Sbohem, a díky za ryby

Čtvrtá část bravurní parodie na sci-fi, která je dnes již klasickým dílem. Ve vesmíru se může stát cokoliv a tak i odstrkovaný tvor, jako je Pozemšťan Arthur Dent, může slavit svou hvěznou hodinu. Čtvrtá část stopařského cyklu je věnovaná z velké části jemu a jeho milostnému románku.

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/3999/stoparuv-pruvodce-galaxii-sbohem-a-dik-za-ryby-3999.jpg 4.1802

Stopařův průvodce Galaxií (4.)

Humor, Sci-fi
Vydáno:, Argo

So Long, And Thanks for All the Fish (1984)

Kniha Sbohem, a díky za ryby

Corso

Uprimne, som rad ze to mam za sebou. 200 stran dlha expozicia prakticky bez deja. Postavy sa hladaju, citia ze nieco je zle, postupne sa stretnu. Shlus... Ende... Finito. Par vtipych momentov. Vsetko by to vydalo tak na malu nudnu novelu, len problem je v tom ze to je pokracovanie (vtedy este trilogie, ktora mala skoncit po dvoch knihach). Na zaver prilepena "radoby wooow pointa". Nove vydanie Argo 2018 ma pridanu hodnotu v ilustraciach Dana Cerneho, co je najlepsia vec na celej knihe. Vazne. Chcel som dat priemerne hodnotenie ale potom som si uvedomil ze by som to urobil len z ucty k autorovi. Hodnotim aky dojem a zazitok vo mne kniha zanechala a ako som si uzival citanie... na slabe dve hvizdecky.

Jury

To bylo o hovnu... Doufam ze 5 dil bude aspon jako 1 a 2 dil protoze 3 a 4 dil hrozna srackovina... Skoda

KillHurt

Co to bylo? Příběhové tempo kleslo ze stovky na nulu a pomalu se plouží až do poslední kapitoly. Čtvrtý díl je... jak to nazvat... meditativní, filosofický, zaměřený na postavy? Sám nevím. Rozhodně se jedná o úplně jiného Stopařova průvodce než v předcházejících dílech. Není to úplně špatné. Člověk zkrátka musí mít na tento díl správnou náladu a to já jsem zřejmě neměl. Jak už tu bylo několikrát napsáno: V tomhle díle se vůbec nic nestane. Jsem zvědav, co předvede díl pátý. Po tomto jsem připraven na cokoliv.

Meaki

Když to srovnám s prvním dílem, bylo to příběhově poněkud slabší. Ale protože miluju Douglasův styl psaní a jeho fantasii, musím i tak dát 4 hvězdy.

rutto45
27.12.2018

Zlepšenie oproti predchádzajúcej časti, no stále to nedosiahlo takú úroveň, ako jednotka.

Koza3
29.10.2018

Obecný komentář k pentalogii: Je to super sága, přečetl jsem ji šmahem celou a jsem příjemně potěšen. Vedle knižního zpracování Červeného trpaslíka se jedná o jedno z mála knižních britských scifin, u kterých to hýří vtipem. Škoda, že každý díl je od toho prvního příběhově vzdálený a nemá takové provazby, jaké bych si představoval. Základní myšlenky bývají často nevysvětleny a tak mě čeká dost googlení, abychom si ostatními geeky řekli, co vlastně znamená 42 :-)
Komentář ke knize: Tenhle díl vybočuje, ale to snad všechny :-) Arthur se dostane zpět na planetu Zemi a najde si životní lásku, naučí se létat a spolu to snad dotáhnou vysoko :-)

Ivan F
19.10.2018

Pre mňa jednoznačne najlepší diel z celej päťdielnej trilógie. Pamätám si, že ma kedysi, keď som bol o dvadsať rokov mladší tento diel neoslovil, ale zrazu, ako roky pribudli, ma najkratšia časť Stopárovho sprievodcu galaxiou baví najviac. Asi preto, že nie je tak premrštená a plná krkolomných motaníc. Od kráľa dažďa, cez príbeh Fenchurch, až po Arturove zamilovanie sa. Jednoducho paráda. Príbeh má logiku, nie je rozhádzaný hore-dole a číta sa úplne ľahko. Až mám pocit, že aj návod na lietanie by mohol fungovať. :-)

DennisMoore
22.08.2018

Když jsem Sbohem, a díky za ryby četl před nějakými patnácti lety, byl jsem o dost méně nadšený než z ostatních dílů Stopařova průvodce. Dnes je to úplně jinak. Možná jsem potřeboval zmoudřet, možná jsem potřeboval přijít o zbytek rozumu, každopádně mě kniha (která už konečně vyšla i s perfektními ilustracemi Dana Černého) nadchla. Nejvíce se mi líbilo, že už to není "jen" parodie na žánr science-fiction, ona je to tentokrát stejnou měrou parodie na literaturu jako takovou.