Démon alkohol

Démon alkohol aneb Paměti pijákovy je drsná autobiografická zpověď amerického rebela, dobrodruha a spisovatele. Druhé vydání. Vychází s barevnou obálkou Martina Velíška.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133/big_demon-alkohol-pal-133.jpg 4.2462
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry

Vydáno: , Labyrint

John Barleycorn, 1914

Kniha Démon alkohol

petrarka72

"Proč jsem pil? Jaký jsem měl k tomu důvod? Byl jsem šťasten. Pil jsem proto, že jsem byl příliš šťasten? Byl jsem silný. Pil jsem proto, že jsem byl příliš silný? Či snad proto, že jsem měl příliš mnoho životní energie? Sám nevím, proč jsem vlastně pil. Nemohu na to přesně odpovědět, ale mohu vyslovit podezření, které ve mně stále vzrůstá. Až příliš mnoho let jsem se důvěrně stýkal s Démonem alkoholu. Levák se může stát dlouhým cvikem pravákem. A stal jsem se snad já, nealkoholik, dlouholetým cvikem alkoholikem?" (s. 176)

Bilanční vyprávění, vyprovokované hlasováním o úpravě volebního zákona - o přiznání volebního práva ženám. London hlasuje pro, protože ženy budou hlasovat pro prohibici - a "zarazí Démonu alkoholu hřebíky do rakve". Už tohle zdůvodnění následující procházky po autorových životních peripetiích naznačuje, že nepůjde jen o alkohol - ale hlavně o prodírání se k jakémusi pochopení života a jeho smyslu - a také o to, jak velkou úlohu hraje v naší existenci sebeklam. Protože levák se cvikem pravákem nestane, jen jeho způsob psaní přejme - a jak dnes víme, zaplatí za to neúměrnou a zbytečnou cenu. A to, že člověku pití nechutná a následky pití nejsou podle jeho tvrzení dlouhá léta fatální, neznamená, že se alkoholikem dávno nestal (ti kvartální a tajní vědí).

Grohlinka

Jack London a maličko jiný šálek kávy. Za přečtení jistě stojí, zejména pro ty, kteří znají démona alkohol, i když asi ne v takové míře jako sám London. Jak již je tady v mnoha komentářích zmíněno, naivita reformy volebního práva žen a její dopad na užívání či spíše nadužívání alkoholu je až téměř směšná. Myslíš, že by se London až divil, jak reforma s alkoholismem skutečně "nezamávala".

TerezaKlima

Boží kniha, plná pravd a úvah, líbila se mi.

andik007

Můj mozek nebyl prostě schopný tvořit vhodné myšlenky, poněvadž ho stále pronásledovala jedna jediná myšlenka, že na druhém konci mého pokoje číhá ve skříni Démon alkohol.

danny_21

Alkohol je metla lidstva, ale záleží na tom, jak každý nechává sám sebou zametat. Ano, London měl působivé dospívání a prožil za těch pár desítek let svého života mnohé, na co nestačí několik životů, nicméně jeho zpověď/obhajoba mě nijak zvlášť neoslovila. Nejsilnější myšlenkou byla záchrana světa právě tím, že se něžné polovičky postarají o likvidaci alkoholu tím, že dostanou právo volit a tím spasí nejen sebe, ale hlavně všechny pijany ... cheers ! - 55 %

TomFRX

Bavilo... , trochu mě to připomnělo mé mladé období . Doporučuji a nazdraví :)

ElvisJagger

Londonovi rozumím, chápu ho, ztotužnuji se s ním...

PS: Až na naivní představu o reformě problematiky alkoholu důsledkem udělení volebního práva žen, se jedná o nejreálnější, nejkomplexnější a nejpoutavější výpověď o alkoholu, jakou jsem kdy četl / viděl ve filmu.

Berg1

Vyprávění o životě Jacka Londona, zaměřené především na jeho setkávání se s Démonem. Celkem syrový popis tehdejší společnosti i toho jak plíživě si alkohol počíná, než vás úplně pohltí ve chvíli kdy to nejméně čekáte. Na druhou stranu je kniha napsána spravedlivě, autor přiznává, že pokud by nepil tak by neprožil tak zajímavý život, přišel by o většinu svých nejlepších zážitků a nesetkal se s tolika zajímavými lidmi. Dobrá je i jeho (z dnešního pohledu) naivita, kdy předpokladá že schválením volebního práva pro ženy se okamžitě alkohol navždy zakáže. Nečekal, že ženy místo zákazů začnou pít sami :) Moc mě to bavilo, moje první setkání s Londonem a určitě ne poslední.