Stopařův průvodce Galaxií

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/3996/stoparuv-pruvodce-galaxii-stoparuv--kod-3996.jpg 4.42918

Stopařův průvodce Galaxií (1.)

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (1979)

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno:, Argo

black.ai
06. prosince

Přiznám se, že první dva díly jsem zhltla jedním dechem a nasmála se, že mi tekly slzy. Brilantní humor, často opravdu dokonalé situace. A ačkoliv mi byla každá z hlavních postav vlastně neskutečně protivná, jakýmsi zvráceným způsobem si mě všichni získali.
Třetí díl už jsem, přiznám se, začínala číst několikrát, hodně jsem se ztrácela v ději a situace pro mě postrádaly lesk a šmrnc. Nakonec jsem dočetla trošku s vypětím sil.
Po překonání třetího dílu už jsem čtvrtý četla opět s lehkostí, ale spoustu dřívějších otazníků jaksi pořád viselo ve vzduchoprázdnu a chyběla mi nějaká (jakákoliv) pojítka s novými situacemi - těch odpovědí jsem se asi nakonec stejně nedočkala.
Poslední byl fajn, i když mám pocit, že byl děj od prvních dílů zase o notný kus vzdálenější a (i když - bez virblů a fanfár - některé věci z prvních dílů byly konečně vysvětleny) pro mě poslední působil lehce izolovaně od ostatních knih.

Jinak je tato sága klasika :-) těším se, až ji jednou sfouknu znova.

Klárai
24. listopadu

Snažila jsem se to přečíst celé, ale asi nejsem cílová skupina.

Corso
19. listopadu

Kedze uz mam tuto seriu doma, ale ako sa vravi, "kazdej pes, jina ves", proste jedna take vydanie, dalsia take, povedal som si "Preco nie". Mam rad komiksy Dana Cerneho. Ilustracie a graficke prevedenie je presne to prave, co od humornej knihy ocakavam, a Dan tomu pridal este jeden drobny level navyse. Takze nastal cas mat doma nie 5, ale 10 knih Stoparova pruvodce :)
K samotnemu romanu sa nebudem vyjadrovat, je to klasika najklasikovatejsia, a uz bolo o nej povedane a napisane vsetko. 5 hviezd bez diskusie. Cital som to zatial 4x a je jasne ze takato vec s vami ide zivotom jak Maly princ alebo Deti z Bullerbynu.

katushah
06. listopadu

Moc tomuto žánru neholduju, je to kniha do čtenářské výzvy.

E_Lan
05. listopadu

Jé je, to jsem se nasmál:-) Skutečně, tahle kniha je originální, vtipná, trochu nesmyslná až nikam nevedoucí, ale rozhodně zábavná. Navíc Vojta Dyk předvádí neskutečné jazykové kreakce, které mě při poslechu při jízdě na kole několikrát doslova ohrozily:-)

Faila
04. listopadu

Filmové zpracování Stopařova průvodce po galaxii mám moc ráda a konečně jsem se dostala i ke knize. Humor Douglase Adamse mi svou originalitou připomíná Pratchetta, ačkoliv mají oba poměrně rozdílný styl vyprávění. Ale právě ten neotřelý humor s nečekanými pointami, který je místy až šílený, prostě miluju.

Lily-fairy
04. listopadu

Čekala jsem mnoho, dostala jsem obrovskou směsici ničeho

JosefW
04. listopadu

Asi jsem očekával příliš mnoho a a právě proto mne kniha nechytila. Někdy až příliš ulítlé a celkově jsem se nějak nedokázal začíst.

ivič

Prostě a jednoduše ... dokonalý. Autorův styl je podobný Zemeploše, což mi vyhovuje. Přečteno za jeden den, kniha splnila moje očekávání (možná i lehce předčila) a těším se na další díly. Dodatek: nejoblíbenější číslo- 42.

Yko

Čtyřicet dva…

Lucii_Ami

Kniha je stejně vtipná a zábavní jako film. Bohužel, jen první díl mě ta chytl. Další díly už mě tolik neuchvátily jak tento.

Mirka2778

Nevím čím si toto dílko zasloužilo tolik superlativů. Dočetla jsem to až na podruhý.
Styl vyprávění mi nevyhovuje. Je to směs gagů, které ovšem nedrží příliš pohromadě.
Co mělo být vtipné, tam jsem nechápavě kroutila hlavou, kde mohlo být napětí, listovala jsem na konec kolikže mi zbývá ještě stran.
Od začátku se mi vnucuje srovnání se zeměplochou. Té jsem věrná už 15 let, tak je jasné kdo zůstane mým favoritem.
Další díl vrátím do knihovny neotevřený.

