkáte si: "panebože co je to za slátaninu", ale dočtete a pořád na ni musíte myslet. Bavila jsem se dobře a mým indikátorem úspěšnosti je to, že za měsíc ještě pořád vím, o čem ta kniha byla.

jaryn
11. lednaodpad!

Až do 25. kapitoly (z 29) jsem si říkal, že to teda dočtu, i když kniha byla na mě příliš povrchní a její skutečně spletitý děj byl absolutně bezúčelný a hloupý. Ve zmiňované kapitole to však autor natolik přehnal, že jsem knihu odložil (neřkuli odhodil). Partička hlavních protagonistů tam měla pohovor se státním zástupcem, ze kterého si dělala šoufky tak uboze fraškoidním způsobem - přičemž on "statečně držel" - že jsem si řekl: "A dost!!!" Tenhle autor už mi nesmí přes práh!

sarka8222

Hezká knížka, dobře se četla.

SamMarešová

Není to příliš jednoduchá kniha, ale není ani náročná - zlatá střední cesta.
Že já blbec si vždy u knih čtu recenze... pak se těším a víte jak to dopadá když se člověk na něco těší.
Kniha je humorná, ale tak decentně, úsměvně. Rozhodně to není na slzy v očích, od smíchu, od začátku až do konce.
První půlka slabší, druhá mě bavila mnohem víc.
Alan mi na prvních stránkách přišel jako idiot, ale pomaloučku po lehoučku se z něj stával sympaťák co má za ušima.
Super nápad na příběh a skvěle propracované dvě životní období jednoho člověka.

Amy27

Naprosto boží myšlenka a naprosto boží příběh! Musím ale ubrat hvězdičku za "nudné" historické pasáže. Musela jsem je mnohdy přeskakovat, protože mě ne vždy zaujaly a byly zbytečně rozsáhlé. Ale určitě nelituji přečtení. S úsměvem na ni budu vzpomínat. :)

sheylka

Sarkasmem prosycená a do detailů (ač enormně přitažených za vlasy) velmi dobře promyšlená kniha, která lidi, vyhledávající tento žánr, určitě nadchne. A já se budu opakovat, pro mě to bylo trochu nezáživné a velmi politicky zaměřené.

Veruci

Skvělé čtení! Ze svého okolí jsem neslyšela na knihu ani na film (neviděla jsem) dobré ohlasy, tak jsem neměla příliš velké očekávání. Místy sice poněkud absurdní situace, ale vždyť je to jen příběh. Alan mi ve vztahu k "autoritám" trochu připomínal Švejka. Velice vtipně podaný příběh, celou dobu čtení jsem se usmívala. Nevím, zda jsem byla více zvědavá na vývoj příběhu ze současnosti po jeho útěku, nebo na dobrodružství z jeho předchozího života.

Marta08

Kniha je bezesporu vtipná a zábavná, ale pro mě je to prostě moc přitažené za vlasy. Hlavní hrdina byl přítomný u všech významných událostí 20. stolení a měl u nich více či méně klíčovou roli, to nemůžu akceptovat a to i s přihlédnutím k tomu, že jde o fikci. Když už příběh zasadit skutečných událostí, tak by měl být alespoň trochu uvěřitelný.. Nemůžu hodnotit výše, bohužel.

1bublina

Knihu jsem četla v rámci Čtenářské výzvy a jsem moc ráda. Autor prokládá přítomnost s minulostí - víc mě bavila ta přítomnost, protože v ní nebylo tolik politiky. Kvůli té politice 1 hvězda dolů z hodnocení.
Moc se mi líbilo, jak se Alan vždycky dostal do obrovského maléru a zase se z něj dokázal svojí chytrostí a důvtipem vymotat.

Psychedelic

Kniha je extrémně vtipná, čtivá a zábavná. Trochu mi to připomínalo Švejka.

ber-tram

Nápadnost s Forrest Gumpem se nedá popřít (i když zrovna tenhle prosťáček mi nijak k srdci nepřirostl - film jsem kdysi dokoukal ze setrvačnosti). Světohybnému Staříkovi zase nelze upřít obratnost, s jakou o něm autor stoicky vypráví a nepřipustí, že by sebevětší absurdita nemohla být logickou realitou. Kdo to nemá v plánu rozumově pitvat, bude si to nenuceně užívat, což stačí. 33/18

hoesch

a Staline měl by jsi si oholit knír , požár Vladivostoku , Herbert Einstein to mě opravdu rozsekalo

TomBook
31.12.2018

Lehký, čtivý, zábavný. Běžně tyhle knihy nevyhledávám, ale bavil jsem se a splnila očekávání. Stojí za přečtení

locin
27.12.2018

Toto nebyl úplně šálek mé kávy. Přečetla, ale vracet se k tomu asi už nebudu...

