Sbohem, a díky za ryby

Čtvrtá část bravurní parodie na sci-fi, která je dnes již klasickým dílem. Ve vesmíru se může stát cokoliv a tak i odstrkovaný tvor, jako je Pozemšťan Arthur Dent, může slavit svou hvěznou hodinu. Čtvrtá část stopařského cyklu je věnovaná z velké části jemu a jeho milostnému románku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/3999/stoparuv-pruvodce-galaxii-sbohem-a-dik-za-ryby-3999.jpg 4.2747

Stopařův průvodce Galaxií (4.)

So Long, And Thanks for All the Fish (1984)

Humor, Sci-fi
Vydáno:, Argo

Ivan F
včera

Pre mňa jednoznačne najlepší diel z celej päťdielnej trilógie. Pamätám si, že ma kedysi, keď som bol o dvadsať rokov mladší tento diel neoslovil, ale zrazu, ako roky pribudli, ma najkratšia časť Stopárovho sprievodcu galaxiou baví najviac. Asi preto, že nie je tak premrštená a plná krkolomných motaníc. Od kráľa dažďa, cez príbeh Fenchurch, až po Arturove zamilovanie sa. Jednoducho paráda. Príbeh má logiku, nie je rozhádzaný hore-dole a číta sa úplne ľahko. Až mám pocit, že aj návod na lietanie by mohol fungovať. :-)

DennisMoore

Když jsem Sbohem, a díky za ryby četl před nějakými patnácti lety, byl jsem o dost méně nadšený než z ostatních dílů Stopařova průvodce. Dnes je to úplně jinak. Možná jsem potřeboval zmoudřet, možná jsem potřeboval přijít o zbytek rozumu, každopádně mě kniha (která už konečně vyšla i s perfektními ilustracemi Dana Černého) nadchla. Nejvíce se mi líbilo, že už to není "jen" parodie na žánr science-fiction, ona je to tentokrát stejnou měrou parodie na literaturu jako takovou.

Claudius
11.11.2017

Asi nejlepší díl od legendárního prvního. Mělo to hlavu a patu, souvislý děj, člověk většinu času věděl, co se vlastně děje a vůbec tam nebyl silně neoblíbený Zaford. Jenom trochu škoda, že se víceméně celý děj odehrával na zemi a nepoznali jsme nějaké nové ujeté světy; ale to je hádám daň za onu zmíněnou konzistenci děje. Jsem zvědavý, jestli další díl bude v tomto lineárním trendu pokračovat, nebo se opět rozletíme do všech koutů galaxie.

Mayaku
20.09.2017

A víte co? Mně se tento díl překvapivě dost líbil. Podle komentářů jsem očekávala velký kvalitativní propad, ale mně osobně tenhle díl hodně sednul. Vyhovovala mi změna v podobě relativně jasně dané dějové linky i do určité míry civilnější příběh. Chápu, že tohle jsou aspekty, které pro mnohé mohou představovat důvod, pro nějž považují tento díl za nejslabší, ale já asi zrovna byla nějak naladěná na té správné vlně :)

Krukron
21.06.2017

Asi nejlepší díl :)

Turmee
07.04.2017

Bavilo, nadchlo, vtáhlo do děje. Základní knížka do výbavy každého Stopaře. Postavy jako vždy k zulíbání, slovní hrátky a obraty perfektní, Marvin depresivní. Navíc tento díl má v sobě i trochu erotiky ;)

Yarwen
10.04.2016

Tento kousek je jako bárka, pohupující se na vlně pohody. Do plachet jí fouká větřík inteligentního a citlivého humoru - ne toho prvoplánovitého, kdy jakoby měl umělý smích upozornit na to, že se máte zasmát - spíše se bavíte uvnitř své hlavy, zatímco je vám na rtech vidět mírný úsměv... V hlavní roli Arthur Dent se svou láskou Fenchurch, pátrající po tom, proč zmizeli z "nové" Země delfíni. Příběh jako vždy jednoduchý a napětí zde fakt nehledejte - tahle kniha sbírá body někde jinde. Příjemné počtení. A jedna pozitivní Marvinova věta na závěr.

