Sbohem, a díky za ryby

Čtvrtá část bravurní parodie na sci-fi, která je dnes již klasickým dílem. Ve vesmíru se může stát cokoliv a tak i odstrkovaný tvor, jako je Pozemšťan Arthur Dent, může slavit svou hvěznou hodinu. Čtvrtá část stopařského cyklu je věnovaná z velké části jemu a jeho milostnému románku.

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3999/stoparuv-pruvodce-galaxii-sbohem-a-dik-za-ryby-3999.jpg 4.1877

Stopařův průvodce Galaxií 4.

Literatura světová, Humor, Sci-fi
Vydáno, Argo

So Long, And Thanks for All the Fish, 1984

Kniha Sbohem, a díky za ryby

radkanin

Skvělá, vtipná, s myšlenkou. Taková, jaký mám sci-fi ráda.

TajemnýSmrad

Vlastně za mě jeden z těch lepších dílů... Jen jsem pak úplně nepochopil přechod čtvrtý a pátý díl...

HerrPilot

U této knihy si dávejte pozor a neočekávejte střelenou sci-fi jízdu jako v předešlých dílech. Tohle je romance, která dokazuje, že Adams uměl psát nejen o vesmírných lodích, pohybujících se nepravděpodobnou rychlostí, ale i o vcelku intimních prožitcích, které dokázal pojmout... krásně a vcelku nevulgárně.
Do psaní téhle části SP se navíc promítla i Adamsova nešťastná zkušenost s pobytem v Americe (Hollywoodu), kam jel vyjednávat o filmu, ze kterého nakonec sešlo (min. do roku 2005).
Čtvrtý díl sice nepostrádá šílené situace (hlavní hrdinka se jmenuje podle nádraží, kde ji její nudící se rodiče zplodili ve frontě na lístky, prekérní situace se sušenkami, létání a sex na křídle Boeingu,...), zároveň je ale znát, že Arthur je po osmi letech v kosmu jinačím člověkem, toužícím se usadit a najít lásku, čemuž zákonitě odpovídá i rytmus příběhu.
Za zmínku stojí pořád skvělé ilustrace Dana Černého (slovo „meganádud“ se nastálo uhnízdilo v mém slovníku), kterých je ale v tomto vydání jaksi méně, a některé jsou ještě k tomu rozházené mimo stránky, kam by měly patřit (redaktoři by měli dávat lepší pozor).

Jakkoliv usedlejší, přesto dávám solidní 4* (minimálně za jednu z nejlepších leteckých scén, jaké jsem v beletrii objevil), a zcela jistě se k ní vrátím- jsou tam eště nějaké myšlenky k pro(z)koumání. 1* hvězdu strhávám za trochu rozlepený konec.

P.S. Zafod a Trillian jsou zde zmíněni jen max. dvěma větami, naproti tomu Ford Prefect se zde vyskytuje v hojné míře.

P.P.S. Doporučuji knihu Neila Gaimana a spol. „Nepropadejte panice“ k lepšímu pochopení zákulisí nejen jednotlivých dílů SP.

P.P.P.S. SPOILER: Bude se mi po tobě stýskat, Marve!

MíšaS.

Nuda nuda nuda.
Snad bude poslední díl lepší.

opic 12

Byla to jízda,to nemohu říct.Je to takový ošklivý,zlý nepěkná věc.Až se vám to bojím říct,poněvadž by se vám to potom už nechtělo číst :)
Zas až tak se nezmněnilo a celé je to zároven trošku jiné.Dějově rozstříštěné a vskutku zároven nedějové.Někdy bezbřehé zavánějící geniálností,zároven v zápětí s pocitem vycucanosti z prstů.Samej paradox tak jako vesmír sám :)
Čtyřka má více silnějších praštěných momentů a je přímočarejší.Pokud se tedy dá o něčem takovém jako je toto něco podobnýho říct či dokonce psát ?
Čtivější o chloupek více než trojka.Skvělé bez vypointovaných situací a neřešící klišé románů se smyslem vypravování a zabředlých v hledání detailů.První polovina mě přišla více než dobrá.V té druhé už to bylo více méně roztomile (jenom) prdlé :-D
Pocity jak halušky z vašeho životního tripu.Stavy jak na schodišti na kterém vysíte vzhůru nohama a valí se toho mnoho do vaší šišky horem i částečně dolem.Ale kde je vlastně dole,že ? Stejně podobnej pocit mám i ze čtvrtýho Stopaře :)
Ještě vydržte,blíží se konec.
Parodie na sci-fi ? Snad parodie sama ze sebe.Stopařův průvodce na kaši a dělá si prdelky sám ze sebe a tlemí se své proslulosti a všemu co z toho nakonec vzniklo.
Představuju si,že někdo přečte třeba něco tlustýho vážnýho těžkotonážního a pak dá "sbohem a díky za ryby",ale na druhou stranu proč vlastně ne.Pro úskoprsáče a vážnomily se smyslem pro absurdno velmi nadčasově vhodné.
Zaručeně a Nepropadejte panice !

