Jiskra života

Koncentrační tábor Mellern slouží jako odkladiště vězňů - převážně Židů, kteří v důsledku tělesné slabosti již nejsou schopni žádné práce. V nelidských podmínkách, špíně a o hladu, navíc pod kuratelou bezcitných fašistických katanů tady na sklonku války "přežívá" dvanáct "veteránů", obklopených řadou nově příchozích zbídačelých kostlivců. Téměř všichni již ztratili svou osobnost, minulost a individuální lidské rysy, jejich ponížené lidství se omezuje jen na základní živočišné potřeby. Z vědomí si vytěsnili všechny city včetně nenávisti. Dodržují přísnou anonymitu - stali se pouhými vězeňskými čísly s koncentráčnickými mimikrami. Přesto se mezi nimi najdou i tací, kteří si dokázali zachovat své "já", jako lékař Berger, obchodník Lebenthal či bývalý novinář zvaný 509. Ti všichni se neúnavně snaží vězně, kteří ještě neztratili schopnost myslet, vyburcovat z letargie, pomoci jim přežít zdejší peklo a vykřesat v nich alespoň "jiskřičku naděje" a víru v nový život, jenž je už nadosah....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/529/big_jiskra-zivota-eKX-529.jpg 4.71570
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)

Der Funke Leben, 1952

Kniha Jiskra života

Mindy

Nechce se věřit, že toto je realita odehrávající se před ne zas tolika roky. Takové zrůdnosti a přitom tak čtivě napsané. Remarque je skvělý autor. Miluju jeho knihy.

vemrazik

Právem zařazována na seznam povinné četby.

dzzarka

Moje první kniha, která se týkala této tématiky. Byla to povinná četba na střední škole a moc se mi do toho nechtělo. Ale nakonec, i když jsem v budoucnu ještě přečetla mnoho knih s touto tématikou, viděla hodně filmů, tak tahle byla první a o to víc ve mně zanechala stopu.
Je to smutný, surový příběh a největší tragédie je to, že je to podle skutečnosti.
Určitě by ji měl mít přečtenou každý, aby se nezapomínalo na zvěrstva, která se doopravdy stala a aby každý věděl, co je člověk člověku schopen provést a kam je schopen člověk zajít.

andela2871

Bohužel do knihy jsem se nemohla zacist. Dvakrát jsem ji odložila přečetla asi čtyřicet stránek a nedocetla. .Zda se mi zdlouhavá. Jinak velice smutná. Kruté výslech y a boj o přežití. Když ji otevřu tak mě láká číst dál... třeba ji ještě přečtu dokonce.

Ctv

(+ SPOILER) Drsné, syrové, krásně a čtivě napsané, emotivní, opravdu silné vyprávění o (ne)životě v koncentračním táboře.

"Jeden z dvanácti veteránů zešílel a představoval si, že je vlčák. Neměl uši; urvali mu je psi, které na něm cvičili esesáci. Nejmladší se jmenoval Karel a byl to chlapec z Československa. Jeho rodiče byli mrtví; pobožný sedlák ve vesnici Westlage jimi pohnojil brambořiště. V krematoriu se totiž popel spálených sypal do pytlů a prodával jako umělé hnojivo. Obsahoval hodně fosforu a vápna."

Když nad vězni poprvé přeletělo spojenecké letadlo a zamávalo jim křídly, tak mi slza ukápla. Remarque umí vtáhnout do děje. Moc jsem si přála, aby to 509 přežil.

zdenda75

Skvělé, silné, zdrcující. Nevím, co k tomu víc dodat, všichni už to řekli za mě.

kramver

Tohle byla rána přímo na solar. Moje tehdy středoškolská dušička zmučená mistrně vykresleným prostředím koncentračního tábora nedokázala pochopit... a pořád nechápe.

Lothar.777

Ač nerad, musel jsem zkusit jednoho klasika. Trochu jsem nevěděl, co od toho čekat, přece jen jsem kulturní barbar, jak říkal můj češtinář. Nutno říct, že knížka mě mile překvapila, sice to je trochu anonymní koncentrák, ale popis života v něm je celkem reálný, pocity a myšlenkové pochody některých lidí jsou taky celkem pěkně nastíněné, no, má to hloubku. Musím teda naťuknout, že jedna část knížky mi přišla, že už jsem to někde četl, ale spíš to bude tím, že když se to začalo hroutit, mohlo to tak být úplně všude. Takže pokud máte čas a chcete zkusit něco klasickýho, určitě bych doporučil .