Sbohem, a díky za ryby

Čtvrtá část bravurní parodie na sci-fi, která je dnes již klasickým dílem. Ve vesmíru se může stát cokoliv a tak i odstrkovaný tvor, jako je Pozemšťan Arthur Dent, může slavit svou hvěznou hodinu. Čtvrtá část stopařského cyklu je věnovaná z velké části jemu a jeho milostnému románku.

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3999/stoparuv-pruvodce-galaxii-sbohem-a-dik-za-ryby-3999.jpg 4.1947

Stopařův průvodce Galaxií 4.

Literatura světová, Humor, Sci-fi

Vydáno: , Argo

So Long, And Thanks for All the Fish, 1984

Kniha Sbohem, a díky za ryby

puczmeloun

Příběh se najednou stává neuvěřitelně civilní, ale příčetnost rozhodně nepřichází. Autor si se čtenáři hraje, něco slíbí, něco zmíní, něco otevře, ale pak to nesplní, nedořekne a bez pointy pokračuje dál. Já bych ho hnal... A tak knížka dojde až do konce bez konce, nic se nepropojí, nic nespojí. To důležité (myslím pointu se Zemí, nikoli Boží poselství) se mihne skoro nepovšimnuto ve dvou větách. Velmi slabý díl, který je spíše spojením (ne)povedených gagů, vtípků a scének...

Andi

V těchto dnech dalších zbytečných voleb se hodí z knihy citovati:
"Na jeho světě jsou lid lidi. A vůdci jsou veleještěři. Lidi ještěry nenávidí a ještěři jim vládnou."
"Zvláštní," prohodil Arthur, "myslel jsem, že jsi říkal, že je to demokracie."
"Říkal," potvrdil Ford. "Taky že je."
"Tak proč," Arthur jen doufal, že to, co říká nebude znít směšně a tupě, "tak proč se lidi ještěrů nezbaví?"
"To je totiž vůbec nenapadne," vysvětloval Ford. "Všichni mají volební právo, a tak předpokládají, že vláda, kterou si zvolili, víceméně odpovídá vládě, jakou by chtěli."
"Chceš říct, že oni ty ještěry skutečně volí?"
"No jasně," Ford pokrčil rameny, "ovšem."
"Ale," Arthur se opět dostával k velké otázce, "proč?"
"Protože kdyby nezvolili jednoho ještěra, mohl by se na to místo dostat nesprávný ještěr. Máš tu nějaký gin?"
_________________
A tak si lid žije i nadále ve sladké nevědomosti. A vůbec je podle mě tahle sága tak oblíbená a vtipná proto, že se v mnoha věcech vidíme a poznáváme. Pak se jen tak uchichtáváme pod vousy s přiblblým výrazem, že nás se to přece netýká - je to sci-fi ...

n.ezn.amy

Ve čtvrtém díle, který je oproti předchozím trochu netradiční, se vrátíme na Zem, kde Arthur Dent se zamiluje a prožívá milostný románek. Opět skvělý britský humor, který Douglas Adams dávkuje postupně. A co ten maniodepresivní robot Marvin? To si radši přečtěte.

jaroiva

Oproti předešlému dílu, který mě vůbec nebavil, je tohle zase vtipné a zábavné a má to hlavu a patu. Takže za mě spokojenost.

ozzak

výborný klasický britský humor ve formě scifi

MatoPalkes

Dej chaotický, niektoré myšlienky veľmi dobré.

radkanin
19.08.2020

Skvělá, vtipná, s myšlenkou. Taková, jaký mám sci-fi ráda.

TajemnýSmrad
21.05.2020

Vlastně za mě jeden z těch lepších dílů... Jen jsem pak úplně nepochopil přechod čtvrtý a pátý díl...