VerčaFF

Zase jedna z knih, od kterých toho hodně čekáte, a výsledek je takový polovičatý. Určitě to bylo vtipné a autor má ten svůj svět hodně promyšlený. Na druhou stranu mám raději humor takového T. Pratchetta a tohle už mi přišlo, že to trochu tlačil z paty. První díl byl krátký a přečetla jsem ho hned, ale do druhého se mi momentálně vůbec nechce, nějak mě to neoslovilo.

Marylaa

Problém takovýchto hodně slavných knih je, že člověk od toho čeká kdo ví co a ono nějak nic. Většinou.
Na to že to má být parodie, je tam příliš mnoho děje a pokud je děj důležité (asi ano, když tam je) je tam příliš mnoho odboček a všelijakého ničeho.
Hlavně jsem došla ke smutnému zjištění, že nemám smysl pro humor.

Tereza K.

Takový typ literatury běžně nečtu, ale "Stopař" je klasika a protože znám několik pasáží a úryvků z knížky, chtěla jsem si ji přečíst celou... no v některých pasážích jsem měla dojem, že autor pouze skládá za sebe slova, která mu zrovna přijdou na mysl :-)) věřím však, že to je geniální dílo, které má spoustu rovin, narážek a odkazů, které jsem bohužel neodkryla. ALE! Don't panic, nepřikládám to za vinu knize či autorovi, ale sobě :-))

DericCaster

Nepropadejte panice!
Po této knížce jsem sáhl jako zapřísáhlý trpaslíkofil a nelituji. Mám rád Britský humor a tak jsem se řechtal od žačátku do konce. pokud si chcete - díky smíchu - prodloužit život, určitě doporučuji ;)

Koza3

Obecný komentář k pentalogii: Je to super sága, přečetl jsem ji šmahem celou a jsem příjemně potěšen. Vedle knižního zpracování Červeného trpaslíka se jedná o jedno z mála knižních britských scifin, u kterých to hýří vtipem. Škoda, že každý díl je od toho prvního příběhově vzdálený a nemá takové provazby, jaké bych si představoval. Základní myšlenky bývají často nevysvětleny a tak mě čeká dost googlení, abychom si ostatními geeky řekli, co vlastně znamená 42 :-)
Komentář ke knize: Po letech jsem se k tomu vrátil. Potřeboval jsem nějakou tenkou knížku do vlaku a Stopařův průvodce galaxií byla ta pravá. Desítky super vtípků, zajímavý rozjezd apokalyptického příběhu a hlavně odpověď na otázku Život, vesmír a vůbec! :-) Jdu na druhý díl.

Jury

No jako vazne bych chtel vedet co autor hulil, ze ma takou predstavu o vesmiru a vubec :D vic se mi libil film ale ze zvedavosti zkusim druhy dil... Tenhle byl ke konci...nwm...naky divny ten finish proste... Pro me nak neprehledny... Uvidime u 2jky :)

Affares

Tuhle knihu budete buď milovat nebo nad ní mávnete rukou, nicméně přečíst by si ji měl každý, jelikož je to světově velmi známá kniha. Navíc se dozvíte odpověď na otázkou "Života, vesmíru a vůbec" :-) Kniha má v sobě více nadsázky a ironie, než se nám může zdát. Samotný úvod o zbourání planety je sám o sobě úžasný, jak pomíjivé vše je a o jaké blbosti se staráme. Dále je to skoro kniha, kterou někdo psal na nějakých stimulech ale zároveň velmi povedená, čte se příjemně a rozhodně Vás rozesměje :-) Bilancuji mezi 4 a 5 hvězdami ale je to tak známé dílo, že prostě 5 musím dát.

PWM

Otevíral jsem jí jak humoristickou knihu a parodii na Sci-fi, za kterou je Stopařův průvodce vydáván. Měl jsem matné povědomí o vogonské poezii a několika dalších detailech a s tím jsem do toho šel…

Musím přiznat, že předsudky a očekávání jsou hrozná věc…zatmí naše oči i srdce a vidět vše v nezkaleném světle se nám podaří, jen když máme obrovské štěstí…. Já ho měl…

Teprve po přečtení Stopaře (ve skutečnosti se obávám, že to bylo až po „Život, vesmír a vůbec“) mi došlo, že Adams vůbec nepsal humoristickou knihu, ve které se to hemží skvělými „frky“ a je to parodie na Sci-Fi „k popukání“, jako třeba filmoví „Space Balls“ apod.

Adams je podle mého názoru spisovatel se spoustou skvělých nápadů, který si ale nevěří dost na to, aby se s nimi rozepisoval do klasické SF a tak jí ukryje do humoristického hávu a zamaskuje jízlivým humorem, vtipem a sarkasmem, čímž se kniha stává čtivou i pro ty, kdo by jinak po SF asi nesáhli.

Humor se mu nedá odpárat a tak se v něm nápaditost a originalita knih tak trochu ztrácí.

