Růže od Stalina

Mé jméno je Světlana Allilujevová. Narodila jsem se 28. února 1926. Můj otec zemřel roku 1953. Jmenoval se Josif Stalin. Jediná dcera sovětského diktátora měla až neuvěřitelný osud. V šestnácti se zamilovala do židovského lékaře, kterého její otec poslal do gulagu. Roku 1963 se vášnivě zamilovala do indického komunisty, a když si po jeho smrti prosadila, že s jeho popelem odjede do Indie, požádala na ambasádě USA o politický azyl. V Americe zbohatla na své slavné knize Dvacet dopisů příteli, o všechno ji ale obrala náboženská sekta. Musela se skrývat nejen v USA, ale i v Eropě. Zemřela roku 2011 ve Wisconsinu. Biografický román Moniky Zgustové je originální, napínavý a plný zvratů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/257809/big_ruze-od-stalina-tI4-257809.jpg 3.289

Kniha Růže od Stalina

Katka2382

Za mě dobrý.Neměla jsem žádná velká očekávání,takže jsem nebyla ani zklamaná.

Rozari
09.11.2020

V první chvíli, když jsem se dozvěděla, že kniha je o Stalinově dceři, jsem byla překvapena, že Stalin měl děti - to mě prostě nikdy nenapadlo.

Její životní příběh před a vlastně i po emigraci (minimálně zřejmě do pádu Železné opony) byl plný momentů pro nás už těžko uvěřitelných - sledování, vyhrožování, udávání, zákaz čehokoli, ať vycestovat nebo si jen vzít za muže, koho chtěla... sovětská realita tehdy, no nedělám si iluze o současnosti.

Pak některá Světlanina rozhodnutí byla slušně řečeno nechytrá nebo snad nepromyšlená, ale i to lze nakonec pochopit s ohledem na to, čím vším si prošla a odkud a kam přišla.
Její život mi celkově přišel zajímavý, ráda bych se dozvěděla víc podrobností.

Co už se mi tak moc nelíbilo, byl styl psaní - něco mě rušilo, něco mi vadilo, možná některé pasáže, které byly najednou proloženy vysvětlující větou, která mi tam neseděla, jakoby si autorka vzpomněla, že tuto a tuto informaci vlastně čtenář nedostal, tak mu ji tam ve zkratce šoupneme, aby to celé dávalo smysl.
I přesto se mi kniha líbila a přečetla jsem ji jedním dechem. Doporučuji a posílám dál.

terezarath
29.09.2020

Uf, tak kde bych měla začít. Když se mi kniha dostala do rukou, očekávala jsem příběh ze Světlanina dětství a o jejím vztahu s otcem. A tak se dozvíme cca 5 vět o Stalinovi a ty se během knihy opakují jak kolovrátek. Pak je nám asi 60x oznámeno, že Světlana žije ve stínu svého otce a že jí ruská vláda všechno zakazuje. Nechci nic říkat, ale asi by nám to stačilo říct jednou, pro pomalejší maximálně dvakrát.
Tak se dostáváme k xy stranám popisu lásky k Bradžéšovi a následnému odjezdu do Indie. To pro mě byla celkem zbytečná část knihy a pro mě byla dosti iritující.
Pak přišel Světlanin útěk do Ameriky, kdy se kniha začala zdát přinejmenším zajímavá... Asi po dobu 20 stran, než se hloupacatě rozhodla vzdát svojí svobody ve prospěch nějakého kultu nebo co ta jejich společnost měla být. Myslela jsem, že už mě nemůže víc naštvat. Omyl! Světlana stihla v druhé půlce knihy udělat tolik debilních rozhodnutí, až mi to přijde nereálné.
Taková škoda. Styl psaní byl skvělý. Autorka je očividně nadaná spisovatelka, jen Světlana mi byla celou knihu trnem v patě.

