Bílý tesák

Bílý tesák https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/8519/bmid_bily-tesak-jxX-8519.jpg 4 1834 254

Ve vyprávění o osudech samotářského míšence psa a vlka vyjádřil autor své nejcennější myšlenky – víru v sílu života, přesvědčení o tom, že štěstí je neoddělitelné od věrnosti, s jakou dokážeme sloužit dobrým cílům.

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Albatros (ČR)

White Fang , 1907

1Cannis
1Cannis
04.02.2024 5 z 5

Kdo neprožil v dětství spolu s hrdiny této knihy všechna jejich dobrodružství?

Dom95
Dom95
17.12.2023 5 z 5

Začátek knihy byl docela vleklý, ale nakonec se mi kniha velice líbila a byl opravdu silný a emotivní příběh. Je dosti pravděpodobné, že si Tesáka přečtu ještě někdy v budoucnu.

"Milostná tragédie je tragédií jen pro ty, kdo umírají."

M-dynamit
M-dynamit
02.12.2023 5 z 5

Bílý tesák- kniha o malém vlčeti, které se dostane do lidských rukou aniž by chtělo. Knížka se moc dobře čte a člověka hned pohltí. Ze začátku je smutná, ale má dobrý konec.

Ayla767
Ayla767
16.09.2023 5 z 5

Tento krásný příběh jsem ve svých asi třinácti velmi intenzivně prožívala.
Je nezapomenutelně dobrodružný, krásný a dojemný :-) .

Pročítala jsem komentáře ke knížce a jsou hodně výstižné.

Ivan F
Ivan F
12.09.2023 4 z 5

Pred mnou už 249 ľudí vyjadrilo svoje názory, postrehy (niektorí si dokonca položili otázky, ba aj sa zamysleli) na pravdepodobne najznámejšiu knihu Jacka Londona. Takže je predo mnou neľahká úloha a to byť originálny v komentári č.250. Nebudem sa o to pokúšať, no napíšem, že všetci, ktorí túto knihu prečítali a napísali hoci aj kritické komentáre, ale kniha sa im páčila, tak s nimi vrele súhlasím. Tí zvyšní nech si poopravia čitateľský vkus. Alebo nech si zaobstarajú psa, aby zistili, čo je to nezištná láska.

P.S. Pre tých, ktorí vyčítajú knihe, že je krutá, odkazujem len toľko, že ak mali niekedy doma pavúka, tak to by si mali niečo zistiť o tomto osemnožcovi a potom písať o krutosti.

ElvisJagger
ElvisJagger
09.09.2023 4 z 5

Ačkoli mě dobrodružná stránka románu nestrhla tak, jak by tomu zřejmě bylo v mladším věku, dokázal ve mě Bílý tesák rozvířit celou řadu otázek. Kniha totiž není pouhým výpravným příběhem z kruté divočiny. Jedná se především o fascinující zamyšlení nad tenkou hranicí mezi divočinou a naši civilizací. Co dělá člověka člověkem a co zvíře zvířetem? Je mezi námi vůbec rozdíl? London tuto dualitu líčí bez patosu a vyhýbá se tak romantuzijícímu pohledu na přírodu, který by se v tomto případě mohl jednoduše nabízet. Prostředí divočiny je kruté a nemilosrdné - to vyvolává skoro až určitý distanc. Tento nehostinný svět je totiž svými zákonitostmi natolik odlišný od toho, co současný člověk zná, že napojení se na něj je poněkud obtížné. Když však Bílý tesák postupně proniká do lidského světa, který je nám pochopitelně bližší, začne čtenáři docházet, že některá jeho zákoutí dokáží být ještě temnější. I přes nepopíratelnou krutost světa však London neopomíjí také momenty, které se nesou ve znamení lásky a hlubokých citů. Ty nám ostatně (stejně jako Bílému tesákovi) pomáhají tuto náročnou pouť, plnou nástrah, překonat. Komplexnost s jakou dokázal London vylíčit povahu Bílého tesáka je stejně tak pozoruhodná. Na jeho vývoji se odráží průchod trnitým životem - to vše popsáno s detailní přesností, díky které ani na moment čtenář neztrácí přehled o motivech jeho jednání. Empatie a porozumění, kterou London prokazuje vůči zvířecímu (ale stejně tak i lidskému) světu, dalece přesahuje drsný povrch mnohdy drastických výjevů. Bílý tesák je průvodce životem, který vás mírně odradí svou krutostí, aby vám vzápětí dokázal, jak krásný umí být.

