Sbohem, a díky za ryby

Čtvrtá část bravurní parodie na sci-fi, která je dnes již klasickým dílem. Ve vesmíru se může stát cokoliv a tak i odstrkovaný tvor, jako je Pozemšťan Arthur Dent, může slavit svou hvěznou hodinu. Čtvrtá část stopařského cyklu je věnovaná z velké části jemu a jeho milostnému románku.

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3999/stoparuv-pruvodce-galaxii-sbohem-a-dik-za-ryby-3999.jpg 4.11036

Stopařův průvodce Galaxií 4.

Literatura světová, Humor, Sci-fi

Vydáno: , Argo

So Long, And Thanks for All the Fish, 1984

Kniha Sbohem, a díky za ryby

R47

Už jsem to tu možná někde psal: O Douglasově stěžejním díle se často mluví jako o trilogii v pěti dílech. Přitom je to bezesporu dilogie. Dva díly. A ta pokračování jsou naprosto příšerná. Tohle je číslo čtyři a autor knihu sám nejlépe vystihuje v jedné kapitole zhruba v polovině knihy. Parafrázuju: „Koho nezajímá, jestli Arthur Dent taky provozuje sex, ať přeskočí na poslední kapitolu, která je celkem zdařilá a vystupuju v ní Marvin.“ Opravdu vám doporučuju se touhle autorovou radou řídit. Děj celého románu je opravdu o ničem, naprosto bez zápletky, a může se v něm stát cokoli. Poslední kapitola je úplně jiná, je v ní Marvin a zasmějete se.

Jara.v
19.10.2022

Tenhle díl se trochu táhl a neměl ten náboj jako předchozí. Spousta zajímavých myšlenek, to ano. Celý díl zachránil až Marvin na konci.

BrooksWasHere
17.09.2022

V tomto dieli som sa už poprvýkrát za celú sériu začal aj trochu strácať, no stále sa mi to čítalo veľmi dobre a kvalitatívne sa táto časť vyrovnáva tej tretej.
85%

ComicGuy899
01.09.2022

Zbohom a ďakujeme za ryby pôsobí oproti predchádzajúcim dielom tak trochu ako filler.

Nejedná sa, ale o nič, zlé, keďže po troch šialených príbehoch si aj dej vyžadoval, aby sa nachvíľu uvoľnil.

Humoru sa tu moc neponúka (neznamená to, že tam, ale žiadny nie je) a miesto toho sa autor radšej viac zameral na vykresľovanie absurdných udalostí na novej Zemi. Najväčší dôraz je tu kladený hlavne vo vzťahu Arthura k Fenchurch, postavy, ktoré sme poznali z minulých kníh sa tu sem-tam spomenú, no hrajú skôr rolu tých najzanedbateľnejších huslí v orchestri.

Finále bolo, pre mňa osobne, celkom smutné, no zároveň typicky sentimentálne, ako už mnohokrát predtým Douglas Adams predviedol.

Nebudem detailnejšie spoilerovať príbeh, keďže je celkom strohý a má jeden priamo určený bod, ku ktorému aj smeruje.

Aby som to teda zhrnul, páči sa mi ako dokázal Douglas Adams pobaviť čitateľa aj po štvrtý raz s rovnako absurdným prevedením a námetom.
Ak ste sa v sérii dostali až sem, nemám dôvod vás tu zastaviť ;)

tlllk
17.08.2022

Na boha dažďa si spomeniem vždy keď prší viac ako jeden deň, až teraz som uvedomil z ktorej knihy vlastne pochádza. Knihu som čítal dávno , teraz som si ju osviežil ako audio, z odstupom času som si uvedomil kopec súvislostí čo mi najskôr ušli.

helusa2
12.08.2022

Že by romantika? Tenhle díl se mi moc líbil - méně šílený, více reálný, obsahující myšlenky a s Marvinem v závěru - co více si přát :-)

Pítrs85
04.05.2022

Sbohem a díky za ryby už jde trochu jinou cestou než předchozí díly, příběh už je takový více komornější, ale to nic neubírá na tom hlavním- na humoru, jak tomu Adamsovi přijdete na chuť, jak pochopíte, že ty věčné odbočky od příběhu, ty nikdy nekončící okecávačky jsou vlastně hrozně nutné, tak si jeho pětidílnou trilogii zamilujete. A třeba takoví delfíni už nikdy nebudou stejní jako dřív. A teď bych prosil minutu ticha za nejlepšího robota ve vesmíru ;-)

14.03.2022

(možné spoilery)
Arthur Dent z Anglie kdysi opustil Zemi krátce předtím, než byla zničena Vogony. Při této příležitosti se seznámil se svým přítelem Fordem Prefectem, u kterého ho překvapilo zjištění, že ve skutečnosti nepochází ze Země, a spolu se potom pustili do celé řady intergalaktických dobrodružství. Nyní je Arthur zpět a je překvapen, když zjistí, že Země stále existuje ;-). Postupně si zvyká na svůj staronový život a jen říká, že byl nějakou dobu v Americe. A také se seznamuje s Fenny, která (jako jediná v jeho okolí) mluví o velkých žlutých vesmírných lodích a do které se Arthur zamiluje. Kromě toho se zdá, že Fenny je jediná, kdo si na vogonské vesmírné lodě vzpomíná a také skrývá tajemství, které Arthura opravdu překvapí ;-). No a poté se na scéně objevuje i Ford Prefect... Tento díl je úplně jiný než ty předchozí, ale líbil se mi stejně ;-). Za sebe jsem měla velkou radost z toho, že se na závěr přece jen objevil depresivní robot Marvin, který mi předtím dost chyběl. Sice pořádně poškrábaný, stále však ještě funkční ;-). Původně jsem ani náhodou nečekala, že bych si tuto sérii mohla oblíbit - ale opak byl nakonec pravdou :-). A proto si rozhodně nenechám ujít ani pátou část...