Percabethka
20.02.2016

Předchozí díly byly úžasný, ale tenhle se mi moc nelíbil, navíc mi nepřišel jako sci-fi, ale jako nějaká romantická blbost.
*SPOILER*
Doufám, že nějak oživí Marvina, měla jsem ho ze všech nejradši...

Dinosaur
16.11.2015

(7/10) Kniha sice není špatná, ale bohužel mi přišla slabší než předchozí díly.

Evus
26.09.2015

Tentokrát na Zemi se odehrávající díl, trochu slabší, než ty předchozí, ale četl se rychle.

Kapucinka
22.09.2015

Pro mě nejnudnější díl Stopařova průvodce.Prvních pár stránek bylo fajn ,ale po pár dalších stránkách jsem se musela do čtení nutit a nakonec jsem to vzdala a knihu odložila na někdy příště.

Jano.
20.07.2015

Je to niečo trochu iné, ako diely predtým, ale nevidím dôvod sťažovať sa. Aspoň ja sa teda nebudem. :D Zmena je to, čo nás posúva dopredu. V podstate love story braná s nadhľadom a s kopou Stopárovských šialeností v pozadí. Mne sa to páčilo. OSPRAVEDLŇUJEME SA ZA VZNIKNUTÉ ŤAŽKOSTI.

jirincz
07.03.2015

Ou, to bolelo... Bez debat zatím nejslabší kousek, dokonce jsem zvažoval sáhnout i po odpadu, ale posledních asi dvacet stran, kdy přišel na scénu Ford (pro mě je to prostě hlavní postava:), se to zvedlo a začlo mě to bavit. Ale je to opravdu málo. Vesmírné sci-fi, které se pomalu celé odehrává na Zemi a ještě je to o tom, jak se Arthur zamiluje do holky, to bych fakt nečekal na základě dřívějších dílů. Humor aby člověk hledal lupou... Doufám, že pátý díl mi spraví chuť.

Torgal
05.03.2015

Na prvý krát masívne sklamanie, skoro celá kniha sa odohráva na Zemi kde Arthur balí jednu kočku. Originálnych nápadov ubudlo (ale boh dažďa zas patrí k najlepším veciam v trilógii) a dôjde aj na recykláciu (lietanie), ale všeobecne platí, že uleteného humoru podstatne ubudlo a kniha je podstatne vážnejšia ako jej predchodcovia. S opakovanými čítaniami som tejto knihe ale prišiel na chuť (či si na ňu zvykol), ale zvyšné časti sa ale nechytá. 7/10

wiix
08.11.2014

Štvrtý diel tejto päťdielnej trilógie ma baví zatiaľ najmenej. Jediná časť (pri minulých knihách to bola skoro každá druhá strana) ktorá ma naplné hrdlo rozosmiala je Arthurov príbeh o keksíkoch Rich tea a cudzincovi, nádhera! :D