FlexiMZ
FlexiMZ
02.09.2023 5 z 5

Bílý Tesák. Kdo by tohle jméno neznal nebo minimálně jednou neslyšel. Příběh o divokosti přírody, krutosti lidí a naději. O každodenním boji o život. Příběh Bílého Tesáka, který se jako malé neohrabané vlče dostal ke člověku, aniž by se o to prosil a byl donucen k poslušnosti - nebo spíš k trpění rozkazů, bez jejichž uposlechnutí následoval trest.

Během čtení si několikrát říkáte, kdo je krutější. Příroda nebo člověk? Na prvních stranách příroda nemilosrdně malému vlčeti ukazuje, kde je jeho místo. Před jedním tvorem může být mocným a velkým, před jiný, třebas i o hodně menším, by se zase mělo mít na pozoru. Příroda je ale ve své krutosti spravedlivá. Kdežto člověk nikoli!

Když se malé neznalé vlče setkává s člověkem, čtenář si uvědomí, jak moc člověk zasahuje do pravidel divočiny. Jak moc vše svou nadvládou narušuje. Během čtení vám bude nejednou Bílého Tesáka tak líto, že budete jeho nenávist k člověku chápat a zároveň nechápat i jeho oddanost, která mu byla během jeho dospívání silně vštěpována. Člověk je bůh a bůh se musí poslouchat. Bohu se nesmí ublížit, jinak přijde trest.

Krásný a krutý příběh, který vás nenechá chladnými. Jack London na mě svými popisy zvířecího smýšlení udělal velký dojem. Také v mnoha věcech poukazuje na věci, nad kterými budete přemýšlet, které se v té době, kdy příběh vznikal, běžně děly a dodnes v některých koutech světa stále i dějí. Zároveň vám ukáže, že byť člověk na zvířatech páchá strašné věci, jsou tu i ti dobří. Ti, kteří zlomené zvířecí duše znovu učí milovat a věřit člověku. Celý tento koloběh vás chytí za srdce a nejednou i dojme. Kruté, bolestivé, divoké a přesto krásné.

Zemlja
Zemlja
26.08.2023 4 z 5

Bílý tesák a Volání divočiny. Jako by tam čtenář byl. Krásné, drsné příběhy, s pochopením pro zvířecí duši. London je velikán literatury

boxas
boxas
31.07.2023 5 z 5

Jedna z nejhezčích knih o přírodě a lásce k ní, co kdy byla napsána.

Jack Bauer
Jack Bauer
28.07.2023 4 z 5

V dětství moje Londonova nejoblíbenější kniha a i nejrůznější zfilmování jsem měl rád. Od té doby jsem hltal všechny knihy a filmy o psech, Lassie se vrací, Niki-divoký pes severu, Hačiko apod. Nemám rád jakékoliv týrání zvířat i když je to třeba obyčejná myška natož psů nejvěrnějšího přítele člověka. Rád si knihu po tolika letech přečtu znovu.

Hledam94
Hledam94
29.06.2023 4 z 5

Posloucháno jako rozhlasová hra. Ta i předloha jsou výborné, zvláště, když zohledníme, že jde o nejstarší zachovanou hru ČRo z roku 1937.

uzivatel5000
uzivatel5000
28.03.2023 5 z 5

Nádherný příběh a taky krásné ilustrace v tomto vydání. Mám je uložené v hloubi paměti a stačí mi jen pohled na obálku, aby ožily. Tenkrát před lety jsem snad dokonce věřila i tomu, že zvířata myslí a rozmlouvají jako lidé.

laura
laura
21.03.2023 5 z 5

Nádherný, emotivní, drsný a krutý příběh o nesmiřitelných zákonech života, o hladu, smrti, odvaze, o tom, jak nás vnější vlivy formují, ať už chceme nebo ne. O jedné čisté, vlčí duši a o krutém poznání, že když chceš žít, musíš se o život umět porvat...

