Lucie21352 Lucie21352 komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Tuto knihu jsem četla před řadou let a nyní jsem si na ní vzpomněla díky čtenářské výzvě. Je to moje srdeční záležitost. Miluju všechna zpracování tohoto díla, ať je to kniha, audiokniha, seriál, film... všechno je skvělé díky tomu úžasnému prvotnímu příběhu, který je plný humoru a neuvěřitelně poutavě rozpracovanému příběhu. Musím se přiznat, že když čtu nějakou knihu a vidím potom její zfilmovanou verzi, vždy se zamýšlím nad tím, jestli daní herci vystihli postavy v knize. U Saturnina to byla skvělá volba. Nedokážu si představit, kdo jiný než Oldřich Vízner by měl hrát titulní roli. Všechny verze doporučuji. Vždy mi zvednou náladu.

18.04.2023 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Detektivní žánr patří mezi mé oblíbené (a to nejen v knižní podobě). Dlouho jsem si myslela, že znám snad všechny příběhy od Agathy, ale musím se kajícně přiznat, že s příběhem Deset malých černoušků jsem se seznámila až zde. Asi nikdy mě nepřestane překvapovat dokonalá psychologie postav v Agathiných detektivkách. Prostě nádhera. Jestli ještě existuje člověk, který neviděl jakoukoli filmovou adaptaci tohoto příběhu... doporučuji nejdřív přečíst knihu. Nikdo to totiž nenatočí tak skvěle, jak je to napsané.

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Ani tato kniha od paní Mornštajnové mě nezklamala. Je to nádherně napsaný příběh, který mě donutil se zamyslet nad vlastní rodinou a vztahy mezi jednotlivými členy. Na konci jsem se neubránila dojetí. Doporučuji

12.01.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Od paní Mornštajnové jsem četla Listopád a velmi se mi zalíbil její styl psaní. Hanu jsem přečetla jedním dechem a je to kniha, kterou si ráda přečtu znovu. Příběh je úžasně promyšlený do největšího detailu a rozdělení knihy do tří časových etap je na celé knize nejlepší. První část vzbudí zaujetí a zvědavost, druhá část člověka pohltí a třetí vše spojí dohromady. Doporučuji.

11.04.2022 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Na vzdory zdejšímu popisu žánru si nemyslím, že je jedná o román pro ženy. Popsala bych tuto knihu spíš jako historických román s rozpracovanou psychologií postav několika generací jedné rodiny. Je to úžasná kniha (jako všechny od této autorky). Doporučuji.

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Musím přiznat, že na hlavního hrdinu jsem si ani po přečtení knihy nedokázala udělat jasný názor. Je to sice klišé, ale zcela na něj sedí: "Je to oběť doby ve které žil." Když toto člověk přijme tak zjistí, že jde (jako vždy u paní Mornštajnové) o dokonalý příběh o koloběhu jedné rodiny.

06.09.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Tato kniha byla první, kterou jsem četla od Aleny Mornštajnové a líbila se mi tolik, že jsem neměla klid, dokud jsem nepřečetla všechny ostatní její knihy. Proč je to má nejoblíbenější autorka? Vždy vybere těžké téma, které rezonuje naší společností, donutí čtenáře se nad tématem zamyslet a tím otevře nové otázky a myšlenky (aspoň u mne to tak je). Musím s odstupem času říct, že toto je podle mne nejdepresivnější román této autorky (a to jsem již přečetla i Les v domě). Pokaždé když si na tento román vzpomenu děkuji všemu, v co jen člověk může věřit, že to v roku 1989 dopadlo tak, jak to dopadlo.

21.04.2023 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Tato autorka pro mne začíná znamenat záruku kvalitní literatury. Kdo si neudělal dostatečný obrázek o zvěrstvech komunismu po přečtení Žítkovských bohyní, ten má možnost to dohnat v Bílé Vodě. A díky přesahu i do porevoluční doby si někteří možná uvědomí, že Havlovo odpuštění všem bylo sice krásné gesto, ale někteří lidé by si zasloužili potrestat za svoje činy. Opravdu skvělá kniha podle skutečných událostí. Doporučuji všem.

21.12.2022 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Heřmánkové údolí jsem z půlky přečetla a z půlky vyslechla jako audioknihu. Musím přiznat, že knížka byla lepší (audioknihu četla Simona Postlerová a na můj vkus to četla monotónně a bez zájmu o příběh). Tato knížka byla má první od této autorky a už jsem zvědavá na další. Určitě doporučuji všem, kteří mají rádi silné příběhy z období 50. let 20. století.

