Život, vesmír a vůbec

Třetí část pětidílné trilogie. Po mnoha letech se opět setkáváme s Arthurem Dentem, a zanedlouho potom i s ostatními postavami, které jsme opustili v situacích tak či onak nezáviděníhodných. Zákony života, vesmíru a vůbec se surově postrkují Galaxií, tentokrát pro nic menšího, než je záchrana samotného vesmíru. Ano, je znovu čas sbalit ručník, porozhlédnout se po bezpečné skrýši, kam by člověk mohl odložit pud sebezáchovy, a vyrazit. Po tisíciletích ožívá nebezpečí, že poměrně mírumilovný národ se záviděníhodným citem pro melodii podlehne svému děsu z jiných vesmírných ras a na druhý pokus se s nimi vypořádá jednou provždy. V situacích, kdy i zdánlivě nekonečné večírky končí soumrakem bohů, se zdá, že naši hrdinové měli sotva kdy podstatnější důvody opakovaně si připomínat ono nevyčerpatelně povzbudivé Nepropadejte panice!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/3998/stoparuv-pruvodce-galaxii-zivot-ves-qnf-3998.jpg 4.2936

Stopařův průvodce Galaxií (3.)

The Life, the Universe and Everything (1982)

Humor, Sci-fi
Vydáno:, Argo

Koza3

Obecný komentář k pentalogii: Je to super sága, přečetl jsem ji šmahem celou a jsem příjemně potěšen. Vedle knižního zpracování Červeného trpaslíka se jedná o jedno z mála knižních britských scifin, u kterých to hýří vtipem. Škoda, že každý díl je od toho prvního příběhově vzdálený a nemá takové provazby, jaké bych si představoval. Základní myšlenky bývají často nevysvětleny a tak mě čeká dost googlení, abychom si ostatními geeky řekli, co vlastně znamená 42 :-)
Komentář ke knize: Kriketový díl, kdy robotí civilizace hledá posvátnou kriketí bránu a chce vyhladit veškeré lidstvo. Maximálně ujeté, ale maximálně vtipné.

Ivan F

Z celej petice kníh je tento diel najslabším. Napriek tomu je to stále mierne čierny a inteligentný humor. V knihe autor nastoluje niekoľko otázok, na ktoré nám dá odpoveď až v pokračovaniach. No a tie sú určite lepšie.

LiberX

Nepropadejte panice! Po přečtení můžete knihu stále darovat klubu slepých a nedozírných, kde se okamžitě stane nejúspěšnějším sci-fi humuristickým dílem, které nikdo nikdy nečetl.

Smardik17

Bohužel zatím nejslabší kniha ze série. Dám si teď od pana Adamse pauzu. Komentáře jen potvrzují co cítím sám. Knihy nejsou slabé, ale musí se číst s odstupem, aby neztratili své kouzlo.

theMarty

Stopařův průvodce mi uběhl velmi rychle, o to víc jsem si pak užila Restaurant na konci vesmíru. Tady jsem se ale doslova "sekla". Na knížku už jsem nešáhla několik dní, tak to vzdávám.
Nečtěte všechny díly za sebou.

adorjas

Adams opäť pokračuje v nastolenej laťke. Ja až tak humorným knihám neholdujem, ale ak ste človekom viac optimistickým ako ja, tak vás ti bude baviť. Bude Vás to baviť veľmi- postavy skáču z miesta na miesto, z lode na planéty a niekedy ak nedávate pozor, tak stratíte aj niťku...

Ninjer
28.09.2017

Třetí díl pětidílné trilogie Stopařova průvodce galaxií...a trochu se obávám, že tahle kultovní sága bude mít sestupnou tendenci.

Začátek je vyloženě slabý a děj roztříštěný, často až surrealistický. Různé odbočky z Průvodce bývají moc fajn, ale o to větší je pak zklamání, když se kniha vrátí do podivného děje. Přibližně v polovině se konečně začne rýsovat nějaký pořádný příběh, a to o podivných bílých malých zabijáckých robotech, kteří mají na svědomí smrt mnoha planet, a hlavní parta, složená z posledních dvou pozemšťanů, jednoho Stopaře a excentrického prezidenta galaxie, má zachránit vesmír.

