Převážně neškodná

Pátá a závěrečná část slavné trilogie, v níž Arthur Dent hledá tichou, nenápadnou planetu, kde by mohl v klidu strávit zbytek života. Jeho přání se splní – dostane se na poklidnou, mírumilovnou planetu, kde život plyne bez větších vzruchů a problémů. Její sympatičtí obyvatelé žijí na technické úrovni odpovídající zhruba pozemskému osmnáctému století, a tak se Arthur horlivě snaží přijít na to, které výdobytky své rodné civilizace by mohl novým spoluobčanům zprostředkovat. Odpověď je překvapivě jednoduchá. Idylický poklid však naruší mimořádná událost: ztroskotání kosmické lodi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/4000/stoparuv-pruvodce-galaxii-prevazne-neskodna-4000.jpg 4.1778

Stopařův průvodce Galaxií 5.

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno, Argo

Mostly Harmless, 1992

Kniha Převážně neškodná

HerrPilot

Tak po dvou letech nepravidelného čtení jsem dnes ukončil své první čtení nejslavnější trilogie v pěti dílech. A nebylo to věru pěkné loučení.

Do posledního dílu jsem šel s tím, že je sice poslední, že už žádný další díl k přečtení nebude, ale zároveň jsem se na něj těšil, povzbuzen zdejšími komentáři, že se nejvíce blíží legendární jedničce. Dle mého se to k jedničce má asi jako hodinový strojek bez promazání: nějaký humor zde sice najdeme, ale je to těžkopádné, jakoby psané z donucení, bez onoho metaforického „promazání“; první díl měl prakticky ta samá ozubená kolečka, ale jelikož byl napsán v jakési radosti z tvorby (aspoň to tak vypadá), má to promazání, a tím pádem to neskřípe, a je radost to sledovat v chodu.
O zdejším konci, seříznutém jako Roberspierre, už raději pomlčím.

Je pravda, že z tohoto dílu velice vyzařuje Adamsova láska k počítačům, jakož i jeho někdy trochu šokující zkušenosti z psaní (a natáčení) dokumentu „Ještě je můžeme vidět“, který se věnuje ohroženým druhům, přesto té melancholie tam bylo jaksi přespříliš. K tomuhle dílu už se zkrátka neměl nechat donutit, byť právě díky tomu vidíme vývoj samotného Adamse.

Z úcty k autorovi raději nehvězdičkuji, jelikož jediná pro mne výborná pasáž byla pouze ta s Králem. Jinak to bylo ne(z)řízeně chaotické s nejasnými/zmatenými motivacemi (a to i dle Adamsových standardů).

P.S. Jako obvykle doporučuji knihu Nepropadejte panice od Neila Gaimana a spol., která vysvětluje pozadí vzniku jednotlivých dílů Stopaře.

radkanin

Skvělá. Douglas Adams je prostě boží.

TajemnýSmrad

Jednu hvězdičku uděluji za to, že to byl poslední díl a druhou za to, že jsem to vážně dočetl... Hold jsem si tuto sérii vymrčel jako Vánoční dárek, tak jsem si to byl pak nucen vyjíst až do konce...

Dnes jsem si říkal, že třeba jsem jen nebyl správně naladěn a něco mi uniklo... Pustil jsem si proto audioknihu a... Nedoposlouchal jsem.

Takže ne, pokud máte nenáročnou literaturu ze života, ve Stopařově průvodci se zkrátka nemůžete najít.

MíšaS.

Nemohu si pomoci, ale vůbec nechápu o co tady šlo. Bohužel jsem se toho nedopátrala v celé pentalogii. Myslela jsem, že to bude "sranda scifi", ale tohle nemělo hlavu ani patu. Myslela jsem, že dojdeme k nějakému konkrétnímu vyústění a zakončení, ale - jak to vlastně skončilo?? Nebudu se rozepisovat, prostě se mi to nelíbilo. Naštěstí už jsou otevřené knihovny, tak hurá pro něco lepšího :)

Terva

Patnáct let výzkumu
a sbírání materiálů
na jedné jediné planetě
a oni to seškrtají do dvou slov:
PŘEVÁŽNĚ NEŠKODNÁ.

Poslední pátý příběh Stopařova průvodce do kterého jsem se pustil. Už jsem neočekával nic nového a tak jsem počítal spíš s klasickým dojezdem, bez nějakých zástav srdce nebo akčních scén. Prostě myslel jsem, že to bude pohoda. No, nedá se to tak nazvat. Spisovatel sice opět zapadnul do některých zbytečně dlouhých pasáží, vy se nudíte a čekáte kdy to už konečně z něho vyleze ven. Jste zpocený z dlouhé cesty, ručník promočený a on si furt kecá nějaký nesmysli. Jenže nevím, jak to dělá, ale vždy, skoro vždy, tedy skoro vždy je kapitola krásně vypointovaná a vám to dojde až při přetáčení na tu další. Než otočíte list, dojde vám to, nevěříte tomu a tak se vrátíte. Přečtete si znovu poslední odstavec, pochopíte konečně to, co už jste pochopili, ale nevěřili a...zase ručník. Brečíte do ručníku smíchy a říkáte si, to je ale blázinec.