Terva

Co říkají Fuolorští ohnivý draci o lidech:
To jsou lidé,
víme o nich jen to,
že když nehází cihlami,
tak se páří.

Čtvrtý příběh ve Stopařově průvodci Galaxií je opět tak trochu jiný. Jak záhy zjistíte, je to skoro červená knihovna. Všichni tu lítaj, jsou zamilovaný a vrcholem toho všeho je sexuální vztah s Boingem 737. Tedy spíš na něm, než s ním. Naštěstí mu nemusíte děkovat za ty ryby. I když akvárko už máte doma, tak proč si ho ještě brát do letadla. No, v každém případě mi to už moc nepřipadá jako sci-fi. Mám pocit, že už se pan spisovatel totálně zbláznil......a nebo, což je logičtější – dělá blázny z nás.

Citát: Uvolni se, nepropadej panice, soustřeď se a zhluboka dýchej.

Důkazem střeštěnosti je i to, že se zbláznili i Čeští tvůrci. Příkladem je obrázek na straně 91. Dan Černý na něm zachytil sexuální scény vykonávané ve frontě na jízdenky ve Fenchurch. Dokonce do obrázku zakomponoval soutěž: „Kdo najde šest myší vyhrává 10 000 Kč“. Našel jsem jich sedm – čumíte co? Vlastně ne tak sedm jako spíš pět a dva ocásky, což by se s trochou fantazie mohlo brát jako plnohodnotná myš. Pane Černý, mám u vás nějaký prachy!!!

Malá ochutnávka:
Na chvilku mu to udělalo dobře. O chvíli později začal mít výčitky z toho, že mu to udělalo dobře. Pak mu udělalo dobře, že má výčitky z toho, že mu to udělalo dobře....a odjel to tmy.

Jako vždy, je tu opět pár situací a postav, které rozeženou chmury nad ostatním obsahem. Jednou tou osobou, která mě fascinovala, je Bůh deště Rob McKenna. Jeho dilema je zajímavé, stojí za zamyšlení a při těch dlouhých nocí, co na to myslíte, krom ryb a akvárka, pak nakonec zjistíte, že jeho situace je beznadějně srandovní. Chudák jeden deštnej. Ale co i na takovém osudu se dá něco vydělat. Více viz: Stopařův průvodce Galaxií: Sbohem a dík za ryby.

Citát: Ztratil všechno, na čem mu záleželo, a teď jen čekal na konec světa – a neuvědomoval si, že konec světa už byl.

Další takovou podivnou postavou je Fenchurch. Ne, není to nádraží, je to postava, která byla na nádraží … jak to jen napsat, aby to bylo do 18-ti přístupné? Prostě si to její rodiče na nádraží ve Fenchurch ve frontě na jízdenky užili. A prc, je z toho holka. A té vlastně patří skoro celý tento příběh. Je to dívka, která není zrovna nohama moc na Zemi a to skoro doslova. A navíc se do ní zamiluje Arthur Dent – chápete tu katastrofu? No, ještě že mám to akvárko....sbohem a díky za ryby.

Citát: Nakonec si vrzne skoro každej.

MaxQ

Tak tenhle díl se mi zdál asi z celé série zatím nejhorší. Je tam pár výborných vtipů, které se bohužel ztrácí v chaotickém ději.

Magrata15
27.10.2019

Tak tenhle díl se mi zdál asi z celé série zatím nejlepší. (ale i tak slabota)
Občas se však vyskytla kapitola, na kterou se hodí úplně poslední věta této knihy:
"Tahle historka ovšem měla nějakou pointu, která však momentálně uniká kronikářově (autorově i čtenářově) mysli."

Dlouhý, temný čas svačiny duše
Dlouhý, temný čas svačiny duše