Sbohem, a díky za ryby

Sbohem, a díky za ryby https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/3999/stoparuv-pruvodce-galaxii-sbohem-a-dik-za-ryby-3999.jpg 4 1124 79

Čtvrtá část bravurní parodie na sci-fi, která je dnes již klasickým dílem. Ve vesmíru se může stát cokoliv a tak i odstrkovaný tvor, jako je Pozemšťan Arthur Dent, může slavit svou hvěznou hodinu. Čtvrtá část stopařského cyklu je věnovaná z velké části jemu a jeho milostnému románku.

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

So Long, And Thanks for All the Fish , 1984

Ajaiwik
08.11.2014 5 z 5

Perfektní jako všechny knihy Douglase Adamse.... prostě:
Zpráva o sčítání, stejně jako většina statistik, stála strašlivé množství peněz a neřekla nikomu nic, co už nevěděl - snad až na to, že jeden každý obyvael Galaxie má 2,4 nohou a vlastní hyenu.
Rob McKenna byl pěkný parchant a moc dobře to věděl, protože za ta léta ho na to dost lidí upozornilo a on neměl žádný důvod s nimi nesouhlasit, ovšem, až na ten pochopitelný, totiž že rád nesouhlasil s lidmi, a zvláště s lidmi, které neměl rád, což podle posledního sčítání zahrnovalo úplně všechny.
Když si svět pěkně užil točení a trochu se zklidnil, Arthur se natáhl po lampičce na nočním stolku, ale nečekal, že by fungovala. K jeho úžasu se rozsvítila. To zaujalo Arthurův smysl pro logiku. Protože mu Elektrické podniky odpojily proud pokaždé, co zaplatil účet, přišlo mu jen logické, že ho neodpojí, když neplatí. Když jim člověk posílá peníze, jen na sebe zbytečně upozorňuje.
Pokoj byl víceméně ve stavu, v jakém ho zanechal, tj. odporně neuklizený, přestože dojem byl poněkud změkčen tlustou vrstvou prachu. ... To, co kdysi bývalo nedojedeným sendvičem, se napůl změnilo v cosi, o čem Arthur nechtěl vůbec nic vědět. Prásknout do toho blesk, pomyslel si, a vývoj života může začít zase od začátku.
A spousta dalších...
Prostě jsem se až ve čtvrtém díle dočetla to, co jsem čekala někde v závěru prvního (ale netvrdím, že mě překvapilo nepříjemně, že jsem to tam nenašla) a to osud Země. Dál to přibližovat nebudu, kdo četl ví, kdo nečetl povinně přečte! A jedeme dál, který že je další díl?

dadako
08.09.2014 5 z 5

Zatím se postupně pročítám pětidílnou trilogií. Nejvíce se mi líbili první a tato...

Abekara
01.06.2014 5 z 5

Tento a druhý díl se mi líbily nejvíc! Sušenky na nádraží jsou geniální. Kniha je pro mne zcela akorát bláznivá - tedy tak, aby mne velmi bavila a ne tolik, aby mi šla hlava kolem. Jsem nadšena :-)

Sliy
06.02.2014 5 z 5

Nevím jak ostatním, ale s prvním dílem je to pro mě nejlepší díl !
Ta kapitola, kde povídá "co se stalo se všemi ostatními " - Boží !

Weiler
15.11.2013 5 z 5

Je to paradoxní, ale zaláskovanej stopař, kde bylo nejméně Marvina a nejméně Forda Prefecta, mi doposud přišel jako nejlepší titul v sérii. Zatímco u předchozích jsem četl, nad stránkami se bavil a pak na ní hned zapomněl, abych se věnoval jiným věcem, Sbohem, a dík za ryby jsem hltal, nad stránkami se opět bavil, tentokrát jsem se však nemohl dočkat opět cesty z práce, až se zase v autobuse do knihy ponořím. Arturův nevynucený románek, který paradoxně není s Trillian (a to už jsem si myslel, že ten filmový kniha nemůže překonat), je psaný laskavým jazykem a s lehoučkou romantikou, těch několik tajemství v pozadí pak žene děj neustále dopředu - ano, to je ta dynamika, která mi v předchozích knihách chyběla. Poustevník na konci knihy, ale hlavně humorná příhoda se sušenkami na nádraží byly skutečně nezapomenutelné motivy a jsem zvědavý na pátý díl téhle trilogie.

