Stopařův průvodce Galaxií

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3996/big_stoparuv-pruvodce-galaxii-yF9-3996.png 4.43715

Stopařův průvodce Galaxií 1.

Literatura světová, Humor, Sci-fi

Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, 1979

Kniha Stopařův průvodce Galaxií

puczmeloun

Pět hvězdiček za samotnou knihu, která je geniální svým humorem nápady a šíleností.
Jednu bych strhl za konkrétní provedení audioknihy čtené V. Dykem. Stopařova průvodce jsem četl několikrát, mám rád i jinak odmítaný film, Marvina, vogony, skryté vtípky, vzdychající dveře, fjordy atd. atp. A Dykovo pojetí tomu dodávalo jistou novou úroveň. Na druhou stranu to někdy bylo až příliš - třeba u Forda, který celou dobu zněl fakt úděsně.
Naopak jednu zpět zase přidávám za ilustrovanou verzi od Černodana. Můj šálek čaje :)

koudja

Geniální, a audiokniha výborně namluvená.

janka2000

Je to jedna z těch knih, o kterých vím, že mi nesedí, ale přesto jsem si ji přečetla. Celkem smysluplný děj, který poukazuje na náš lidský egocentrismus, je vtipný a podivuhodný. Kniha se příjemně čte a není moc dlouhá.

ElikaS

Tak o knížce, potažmo o filmu, jsem toho mnoho slyšela, ale nikdy jsem se k příběhu nedostala. Takže jsem to konečně napravila. Knížku bych úplně nebrala, jako sci-fi, protože příběh nijak zvlášť propracovaný není a ještě nám autor dopředu prozradí, co se stane. Ale to ničemu nevadí, protože tato knížka má velkou přednost v humoru. Opravdu je vtipné, některé pasáže mi určitě zůstanou v hlavě. :-)
A celkem se mi líbí i samotný poměrně originálně pojatý námět hledání odpovědi na základní otázku. Určitě se pustím i do dalších dílů.

misatrix

Snazila jsem se brat knihu s rezervou, nebot uz je to nejaky ten patek, co ji Adams napsal, ale jsem celkem zklamana. 2/3 knihy jsem se hrozne nudila, autor spoileroval sam sebe.. Abych nebyla jen kriticka, stalo se tam par překvapivých udalosti a poslednich cca 80 stránek jsem si uzila. Vypraveni je naprosto bez emoci, naprosto nic z toho, co se stane s hlavnim hrdinou neotrese.
Knihu bych asi doporucila starsim detem.

Zknihydohlavy

Tuto legendární knihu od Douglase Adamse jsem četl už dříve, ale musím přiznat, že až její skvělé audio zpracování namluvené Vojtou Dykem mě přivedlo k tomu ji náležitě ocenit. Při poslechu (čtení) si člověk říká, že je to opravdu pořádná ptákovina. A taky, že ano. Ale geniální. Tak třeba odpověď na základní otázku života, vesmíru a vůbecvstoupila dnes již do všeobecného povědomí. Snad jen tu skutečnou otázku jsme pořád ještě nedovedli zformulovat.

Kniha je nabitá vtipnými hláškami, které v lecčems připomínají styl Tarryho Pratchetta (nebo možná pratchettovský styl připomíná Douglase Adamse?). Už jen to samo o sobě z knihy dělá slušný materiál. Tak třeba „[…] Někdo tu zřejmě byl děsně neschopný a L. Prosser se modlil, aby to nebyl on.“ Právě takové hlody často způsobí, že vám vyhrknou ze smíchu slzy, docela jako když pět divokých maelströmů událostí zavířilo v splašených poryvech blázniviny a vyvrhlo chodník.

Takže mám pro vás ohromně inteligentní a zajímavej návrh! […] Buď se všichni vzdáte a necháte se trochu zmlátit […] nebo si přečtete Stopařova průvodce galaxií. Veškerý odpor je zbytečný. A pamatujte, NEPROPADEJTE PANICE.

b2z

Červený trpaslík a Stopařův průvodce Galaxií nemohou chybět v žádné kniho/videotéce sci-fi fandy. Není co dodat. Je to tak prosté a zábavné ;-) … Zkusil jsem tuto knihu odposlechnout v interpretaci pana Dyka a není to rozhodně můj šálek kávy … L. Prosser je namluven jako Václav Havel, Ford je nejspíš asi zfetovaný, Vogon Jelc jako Kája Gott a Zafod je asi ostravak či co a Všehomíra času Miloš Zeman … pro mne totálně děsivý zážitek dehonestující knihu.

danielka5777

Asi bude nejlepší zmáčknout tenhle knoflík. :D