Démon alkohol

Démon alkohol aneb Paměti pijákovy je drsná autobiografická zpověď amerického rebela, dobrodruha a spisovatele. Druhé vydání. Vychází s barevnou obálkou Martina Velíška.

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/133/demon-alkohol-pal-133.jpg 4.2419

Velekněžka

Schizofrenní rozhovory
permanentní duše bol
řež obžaloby s obhajobou
Jack London versus alkohol…

hanak_v_exilu

Oceňuji autorovu otevřenost, ale i tak mi přišlo že si fandí. Celou dobu ujišťuje čtenáře i sebe že nemá fyzický návyk, alkohol mu nechutná a pití má pod kontrolou, a přitom nezřízeně chlastá a nehodlá s tím přestat. Krátké chvíle kdy alkohol nepotřebuje si hýčká a používá je jako důkaz své pevné vůle, ale k pití se vždy ochotně vrací. Jack London má talent psát poutavé příběhy a tak nevadí, že si zpověď trochu přikrášlil, nebo upravil. Jen ta úvaha o volebním právu žen je úplně mimo. Alkohol byl paradoxně zakázaný jen v zemích, v nichž ženy volební právo neměly.

n.ezn.amy

Drsná, ale skvělá autobiografie Jacka Londona, který se nebál popsat svůj život i to jak procházel alkoholovými eskapádami. Ne každý dokáže narovinu vylíčit svůj život ač není možná příkladný a démon alkohol nad ním vítězí

medialstar

Neskutečně výborná kniha výborného spisovatele. Inu dobrá, možná jsem se nechala trochu unést, ale když tam je tak vysoká koncentrace formulací a vět, které mě zasáhly či způsobily čirou radost z četby. Někdy mi snad viděl i do hlavy... Nečetla jsem Démona poprvé a jistě nastane za čas chvíle, kdy mě popadne nutkání ji znova otevřít.

vendy246
26.12.2019

Sto let staré dílo a tak současné! Alkohol je stále všudepřítomný a společensky akceptovaný. Jack London by byl zklamaný. Autorův pestrý životní příběh, úvahy o životě a smrti a vždy připravený Démon alkohol. Bavilo moc.

jprst
24.08.2019

Přes tuto knihu jako první asi cesta k dílům Jacka Londona nevede, ale rozhodně stojí za to si ji přečíst.

Hobo
31.07.2019

S alkoholismem jsem se setkával celý svůj život, jak profesionální, tak rodinný. A tuto Londonovu románovou autobiografii je nutno doporučit všem, alkoholikům, terapeutům, rodinným příslušníkům, pracovním kolegům...
Nikdo z nich se nepoučí, ale vy se zbavíte výčitek...

kap66
13.07.2019

Vlastní bilance života alkoholika, kterému alkohol vůbec nechutnal (dokud neochutnal koktejly), pil pouze "z donucení" a pod vlivem okolností, alkoholika, jenž pravou opilost spojenou s motáním, špatnou artikulací a kocovinou téměř nezažíval, ale stejně se zřejmě propil k předčasné smrti (i když na to se názory rozcházejí). V bodech uvádím to, co mi přišlo zajímavé či podivné:
- způsobem, jak o "démonu alkoholu" píše, se v mých očích trochu zbavuje své vlastní odpovědnosti a dělá ze sebe loutku v rukou jiných
- to, co ho ničilo, byla "spolupráce" dvou démonů, z nichž ten hlavní se nacházel v jeho hlavě; dnes je asi povědomí o zničující kombinaci deprese a alkoholu lepší
- jeho časté úvahy o sebevraždě (já se ještě učila, že zemřel vlastní rukou) jsou zvráceně přitažlivé, protože taková pro něho možnost sebevraždy byla
- zmiňuje, že ho před ní jednou zachránila myšlenka, že chce pomoci "lidu"; zdá se mi, že socialistické smýšlení stálo u něho výš než vazba na ženu a děti
- propastný rozdíl v jeho pohledu na "lid" a "lidi" je pro mě téměř nepřijatelný
- až úsměvné je jeho vysvětlení toho, proč souhlasí s volebním právem žen: ženy zachrání svět právě tím, že se postarají o likvidaci alkoholu – absolutní, neboť to je jediná cesta; 20. století bude od alkoholu osvobozeno – Ženy všech zemí, spojte se! :-)
Je to můj oblíbený autor, ale s jeho osobním pohledem na život se nemohu ztotožnit.

Dánská dívka
Dánská dívka