maryska09 maryska09 komentáře u knih

Tiché šlapací království Tiché šlapací království Zdeněk Svěrák

Pro deti mila pohadka, pro dospeleho poutava povidka a pro ty trochu starsi skvela satira. Doporucuju vsem. Pan Sverak ma jedinecny smysl pro humor a je videt, ze tento styl si drzi po celou dobu tvorby.

16.01.2018 2 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Skvěle napsaná kniha, která upoutá od první stránky až do konce. Vřele doporučuju všem, kteří jsou přesycení současnou rychlou literaturou, kdy každá druhá kniha dostane nálepku bestseller, často bez ohledu na kvalitu

10.01.2018 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Nemám příliš v oblibě scénáře popisující možnou apokalypsu lidstva a proto jsem k této knize přistupovala se značnou nedůvěrou. Velmi příjemně mě však překvapila svou čtivostí, dobrým příběhem i uvěřitelným závěrem, kterého jsem se obávala. Charaktery postav jsou skvěle popsané. Autorovi pouze kolísala míra katastrofy, nevěřím, že by byl zcela zničen hmyz i všechny stromy, ale to jsou jen detaily v jinak skvěle postaveném příběhu.

24.11.2017 5 z 5

Pastýřská koruna Pastýřská koruna Terry Pratchett

Zemeplochu pana Pratchetta mam prectenou celou a knihy o Tonicce Bolave povazuju za ty nejlepsi. I tato posledni je vyborna, ale bohuzel je na ni znat jeji nedokoncenost. Autor mel vymysleny zacatek, prostredek i konec, ale uz nestihl dokreslit vsechny postavy ani jejich ciny. Z predchozich knih je mi jasne, ze i tato by byla mnohem obsahlejsi. I tak velmi dekuji pane Pratchette, vytvoril jste pro nas uzasny, nezapomenutelny svet.

20.11.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Od knizky jsem mela velke ocekavani, ktere bohuzel nesplnila. Je to dobra kniha, ale ne tak uzasna, jak by se mohlo zdat. Je v ni nastineno nekolik zajimavych dejovych linek, ale jen malo z nich je dotazeno do konce. Uplne mi chybi vypraveni o Janigene, stejne jako by mohlo byt daleko vic rozvinuto vypraveni o mamince Dory. Presne zpravy z archivu STB jsou jiste zajimave, ale prostoru v knize zabiraji az moc. I presto doporucuju k precteni, kniha ma velmi dobre a neobvykle tema.

13.11.2017 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Zajimave napsana knizka, na dnesni ctenare snad az prilis rozvlacna. Pribeh je dobre vystaveny a i v dnesni dobe upouta.

03.11.2017 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Nesba mam precteneho celeho, takze tuto knihu muzu posoudit v ramci cele serie. Stejne jako prvni Netopyr se trochu vymyka prostredim. Horke Thajsko je naproti chladnemu Norsku dalsich knih opravdu neco jineho. I tak se uz ale projevuji hlavni rysy Harryho Holea - zatvrzelost, urputnost, arogance, ale zaroven neha, ktere se naplno ukazi v dalsich dilech. Za me vyborna, ctiva kniha, oproti jinym severskym autorum skvele napsana a tezko predvidatelna.

14.09.2017

Očima elity - Historie, jazyk a literatura Očima elity - Historie, jazyk a literatura kolektiv autorů

Rozhovory se zajimavymi osobnostmi z ruznych oboru. Nektere jsou velmi inspirativni a poucne, nektere jsou slabsi a jsou v podstate jen reklamou na danou osobnost.

05.09.2017 3 z 5

Jiskra života Jiskra života Erich Maria Remarque (p)

Tuto knihu by si měl přečíst alespoň jednou každý. Lidé velmi rychle zapomínají a těch skutečných pamětníků žije už velmi málo. Tato kniha je drsný způsob, jak si uvědomit minulost. Povinná četba by to měla být pro všechny, kteří mají dojem jak špatně si žijí v současném světě.

01.09.2017

To To Stephen King

Od mistra Kinga jsem přečetla už několik knih a tahle opět nezklamala. Příběh má spád, postavy jsou perfektně vykreslené, závěrečný souboj napínavý. Jen všeho toho hnisu, krve, výkalů a vydloubnutych očí je trochu moc a s postupem knihy už to ztrácí na děsivosti. Za mě je nejpoutavější část ta, kde se píše o týrání Beverly manželem, tomu věřím beze zbytku a je to zároveň i to nejmrazivější téma.

