Převážně neškodná

Pátá a závěrečná část slavné trilogie, v níž Arthur Dent hledá tichou, nenápadnou planetu, kde by mohl v klidu strávit zbytek života. Jeho přání se splní – dostane se na poklidnou, mírumilovnou planetu, kde život plyne bez větších vzruchů a problémů. Její sympatičtí obyvatelé žijí na technické úrovni odpovídající zhruba pozemskému osmnáctému století, a tak se Arthur horlivě snaží přijít na to, které výdobytky své rodné civilizace by mohl novým spoluobčanům zprostředkovat. Odpověď je překvapivě jednoduchá. Idylický poklid však naruší mimořádná událost: ztroskotání kosmické lodi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/4000/stoparuv-pruvodce-galaxii-prevazne-neskodna-4000.jpg 4.2684

Stopařův průvodce Galaxií (5.)

Mostly Harmless (1992)

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno:, Argo

black.ai
06. prosince

Přiznám se, že první dva díly jsem zhltla jedním dechem a nasmála se, že mi tekly slzy. Brilantní humor, často opravdu dokonalé situace. A ačkoliv mi byla každá z hlavních postav vlastně neskutečně protivná, jakýmsi zvráceným způsobem si mě všichni získali.
Třetí díl už jsem, přiznám se, začínala číst několikrát, hodně jsem se ztrácela v ději a situace pro mě postrádaly lesk a šmrnc. Nakonec jsem dočetla trošku s vypětím sil.
Po překonání třetího dílu už jsem čtvrtý četla opět s lehkostí, ale spoustu dřívějších otazníků jaksi pořád viselo ve vzduchoprázdnu a chyběla mi nějaká (jakákoliv) pojítka s novými situacemi - těch odpovědí jsem se asi nakonec stejně nedočkala.
Poslední byl fajn, i když mám pocit, že byl děj od prvních dílů zase o notný kus vzdálenější a (i když - bez virblů a fanfár - některé věci z prvních dílů byly konečně vysvětleny) pro mě poslední působil lehce izolovaně od ostatních knih.

Jinak je tato sága klasika :-) těším se, až ji jednou sfouknu znova.

radomir8224
16. listopadu

tento dil bohuzel obsahuje hodne nesmyslneho a zbytecneho textu, ale i ty zabavne se tam najdou

Koza3

Obecný komentář k pentalogii: Je to super sága, přečetl jsem ji šmahem celou a jsem příjemně potěšen. Vedle knižního zpracování Červeného trpaslíka se jedná o jedno z mála knižních britských scifin, u kterých to hýří vtipem. Škoda, že každý díl je od toho prvního příběhově vzdálený a nemá takové provazby, jaké bych si představoval. Základní myšlenky bývají často nevysvětleny a tak mě čeká dost googlení, abychom si ostatními geeky řekli, co vlastně znamená 42 :-)
Komentář ke knize: Závěr celé pentalogie z nějakého důvodu vynechává dost událostí z předchozích knížek. Zafoda tu nehledejte, tu buchtu co ji Arthur sbalil v předchozí knize taky ne. Je to trošku rodinné drama, které vykrystalizuje v....nebudu spoilovat, přečtěte si. Mrzí mě, že jsem nenašel odpovědi na některé otázky. Přišlo mi, že to Adams psal jedním šmahem a moc se nezamýšlel nad tím, že ve svém todo listu má pořád některé neuzavřené kapitoly. No co naplat, sága je uzavřena a uložím ji do knihovnu ke spánku.

Ivan F

Ono to bude vekom. Ako mladšieho ma oslovili najmä prvé dva diely a posledné dva diely ma moc nebavili. Tentoraz je to iné. Prvý diel je fajn, druhý je úplne uletený, tretí je mišmaš, štvrtý najlepší. No a piaty? Odpovede na takmer všetky otázky z predchádzajúcich dielov sú zodpovedané, hoci niektoré postavy sa úplne stratili. Záver knihy je pomerne slušný opis zakončenie osudu ľudstva. Osud, ktorý si naozaj zaslúžime.