1amu
06.09.2020

Nešťastná životní pouť půvabné Gruzínky, která jako mnoho dětí vysokých sovětských politiků byla vychovávána chůvou a své rodiče vídala jen sporadicky.
Její matka zemřela 9. listopadu 1932, kdy spáchala sebevraždu, což u "voždě" nepřicházelo v úvahu. A jak to tak bývá - historie byla ohnuta . Oficiální příčinou bylo zanícení slepého střeva.
Velký Džugašvili zasahoval do soukromí své dcery, protože mohl vše. Proto i ty následné rozvody, plynoucí z její duševní nevyrovnanosti.
Monika Zgustová je vždy zárukou, že nebudeme číst bulvární povídačky, protože autorka je vždy pečlivě připravená a vychází z ověřených faktů.
Úmrtí otce v roce 1953 bylo nejspíše pro Světlanu ulehčením, přijala příjmení své matky a pracovala jako učitelka a překladatelka v Moskvě. Kromě ruštiny hovořila plynule francouzsky, německy a anglicky.
Roku 1963 přijala v pravoslavné církvi křest, roku 1982 konvertovala ke katolictví.
V roce 1982 se přestěhovala se svou dcerou do Cambridge ve Velké Británii. V roce 1984 se vrátila do Sovětského svazu, ale po necelých dvou letech se po neshodách s příbuznými vrátila do Spojených států. Na sklonku života údajně odmítala hovořit rusky. Žila ve Wisconsinu, kde 22. listopadu 2011 zemřela.
Paní Světlana neprožila šťastný život. Duševní nevyrovnanost a její sňatky nejprve ze zamilovanosti, posléze se synem papaláše, či indickým komunistou to dosvědčují. Přesto jí bylo dopřáno dožít se vysokého věku.
Můžeme si položit spekulativní otázku - byla by její životní pouť šťastnější, pokud by žila v obyčejné rodině ?

eva3992
18.07.2020

Biografický román Světlany Allilujevy, Stalinovy dcery. Její pohnutý osud plný zvratů můžeme sledovat v této knize. Seznámení s Indem Singhem zásadně ovlivnilo její život a nakonec se dostala i z Ruska do Švýcarska a Ameriky, bohužel ji to však stálo ztrátu svých dětí…

Tak, co k této knize napsat. Bohužel musím říct, že mě anotace zasáhla víc, než samotná kniha. Navíc už v anotaci se dozvíte úplně vše o životě Světlany a v knize je to už jen o trochu více rozvedeno.

Téma knihy mě velice zajímalo, dozvěděla jsem se spoustu nového a připomněla si hrůzy, které se odehrávaly v Sovětském svazu a jak na ně nahlížel celý svět.

Tentokrát mi nesedl styl psaní. Spoustu myšlenek se znovu a znovu opakovalo. Nebyla na mě přenesena žádná emoce, ačkoliv o spousty dramatických a emočních situací nebyla nouze. Hodnotím tedy průměrem, ale určitě kdo se chce dozvědět něco více o této ženě, tak doporučuji k přečtení.

suremxx
03.07.2020

Kniha pojednávající o ženě, na které se celkem dost vyřádilo její dětství a hlavně zázemí - jak to, že jejím otcem byl Stalin, tak tehdejší sovětská diktatura. Četla jsem i mnohem lepší knížky, abych byla zcela upřímná, ale myslím si, že tahle je námětem velice zajímavá. Světlanu jsem po celou dobu knihy, a pak ještě více s jejími zvláštními rozhodnutími, litovala. Musí být opravdu hrozné být viděna jako symbol tak krutého člověka. Člověk si postupně více a více uvědomuje, že doba, ve které Stalin žil a vládl, není vůbec daleko od současnosti.

lapagerie
26.05.2020

Asi jsem si špatně přečetla anotaci, ale doufala jsem, že se dozvím něco o Světlanině dětství, se Stalinem-otcem. Místo toho je ale kniha zaměřená na její život v dospělosti, a to mě trochu mrzelo. Musela mít těžký život, hnaná neustále dál minulostí, za kterou nemohla, bez schopnosti někde zakotvit. Vzbuzuje soucit. Nechápu ale, jak mohla opustit děti. To bych neodpustila.
Celkově jsem byla z knížky celkem zklamaná, nezaujala mě tak, jak jsem čekala.

Allla9
20.02.2020

Světlana Allilujeva (jméno po matce), se narodila v Moskvě 28.2.1926. Její matka spáchala v listopadu 1932 sebevraždu. Její starší bratr Jakov padl ve II. světové válce do zajetí. Němci nabídli otci, že ho vymění za jiného vojáka vysoké vojenské šarže. Otec odmítl. Mladšího bratra Vasilije otrávilo KGB. Otec Světlany se jmenoval Josif Vissarionovič Stalin, to znamená ocelový. Byl to masový vrah.