Stopařův průvodce Galaxií

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3996/stoparuv-pruvodce-galaxii-stoparuv--kod-3996.jpg 4.43468

Stopařův průvodce Galaxií 1.

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno, Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, 1979

Kniha Stopařův průvodce Galaxií

DámaMáma

Skvělá kniha!
Úplně jiný žánr, než mnou oblíbené romány z prostředí, na které si “mohu sáhnout”, ovšem nesmírně obdivuji nejen překlad s milionem neologismů, ale práci s jazykem vůbec a hlavně s neskutečnou fantazií.

inachisio

Myslím, že kromě vesmíru je přece jen více věcí nekonečných. Jednou z nich je autorova fantazie. Pořád nedokážu pobrat, jak tohle někdo dokázal vymyslet a napsat. Kniha byla vtipná, velice vtipná, ne příliš dlouhá a opravdu chytrá. Už teď se těším na další díl. Skvělé.

Lanley

Tak tohle pro mě asi není... Nejspíš půjdu tentokrát proti proudu, ale prostě mi to připadalo až moc jednoduché. I když mám britský styl humoru rád (sám jsem nějakou dobu žil ve Skotsku a myslím si, že se mi jejich humor stal celkem vlastním), tady to pro mě prostě nefunguje. Pár nápadů je sice dobrých, spíš mi to ale celé připadalo, jako kdyby autor prostě vyhodil na papír vše, co ho v tu chvíli napadlo a to bez jakéhokoliv logického postupu.
Ať nejsem ale zase tolik negativní... Je to jednoduché čtení, které máte přečtené za hodinku ve vaně, čte se to snadno a rychle i přes zmatek který celou knihu provází. Kniha je v českém vydání hezky zpracována, občas člověku koutky i poskočí směrem nahoru a pár hlášek se stalo již klasikou...

smisek280

Knížka se mi moc líbila, zpracování knihy (žlutomodrý přebal), které jsem četla, mělo dokonce spoustu vtipných obrázků doplňujících text. Je to opravdová sci-fi klasika.

Rihatama

"Nepropadej panice!"

Dokonalé hlášky. Úplný koncert. Myslím, že Adams měl s Pratchettem stejnou kojnou. Pár dobrých přátel mám. A umím si docela dobře představit, že se z někoho z nich vyklube mimozemšťan. Mám totiž v životě docela štěstí. Totiž i paniku z "konce světa" jsem za svůj "krátký" život zaznamenala nejednou, když vedle 2012 přibereme i kdysi óbr problém 2K. Duchaplná sci-fi parodie na ryze pozemské lidské vlastnosti a třeskutě vtipná pouť vesmírem plná originálních nápadů (ručník mám vždycky s sebou :). Vlastně nevím, čeho je v knize víc, zdali sarkasmu, ironie nebo parodie... Tuto klasiku jsem přečetla poprvé už někdy před 20 lety. Svou knihovnu průběžně obměňuji, neb není nafukovací, Adamsova dílka však její regály neopustila a stěhuje se se mnou. Doufám, že se jeho vesmírná duše uhnízdila na některé sympatické planetě v některém vzdáleném souhvězdí... Mimochodem, po přečtení papíru i e-knihy jsem si ve finále pustila do uší geniální Dykův přednes, lépe řečeno jeho brilantní komorní orchestr. Kdo umí, holt umí. Zaslouží extra 5 hvězd. Už se nemůžu dočkat návštěvy Restaurantu na konci vesmíru.

"Zafod Bíblbrox? Prezident? Snad ne ten Zafod Bíblbrox? Snad ne naším prezidentem? Mnozí v tom spatřovali konečný důkaz, že celému známému vesmíru už definitivně přeskočilo. [...] V okamžiku, kdy Zafod Bíblbrox oznámil svůj úmysl kandidovat, byla to hotová věc: tohle byl ideální materiál na prezidentství. [...] Prezident je pouhou figurkou - není držitelem pražádné moci. Vybírá ho vláda, avšak kvality, jimiž se má vyznačovat, rozhodně nejsou vůdcovské schopnosti, jde tu spíš o schopnost pobuřovat. Proto je za prezidenta vybírán vždycky sporný typ - provokativní a zároveň fascinující. Jeho úkolem není moc vykonávat, nýbrž odvracet od ní pozornost. Podle těchto měřítek je Zafod Bíblbrox jeden z nejúspěšnějších prezidentů, jaké kdy Galaxie měla."

Nepřipomíná vám to někoho? Myslím, že Adams byl velký vizionář.

petulka19

Super kniha, kterou jsem poslouchala jako mluvené slovo.. Naprosto skvěle zpracovaná verze s Jiřím Lábusem je tahle: https://www.youtube.com/watch?v=Xem7qlT2buI&t=368s&ab_channel=ShanekaSHEFFIELD . Určitě si přečtu/poslechnu i další díl!

RADOST

Neberme se tak vážně! Klidně si dál přemýšlejme, jak je to s Vesmírem, Zemí i Lidstvem, ale zároveň připusťme a pobavme se i touto alternativou.

bookemma

Povinná literatura pro všechny zabedněné Pozemšťany. Ve Vesmíru fakt a opravdu nejsme sami. Dokonce už ani nejsme. Jak smutné.
Pokud si ale na cestu po galaxii zabalíš ručník, nemusíš se ničeho bát, více či méně ochotní šílenci, které střetneš cestou, ti půjčí vše podstatné. Nepropadej panice a užívej si let prostorem.
Na ničem stejně moc nezáleží.

Kniha šílená a geniální s jedním či více velkými poselstvími - život je přesně takový, jak přístupní se rozhodneme mu být.

Poslední člověk
Poslední člověk