Bílý tesák

Bílý tesák https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/8519/bmid_bily-tesak-jxX-8519.jpg 4 1840 257

Ve vyprávění o osudech samotářského míšence psa a vlka vyjádřil autor své nejcennější myšlenky – víru v sílu života, přesvědčení o tom, že štěstí je neoddělitelné od věrnosti, s jakou dokážeme sloužit dobrým cílům.

Literatura světová Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

White Fang , 1907

Freedyn
23.12.2012 5 z 5

Bílý tesák. V době kdy jsem tuto knihu četla (poprvé tak ve 13 letech), tak jsem měla období - ,,Miluju vlky a chci jím být" .. Pro mě to byla naprosto kouzelná kniha, co bylo nejkrásnější? Kniha psaná z pohledu vlka :)

t.teriinkaa
04.12.2012 5 z 5

Nádherná kniha, moc doporučuji, dokonce jsem uronila o slzičku a to se mi u knihy nikdy nepovedlo :)

MAGY
30.11.2012 5 z 5

Měla jsem jí jako povinnou četbu , ale nakonec mě knížka celkem dost zaujala .

Vera Silent
25.09.2012 3 z 5

Celkove velmi dobra kniha s originalni tematikou a originalnim hrdinou. Londonuv obdiv houzevnatosti, sile a prizpusobivosti je v postave Bileho tesaka skutecne znat. Je tu take plno naturalistickych rysu - napr. povaha Bileho tesaka je utvarena nepratelskym prostredim a tesakovo vztekle obdobi je tak prirozenym vysledkem pusobicich vlivu (ne jeho rozhodnuti ci vina), ktere ma sve stopy dokonce i ve stastnem happy endu. Jedine, co me trochu iritovalo ( a snad to bylo prave proto, ze dospely ma tendenci pristupovat ke vsemu kriticteji nez dite) byla urcita idealizace hlavnich hrdinu. Tesak je nekdy trochu "prelidsteny" a Scott zda se nemit jedineho zaporneho rysu, navic pochazi z velmi zamozne rodiny. London sice obdivuje tvrdy a prosty zivot na severu, ale tesakuv zachrance je bohac z jihu.To, ze by vlk mel "bile bohy" povazovat za mocnejsi nez Indiany je take trochu rasisticky relikt vychazejici z nazoru tehdejsi spolecnosti, spise nez dojem vlka zatim citim dojem vypravecuv. Jinak ovsem velmi prijemne cteni.

Nibiru
04.04.2012 5 z 5

Kniha mého dětství.

janacheca
29.09.2011 3 z 5

Naprostá klasika, každé dítě by si tuto knihu mělo přečíst.

Mikarda
25.09.2011 5 z 5

Musím se přiznat, že během četby se mi z očí koulely slzy jak hrachy... Jack London píše naprosto nadpozemsky přenádherně! Miluju jeho styl psaní a tato kniha... Prostě mi svojí dokonalostí a krásou vzala dech.

oldshatterhand
05.09.2011 5 z 5

Tato kniha je skutečně skvělá a jen pár knih které jsem dosud četl a které by byly stejně dobré nebo lepší. Spisovatelo umění popsat podmínky je opravdu geniální.

WEIL
29.08.2011 3 z 5

Jako dítě jsem se na to nejdříve díval v televizi, pak si to i četl, ale to mě zajímalo méně.

Pista
28.08.2011 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih mého mládí. Asi si jí přečtu znova.

Tazz1
14.08.2011 5 z 5

Klasika, zhltnuto kdysi v dobách dětství

Temsiss
18.07.2011 5 z 5

Jedna z nejhezčích knížek, co jsem kdy četla. Smutné je, čím vším si musel projít a jsem ráda, že to tak dopadlo. Naprosto uchvacující a zajímavá knížka. Dopuručuju :-)

Vojta
10.04.2011 5 z 5

Hlavní hrdina je tentokrát zvíře, přesto se vyznačuje podobnými rysy jako většina Londonových lidských hrdinů. Především - je naprosto výjimečný svojí vůli. V tomto případě to není vůle něčeho dosáhnout, je to pouze vůle žít, která Bílého tesáka udrží naživu v situacích, kdy to nikdo nečekal. Kromě tohoto silného prvku, který spolehlivě vždy zaujme, je v knize zajímavá také míra vcítění se do hlavní postavy vlka. London měl určitě psa a při psaní se s ním určitě radil, neboť popis vlčího(nebo psího) přemýšlení působí opravdu věrohodně. Já sám mám psa a některé věci z knihy musím potvrdit. Náš pes sice není tak divoký, ale přece jenom to není gaučák, který by nevěděl co je to ohrnutý pysk. :-) Suma sumárum, Bílý tesák je velmi příjemná kniha, která má velmi poutavý příběh, ve kterém se navíc objevují šlechetné myšlenky. Homo homini lupus, ale lupus nemusí být homini lupus. :-)

Fidlal
25.03.2011 5 z 5

Neměl jsem rád češtinářku na základce a neměl jsem rád čítanku. A přesto mě v té čítance zaujala kapitola "Učitel lásky" o navazování důvěry mezi pokousaným hlavním hrdinou a míšencem psa a vlka.
Bezpochyby silná a krásná kniha pro každého.

knihovnice
03.02.2011 5 z 5

Nelze zapomenout! Hltajíce knihy o vlcích a vlčácích,jedno od kterého spisovatele,ztrácela jsem kontakt s realitou a pojem o čase... :-)

Alinore
26.01.2011 5 z 5

Skvělá kniha...Jsem opravdu ráda, že jsem si do povinné četby vybrala Bílého Tesáka před Lyškou Bystrouškou...=)

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Krásná vzpomínka na dětské oddělení knihovny.