Pastýřská koruna

Pastýřská koruna

Pastýřská koruna je poslední knihou Terryho Pratchetta. Napsal ji během posledního roku svého života, ještě předtím, než začátkem roku 2015 podlehl neodbytné a atypické formě Alzheimerovy choroby. Uzavřou se tu dobrodružství Toničky Bolavé, jejích oddaných Fíglů i spřátelených čarodějek. Objeví se i zcela nový hrdina, který si jistě velmi rychle získá sympatie čtenářů, a nikoliv jen jejich. Dojde k válce s elfy, která je sice krátká, ale o to zuřivější. Podíváme se do Ankh-Morporku, k trpasličí firmě, která se zabývá výrobou košťat, a zažijeme dosti nezvyklou přeměnu povýšené čarodějky paní Našeptávalové. Rozloučíme se s celou řadou starých známých a jde o loučení o to těžší, že o jejich dalších osudech si už můžeme nechat jen zdát. Bylo ještě tolik knih, které chtěl Terry Pratchett napsat. Kdyby zůstal naživu, byla by nepochybně i Pastýřská koruna mnohem obsáhlejší, ale i tak je to dobrá kniha a fanouškové Terryho Pratchetta s ní jistě zažijí řadu příjemných chvil....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341868/pastyrska-koruna-Mis-341868.jpg 4.4187

Úžasná Zeměplocha - knihy o Toničce Bolavé (5.)

The Shepherd's Crown (2015)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

Dave_Jame

Nemůžu si pomoct, ale tato kniha ve mě vyvolala silný pocit smutku. Ne proto že to je poslední dílo jednoho z mých nejoblíbenějších autorů, ale proto, že poslední jeho knihy jsou literárním důkazem toho, jak zákeřný dopad má na lidskou mysl nejen stáří, ale i nemoc, proti které tak úpěnlivě Terry bojoval. Knihu bych určitě nedoporučil někomu, kdo s tvorbou pana Pratchetta není podrobně seznámen. Víc než kvalitní literární zážitek je toto dílo sentimentálním rozloučením s autorem, jeho tvorbou a jeho světem.

david5746

Po docela hodně špatném "Pod parou" jsem se rozloučení s autorem docela bál, ale celkově to dopadlo dobře. Možná, že tam podle doslovu ještě nestihl dodat všechna moudra a poučení generacím příštím a knihu objemově zněkolikanásobit.
Pastýřská koruna je tak docela krátké, ale ucelené dílo, kde potkáme hodně klasických postav a rozloučíme se nejen s autorem. Smrt jedné klíčové postavy jsem vlastně uvítal, pokud se bude někdo snažit napodobovat zeměplochu, zrovna prznění této geniální postavy by mi asi vadilo nejvíc.
No a jinak se jedná o klasickou knihu ze série Tonička Bolavá. Já jsem byl spokojen.

Vojslava

Poslední kniha je poslední kniha a to se těžko hodnotí... ale příběh uzavřela, opět poskytla hezké zápletky a nápady a samozřejmě bez kvalitního překladu by nebyla taková. Škoda, že si kvůli těm schůzkám se Smrtěm už nic dalšího ze Zeměplochy nepřečteme...

Gi-Gi

pratchett, na kterého dopadají smutky tohoto světa, ale stále skvělý,

byyz

Skutečně skvělá!
Četla jsem ji jako druhou ze Zeměplochy a ničemu to nepřekáželo. Jen jsem měla občas problémy s orientací v množství osob (z nichž aspoň některé by mi byly pravděpodobně známy z předchozích knih).

Galadwen

Když se oprostím od sentimentu plynoucího z prosté skutečnosti, že jde o Pratchettovu poslední knihu, musím objektivně napsat, že Pastýřská koruna není žádná sláva. Je tu příliš mnoho postav a příliš mnoho motivů nerozvinutých, zatímco jiné naopak působí neseškrtaně, řečí jako vody a většinou bez humoru, na který je člověk u této série zvyklý, zápletka minimální. Do nejlepších Zeměploch má míle a míle daleko a i jako spotřební fantasy pro mládež je to spíš průměr.

