Mezi zlatokopy

Cyklus dobrodružných povídek, jejichž hlavním námětem je zlato a zlatokopové. Obsahuje román Smoke Bellew a povídky: Chuť masa, Maso, Tažení k potoku Squaw, Shorty sní, Muž na druhém břehu, Závod o Číslo tři, Drobný chlapík, Jak věšeli Cultus George, Omyl Stvořitele, Spekulace s vejci, Pozemky na stavbu města Trala, Labiskvi, Přípitek muži na stezce, V odlehlých končinách, Zlaté dno, Odysea Severu, Kaňon plný zlata. zdroj: http://www.legie.info/kniha/14045...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/8522/mezi-zlatokopy-8522.jpg 4.6106
Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Svoboda

Smoke Bellew, 1912

Kniha Mezi zlatokopy

georginaa
09. listopadu

Drsná Aljaška je moje srdcovka, miluji tuhle část země pro svoji nádhernou přírodu. Příběhy z Klondiku v drsné zlaté horečce bylo i zfilmováno, ale není nad to mít takovou vzpomínku té doby v knižní podobě. Když mám chuť na nějaké dobrodružství, s Jackem Londonem nikdy neprohloupím.

martin_aston

Jack London ukazuje v dobrodružstvách Smokea a Shortyho romantickejšiu tvár ľadového severu. Ostatné poviedky sú už viac naturalistické, klasický London. Ako zvyčajne, London to má u mňa za plný počet :).

tomaaash

Knihu mám doma od dětství a příliš mě nelákala. Už po několika stránkách jsem ale byl neskutečně překvapený, jak dobře London píše a ihned se zařadil mezi mé velice oblíbené autory. Kniha je super i pro dospělé.

Horal123

Tato kniha se mi líbila jako malému klukovi a líbí se mi i teď ve zralém věku a líbit se mi bude i v důchodu.

Ivan F
23.08.2019

V horúcom lete sa mi náhodou dostalo do rúk zošitové vydanie poviedok o Smoke Belleovi a Shortym. Zažltnuté strany sa v prudkom letnom slnečnom svetle výborne čítali a napriek tomu, že neďaleko mňa hučalo teplé more a palmy šušťali v horúcom vetríku, myšlienkami som bol v mrazivej zimnej krajine a užíval som si to. Nejde o najlepšiu Londonovu knihu, to určite nie, ale má v sebe akési čaro, ktoré ma pohltilo a po celú dobu čítanie neopustilo. Poviedky s humorným podtónom boli výborné, ale posledná o tom, čo dokáže milujúca žena, tak to je skutočný majsterštik, napriek tomu, že je smutná. London mi pohladil moju čitateľskú dušu a ja som mu za to naozaj vďačný.

MC87
22.02.2019

Když mám v zimě špatné období, tak si na zvednutí nálady rád opakovaně pročítám knihy o lidech, kteří se měli hůř. Jako první knihu používám deníky z gulagu Život mi vzal BAM, jako druhá mi dobře slouží Mezi zlatokopy od Jacka Londona, kteří na rozdíl od ruských vězňů měli šanci se rozhodnout, že do té promrzlé bídy odejdou dobrovolně.

Šance na zbohatnutí byla v procentech zhruba stejná asi jako dnes při sázení losů, akorát zlatokopové dávali všanc svůj život (ať už při putování s omezeným fondem potravinových zásob, nebo při opileckém usnutí na ulici v -40 stupních celsia).

Naprosto fantastický je doslov Ondřeje Neffa, který má zhruba 30 stran a lze ho označit jako knihu v knize, kdy naprosto dokonale vysvětluje Aljašskou historii, včetně zajímavé informace, že odkup Aljašky od Ruska za směšné peníze byl schválen jen velmi těsně. Ondřej Neff také spolehlivě a přesně objasnil, v jakých pasážích si Jack London vymýšlel jen trochu a v kterých trochu hodně moc.

Velmi příjemně čtivá kniha, která těží z toho, že se Jack London nepouštěl do sociálního románu, ale do krásné touhy zbohatnout, soutěžit a prožít dobrodružství.

P.S. Nejradši mám povídku se závody psích spřežení, která mě dokáže zabavit podobně jako závody formule 1.

mgeisselreiter
19.01.2019

marapavelka vystihl přesně mé pocity z této knihy. První část Smoke Bellew je skvělá. Dobrodružné, napínavé, humorné, exotické, drsné, neskutečné, neuvěřitelné a přece v mnohém pravdivé.
Druhá část už trochu polevila. Možná je to tím, že povídky jsou z raného Londonova období a ještě jim něco k dokonalosti chybí. Především autor často začátek okecává, než se příběh rozjede. První část byla také kompaktnější, příběhy více méně navazovaly a sledovali jsme tak stále stejné hrdiny. Překlad byl také dle mého soudu výborný.
Obsáhlý doslov O. Neffa je skvělým zakončením. Velmi podrobně v něm líčí celý průběh zlaté horečky, dovíváme se některé skutečnosti, které London trochu "vylepšil" ve svých povídkách a také se seznamujeme s Londonovými osobními zkušenostmi ze severu i s jinými informacemi z jeho života.
První část je za 5* (i když jsem většině povídek dal "jen" 4*, celek je fakt na pět hvězd), druhá část ne úplně čisté 4* a poslední doslov bez diskuse 5*. 19. 1. 2019.

Harry Potter a Kámen mudrců
Harry Potter a Kámen mudrců