Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3996/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-qT0-3996.jpg 4 4462 621

Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z něhož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy...... celý text

Humor Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

IVANA0123
18.11.2023 4 z 5

Absurdní, bláznivé, chvílemi mimo tak, že mi to hlava nebrala a přesto jsem se bavila a kniha se mi líbila. A nejdůležitější info - až budu stopovat, tak ručník s sebou.. 4*
(11/23)

4xbabča
17.11.2023 1 z 5

Knihu jsem četla díky čtenářské výzvě, ale asi bych si ji jinak ke čtení nevybrala.

Hoblinka
05.11.2023 5 z 5

Je to strašná blbost, ale čte se to dobře.

Plativa
04.11.2023 5 z 5

Vzhledem k barevnosti a ilustracím jsem ke knížce přistupovala s mírnou skepsí, že to bude moc alternativní. Ale kniha mi fakt hrozně sedla, přesně můj vkus humoru, parodie snad na úplně všechno na co lze, politika, technologie, mezilidské vztahy, reklamační oddělení... Je to celé vážně úsměvné, dívat se na lidstvo takto s nadhledem a dávkou výsměchu.

hzd
31.10.2023 2 z 5

Uf tak takhle dlouho jsem žádnou knihu snad nečetla. Opravdu scifi není můj šálek kávy. Přečteno jen kvůli čtenářské výzvě.

karnifex
24.10.2023 2 z 5

Vzhledem k tomu, jak je kniha oblíbená (mezi sci-fisty doslova kultovní), jsem byl velmi zklamán: co se oslavované vtipnosti týče, já jsem se spíš sotva párkrát pousmál a celkově mě to dost nudilo. Možná je problém v míchání žánrů (protože Pratchettovy knihy pro mě představovaly podobné zklamaní): mám rád science fiction, mám rád humor - ale jejich směs mi nesedí..

hetzerjoke
23.10.2023 5 z 5

Stopařův průvodce galaxií je odlehčená absurdní humoreska, o které jsem nevěděl, jak moc jí jako čtenář Asimova a Herberta potřebuji. Sází na parodickou a šílenou atmosféru životem přeplněné galaxie, ve které se čtenář v kůži rozmrzelého pozemšťana bude většinu času snažit marně rozkoukávat a přihlouple aplikovat na děj pozemskou logiku, jen aby zjistil, že lidstvo je až třetí nejinteligentnější druh na zemi a Země spadá pod právní okruh Alfa Centauri, kde také už padesát let visí vyhláška o jejím plánované demolici na úkor vesmírné dálnice. V každé kapitole se krom převrácení fyzikálních zákonů a rozšiřování obzorů lze dočkat také výborných živelných dialogů s klasickým anglickým humorem (ve kterém znalci rozeznají Monty Pythony a jejich divadelní břink). Autor si dělá legraci z většiny Sci-fi klišé a s neneucenou ironií komentuje lidskou nadutost a aroganci. Kvalitní český překlad s vytříbenou jazykovou úpravou (Vogonské verše se asi překládaly dost těžko) je pak už jen třešničkou na dortu. Stopařův průvodce galaxií je vtipné a zároveň dospělé čtení, do kterého se nejlépe začtou ti, kdo jsou praštění pavlačí a nebojí se šíleností. Nedejte se zmást často nízkým hodnocením zdejších čtenářů!

jejda.majda
23.10.2023 1 z 5

Já vím, že je to kult, já vím, že to všichni milují, ale mně to přijde jako totální blbost a slátanina. Vůbec mě to nebavilo. Rádoby vtipné pasáže mi přijdou prvoplánové a nudné.

Během čtení jsem si vzpomněla, že jsem tuhle knihu kdysi viděla zpracovanou na Listování a díky tomu, že jsem si připomněla, jak herci vtipně zahráli některé pasáže, prokousala jsem se knihou až do konce.