Claudius

Nevím, jestli jsem si již zvykl na neobvyklý způsob, jakým je příběh Stopařova průvodce veden, ale přijde mi, že poslední dva díly jsou mnohem přehlednější, lineárnější a (relativně) pochopitelnější než Všeobjímající mišmaš druhého a třetího dílu trilogie. Ovšem pokud mě Stopařův průvodce za těch pět dílů něco naučil, pak to, že některé věci v tomto a většině okolních vesmírů smysl prostě nedávají, a s tímto faktem jsem se zcela smířil.
Jo, a v příběhu je dokonce i sám Král.

majxik

Čtivé, zajímavé, ale nebylo to tak super jako ostatní díly.

LaCucaracha

Už čtvrtá kniha za moc nestála, ale tuhle si měl autor prostě odpustit, všechno jí leda pokazil. Asi tak do dvou třetin jsem pořádně nevěděla, která bije, jen snůška slov. On tak v podstatě Adams psal i dřívější díly, není to ono klasické vyprávění, ale spíš pospojované vtípky, takže opravdu nelze říct (aspoň v mém případě), že by mě děj pohltil. Ale něco smysluplného se tam přece jen děje, má to posloupnost, vtipné odbočky o čemkoli jsou krátké a opravdu vtipné, takže to jde číst. Tady jsou zpočátku skoro jen ty výplně, bohužel mnohem delší a bez vtipu, děj se schovává za rohem. Takže se prokoušete do poslední třetiny, kde se konečně začne něco dít, ale za moc to nestojí. Navíc tyto dvě části spolu vůbec neladí - nejdřív jen snůška rádoby legrácek, pak poměrně vážné epično (existenciální problémy narušené puberťačky, která zoufale potřebuje vědět, kam patří, to vše postrádající sebemenší nadhled, to tam působilo jak pěst na oko). Jestli jsem se zasmála, tak všehovšudy snad jen jednou. Prostě jsem to dočetla, jen abych měla splněno.

Mayaku
30.10.2017

Epické zakončení jedinečné ságy, které se z mého pohledu kvalitativně nejvíce blíží prvnímu dílu. Je fakt, že zápletka s rodičovskými lapáliemi je poněkud kostrbatá a rozpačitá, ovšem pasáže s Fordem Prefectem jsou fenomenálně dobrý. Lahůdečka jak z Arthurovy sendvičárny.

wiix
11.10.2017

Ani som to nechcela dočítať! Tak šialené, vtipné, satyrické a zamotané príbehy v jednej knihe môže stvoriť jedine Adams. Aj keď uznávam, že prvé knihy a prvé strety s Fordom a Dentom boli strhujúcejšie, zakončenie bolo hodné sláve tejto päťdielnej trilógie.

Turmee
14.04.2017

Úžasně pratchettovská, přesto dle mě nejslabší článek. Objevuje se spousta nových skutečností, překvapivých zvratů a i pro pilného čtenáře je to obtížné všechno najednou vstřebat a neztratit se v přepínání mezi lidmi, časy, vesmíry a nekonečným mišmašem.
Chyběl mi tu Marvin a trochu více toho frúdu.

Sidonie
09.01.2017

Sendvičárna Arthura Denta :-)

BLeeCraleek
09.09.2016

Myslím, že jsem tuhle knihu ani nedočetla... nicméně alespoň 2 hvězdy dostane protože už jsem četla i daleko horší a trocha humoru tam taky byla...

timelady
23.08.2016

Nejspíš to bude tříletou prodlevou, kterou jsem měla mezi prvními čtyřmi díly a dílem posledním, nicméně tenhle Stopař mě ze všech Stopařů bavil nejméně, místy jsem se nudila

Yarwen
19.06.2016

Důstojné zakončení celé série, autor zachovává stále svůj styl, bez napětí, bez akčních scén, a přitom je to stále příjemně čtivé a melancholicky úsměvné. Kniha, kterou jsem dokázal přečíst za jeden den, což se mi již téměř třicet let nestalo.

Romanka89
14.06.2016

Pro mě měla tato série sestupnou tendenci, poslední díl mě už nebavil, nejlepší mi přišel první a druhý, ale pak to klesalo. Ale jsem ráda že jsem přečetla celou sérii.