Ajaiwik
08.11.2014

Perfektní jako všechny knihy Douglase Adamse.... prostě:
Zpráva o sčítání, stejně jako většina statistik, stála strašlivé množství peněz a neřekla nikomu nic, co už nevěděl - snad až na to, že jeden každý obyvael Galaxie má 2,4 nohou a vlastní hyenu.
Rob McKenna byl pěkný parchant a moc dobře to věděl, protože za ta léta ho na to dost lidí upozornilo a on neměl žádný důvod s nimi nesouhlasit, ovšem, až na ten pochopitelný, totiž že rád nesouhlasil s lidmi, a zvláště s lidmi, které neměl rád, což podle posledního sčítání zahrnovalo úplně všechny.
Když si svět pěkně užil točení a trochu se zklidnil, Arthur se natáhl po lampičce na nočním stolku, ale nečekal, že by fungovala. K jeho úžasu se rozsvítila. To zaujalo Arthurův smysl pro logiku. Protože mu Elektrické podniky odpojily proud pokaždé, co zaplatil účet, přišlo mu jen logické, že ho neodpojí, když neplatí. Když jim člověk posílá peníze, jen na sebe zbytečně upozorňuje.
Pokoj byl víceméně ve stavu, v jakém ho zanechal, tj. odporně neuklizený, přestože dojem byl poněkud změkčen tlustou vrstvou prachu. ... To, co kdysi bývalo nedojedeným sendvičem, se napůl změnilo v cosi, o čem Arthur nechtěl vůbec nic vědět. Prásknout do toho blesk, pomyslel si, a vývoj života může začít zase od začátku.
A spousta dalších...
Prostě jsem se až ve čtvrtém díle dočetla to, co jsem čekala někde v závěru prvního (ale netvrdím, že mě překvapilo nepříjemně, že jsem to tam nenašla) a to osud Země. Dál to přibližovat nebudu, kdo četl ví, kdo nečetl povinně přečte! A jedeme dál, který že je další díl?

Lector
10.10.2014

S každým dalším kouskem této trilogie v pěti dílech se ze mě vytrácí nadšení, které jsem tak bezostyšně dával najevo u dílu prvního. Zdá se, že jsem se prostě u něho mentálně zasekl a nedokáži se přenést přes jeho pokračování.
Čtvrtý díl není výjimkou. Není napsán špatně. Má jasně vedenou linku, ale možná právě ta zabránila Adamsovi rozvířit svoji bláznivou představivost. Sem tam jsem se usmál, ale ryzího humoru, který je typický pro první díl série, je v této knize asi tolik, jako je anglických fotbalistů v Premier League.
Dal jsem si předsevzetí, že pročtu celou sérii. Už mi zbývá jen poslední díl a zbaběle od něho neuteču.

dadako
08.09.2014

Zatím se postupně pročítám pětidílnou trilogií. Nejvíce se mi líbili první a tato...

Abekara
01.06.2014

Tento a druhý díl se mi líbily nejvíc! Sušenky na nádraží jsou geniální. Kniha je pro mne zcela akorát bláznivá - tedy tak, aby mne velmi bavila a ne tolik, aby mi šla hlava kolem. Jsem nadšena :-)

Sliy
06.02.2014

Nevím jak ostatním, ale s prvním dílem je to pro mě nejlepší díl !
Ta kapitola, kde povídá "co se stalo se všemi ostatními " - Boží !

Weiler
15.11.2013

Je to paradoxní, ale zaláskovanej stopař, kde bylo nejméně Marvina a nejméně Forda Prefecta, mi doposud přišel jako nejlepší titul v sérii. Zatímco u předchozích jsem četl, nad stránkami se bavil a pak na ní hned zapomněl, abych se věnoval jiným věcem, Sbohem, a dík za ryby jsem hltal, nad stránkami se opět bavil, tentokrát jsem se však nemohl dočkat opět cesty z práce, až se zase v autobuse do knihy ponořím. Arturův nevynucený románek, který paradoxně není s Trillian (a to už jsem si myslel, že ten filmový kniha nemůže překonat), je psaný laskavým jazykem a s lehoučkou romantikou, těch několik tajemství v pozadí pak žene děj neustále dopředu - ano, to je ta dynamika, která mi v předchozích knihách chyběla. Poustevník na konci knihy, ale hlavně humorná příhoda se sušenkami na nádraží byly skutečně nezapomenutelné motivy a jsem zvědavý na pátý díl téhle trilogie.