Nejdřív jsem uvažovala, že knihu odložím - nebavilo mě to. Příběh jsem kdysi dávno jako malá holka viděla zfilmovaný, a s knižní předlohou to vlastně nemá vůbec nic společného.

Jenže někdy v polovině knihy jsem se najednou přistihla, že nemůžu přestat číst. Tak moc jsem mu fandila. Tak moc mi ho bylo líto. Všechna ta nespravedlnost, krutost, bolest... Mohlo se z něj stát něco jiného než zlá, nesmiřitelná šelma, která nemá s nikým slitování? Která nenávidí všechno živé?

Zajímavý je příměr s postavou kriminálníka na konci příběhu.

Trest ho nezlomil. Byl by dokázal bez hlesu zuřivě bojovat a umřít, nedovedl však žít a dostávat bití. Čím divočeji bojoval, tím drsněji s ním společnost zacházela a drsnost měla jenom ten výsledek, že byl ještě zuřivější...

Pes nebo člověk? A není to jedno? Co to o nás vypovídá? O společnosti, kde na soucit už jaksi nezbylo místo?

Příběh Bílého tesáka mě v mnoha směrech překvapil. Nečekala jsem dobrý konec. Nečekala jsem, že se mozaika jeho osudů seskládá v jeden nádherný, nesmrtelný příběh o neskutečné odvaze, víře a touze. Touze milovat a být milován...

Jak prosté...

dpxcz
dpxcz
08.03.2023 5 z 5

Bílý tesák. Četl jsem kdysi jako kluk, a když to nyní čte šesťák jako jednu z knih do povinné četby, tak jsem prostě neodolal. Silný příběh jednoho vlka je prostě skvělý. Výborná kniha pro všechny menší čtenáře.

Simona317
Simona317
20.01.2023 5 z 5

Pro ty, co milují zvířata, přírodu a dobrodružství je kniha jako stvořená. Četla jsem ji poprvé a oceňuji autora jak uměl psát tělem I duší. Chystám se i na další jeho díla:-)

Mira7
Mira7
22.12.2022 5 z 5

Dostal jsem chuť na nějaké „zimní“ mluvené slovo. Padla volba na Bílého tesáka v podobě audioknihy. Proč se nepodívat na školní literaturu znovu. Je to stále hodně dobré, i když také dost kruté a neúprosné. To ale odpovídá prostředí a ději, který neztrácí nic na své kráse.

Hobitka
Hobitka
14.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Překvapilo mě, jak moc je tahle knížka drsná. A hlavně, že si to o ní nepamatuju. Bílého tesáka jsem četla někdy na druhém stupni základky. Vím, že je to jedna z prvních knížek, která mě naprosto vtáhla a nemohla jsem se odtrhnout. Vybavuju si pasáž o štěněcím věku, a pak že tam Bílého tesáka někdo bil... Ale celou první ani pátou pasáž jsem vůbec nečekala :D
Jsem moc ráda, že jsem se do opětovného čtení po letech pustila. Užila jsem si to. A zírám, kolik příběhu se dá dostat z tak málo stránek...

heavy66
heavy66
28.09.2022 5 z 5

Bílý tesák je jedním z nejkrásnějších příběhů o vztahu člověka a zvířete, a věčném koloběhu života. Jack London musel být v minulém životě psem nebo vlkem, jak jinak by dokázal vstoupit tak hluboko do jejich duše! A teď, sto let po své smrti, se možná znovu prohání po studených a zasněžených severských pláních, aby se jednou vrátil jako další nadaný spisovatel survival literatury!

Vivetkav
Vivetkav
30.08.2022 3 z 5

Moc hezký příběh .. smutný emotivní a zároveň krásný

Hakate
Hakate
23.08.2022 5 z 5

Krásný, dobrodružný, dojemný a emočně velmi silný příběh.
Stojí za přečtení a doporučuji nejen milovníkům zvířat.