Celkově ale je velmi nerealistické, že by zrovna tahle cháska někdy něco dokázala (parta z Červeného trpaslíka jsou oproti nim profesionální vesmírná armáda), ale vzhledem k tomu, že mají loď běžící na nepravděpodobnostní pohon... A nejen to. V tomhle díle už se Douglas Adams utrhl ze řetězu a schválně popisuje jednu maximálně nepravděpodobnou událost za druhou... S tím, že už se to moc ani nenamáhá vysvětlovat.

Mimochodem děj z předchozích dílů se moc neřeší, takže nezjistíme, proč si nechal prezident galaxie Záfod Bíblbrox upravit mozek a romantické napětí mezi Trillian a Arthurem je tu minimální. V prvním díle mimochodem Trillian randí se Záfodem, ale tady se to moc neřeší, asi se na něho někdy naštvala, každopádně v knize je to všem to jedno.

Bohužel jakákoliv práce s postavami je tu dost mizerná. Douglas Adams Stopaře píše hlavně kvůli různým šíleným vtípkům o vesmíru, které jsou někdy vynikající, někdy ne až tak zajímavé. S každým dílem je těch dobrých vtipů méně a nudných pasáží více.

Šest nepravděpodobných hvězd z deseti.

Mayaku
20.09.2017

Tento díl pomyslné trilogie v pěti dílech se mi zatím líbil asi nejméně. Zmatenost a roztříštěnost příběhu dosáhla úrovně, která už pro mě byla dost rušivá a občas mi přišlo, že některé pasáže nikam nevedly a vyznívaly do ztracena, což k celkovému dojmu moc nepřidalo. Ale nepropadejte panice, od pokračování v sérii rozhodně neodradí.

zuzak07
14.09.2017

Třetí díl mi přišel slabší a ne vždy pochopitelný, ale stále je to zábava.

V.lee
19.08.2017

Člověk by si řekl že to bude slabší ale ono ne :-) Nepropadejme panice

Claudius
24.03.2017

Bohužel, přestože se tam stále ještě objevují záchvěvy geniality z prvního dílu, už to nějak není ono. Celé je to nekonzistentní jako vyhlášené želé z Eristromu 5 a příběh se rozplývá jako bohanické kravokuřecí stehýnka z Bety Ho na jazyku. Na pochopení filosofických úvah mám buď špatný počet hlav, nebo příliš malou výpočetní kapacitu.

Lexie1
18.03.2017

Na rozdíl od prvního a druhého dílu mě kniha moc nezaujala. Děj byl vcelku nezáživný, knihu jsem ani nedočetla do konce, skončila jsem někde v polovině.

DennisMoore
23.11.2016

Třetí málem smrtící porce vesmírné legrace, tentokrát s obzvlášť neodolatelným popisem jednoho velmi dlouhého Létajícího večírku, s kosmickou lodí ve stylu italského bistra a s vraždícími roboty, kteří hrají kriket. Navíc opět s ilustracemi Dana Černého, díky nimž by nám toto vydání Stopařova průvodce mohl závidět kdekdo na Zemi i ostatních planetách.

Turmee
27.10.2016

Řehtačkové šroubováky rostoucí na stromě a dozrávající v temných šuplících chovoří za vše.

Romanka89
09.05.2016

Oproti předchozím dílům jsem měla co dělat abych to dočetla, takové táhlé a nudné, jen místy pár vtipných hlášek.

"Průvodce říká, že létat je umění, nebo spíš fígl. Ten fígl spočívá v tom, že sebou musíš praštit o zem a netrefit se."

Yarwen
20.01.2016

Arthur Dent se tentokrát musí postavit čelem hrozbě zničení celého vesmíru. O tom proč a jak se čtenář dozví až zhruba v polovině této knihy, do té doby se potýká namísto s dějem jen s různými popisy všeličeho a odbočkami všemožnými směry. Druhá polovina četby se už věnuje příběhu. Inteligentní suchý humor vytahuje tento mírně zmatený díl směrem k průměru, ale nijak zvlášť jsem se při něm nebavil.

