Analfabetka, která uměla počítat ekniha

Druhý román autora Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Nombeko začala pracovat v pěti letech jako vynašečka latrín na předměstí Johannesburgu, v deseti letech osiřela. Nic nenasvědčovalo tomu, že by neměla prožít svůj život v jedné z chatrčí největší chudinské čtvrti světa a pak tu předčasně umřít, nikým nepostrádaná. To by ale nebyla Nombeko – analfabetka, která uměla počítat. Osud i její talent ji zavedou až do mezinárodní politiky, na druhou stranu zeměkoule, ke dvěma identickým a zároveň velmi odlišným bratrům. Během jejího dobrodružného putování se jí podaří zamotat hlavu agentům nejobávanější tajné služby nebo být unesená ve špinavém náklaďáku na převoz brambor. A tím to zdaleka nekončí... Jonassonův první román Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel se záhy po vydání stal čtenářským hitem a dva roky po sobě nejprodávanějším švédským románem. Přeložen byl do 40 jazyků. Fenomenální úspěch sklízí v mnoha zemích světa, včetně Česka, kde se dosud prodalo přes 50 000 výtisků. Grandiózní příběh, který ve srovnání se „Staříkem“ nezaostává ani nápady překračujícími veškeré hranice, ani bizarními zvraty a ani nezapomenutelným půvabem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/206172/big_analfabetka-ktera-umela-pocitat-206172.jpg 3.93822
Literatura světová, Humor, Romány

Vydáno: (ekniha), Panteon

Kniha Analfabetka, která uměla počítat

MrKrahujec

Povšiml jsem si, že většina čtenářů považuje jaksi automaticky tenhle román za když ne přímé pokračování, tedy alespoň za nástupce a pokračovatele "Stoletého staříka", tedy za něco málem zaměnitelného. Ale rozdíl mezi oběma hrdiny je přímo propastný! Vlastně by se dalo říci, že jsou si pravými opaky. Zatímco Alan Karlsson je vlastně úplně obyčejný člověk, dokonce má původ, který by se mohl zdát jakýmsi symbolem, či principem obyčejnosti, a veškeré šoky, senzace a neuvěřitelnosti, které jeho život naplňují, k němu přicházejí zvenčí, jako produkty náhody, nebo pověstné smůly, proměňující se ve svůj opak, je Nombeko Mayeki už svým narozením charakterizována jako ztělesnění všech možných extrémů. S téměř matematickou dokonalostí ji Jonasson vytvořil jako lidskou bytost, mající ty absolutně nejhorší podmínky pro vstup do života: osoba černé pleti, ženského pohlaví a ještě absolutně svým narozením nemajetná, která se narodí schválně v Jihoafrické republice, ve které jsou právě takové osoby nejopovrhovanějšími tvory na celé zeměkouli - to je přece hodně promyšlené! A stejně tak jsou promyšleně extrémní i všechny její vlastnosti a chování, zatímco Alan reaguje na všechny absurdity, kterými je jeho život doslova zavalen, vlastně pořád stejně - se zdravým selským rozumem obyčejného člověka. Spíše bych se tedy klonil k tomu, že tenhle text je vlastně jakýmsi negativem "Staříka" a to i zaplaťpánbůh díky tomu, že v podstatě nevykazuje pokles kvality (což se už o takovém "Zabijáku Andersovi" rozhodně říci nedá). Zgruntu novou kvalitu tedy přinesla v Jonassonově tvorbě až "Sladká pomsta", ve které, zdá se, znovu chytil správný dech humoristův.

lenka0383

Tenhle absurdní humor je tak osvěžující! Víc takových. Líbila se mi ještě víc než Stařík.

Karoley

Nombeko, analfabetka, která uměla počítat, se narodí do plechové chatrče v největší chudinské čtvrti světa, od 5 let se živí jako vynašečka latrín. Osud (a její talent) ji však zavedou až do mezinárodní politiky.
Po Stoletém staříkovi další skvělá kniha, já tenhle humor prostě miluju!

"Rozdíl mezi hloupostí a genialitou spočívá v tom, že genialita má své meze."

l_Riky_l
26.11.2021

Absurdní, ale skvělé. Tak bych asi nejjednodušeji popsala tento román.

Pan Jonas Jonasson, autor knihy, je očividně posedlý. Atomovými bombami, ale i skvělým humorem. Protože pokud Vám opravdu sedne, knihu si zamilujete.

Jen menší nevýhoda je, že se nevyznám ve švédské politice a ani náhodou v jihoafrické, a proto jsem se občas ztratila ve jménech politiků. (Možná je to i tím, že si jména ve knihách pamatuji podle prvních dvou písmen ) Vy ale určitě budete lepší a tak si knihu bezpochyby užijete.

*4,5

niknikita
18.11.2021

Skvělý absurdní příběh, který byl jako vystřižený z naší absurdní doby. Bylo to vtipné a perfektně propojené - podobnost se skutečnými postavami čistě náhodná - a to mne bavilo ze všeho nejvíc.
Poslední třetina knihy by mohla být kratší a pak bych neváhala s nejvyšším hodnocením.

Luciska13
15.11.2021

Další super kniha od autora. Pořádná porce černého humoru v příběhu psaném nezapomenutelným jedinečným autorovým stylem. Místy jsem měla trochu problémy udržet pozornost při popisování politických záležitostí a detailů (za to ta jedna hvězdička dolů), ale celkově jsem si knihu užila.

AlbionFoxyFox
10.10.2021

Analfabetku jsem si užila od začátku do konce, jsem ráda, že byla psána obdobným lehkým, humorným stylem s nadsázkou stejně jako Stoletý stařík. Mnohdy jsem se smála nahlas :)

TIMONEL
08.10.2021

Proč je Analfabetka půvabná? Protože má charakter bujného a poutavého vyprávění při černé hodince, která musí chtě nechtě trvat o poznání déle. Protože kniha svým stylem připomíná takové domácké psaní na koleně, které není bez půvabu jisté bombastické naivity a nedotaženosti. Nenáročná četba, do očí bijící a za uši tahající témata, která nemají daleko od klišé. Přitom ovšem smysl pro humor sice poněkud obludný, ale stále půvabný spisovatele, který je ve svém psaní spíše novinářem než skutečným literátem. Na jedné straně velký cit pro pointu a pro zkratku, na druhé straně stránky ponechané ladem, jako kdyby člověk četl svůj deník z mládí. Může se někdy soucitně ušklíbnout nad překonaným způsobem psaní, ale spíše se mu tento výlet do nižších pater literatury bude líbit, protože mu bude něčím blízký a sympatický. Nemusí to být vždy nějaké vznešené hodnoty nebo dokonale napsaný text bez turbulencí. Jonasson k nám totiž nehovoří jako velký spisovatel, ale jako ten, který umí vyprávět. Dotýká se nás svou blízkostí, se kterou vypráví, jistou lidovostí a nenáročnou vřelostí či lidskostí, které mnohé o hodně lépe napsané knihy postrádají.