Dinosaur
29.12.2015

(6/10) Mrzí mě to, ale už to prostě není ono i přesto, že jsem se několikrát zasmál.

lyriq
03.11.2015

Tenhle díl je jiný... Nesedl mi a ani autor s ním nebyl spokojen. No nic, čas na Losos pochyb. :)

Evus
13.10.2015

Díl ze všech nejslabší, ale to se asi dalo čekat. Jen ten rázný konec mě překvapil. Ale jinak 3-4*

Jano.
20.07.2015

Latku predchádzajúcich kníh rozhodne udržala. Udalosti zo Zbohom, a ďakujeme za ryby boli buď odbité jednou-dvoma vetami alebo totálne odignorované. To je však v širšej perspektíve pre príbeh úplne nepodstatné. (Nasleduje spoiler veľký ako papuľa legendárneho Pučivála z Trálu.) Záver podľa mňa dôstojný, hoci trochu nešťastný. No musíte uznať, že život Arthura Denta, ktorý bol celý život v nesprávny čas na nesprávnom mieste sa inak ani skončiť nemohol. :D

jirincz
03.06.2015

Normálně bych dal asi odpad, ale za ty předchozí díly si to nezaslouží. Ale prostě tenhle díl mě naprosto minul, už předchozí díl mě tolik nebavil, ale tady to bylo spíše donucení ke čtení. Nijak mě to nechytlo, nevžil jsem se do děje, asi jen jednou posumál. Pro mě smutný konc celkem příjemné série.

Ajaiwik
15.05.2015

Neeee, já nechci konec!

Lector
20.04.2015

Vítej zpět, Douglasi. Dočetl jsem tuto knihu ráno poté, kdy jsem večer předtím v Olomouci vyslechl exkluzivní besedu Richarda Dawkinse a Laurence Krausse. Během ní zaznělo i pár odkazů na Douglase Adamse. Závěr patřil dotazu malého kluka z publika a odpovědi L. Krausse. Dotaz zněl, zda onen mladý příznivce vědy může předpokládat, že existuje paralelní vesmír, v němž by on byl miliardářem.
Kraussova odpověď, jež se stala tečkou za celým večerem, a symbolicky uzavírá i moji cestu Adamsovým vesmírem zněla: „Yes, you can“.

makovec.h
20.03.2015

Udržela úroveň předchozích knih a navíc přidala skvělý závěr :)

Torgal
05.03.2015

Snaha o návrat k štýlu prvých troch častí, a to jednoznačne kvitujem. Humor už nepôsobí tak spontánnym dojmom, ale ako fanúšikovi Adamsa mi spoľahlivo vyvoláva úsmev na tvári. Autor sa očividne snažil sériu dôstojne uzavrieť a popasoval s tým so cťou. K legendárnosti prvých troch častí trilógie ale čosi chýba. 8+/10

dadako
17.09.2014

Tato kniha mi z pětidílné trilogie přišla nejslabší. už jsem dočítal jen setrvačností. A ten konec taky moc nenadchl... Přesto série jako celek je úžasná a doporučuji si ji přečíst.

lucifuk
10.12.2013

klasika

Jennkie
08.10.2013

Opravdu vtipné a neotřelé čtení i popáté, jen mě tam občas mátl ten maglajz s časoprostorem :D

pidalka777
04.07.2013

Takové příjemné zakončení celé série

Mako123123
19.03.2013

Posledná časť ma prekvapila, bola akčná, humorná, milá a zaujímavá omnoho lepšia než predchádzajúca časť. Trocha absurdnej logiky, trocha sarkazmu, trocha humoru, trocha filozofie....OK OK. Ale ten záver? o.O Tak to ma dosť sklamalo. Bol som rozhodnutý tomu dať plný počet ale úplny záver to mierne pokazil takže moje konečné hodnotenie je 4/5

Phoenix16.cz
02.01.2013

Od posledního dílu série většina lidí očekává rozuzlení dějové linky a dokončení osudů hlavních hrdinů. I v Převážně neškodné se obojího dočkáme, a dokonce nejsme ochuzeni o adamsovský styl vyprávění.