Myslím, že velmi dobře to ilustruje již sám fakt, že s dalšími knihami (musím přiznat, že jsem zatím četl jen první tři) humor do jisté míry vyčpívá (asi proto jsou další knihy maličko méně oblíbené) ale nápaditost a komplexnost myšlenek přibývá a knihy jsou proto méně „třeskuté“, ale ještě lepší SF.

Celkově vzato: je to skvělá a netradiční Sci Fi plná nápadů a humoru.

Dervish

Podle většiny čtenářů jsem čekal velkou řachandu, ale nedočkal jsem se. Má to opravdu pár velmi vtipných momentů a řekl bych spoustu nádechů, kdy by to mohla být pecka, ale nějak se to nedotáhlo. Možná je to tím, že je to jen první díl z pěti, možná se to rozjede opravdu později a možná jen nejsem úplně cílová skupina. Každopádně když to srovnám s podobným dílem a to Spratkem od Eriksona, tak Adams prohrává na celé čáře, tam kde jde Stopařův průvodce do finiše, tam teprve Spratek začíná a rozjíždí se k legendárním hláškám. Ale jako jednohubka koneckonců funguje i Stopař, stačí nemít velká očekávání.

neurochirurg

Geniální taškařice, která v sobě skrývá mnohem víc pravdy než kdejaké hlubokomyslné nudné veledílo, které se bere moc vážně. Někdo je z knihy nadšený, ale dá jen tři hvězdy? Proč? To že se u knihy směju nahlas, ji přeci nijak nesnižuje. Pět hvězd a basta!

NexTry

Výborně jsem se bavil. Geniální humor s příchutí seriálu "Red dwarf". Bravo! :)

petuzla5591

Pecka! Nové vydání má úžasné ilustrace.

AaronŠvec

Parádní knížka, miluju tenhle styl humoru :)

"Ten, kdo dokázal stopovat napříč a našíř celou Galaxií, žít v drsných podmínkách, přespávat v brlozích, porvat se s osudem, překonat všechny obtíže, a kdo přesto vždycky ví, kde má ručník, je zřejmě člověk, s nímž je nutno počítat."

PS: Ilustrace Dana Černého jsou perfektní.

Etule

Tenhle styl humor prostě miluju. :)

Marekh

Kniha se mi celkově líbila, vyskytoval se v ní humor, je to oddechová kniha. Pravdou je, že některé situace mi nepřišly zábavné, nicméně kniha se četla dobře, námět knihy je fajn. Zábavné byly citace z knihy Stopařův průvodce Galaxií, rozesmál mne například také robot, který měl výhrady vůči dveřím, kterými procházel a celkově byl naštvaný na celý svět. :)

Časem si přečtu další díly z této série.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Ford si nejprve vytvořil jistou teorii, která toto zvláštní chování vysvětlovala: kdyby lidé nechali zahálet mluvidla, nejspíš by jim zatuhla. Po několika měsících pozorování a přemýšlení nahradil tuto teorii jinou: kdyby lidé nechali zahálet mluvidla, uvedli by tím do chodu mozek. Po čase zavrhl i tuto teorii jako cynickou a zavádějící a rozhodl se, že má lidi vlastně docela rád. Nikdy ho ale nepřestala trápit ta strašlivá spousta věcí, o kterých nemají ani tušení.

Vesmír je velký. Fakticky velký. To byste nevěřili, jak je hrozivě obrovitánsky nepředstavitelně veliký. Myslíte si třeba, že drogerie ve vaší ulici je daleko, ale proti Vesmíru je to úplný houby. Tak poslouchejte...

V dějinách všech významnějších galaktických civilizací rozeznáváme tři jasně rozlišitelné fáze, totiž Přežívání, Zkoumání a Vytříbenost, známé rovněž jako fáze JAK, PROČ a KDE. Pro první fázi je například charakteristická otázka "JAK si obstaráme jídlo", pro druhou "PROČ jíme?", kdežto pro třetí "KDE poobědváme?"

meluzena

Pro milovníky sci-fi parodií určitě kultovní záležitost a povinná četba. Pro ostatní asi více či méně potrhlá blbůstka, nicméně dostatečně inteligentní a proložená vlídným humorem. Suma sumárum, tenoučká knížka, "převážně neškodná" :-), která s mírnou nadsázkou patří k všeobecnému vzdělání.

pauele

Všetky ostatné v sérii už niesú stopár. Aj keď ani ten stopár už nieje to čo býval. Sprvu mal 5* neskôr už len 4*. Našťastie, že to nepokračovalo... ktovie kam by sme sa dostali.

Makropulos

Díky letošním oslavám Ručníkového dne jsem si připomněla tuhle geniální knihu a pořídila si její audio-verzi v podání Vojty Dyka. Skvěle jsem se bavila a to zpracování se mi opravdu líbilo.