Atlantis

Bud to znít hnusně, cynicky, nevhodně a prostě špatně, ale jestli měla Zeměplocha pokračovat takhle, tak je lepší, že už Terry nic nenapíše.
S příchodem klikačů začala Zeměplocha ztrácet svoje kouzlo, vtip a lehkost a Pastýřská koruna je vrchol (nebo spíše dno) tohoto vývoje. Vše je až moc moderní, nudné, rozplizlé a hlavně nevtipné! Tím se vždy Pratchettovo dílo odlišovalo od ostatních fantasy - skvělým humorem. Tady najdete dva vtipy.
Série s Toničkou byla vždy to nejhorší, ale já ji bral jako jakýsi spin-off Zeměplochy. O to ví mě rozzuřilo, že zde zemřela jedna z nejdůležitějších postav série. Tady. V tomhle marastu. Proč? A to, že dědictví této postavy získal člověk, který se poprvé objevil zde, je výsměch.
Při loučení s touto postavou a průletem Zeměplochou vidíte, jak na tuto skutečnost reaguje plejáda známých postav. Je krásně vidět, že jde o rozloučení Terryho Pratchetta, jeho poslední sbohem, poslední zamávání milovaným osobám.
Jde o smutný konec fantastické série. Bylo to jako sledovat starého dobrého kamaráda, se kterým jste strávili roky, pomalu stárnout, umírat a mizet před očima. Až z něj nakonec zbyla jen ta Pastýřská koruna.

gleti

Tonička Bolavá v plné síle, aneb Pratchettovy čarodějky jako jedny z nejúžasnějších literárních postav vůbec.

LilyJane

Velmi krásná kniha, jako vždy. Na konci mi bylo úzko z toho, že žádná další už nebude.
Je vidět, že Terry už neměl čas knihu rozvézt a propracovat tak jak u něj bývá zvykem, ale ani tak to neztratilo svůj půvab. Je to krásné dokončení celé série. Tonička nám dospěla a člověk je na ni (i na Fígly) velmi pyšný!

wooloong

Toničku jsem nikdy neměla moc ráda. Byla příliš dokonalá a do omrzení všemi chválená, s takovou postavou se neztotožníte. Vtipnou linku příběhu naštěstí zachraňoval Malej národ nebo ostatní čarodějky. Pratchett dokázal napsat bezuzdnou srandu, aby se vzápětí do hloubky soustředil na závažný problém a podchytil na něm to nejpodstatnější. Jak již bylo podobně řečeno níže, tady se spíš klouzalo po povrchu a nějaké ty motivační řečičky byly mělké a plytké. Nepratchettovské. Příběh opravdu nedržel moc pohromadě a absolutně jsem nepobrala proměnu paní Našeptávalové. Beru to jako tichou vzpomínku na autora, který mi přinášel radost, zábavu, napětí a poučení po mnoho let. Děkuji, pane Pratchette.

majxik

Je to hezká knížka, pár škraloupů na ni sice najdete, ale když si přečtete vysvětlení na konci knížky, tak pochopíte proč se zdá trošku nedodělaná.

karel0684

Poslední kniha a je to na ní znát. Mám pocit, že vedlejší postavy jsou méně prokreslené a příběhy spíše načaté než řešené. Ale jinak ... dobré oddychové čtení, které se drží laťky Zeměplochy

Noita

Mrzí mne to, co musím napsat, ale o mrtvých jen (dobře) pravdu.
Dočetla jsem skrz zuby poslední pratchettovku. Úvod byl slibný. Jenže velmi záhy se to tak nějak rozplizlo. Vím, že byl nemocný a tak dál. Jenže z konstrukce příběhu mám neodbytný pocit, že to nesestavoval on, že to prostě sepsal do příběhu někdo jiný a ještě mu do toho krafala celou dobu dcera (projevuje se jako průměrná členka Femen). Jen těch stránek motivačních pindů – desítky. Nesmyslný závěrečný souboj na třetinu knihy. To budovatelské "uvědomění", jak "Hej rup!", kdy najednou je královna víl Toniččinou přítelkyní a hodnou holčičkou, paní Našeptávalová je zčistajasna nedocenitelnou pomocí a oporou týmu, skřeti, kterými všichni lidé pohrdali jsou ze dne na den nedílnou a milovanou součástí společnosti. A hlavně se mne neptejte na toho vegetariánského slabčáka přeoperovaného na čarodějku s jeho liškovzdornými kuřaty a všemocnou kozou kozenou! A proto všechno musela ta nejlepší umřít? Kdepak, to nekonstruoval Terry, to se jen někdo snažil lepit některé jeho myšlenky a rozepsané nápady do kliškovitého příběhu v domění, že to bude velkolepější. Není.
Pietně za ta krásná desetiletí hodnotím jen slovně, hvězd by bylo poskrovnu.

roso.mak

Díky, pane Pratchette!