26.04.2023 5 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Na začátku jsem si myslela, že se jedná o další román pro ženy (hromada lásky a emocí)... ale musím uznat, že ten příběh je dokonalý. Truchlící žena, kterou vrátí do života nová láska a pátrání v historii po osudech cizích lidí. Od poloviny knihy už jsem nevnímala jak při čtení běží čas a každá okolnost, která mě donutila přestat číst mě rozčilovala. Doporučuji všem, kterým nevadí trocha romantiky a mají rádi napětí a historii.

06.09.2022 5 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Toto je má druhá kniha ze série Romantické útěky a určitě nebude poslední. Líbí se mi "nevtíravá romance", kterou autorka začleňuje do svých knih. Nejlepší mi však přijde popis jednotlivých míst. Island jsem si díky této knize zamilovala a rozhodně bych ho někdy chtěla navštívit.

23.02.2023 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Sci-fi mě nikdy moc nezajímalo a i tuto knihu bych přešla nebýt čtenářské výzvy. Musím říct, že toho ale vůbec nelituji. Je to neuvěřitelná legrace. Hlavně se mi líbí představa, že byl ten příběh vycházel z pravdy. :-D Smysl života a tak vůbec by dával úplně jiný smysl. Určitě budu v sérii pokračovat, protože to stojí za to.

Všem, kdo nemají moc rádi sci-fi, ale mají smysl pro humor, tuto knihu doporučuji.

05.12.2023 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jana Eyrová patří mezi knihy, které jsem četla již několikrát a myslím, že mě nikdy nepřestane bavit. Je to úžasné dílo, které všem doporučuji si přečíst.

12.07.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová je pro mne nej a bude vždy. I přes řadu negativních recenzí jsem se na Les v domě těšila a přečetla jsem ho během jednoho večera. Jako vždy si autorka vybrala těžké téma, o kterém se v naší společnosti nemluví a donutila tím čtenáře k zamyšlení. Já osobně jsem vždy pokládala les za sice trochu tajuplné, ale příjemné a hlavu čistící místo. Po přečtení této knihy to bude i symbol zrůdnosti lidství. Ponaučení je jasné - i sebelépe míněná lež je vždy horší než pravda, jelikož z malé lži se postupem času stane velká koule, která na sebe nabaluje další a další lži.

21.04.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Na tuto knížku mne přivedla čtenářská výzva a musím říct, že jsem tomu velmi ráda. Vždy se mi líbila literatura faktu, která je psána jako román. Úplně mne to vtáhlo a vypustilo až s nápisem "KONEC". Celá kniha je rozdělena do kapitol podle časového období, ve kterém se odehrává a do podkapitol podle jednotlivých aktérů. Na knize se mi nejvíce líbí, že vlastně nemá vypravěče a nechává čtenáře, aby si udělal sám názor na jednotlivé aktéry. Kdo je dobrý, kdo je špatný... po dočtení knihy ve mne ale nezůstal pocit, že by byl někdo vysloveně záporná postava. Všichni aktéři se vyvíjeli na základě životních zkušeností, které je formovali. Chtěla bych autorce tímto poděkovat, protože je snad první autor, který nenutí čtenáři svůj pohled na děj.

18.04.2023 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Věřím, že pro někoho je Radka Třeštíková něco jako pro mne Alena Mornštajnová (prostě nejlepší), ale já mezi její zapálené čtenářky patřit nebudu. Přečetla jsem to, ale byla to první a poslední kniha od této autorky. Její styl psaní mi nevyhovuje. Když jsem se konečně zorientovala, tak kapitola skončila a já se musela zorientovávat znovu. Čekala jsem, že aspoň konec bude pecka, ale bohužel. Velké zklamání.

25.01.2023 1 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Musím říct, že i tato kniha se autorce velmi povedla. Je v ní více napětí, ale jen to podtrhuje děj. Velmi doporučuji.

27.03.2023 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Ani tato kniha od Hartla mě nezklamala. Skvělý příběh. Nejlepší jsou psi. :-) Ráda si tuto knihu přečtu znovu.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Tuto knihu jsem četla už před několika lety a velmi ráda si jí přečtu znovu. Smála jsem se skoro pořád. Doporučuji všem, kteří s tímto autorem začínají.

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Je to skvělá oddechovka. Doporučuji. Všechny knihy ze série jsou skvělé a vždy mi zvednou náladu.

10.03.2023 5 z 5