Stopařův průvodce Galaxií

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/3996/stoparuv-pruvodce-galaxii-stoparuv--kod-3996.jpg 4.43176

Stopařův průvodce Galaxií (1.)

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno:, Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1979)

Kniha Stopařův průvodce Galaxií

Jackjelly

Je to už let, co jsem tuto dokonalou knihu četl. Je to už let, co jsem vzal své tehdy malé děti na její filmové zpracování. Dodnes ale vím, že úřady fungují stále stejně pitomě a mezitím na to přišly i mé děti.
Je to kniha, kterou buď milujete, a nebo odzívnete.
Já se přiznám, že patřím do té první kategorie. I proto jsem si koupil nové, kouzelně ilustrované vydání a jsem tomu rád. I když občas na cesty zapomínám vzíti si ručník.
Jo, a pořád mám rád delfíny, nepropadám panice a čekám, že jednou pochopím, proč právě 42.

Eremites

V které části naší Galaxie se mi Stopařův průvodce až dosud schovával?
Jak je možné, že tak báječná, k životu naprosto nezbytná, kniha, která je přibližně stejně sta...ehm... mladá jako já, se mi připletla do mých knihomolských pracek až teď? Toť galaktická záhada...
A přestože je Stopařův průvodce již takto letitý, neztratil nic ze svého kouzla a vtipu. Bavila jsem se královsky a vím určitě, že tento průvodce mi v mé KPZ-tce (tedy Knihovně poslední záchrany, fungující na principu záchranného člunu v nečekaných bouřích života a poryvech lidské blbosti) nesmí rozhodně chybět! Mé vidění světa zase někdo dokonale zhmotnil do písmen a slov a velmi mi tím zpříjemnil život. Ach, děkuji ti, libovolnáimaginárníentito :-)

Citátů a postřehů bych tentokrát mohla vybrat spoustu, jenže to bych musela opsat skoro celou knihu... tak alespoň ždibek:

"Stále více lidí se přiklánělo k názoru, že udělali nenapravitelnou chybu už tehdy, když slezli ze stromů. Někteří dokonce tvrdili, že chybou bylo vůbec kdy na stromy lézt, že měli všichni pěkně zůstat v oceánech"

- ano, ano, ano, jsem vyloženě oceánský typ :-)
Takže vážení, až naši "naprosto zanedbatelnou nepatrnou modrozelenou planetu" zničí jedna "strašlivě pitomá katastrofa", rozhodně NEPROPADEJTE PANICE.

martin9134

Kniha mě zklamala kvůli příliš vysokým očekáváním.

Miken008

Stopař je je originální hned v několika ohledech. Především staví na neobvyklé sci-fi zápletce, která v té době musela působit jako silný výkřik v literatuře. Zároveň v sobě nese místy zamyšlení protkané suchým britským humorem. Kniha je čtivá a děj příjemně plyne. V důsledku mi ale přijde hrozně moc nevyvážená, místy autor polemizuje, poté sáhodlouze popisuje, některé situace popíše několika větami, některé popíše na několik stránek. Na to jak je kniha krátká je opulentní obsahem a je třeba se při čtení soustředit.

Mařije

Od teď vím, že musím mít svůj ručník vždy u sebe.

n.ezn.amy

Naprosto kultovní kniha plná absurdních situací, kdy Artur Dent v poslední chvíli unikne katastrofě a začne cestovat vesmírem, ale hlavně je to kniha zásadní filozofické otázky ... Život, vesmír a vůbec

MrPlankton

Máte rádi absurdní humor? Jestli ano, tak je to kniha pro vás. Děj je ve výsledku hodně jednoduchý a své délky dosahuje hlavně díky "doprovodným průpovídkám" - ty jsou většinou tím zdrojem absurdního humoru. Hlavní předností knihy je pro čtenáře odreagování se, nikoliv nějaký pohlcující příběh nutící k pokračování v četbě. Proto to není čtení na "jeden zátah", i když k tomu množství stránek nabádá, ale spíše na pár stránek denně před spaním nebo během cesty v autobuse/metru (alespoň pro mě). Osobně jsem se bavil a jsem zvědavý na další díly.

SydBarrett

Stopařův průvodce není kniha, stopařův průvodce je kult! A první díl obzvlášť, protože dál se většina z nás beztak nedostane... Tomuhle nic vytknout nemůžu, ani kdybych chtěla jakkoliv moc!

Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho
Holistická detektivní kancelář Dirka Gentlyho