Vesmich

Svět se mění, staré odchází, nové přichází a nedá se s tím nic dělat. Takové poselství na mě hledělo zde z tohoto autorova vlastního requiem. Začátek knihy je silné, tradičně podmanivé vyprávění protkané myšlenkami tak přesně vyjádřenými, že snadno a navěky zapamatovatelnými. V druhé části knihy se právě tato dlouhodobě nejsilnější stránka Zeměplošské ságy ztrácí, aby se proměnila v pouhou kostru příběhu, která by potřebovala pořádně obalit masem, aby měla sílu, kterou mít mohla. Takto některé pasáže působí spíše jako moralistické přednášky Toničky Bolavé směrem k Beladoně a jiných k jiným. Stáří je užitečné, zdvořilost se vyplácí a každý má právo si zvolit vlastní životní cestu. Chvílemi je to tak otravné, až se to nedá vydržet.

MC87
24.12.2017

Nesmírně vlídná a přitom syrová kniha Terryho Pratchetta začíná smrtí jednou z hlavních postav (což je podobně výjimečná událost jako u Simpsonů). Téma smrti je všudypřítomné, nikoli však s nadsázkou v podobě Smrtě, ale víc „doopravdy", čímž myslím regulerní masakry lidského pokolení...

O tomto posledním díle jednoho z nejlepších fantasy spisovatelů se ví, že ho autor nestihl řádně dokončit, čemuž odpovídá spíše kratší stopáž knihy, takže se například nedozvíme, jak dopadla Tifanny s Prestonem…

Terry Pratchett mě provázel 2/3 mého života a nesmírně mě mrzí, že už nebude. Vzhledem k jeho produktivitě si ho ale může člověk neustále připomínat a pokaždé číst něco jiného. Oceňuji, že když se dověděl svou diagnózu, tak nepolevil ve svém pracovním tempu a „staral“ se o své čtenáře, ať mají stále co číst.

Díky Terry.

Praevka
18.12.2017

Četlo se to velmi dobře, škoda, že to už Pratchett nestihl víc rozpracovat. V některých částech je velmi poznat, že na nich mělo být ještě pracováno. Ale celkově jsem spokojená, za mě se jedná o důstojné rozloučení s Panem Spisovatelem.

Varjohukka
28.11.2017

Velká škoda, že je kniha poslední :(

maryska09
20.11.2017

Zemeplochu pana Pratchetta mam prectenou celou a knihy o Tonicce Bolave povazuju za ty nejlepsi. I tato posledni je vyborna, ale bohuzel je na ni znat jeji nedokoncenost. Autor mel vymysleny zacatek, prostredek i konec, ale uz nestihl dokreslit vsechny postavy ani jejich ciny. Z predchozich knih je mi jasne, ze i tato by byla mnohem obsahlejsi. I tak velmi dekuji pane Pratchette, vytvoril jste pro nas uzasny, nezapomenutelny svet.

Souteska
20.09.2017

Miluju dílo pana Pratchetta a knihy o Toničce... Co dodat? Díky, Terry!

Shashlick
07.09.2017

Tu jednu hvězdičku jsem strhnul za, podle mě, Toniččino chování, které k ní vůbec nesedí.
[SPOILER] Několikrát sama sebe protěžuje jako určenou nástupkyni. Přičemž z předchozích knih Tonička vyšla jako ta, za kterou mluví spíše činy, než slova.

haki34
03.09.2017

A do psí nohy !! je tady poslední....to snad mluví za vše...nebudu hodnotit, jestli je dobrá, kdo a jak dopsal, že to moho být takové, nebo onaké...jiné to už nebude...a nebude už nic dalšího...a to mě naplňuje smutkem... Nebylo to dokonalé, nebylo to z nejlepších, ale bylo to důstojné rozloučení se Zeměplochou, a s námi všemi.
Jak píše Eorin - pasáž s Bábi Zlopočasnou opravdu vypadá jako Terryho rozloučka..

Díky Terry za Zeměplochu, za skvělá dobrodružství, Bábi jednu kapitolu uzavřela a my si můžeme spolu s Toničkou domýšlet další....

Eorin
30.08.2017

Nádhera!
Děkuji siru Terrymu za poslední Toničku Bolavou, děkuji i tomu, kdo Pratchettovo dílo dokončil (ano, je ta cizí ruka znát, ale díky ní to nezůstalo pouze na stole, ale můžeme to teď číst). Bylo to pěkné, důstojné rozloučení se Zeměplochou a co navíc, bavilo :)
BTW, na úplném začátku jsem to nádherné rozloučení s Bábi Zlopočasnou probrečela - však mi přišlo, jako kdyby se skrze Bábi loučil sám Terry s psaním, se Zeměplochou, se životem. A bylo to krásné.

