maryska09 maryska09 komentáře u knih

Osudy dobrého vojáka Švejka Osudy dobrého vojáka Švejka Jaroslav Hašek

Nekde jsem cetla, ze clovek by za svuj zivot mel precist minimalne dve knihy, Bibli a Svejka, ve kterych je obsazeno vse. S tim se neda nez souhlasit. Kniha je vyborne napsana, ac je celou dobu brana s nadhledem a humorem, casto ctenare mrazi naznakem hruz prvni svetove valky, ktera je popisovana v cele sve nesmyslnosti a hruznosti. Je jen vecna skoda pro cesky narod, ze pan Hasek nestihl knihu dopsat.

09.04.2017 5 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Vrele doporucuju tuto knihu pro verici i ateisty. Verim tomu, ze kdyby bylo vic takovych katolickych knezi jako pan Czendlik, kostely by byly plne. Jeho nazory jsou velmi mile, povznasejici i nutici k zamysleni. Jen je skoda, ze zvolil pro svou knihu formu otazek a odpovedi, presneji receno, ze mu otazky poklada pani Zahradnikova. Jeji otazky jsou zpocatku naivni, pozdeji i urazlive a neustale se opakujici. Napriklad se pana farare nekolikrat pta, na jeho vztah k zenam. On ji na to odpovi, vysvetli ji, proc zeny miluje, ale proc zije v celibatu i co to pro nej znamena. Ona do nej presto o par stranek dal opet ryje, proc tedy zije v celibatu a jestli by mu v manzelstvi nebylo lepe. Obavam se, ze kdokoliv jiny mene trpelivy by ji uz poslal do tmy. Ke konci knihy jsou jeji otazky uz vylozene rusive. Pevne doufam, ze pokud by pan farar chtel vydat novou knihu, tak zvoli nekoho jineho, kdo by mu pokladal otazky, ktere budou mit hlavu a patu, nebo se tomu uplne vyhne.

24.03.2017 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Dobre napsany pribeh o vlivu vychovy i prostredi na cloveka. Prilis nezapada do soucasne doby, ale i tak se velmi dobre cte a da hodne k zamysleni o tom, jak jeden clovek dokaze nesmazatelne ovlivnit zivot ostatnich.

26.02.2017 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Vyborne napsana kniha z krasneho prostredi predvalecneho Japonska. Opet je mnohem lepsi kniha, nez film podle ni natoceny. Doporucuji

20.02.2017 5 z 5

Noci s nepřítelem Noci s nepřítelem Nancy Price

Velmi ctiva, velmi mraziva kniha. Ctenar je rychle vtazen do deje, dycha pro hlavni hrdinku a odkryva temnou povahu jejiho manzela. Desi me, kolik takovych manzelstvi se muze objevit v nasem okoli. Film natoceny podle knihy je dobry, ale kniha je mnohem lepsi. Tak jak to je v 99% pripadu.

13.02.2017 5 z 5

Muž na dně Muž na dně Iva Procházková

Serial, kteremu byla kniha predlohou mi byl pomerne sympaticky a tak jsem byla zvedava na knihu. Velmi prijemne me prekvapila, hlavni vysetrovatel je sympatak a i kdyz jsem si ho pri cteni stale predstavovala jako Ivana Trojana, tak to nebylo nicemu na skodu. Jak uz tu bylo nekolikrat napsano, astrologicke momentky spis pri cteni rusi, ale da se pochopit, ze by to mohl byt spojovaci clanek s dalsim pokracovanim, ktere bych si rada precetla. Dobra ceska detiktivka, doporucuju.

10.02.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Jedna z lepsich detektivek z posledni doby. Pribeh se dobre cte a i kdyz ctenar brzy odhali vraha, rad si knihu precte az do konce. Vyhrady mam jen k sefinspektorce, mam dojem, ze pokud neni v novodobe detektivce vysetrovatel alkoholik, schizofrenik nebo v depresi nema sanci odhalit zadny zlocin. Navic se proti nemu musi vzdy postavit vedeni, jen aby se v zaveru ukazalo, ze mel od zacatku ve vsem pravdu. Zrejme uz minula doba seriozniho inspektora Colomba pripadne rady Vacatka. I pres tuto skutecnost knihu doporucuji

02.02.2017 4 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Po precteni nekolika soucasnych knih s oznacenim "BESTSELLER" jsem musela sahnout po nejake skutecne dobre knize a Kmotr je v tomto ohledu jasna volba. Ma vse, co spravna kniha ma mit, brilantni popis postav i charakteru, napeti, atraktivni prostredi i casove rozmezi a uzasny rozvoj hlavniho hrdiny, ktereho musi ctenar obdivovat v kazdem okamziku jeho pocinani. Navic ze sceny zavrazdeni kapitana a Turka mrazi pokazde, i kdyz ctenar knihu cte po nekolikate. Film je vyborny, ale stale se mi potvrzuje, ze i ten sebelepe natoceny film se nemuze vyrovnat dobre napsane knize.

23.01.2017 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Sova ma dobry namet, se kterym by se dalo velmi dobre pracovat, ale knizku jsem docetla s velkym sebezaprenim. Uz prvni knihu (V lese visi andel) jsem mela problem docist ale zde to gradovalo. Autor ze ctenare dela blbce, ktery po par strankach zapomene dej predchozi kapitoly, tak jej radeji znovu popise, vysetrovatelka se svym sklonem k alkoholizmu a sebevrazdam by v realnem svete nedostala praci ani v supermarketu a to co ocividne bije do oci (sovi peri, kde se asi vzalo?) se zacne resit az pred koncem pribehu, aby se ukazalo, ze se tim cely pripad razem objasni. Vetsina dialogu se odehrava ve stylu "Co?" "Coze?" a kdyz dej zacne uz opravdu nudit, tak nam autor popise nejake to zneuziti ditete, aby nas opet zaujmul. Sladky zaver a priprava na dalsi pokracovani je uz jen takova tresnicka na fuj dortu.

06.01.2017 1 z 5

Růže od Stalina Růže od Stalina Monika Zgustová

Knizku se snazim docist, ale stoji me to hodne sebezapreni. Myslim ze s danym tematem by se dala napsat uzasna kniha, plna zajimavych faktu a dejovych zvratu, ktere se vsak stale budou drzet dane historicke postavy. Misto toho ctu podivny milostny roman, s nesympatickou hlavni hrdinkou, ktera je velmi naivni, ovlivnitelna a vlastne nevi co chce. Opusti sve deti a pak se divi, ze se ji po nich styska, je dcerou Stalina a nechape, proc si ji lide s nim stale spojuji atd. Presto se ji autorka snazi vykreslit jako skvelou duchaplnou zenu, ktera se vsak vyznacuje hlavne tim, ze si umi koupit obleceni a nekdo ji uvari, cemuz se v knize venuje vetsina prostoru. Skoda

27.05.2016 odpad!