28.08.2017 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Krasna kniha plna laskavosti, vlidnosti a humoru. Precetla jsem ji znovu po shlednuti filmu a za me doporucuji oboji. Skvely film obou Sveraku i nadhernou knihu Zdenka Sveraka

19.08.2017 5 z 5

Skvělý závěr série. Po dobrém prvním dílu a velmi rozvláčném druhém jsem k třetímu přistupovala dost skepticky. Byl pro mě tedy velmi příjemným překvapením. Opět byl dost rozvláčný, ale tentokrát to nevadilo, neměla jsem dojem, že ho autor záměrně protahuje. Na závěr mě mrzelo, že se knížka chýlí ke konci, ráda bych četla dál. Bohužel autor už další pokračování nestihl napsat, pro čtenáře je to velká škoda

01.08.2017 5 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Velmi silna kniha o statecne zena, ktera se musela starat o preziti sve neobycejne rodiny v tezke dobe totality i soucasnosti. Opravdu otevrena zpoved ze ktere mrazi. Je desive, ze i kdyz clovek sve deti miluje plnou laskou, dava jim vzor, pecuje o ne, stara se aby nijak nestradaly, tak se nekdy projevi prava podstata cloveka, ktera se vychovou neda zmenit. Pani Bouckove preju vse nejlepsi do zivota a drzim palce.

04.07.2017 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Tato kniha má děj odehrávající se za druhé světové války, za strašného období novodobých dějin, přesto je velmi půvabná. Celý příběh je velmi milý, plný radosti ze života, plný krásy všedních dnů. Čtenář přímo cítí horko slunce i vůni moře. Zároveň však mrazí z toho, čeho všeho je lidstvo schopno, co všechno dokážeme připustit a kam to až musí zajít, abychom si dokázali znovu vážit života a míru.

22.06.2017 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Po přečtení celé série jsem se po čase vrátila zas na začátek, takže můžu hodnotit. První kniha Harryho Holea se poměrně vymyká ostatním, hlavně umístěním do horké Austrálie. Navíc je znát, že vlastní postava detektiva se teprve vyvíjí a některé jeho vlastnosti, které se plně projeví v dalších pokračováních jsou teprve v zárodku. I tak se jedná o skvělou detektivku, s velmi dobře propracovanou zápletkou a já ji jen doporučuji

14.06.2017 4 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Dobrá kniha, ale... Začátek je dobrý, konec skvělý, ale to mezi je už opravdu trochu příliš. Příliš kávy a obložených chlebů, příliš moc popisů (nákup v ikea na několik stran, opravdu?) a opravdu příliš rozvláčné. Čtenáři je jasné, že Lisbeth vraždy nespáchala, i to že proti sobě bude mít většinu společnosti, ale i tak se nás o tom snaží autor přesvědčit ve větší části knihy. I tak je to velmi dobrá detektivka, ráda si přečtu třetí díl.

10.06.2017 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Dobre napsana kniha. I pres velke mnozstvi jmen a postav se v ni ctenar dokaze dobre orientovat, bez zbytecneho opakovani textu, nebo vysvetlovani. Zapletka, pri ktere se resi kriminalni pripad stary nekolik desitek let je velmi poutava, konecne reseni uveritelne a tezko predvidatelne. Tesim se na precteni druheho dilu.

12.05.2017 4 z 5

Dvorana zvrhlosti Dvorana zvrhlosti Ondřej Neff

Krasne Ceske sci-fi slozene z ruznych povidek psanych v 80. a 90. letech. Pohled do budoucnosti z 80. let je velmi zajimavy, casto usmevny (budoucnost odehravajici se v roce 2020, kdy uz mame vsude vznasedla a kolonizujeme mesic). I tak jsou nektere velmi vizionarske a napriklad z povidky Strom az mrazi, protoze popisuje co se stane, pokud se zacne prehanet ochrana prirody. Doporucuju k precteni i tem, kteri nemaji zanr sci-fi radi.

08.05.2017 4 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Skvele napsana kniha, ktera opet potvrzuje pravdu, ze i sebelepe natoceny film se nevyrovna sve knizni predloze.

27.04.2017 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Mistrovsky napsaná kniha o vývoji charakteru jednoho vlka, o tom, jak moc ho ovlivnilo prostředí a lidé se kterými se setkal. Čtenář ho může sledovat od hravého štěněte, po tažného psa, strašného rváče a nakonec věrného společníka. Každý se může dovtipit, že by celý příběh nemusel být pouze o psovi

18.04.2017 4 z 5