marli58 marli58 komentáře u knih

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

(SPOILER) Úžasně napsané... Že to bude až tak mrazivé a depresivní jsem vůbec nečekala. Každá další kapitola se propadá do dalšího bahna lží a nepochopení. Tak bych chtěla tomu devítilétému děvčátku pomoct a obejmout je. Nepomohly jí ani učitelky, ani psycholožka... Nečekala jsem ale, že ani v osmnácti neuzná chybu a Jakubovi nepomůže. Doufala jsem, že aspoň zachrání Terezku, ale konec byl ve znamení její pokřivené výchovy. Paní Mornštajnová prostě umí. V jejím podání ožívá les i knihy v policích...

05.08.2023 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Neuvěřitelné... Nikdy jsem o nenávisti mezi Čechy a Poláky na Těšínsku neslyšela. Ve školním dějepisu ani zmínka. Děkuji paní Lednické za rozšíření obzorů. Těžká doba, těžký život...

17.05.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Několik dní po přečtení na ni nemůžu přestat myslet a pokud o ní někomu vyprávím, naskakuje mně husí kůže. Dneska už ani nikoho nenapadne, že se to nemuselo povést... Proto děkuji paní Mornštajnové za tuto mrazivou připomínku a doporučuji k přečtení všem, kteří už trochu zapomněli a všem, kteří tuto dobu nezažili.

19.07.2021 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Téměř se nedá přestat číst. Kdo je tedy vrah? Jména podezřelých si autorka celou knihu přehazuje jak horký brambor. Je vyřešení překvapivé? No, rozhodně se konečně dá vydechnout ;).

20.06.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Román o těžkém životě havířů, jejich žen a dětí. Těžko uvěřit, že se to všechno dalo vydržet. Hlad, bída, těžká dřina, nemoci, špína a přesto se žilo. Dovedla jsem si představit matku, která s těžkým srdcem pouští čtrnáctiletého syna fárat do dolu, protože musí finančně podpořit rodinu. Hubený kluk a deset hodin v rubání... Aby toho špatného nebylo málo, začíná první světová válka. Nejvíc mě překvapilo popisování dějinných událostí, o kterých jsem neměla ani tušení. Že česko-polské vztahy byly ještě dva roky po válce na bodu mrazu, krvavé dohadování o hranicích, rozdělení nerozdělitelného. A přesto je tam i láska, přátelství a očekávání něčeho lepšího. Moc se mně líbila věta paní Aleny Mornštajnové z recenze knihy, že je to "vyprávění o světě, v němž bylo snadnější umřít, než žít".

22.08.2020 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Nějak jsem si nepřečetla anotaci a pořád čekala, kdy se tam vynoří Bergman :D. Pak jsem zjistila, že tahle je trochu jiná... Ale napětí tam je. To poznám podle toho, že musím číst každou volnou chvilku. Šumava, vysidlování a osidlování pohraničí, minulost, budoucnost a vztahy. Pěkné.

04.01.2022 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Zajímavý příběh napsaný zvláštním způsobem. Dalo by se říct zpravodajsky. Krátké stručné věty. Přesto je napsaný citlivě a uvěřitelně. A konec... Mám pocit, že pro Zuzanu byl dobrý. Doporučuji.

02.11.2021 5 z 5

Hluboká modř moře Hluboká modř moře Marie Lamballe (p)

Kniha mě zaujala jak svým romantickým názvem, tak i krásnou obálkou. A nezklamala ani svým obsahem. Prolínání současnosti (2010) a minulosti (1938 až 1980) bylo čtenářsky příjemné a dobře jsem se jak v obou časových rovinách, tak i v postavách orientovala. Tento dramatický příběh opět ukázal na nesmyslnost a krutost války a nebezpečí fanatizmu. Na druhé straně je tam lidskost, nezištná pomoc a láska. Ke čtení mě pobízelo i pátrání po rodinném tajemství, které je dokonale vypátráno a vysvětleno. To celé je úhledně zabaleno v autentickém popisu malebné krajiny Bretaně. Doporučuji a těším se na další autorčinu knihu.

20.06.2020 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Chytila mě od první stránky a nepustila do poslední. Syrový popis středověku, různé způsoby primitivního léčení, cestování s karavanami... Ty úžasné zážitky z knihy nejde v pár řádcích ani popsat. Překvapila mě zmínka o putování karavany přes Čechy a konkrétně přes Brno. V té chvíli jsem litovala, že není v knize mapka s vyznačením měst a zemí, kterými karavana s Robertem Colem procházela na cestě z Anglie do Isfahánu v Persii. Můžu jen doporučit.

02.11.2017 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Přečteno během pár dní. Má spád, je srozumitelná a napínavá. Prostě super.

11.04.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Pěkný a čtivý příběh. Teprve ve druhé polovině knihy mně došlo, že Bohdana je němá a tím se mi propojil i název knihy... Také se mně líbilo ukončení kapitoly slovy, která se opakovala v kapitole nové :).

23.07.2019 4 z 5

Emilka Emilka Ivana Fajnorová

Moc hezky napsaný příběh, který tak krásně plyne... Doporučuji k přečtení.
Protože jsem také z dědiny nedaleko Brna, tak mě zajímalo, kde jsou Sulostovice. S tímto názvem jsem se nikdy nesetkala. Pan Google ale ví vše - je to Jundrov :).

13.10.2023 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Smutný příběh, neřešená traumata. Proč??? Jak se může vlastní otec takto zachovat? Matka? Jak mohla být tak sobecká? Kniha ve mně vyvolává plno otázek a konec na ně neodpoví... Nemám ráda otevřené konce příběhů, ale tento jsem si domyslela pozitivně :).

09.11.2021 4 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Musím pochválit dobře vykreslenou psychologii postav a krásnou obálku. Se vztahem s Filipem jsem vnitřně nesouhlasila, sestra Veronika se svou stálou útočností mně byla hodně nesympatická. Dočetla jsem do konce, protože jsem byla zvědavá... Zkusím další autorovy knihy.

20.10.2020 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásný příběh a k uzoufání těžká doba. Neuvěřitelné, co musela Anuška ve svém věku zvládnou a vydržet. Ostatně i ostatní přesídlenci do krajů po odsunutých Němcích si užili "své". (A asi i jinde.) Člověk si říká, že válka skončila a bude už jen dobře a... začne verbování do JZD, udavačství , měnová reforma. Smutné, ale napsané tak, že mně připadalo jako by mi ten příběh sama Anuška vyprávěla.

25.02.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Vyhýbám se knihám i filmům, které se týkají války, protektorátu, koncentračních táborů atd.,atd.,protože vše ve mně vyvolává neuvěřitelnou tíseň a bezmoc. Hanu jsem přesto otevřela a nelituji. Všechna ta hrůza tam byla, ale popsaná velmi citlivě. Příběh je úžasný. Moc doporučuji k přečtení.

21.03.2018 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Samostatný psychologický thriller se Robertovi povedl. Bylo to jiné než jeho série, ale děj mě chytil a nepustil. A jestli tam bylo něco nelogického, nebo přitaženého... Co na tom! Napínavé to bylo určitě.

23.01.2024 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Opět povedená detektivka a navíc z jižní Moravy... Děj a postavy zajímavé, prostředí příjemné a vraha jsem neodhalila. Doporučuji.

07.09.2023 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Super! Tajemné prostředí, sněhová bouře, tma, vítr, brrr. Někdy jsem se bála i zhasnout ;).

05.08.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Těžké téma. Ze začátku jsem doufala, že hlavní hrdina se dočká aspoň trochy štěstí. Osud by silnější.

05.08.2023 4 z 5