Jennkie
08.10.2013

Taková trošku romantická přestávka ve velké smršti galaktických průšvihů a objevů, ale hezky vsazeno, i když se mi z toho množství informací, co do svých knih tento autor dává, občas motá hlava :D Po předchozích dílech je celkem zarážející, že Země opět/stále existuje, ale vysvětlení se naštěstí dostavilo, i když velmi bizarní, důvody jsem jaksi nepochopila :P a hlavně to bylo podáno jako naprosto nepodstatná doplňková informace, jen tak mimochodem - hlavní roli měl zřejmě Arthurův románek :-) Ale aspoň že tak, bez Země by bylo ve vesmíru pusto :D

yelcin
06.04.2013

Najvtipnejšia postava série robot Marvin je v knihe len na 1 /slovom jednej !! / strane – prečo??? Jediná vtipná epizódka s Macom Príčetným v Los Angeles.
A túto charakteristiku : ,, Musíme mu dať meno, ktoré je naše ,nie vaše , a potom sa pustiť do hľadania spôsobu , akým by sme to dokázali, že to nie je to, čo ste vraveli vy , ale niečo , čo tvrdíme my. Ak sa napokon ukáže , že ste od začiatku mali pravdu vy, aj tak ju nebudete mať , lebo ho jednoducho nazveme ,, extranormálny " nie ,, paranormálny ", alebo ,,nadprirodzený" , pretože pri týchto termínoch si môžete myslieť , že viete čo znamenajú , takže – extranormálny inkrementálny induktor precipitácie."- keby mi chcel niekto vysvetliť tak s určitosťou skončí minimálne jeden z nás / možno obaja/ na psychiatrickej klinike docenta Chocholouška.

Mako123123
30.01.2013

No... kde som to ... aha už viem... ehm ehm Ehm:
/Stopár 4/ mal dostatočné množstvo zaujímavých a pútavých vecí, momentov, prvkov, zopár príma nápadov (akvárka vs. delfíny, božie posolstvo atd...) ale občas už toho bolo asi až príliž (napr: nočné milovanie sa v oblakoch, a ten nič nehovoriaci záver, tiež ma mrzí Marvin iked to bolo možno prenho ok )
V každom prípade: idem na poslednú 5. časť kde dúfam a pevne verím sa všetko (alebo aspoň podstatná časť) už konečne vyjasní (respektíve utrase, zostane už tak ako je) i ked som schopný dalej žiť aj s takým chabým vysvetlením aké mi ponúkajú doterajšie časti.
Tomuto dávam 3/5.

Phoenix16.cz
02.01.2013

Čtvrtý díl je z celé série ten nejslabší. Za svými předchůdci značně pokulhává, protože v podstatě pouze rozvíjí a posouvá dějovou linku, ale nikoli zábavnou formou, na kterou jsme byli doteď zvyklí. Kdyby tato kniha byla samostatná, nebyla by zas tak špatná, ale bohužel po třech knihách čekáme více a nikoliv méně.

Drakenovec
07.11.2012

Tento díl byl podle mého názoru sice trošku slabší, ale i tak jsem se u toho pobavil, hlavně ten konec byl prostě super :-)

maaca
08.09.2012

Přesný opak předchozí části. Příběh který drží pohromadě a dobře se čte. Ale chybí v něm vyjevování velkých pravd vesmíru, života a vůbec.

Ing.Heinz
16.07.2012

I u "čtvrtého pokračování Stopařovy trilogie" se sice náramně pobavíte, jen už tu chybí cosi z kouzla předchozích dílů. A to už vůbec nemluvím o tom, že tu knihu nějak nechápu. Tedy ne, že bych předchozí díly zrovna chápal. Jakožto člověk intelektuálně nesmělý jsem přijal autorovo osvětlení jako absolutní pravdu, jakkoli by chtěla být nepravděpodobná. Tady ale vysvětlení chybí úplně... Kdy? Jak? Proč? Opravdu?

mrksik
13.05.2012

Najcivilnejší, najpríbehovejší a v istom ohľade najobyčajnejší diel trilógie. V mojom prípade určite najobľúbenejší.

Azizi
24.01.2012

Už iba ten názov Zbohom a ďakujeme za ryby (spolu s pointou) stojí za to :D Ďalšia perfektná kniha zo série.

humor humorné sci-fi anekdoty, vtipy, fóry

Douglas Adams

Douglas Adams