Stejně jako mě nebavila Poslední aristokratka nebo Muž jménem Ove, nestane se ze mě ani fanynka Stopařova průvodce.

Belohlavek.D
18.10.2023 2 z 5

Na to, jakej ohlas to v mým okolí má, se mi to moc nelíbilo. Nedokázal jsem to dočíst.

Aurora_7
08.10.2023 5 z 5

Naprosto perfektní parodie na scifi, která ale (jak je vidět z předchozích komentářů) nesedne každému. Za mě je plná skvělého humoru a vysoce nepravděpodobných situací, kterým se stojí za to podívat pod pokličku :).

MatBla
13.09.2023 2 z 5

Četla jsem díky čtenářské výzvě, ale byla to pro mě slátanina.
Nic moc mi to nedalo. Nevím, možná jsem to nepochopila.

morte
12.09.2023 3 z 5

Třetí pokus. Tentokrát jsem to už zvládl. Až na pár záblesků britského humoru mi kniha přišla nezáživná, těžkopádná. Uniká mi, jak je možné, že se zrovna toto dílo těší tak nesmírné popularitě. Jsem rád, že jsem knihu přečetl, abych měl představu, o čem je řeč. S dalšími čtyřmi svazky této "trilogie o pěti knihách" však pokračovat nebudu.

zuzanie1
07.09.2023

Uff.. přečteno. Absolutně mimo můj šálek kávy. Díky čtenářské výzvě vyzkouším, co bych si normálně nikdy nevybrala ke čtení.

Ze začátku mi to přišlo jako náhodný generátor slov. Příběh jsem v tom nakonec našla a jsem na sebe pyšná, že jsem knihu dočetla. Nedám hodnocení žádné - pro mě je to nic moc knížka. Ale knihy, které jsou pro mě skvělé, jsou zas pro čtenáře tohoto žánru odpad :)

CarolC
06.09.2023 4 z 5

Geniální! Jediné, co mě mrzí, že jsem neměla čas tento skvost přečíst najednou, proto nemůžu dát plný počet hvězdiček. Kolikrát jsem se uprostřed čtení musela zastavit a nějaký odstavec si vyfotit, jak mě to kolikrát zaujalo daná myšlenka nebo vtip.

Liss93
02.09.2023 4 z 5

Stopařův průvodce je fenomén. Knihy i filmové zpracování jsou velmi uznávané, já si chtěla knihu/y už dlouho přečíst, takže když se mi v rámci Výzvy naskytla příležitost, využila jsem ji. Zpočátku mi trvalo, než jsem si zvykla na styl vyprávění a celkový koncept absurdního sci-fi žánru, ale ano, musím uznat, že je to ve své podstatě geniální a nesmrtelné dílo. Ať už je to jakkoli nepravděpodobné :))

Michaela91
30.08.2023 2 z 5

Četla jsem kvůli výzvě a už nevím o čem to bylo. Nebavila mě a vracet se k takovému žánru nebudu.

Anonymkahink
21.08.2023 1 z 5

Nějak moc mě to nenadchlo. Některé části vtipné a čtivé, jiné nudné a nezajímavé. Čekala jsem asi ně co trochu jiného.
Knihu jsem četla především pro výzvu, jinak bych se k ní asi nedostala.

leny.wood
19.08.2023 3 z 5

Čtivé pasáže s těmi nudnými se střídali poměrně pravidelně. Film mám ráda, knížce jsem moc na chuť nepřišla.

Radimka
04.08.2023

Dokud se to odehrávalo na zemi , tak se mi to docela líbilo, i jsem se zasmála. Ale pak přišli zelený příšerky a humor tak absurdní, že jsem to nedala. Ani film jsem nedokoukala.

werick
03.08.2023 2 z 5

Přečteno jen kvůli čtenářské výzvě a musím říct, že jsem tomu vůbec nepřišla na chuť. Nic vtipného jsem v knize neobjevila, ale musím uznat, že autor má obrovskou fantazii