Citát: Ano, určitě je to ta správná planeta. Správná planeta, nesprávný vesmír.

Zase je tu pár postav, které za to stojí. Tím nemyslím Arthura nebo Forda, tím myslím další vedlejší postavy, které dokážou zaujmout svým chováním, přesvědčením nebo mlčením. Jedna taková osoba mi přirostla k srdci. Vlastně ona to není osoba, spíš postava, nebo vlastně ne postava, ale spíš koule, ne, ne koule, prostě je to robot. A ne, není to Marvin. Tento robůtek se jmenuje Emily Saundersová. Fajn, tak ne Emily, říkejme mu pes Emily Saundersový. To je dlouhý. Její pes se jmenuje Kolina (není to ten rozhodčí) Kolina je kulatý robůtek, který vyzařuje a hlásá lásku, pohodu a štěstí. Jeho eskapády s Fordem v budově redakce a nakladatelství Stopařova průvodce Galaxií jsou nezapomenutelné a nikdy na ně nezapomenu.

Malá ochutnávka:
Cokoliv se stane, se stane. Cokoliv, co přitom, jak se děje,
způsobí, že se stane něco dalšího, způsobí, že se stane něco dalšího.
Cokoliv, co přitom, jak se děje, způsobí, že se samo stane znovu,
se stane znovu.
Nemusí však k tomu nutně docházet chronologicky.

Další šíleností je situace kolem Arthura a Trillian. Postava, a teď už je to opravdu postava z masa a krve se jmenuje Čira. Neptejte se, kde se vzala, prostě jednoho dne přiletěla raketou, neptejte se, kdy se vzala, bylo to před ukončením existence planety o které Stopařův průvodce Galaxií říká – PŘEVÁŽNĚ NEŠKODNÁ...no prostě Čira je síla. Její situace s kosmickou lodí, jejím ptákem a Arthurovo hodinkama – to je prostě bomba. Nechci spoilerovat a tak, kdo chce vědět, co se stalo, že jsem se málem pochcal smíchy, přečtěte si Převážně neškodná.

Citát: Tak strašný den nezažila od té doby, co Země vyletěla do povětří.

Doprovodné ilustrace má opět na svědomí Dan Černý. Už jsem si na jeho poČešťovací obsahy zvykl a tak nějak je respektuji. Ovšem, čím mě pan kreslíř překvapil a zaujal je obrázek na straně 39. Představuje NVM. Tak jo, vysvětlím zkratku: Naprostý a Všeobecný Míšmaš. Chvilku jsem na ten obrázek kukal a točila se mi z něho hlava. Grafické znázornění v reálu je prý složitější a tohle musela být fuška nakreslit. Jako nejvíc se mi tam líbila čajová konvička a sněhulák. Je tam toho hafo a určitě si každý v Mišmaši vybere to své.

Citát: ZÁKAZ VSTUPU. PLATÍ I PRO OPRÁVNĚNÉ OSOBY. ČEKÁTE ZBYTEČNĚ. BĚŽTE PRYČ.

HonzaBohm
03.12.2019

Poslední díl v sérii měl sestupný děj, který byl "vyvrcholený" na konci. Stejně jako v příběhu Hra o trůny, by si i série od Adamse zasloužila zajímavější a pestřejší konec.

Spousty nevysvětlených okolností v příběhu...Neříkám, že by vše mělo být vysvětlené, jen mít takové ty otázky a co se mohlo stát s tím a tím. Možná i přidat něco ve smyslu wowefektu a nebo i happyendu. Britský humor mám rád, ale v pátém dílu mi tam něco chybělo. Celkem bych očekával dopropojení všech kousků skládačky a následném vyvrcholení ukončit tuto super sérii.

Každopádně jsem velice rád, že jsem se dostal k této vesmírné sci-fi sérii, která je originální na každé stránce.

Tms636
21.11.2019

genius

KillHurt
29.10.2019

To jsme nečekal. Mám rád britský humor. Mám rád sci-fi. A tohle mi nesedlo. První dva díly jsou skvělé, i když si nepamatuju o čem je díl druhý (a to jsem ho za život četl třikrát). Třetí díl ujde. Čtvrtý jsem asi nepochopil nebo jsem do něj ještě nedorostl. A pátý má několik dobrých nápadů... a tím to končí. Možná proto mi trvalo se prokopat ke konci více než deset let. Nechám to u ledu a za dvacet let si to celé přečtu znovu. Hezky rychle za sebou a uvidím.

Poslední člověk
Poslední člověk