Jiskra života

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Koncentrační tábor Mellern slouží jako odkladiště vězňů - převážně Židů, kteří v důsledku tělesné slabosti již nejsou schopni žádné práce. V nelidských podmínkách, špíně a o hladu, navíc pod kuratelou bezcitných fašistických katanů tady na sklonku války "přežívá" dvanáct "veteránů", obklopených řadou nově příchozích zbídačelých kostlivců. Téměř všichni již ztratili svou osobnost, minulost a individuální lidské rysy, jejich ponížené lidství se omezuje jen na základní živočišné potřeby. Z vědomí si vytěsnili všechny city včetně nenávisti. Dodržují přísnou anonymitu - stali se pouhými vězeňskými čísly s koncentráčnickými mimikrami. Přesto se mezi nimi najdou i tací, kteří si dokázali zachovat své "já", jako lékař Berger, obchodník Lebenthal či bývalý novinář zvaný 509. Ti všichni se neúnavně snaží vězně, kteří ještě neztratili schopnost myslet, vyburcovat z letargie, pomoci jim přežít zdejší peklo a vykřesat v nich alespoň "jiskřičku naděje" a víru v nový život, jenž je už nadosah....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529/jiskra-zivota-529.jpg 4.71493
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Ikar (ČR)

Der Funke Leben, 1952

Kniha Jiskra života

soupik2012

Na dané téma jsem si toho poslechla již opravdu hodně, ale tato kniha je hodně jiná než drtivá většina těch ostatních. Na velmi krátkém časovém úseku nám přiblíží každodenní život v koncentračním táboře. Autor zachytil období, kdy již bylo o výsledku války rozhodnuto a my tak máme možnost sledovat vnitřní pocity jak vězněných lidí, kteří začnou cítit mnohem větší naději na přežití, tak také jejich věznitelů, kteří se začnou obávat toho co již brzy přijde. Kniha mě nesmírně silně zasáhla. Navíc jsem měla možnost si děj příběhu užívat v naprosto fantastickém provedení audioknihy, kterou opravdu mistrně načetl pan Martin Myšička.

tlllk

Dej ohraničený ostnatým plotom nemal moc miesta na rast, postavy sú jasne vyprofilované, a dej ponurý a bezútešný. Je fakt že to poskytuje lepší kontrast k myšlienkam o ľudskej povahe, a morálnosti spoločnosti, ale moja karma bude vyžadovať dlhšiu rekonvalescenciu.

mataj

Kniha popisuje poslední dny na konci druhé světové války v německém koncentračním - pracovním táboře Mellern. Život vězňů je každodenním bojem o kousek chleba, o život, který zde visí na vlásku. A přesto některým ještě zůstala v těle jiskra života, kapka naděje, že se dočkají svobody, že získají zase svoji lidskost, o kterou byli připraveni. Remarque dokonale vystihl charakter a myšlenky jak vězňů, tak nacistů a jejich proměnu s přibližující se změnou - osvobozením tábora.

Lukyn96

Další kniha, díky které můžeme lépe poznat, jak to v koncentračních táborech chodilo. Avšak vžít se do pocitů transportovaných žádné listy papíru neumožní. Tak si užívejme svobody a všichni dělejme maximum, aby se něco jako holokaust už nikdy neopakovalo.

honza66

Fascinující kniha. I pro člověka, který o holocaustu přečetl desítky knih, má Jiskra života zase další dimenzi a mimořádnou poutavost. Remarque je zručný spisovatel, napsal skvělý, drsný, srdcervoucí, dojemný avšak zároveň profesionálně vystvavěný román. Právě tím je o dost jiný než memoárové knihy přeživších. I proto stojí za přečtení a platí, že neztrácí nic ze své síly ani po téměř 80 letech.

Luci136

Velmi silný a těžký příběh vezmeme-li v úvahu, že jsou to příběhy naší historie.
Knihu jsem si vypůjčila v nemocnici v čekárně- super tyhle čtecí skříňky od lidí pro lidi- a jen se na ni chtěla podívat po dobu čekání, ale odešla se mnou domu, protože jsem ji nedokázala dát z ruky.
Kostlivec mne dostal.
Silné. Smutné. Čtivé. Sílu dodávající příběh, který můžu doporučit. Naděje, bůh, bůh v nás, víra....

Ladasom

Silný příběh o lidské vytrvalosti a naději, o utrpení a hyenismus. O životě a smrti.

jejda.majda

Remarque mě neskutečně baví. Jiskra života je výborná.

Mandolína kapitána Corelliho
Mandolína kapitána Corelliho