Fuksinka
28.08.2017

Můj komentář byl přesunut do diskuse. Najdete ho tedy tam. Přestože jsem velmi výrazně upozorňovala na spoilery v něm obsažené, raději ho přesunuli. Zřejmě se běžní uživatelé Databáze nedokáží sami rozhodnout, zda číst dál. Rozhodnutí správců, čili respektuji, ikdyz nechápu.

Eridan
25.08.2017

Na přebalu knihy a v jejím doslovu se píše, že kniha nestačila být úplně dokončena. Většina čtenářů na to ve svých komentářích kriticky naráží. Přesto mu pak dají pět hvězd... Zvláštní. Jediné v čem bych dal možná za pravdu těmto hlasům je, že hlavní záporák byl odhalen předem a nedozvěděli jsme se o něm skrze náznaky jako v předchozích dílech. Ale jinak? Knihu jsem přečetl za dva dny. Nesmírně mě bavila. Terry opět oživuje své myšlenky o lidskosti a dalším velkým tématem je tentokrát spolupráce. To, že člověk občas nemůže zvládnout všechno sám a rád s někým spolupracuje. Protože i to dělá člověka člověkem. Začátek dojemný, závěr akční.
Pár citátů: "Tonička Bolavá je první mezi pastýři, protože staví ostatní nad sebe."
"Život je něco jako boj proti všemu."
Děkuji sire!

Ketkaket
22.08.2017

Poslední, to je je první co člověka napadne, když si vezme do ruky Pastýřskou korunu.
Přečetla jsem ji jedním dechem... a ano nebyla nejobsáhlejší, ano nebyla propletená jak jsme u Terryho zvyklí, ale je to on pořád ve skvělé formě. Tonička ani Nac mac Fíglové nezklamali. :-) Krásný příběh...jen bitka mohla být delší a krvavější.

Alma-Nacida
16.08.2017

Smutné loučení...ale kniha se mi líbila, i když je na ní znát, že není tak vyšperkovaná k absolutní dokonalosti, jako předchozí Zeměplošská dobrodružství. Když jsem koukla po dočtení z okna, jako by tam z louky u lesa mávla babička Bolavá, bábi Zlopočasná a kdo to byl, ten chlapík v klobouku, který hází klacek Hromovi a Bleskovi? :)

laepus
11.08.2017

Pro mě bez debat ta nejkrásnější zeměploška, jakou jsem četl (a to už mi chybí jen Podivný regiment). Neříkám, že je nejlepší, nejdelší, nejpropracovanější - to se neodvažuji tvrdit, ale, jak už jsem napsal, je bez debat nejkrásnější. Tolik lásky, něhy, pochopení, ideálů, odpuštění a porozumění... To by měla být povinná četba. Kéž by měl Sir Terry ve svých ideálech pravdu a opravdový svět by jednou dopadl tak jako Zeměplocha. Jde o více než důstojné rozloučení s celou sérií a pro autora rozhodně i s vlastním životem a jeho poselství nám všem je nepřehlédnutelné. Snad po celou dobu jsem měl slzy v očích - částečně kvůli vtipům, ale povětšinou spíše dojetím a krásou. Stačí, už to zase na mě jde.

Plague
29.07.2017

Pastýřská koruna pro mě byla rozloučení s mistrem fantasy. Série Toničky Bolavé mě nechytila a Pastýřská Koruna není výjimkou. Krom toho je opravdu znát, že kniha není "dodělaná". Děj je moc přímočarý - chyběla mi zápletka a velké finále. Tak jak sem si dříve užíval poznámky pod *, tak tady mi přišly nucené a ... divné. Slibované rozloučení se starými známými se nekonalo a to mě mrzí.

Ale i tak, Terry díky!! Díky za ty skvělé příběhy, u kterých jsem mohl strávit desítky hodin. Díky za hrdiny a padouchy, jejichž osudy jsem tak rád sdílel. Díky za krysího smrtě - jeho kvííkací dialogy byly ty nej! Díky za ten úžasný Zeměplošský svět, ve kterém by většina z nás chtěla strávit aspoň jeden den. Prostě díky!!

Alcarmo
24.07.2017

Na poslední knize Terryho Pratchetta je skutečně znát, že není doladěná. Můžeme spekulovat, jak by vypadala, kdyby byla zcela dopsána. Možná by byla rozsáhlejší, některým dějovým liniím by věnovala větší pozornost, ale přesto se jedná o povedenou knihu ke které se rád vrátím.