Dinosaur
16.11.2015

(9/10) Opět jsem se bavil.

Terva
15.11.2015

Kdo zná předchozí dobrodružství nebude překvapen černým humorem a formou podivného vyprávění. Jen se prostě začtete a vyplivne vás to až na samotném konci nekonečného Vesmíru. Stopaři Galaxie opět v akci. Tak se dobře bavte. Jde o volnou adaptaci rozhlasových textů vysílaných BBC v rámci programu Stopařův průvodce Galaxií. Malá ochutnávka. Držte hubu.......

zdrkam
27.09.2015

Další ze série skvělých stopařských knih nezklamala:-)

farbi
26.07.2015

Snažilo sa to byť nasilu vtipné, ale na miesto toho to iba nudilo. Najslabšia časť zatiaľ, ďalšie už čítať nebudem.

Jano.
19.07.2015

Krikkät sa vracia. Naposledy krikkätské vojny zničili pol galaxie, ako to dopadne teraz? Zachráni Vesmír banda hrdinov, ktorým je to jedno? Stále geniálne. Páčilo sa mi to ešte o niečo viac ako Reštaurácia. Len ten trik s lietaním sa mi stále nedarí.

Mates84
02.04.2015

U většiny knih mám pocit, že další a další díly ztrácí na půvabu.Tohle ale neplatí ani pro Restaurant na konci vesmíru ani pro Život, vesmír a vůbec.U každého dílu jsem se skvěle bavila a opravdu se od srdce zasmála!!!A jak už tady zaznělo, je pravda, že většina lidí v MHD můj smysl pro humor neocenila, spíš je mírně děsil :)

zusp
27.03.2015

Mně se kniha opravdu líbila.

alexvera
16.03.2015

Adams opět nezklamal. Prostě "Život, vesmír a vůbec" .. opět jsem se smála v mhd, a lidé na mě koukali jak na pako. .. "Iluze počítače na psychiatrickém gauči začala opět blednout." a já se jdu pustit do dalšího dílu. :)

Torgal
05.03.2015

Môj najobľúbenejší diel, tentokrát má kniha premiérovo dokonca aj dej, to rovno taký v ktorom ide o záchranu vesmíru. Niektoré nápady ma absolútne položili (bistromat, lietanie, Agradžag) a zvyšok si proste len drží kvalitu geniálnych predchodcov. Stopárov sprievodca v najlepšej forme. 9+/10

jirincz
03.03.2015

Zatím nějslabší. Dokonce jsem se musel vrátit asi o třicet stránek textu zpět, kdy jsem jen četl a děj mě nějak nebavil a nevnímal jsme jej, tak abych se vrátil do kontextu. Hlavní dějová linka mě příliš neupoutala. Ale často tam byly vtípky, co byly super. Vrcholem pro mě bylo vyřizování si účtu s Arthurem od tvora, který se s ním již několikrát ne zrovna úspěšně setkal:-) Taky jsem rád, že už vím jak létat, jen se to zatím bojím odzkoušet:-) Jo a Marvin žije! I když je mu tu bohužel věnováno příliš málo místo...

geimz
22.02.2015

Kvalitatívny zosun tretieho dielu, ktorý je síce stále relatívne zábavný, no nosná dejová linka príliš nenadchne, a aj ten počet skutočne vydarených fórov je poriadne zredukovaný. Najhorší aspekt je však pomaly sa prikrádajúca nuda zhruba po polovici knihy. Snáď štvrtý diel trilógie nahodí latku o čosi vyššie.

danca8403
15.02.2015

Jak to tak bývá, s počtem dílů klesá kvalita. Autor lehce vykrádá sám sebe. Opět je to ale nabyté vtipem, epizody se zajímavě prolínají a jazykově je to vynikající.

LucyMi
06.02.2015

Krásná originální knížka :-))
BTW: Narážku na tuto knihu můžeme najít i v Teorii velkého třesku :D :)

Ajaiwik
17.10.2014