Klára187
27.12.2018

Ideální kniha na dovolenou nebo pokud zrovna hledáte v knihách relax a odreagování a ne hluboké myšlenky :-) Smála jsem se od začátku až do konce

rutto45
27.12.2018

Parádné dielo, pri ktorom sa neskutočne nasmejete. Švédi znova potvrdili, že patria k literárnej špičke, nielen v oblasti detektívok. Allan je snáď najväčší náhoďák v literárnom svete.

KURACHJO2018
27.12.2018

Nejen tato kniha rozděluje čtenáře na LÍBÍ-NELÍBÍ. Sám jsem se vrhl do čtení s jakousi publikovanou reklamou- tohle je bombastické čtení, lae zůstal jsem na té straně NELÍBÍ. Nebo jsem knihu možná nepochopil. Nebo- jak mi bylo doma dětmi sděleno, nemám patřičný nadhled a smysl pro humor na čtení tohoto druhu knih.

janadibelkova
16.12.2018

Občas se stane, že budete přemýšlet o souvislostech, když jsem pár dní neměla čas na čtení, nebyla jsem si někdy jistá, jestli si příběh pamatuju správně...ale je skvělý, čtivý opravdu klobouk dolů nad autorovo fantazií...jestli máte čas, vyberte si tuhle knihu jako Vaše další čtení, nebudete litovat.

DuchDoby
15.12.2018

Tahle kniha je prostě úžasná. Od začátku do konce. Krásný styl vyprávění, krásný příběh, vtipné...
Dokonce jsem slyšel názor...tedy ten chlap za těch sto let ale zažil věcí, že? :-)

Tynulda
15.12.2018

Dostala jsem se k ní z důvodu povinné četby k maturitě. Nicméně musela jsem se do čtení nutit, pořád jsem byla v očekávání, kdy nastane jakýsi zlom, ale bohužel marně. Za mě NE.

oladnb
08.12.2018

Prvni stranky me bavily velmi. Pak jsem pochopila, jak bude asi kniha myslena a asi do poloviny jsem se musela do cteni nutit. Pro me lepsi druha polovina, ale roli hralo asi i to, ze jsem se blizila ke konci. Ano, misty je kniha vtipna, jiste je autor velmi inteligentni, sympaticky je i Alanuv optimismus, ale jinak mi kniha moc nedala :-(

Becca_books
05.12.2018

Moc pěkná kniha. Četla se jedním dechem. Byla zajímavá, čtivá, vtipná. Mělo to hlavu a patu. Určitě si přečtu i další knihy autora a těším se na 2.díl.

rajen
03.12.2018

Přečteno jedním dechem a s trvalým úsměvem na rtech. Fakt jsem se hodně pobavila, nadto je kniha psána skvělým stylem, je inteligentní, jednotlivé situace jsou dokonale promyšlené a všechny detaily, co se v knize objeví, mají dřív nebo později svůj smysl, nejsou tam žádné zbytečnosti navíc. Taková miniaturní kaňka byla ta, že ke konci už mě to bavio méně, možná proto, že těch absurdních situací už bylo prostě moc. Ale na hodnocení to nemá šanci ubrat. Skvělá zábava a odreagování.

markéta783
27.11.2018

Vážně moc prima knížka, vtipná, inteligentně napsaná, náramně jsem se nad ní bavila. je sice větší rozsahem, ale v tomto případě bych klidně snesla i kdyby byla ještě delší. Moc povedené čtení.

mysacek11
27.11.2018

Dlouho jsem se takhle nezasmála :)

Tyquick2
25.11.2018

Tak tahle kniha mi vážně skvěle sedla. Jednoznačně 5/5

toni-az
15.11.2018

V podstatě dvě knihy nastřídačku, obě vtipné a příjemně čtivé, nicméně téměř nepropojené. Naštěstí s Forrest Gumpem nemá ani jedna moc společného, jak spousta lidí píše, i když jistou společnou státo- tedy spíše světo-tvornost jedné z nich upřít nelze.

Bavil mě nenápadný, ale příjemný humor, bavil mě Alanův vztah alkoholu, ale hlavně k životu obecně. Ovšem nejvíc mě bavil konec příběhu ze současnosti, především "grilování státního zástupce Ranelida" a zajišťování povolení k přistání. A co hodně oceňuji, byla opravdová promyšlenost celkové koncepce knížky, propojení událostí, vzájemné souvislosti. Jen v tom příběhu ze současnosti mohlo být více příběhotvorných souvislostí s příběhem z minulosti. Ale to je jen drobnost, která mé hodnocení neovlivní. Stejně jako to, že jsem to poslouchal jako audiobook, čtený Martinem Stránským, jehož projev mi ze začátku moc nesedl, ale když jsem si zvykl tak se to dalo.