Jennkie
08.10.2013 5 z 5

Taková trošku romantická přestávka ve velké smršti galaktických průšvihů a objevů, ale hezky vsazeno, i když se mi z toho množství informací, co do svých knih tento autor dává, občas motá hlava :D Po předchozích dílech je celkem zarážející, že Země opět/stále existuje, ale vysvětlení se naštěstí dostavilo, i když velmi bizarní, důvody jsem jaksi nepochopila :P a hlavně to bylo podáno jako naprosto nepodstatná doplňková informace, jen tak mimochodem - hlavní roli měl zřejmě Arthurův románek :-) Ale aspoň že tak, bez Země by bylo ve vesmíru pusto :D

yelcin
06.04.2013 2 z 5

Najvtipnejšia postava série robot Marvin je v knihe len na 1 /slovom jednej !! / strane – prečo??? Jediná vtipná epizódka s Macom Príčetným v Los Angeles.
A túto charakteristiku : ,, Musíme mu dať meno, ktoré je naše ,nie vaše , a potom sa pustiť do hľadania spôsobu , akým by sme to dokázali, že to nie je to, čo ste vraveli vy , ale niečo , čo tvrdíme my. Ak sa napokon ukáže , že ste od začiatku mali pravdu vy, aj tak ju nebudete mať , lebo ho jednoducho nazveme ,, extranormálny " nie ,, paranormálny ", alebo ,,nadprirodzený" , pretože pri týchto termínoch si môžete myslieť , že viete čo znamenajú , takže – extranormálny inkrementálny induktor precipitácie."- keby mi chcel niekto vysvetliť tak s určitosťou skončí minimálne jeden z nás / možno obaja/ na psychiatrickej klinike docenta Chocholouška.

Mako123123
30.01.2013 3 z 5

No... kde som to ... aha už viem... ehm ehm Ehm:
/Stopár 4/ mal dostatočné množstvo zaujímavých a pútavých vecí, momentov, prvkov, zopár príma nápadov (akvárka vs. delfíny, božie posolstvo atd...) ale občas už toho bolo asi až príliž (napr: nočné milovanie sa v oblakoch, a ten nič nehovoriaci záver, tiež ma mrzí Marvin iked to bolo možno prenho ok )
V každom prípade: idem na poslednú 5. časť kde dúfam a pevne verím sa všetko (alebo aspoň podstatná časť) už konečne vyjasní (respektíve utrase, zostane už tak ako je) i ked som schopný dalej žiť aj s takým chabým vysvetlením aké mi ponúkajú doterajšie časti.
Tomuto dávam 3/5.

Phoenix16.cz
02.01.2013 3 z 5

Čtvrtý díl je z celé série ten nejslabší. Za svými předchůdci značně pokulhává, protože v podstatě pouze rozvíjí a posouvá dějovou linku, ale nikoli zábavnou formou, na kterou jsme byli doteď zvyklí. Kdyby tato kniha byla samostatná, nebyla by zas tak špatná, ale bohužel po třech knihách čekáme více a nikoliv méně.

Drakenovec
07.11.2012 4 z 5

Tento díl byl podle mého názoru sice trošku slabší, ale i tak jsem se u toho pobavil, hlavně ten konec byl prostě super :-)

maaca
08.09.2012 4 z 5

Přesný opak předchozí části. Příběh který drží pohromadě a dobře se čte. Ale chybí v něm vyjevování velkých pravd vesmíru, života a vůbec.

Ing.Heinz
16.07.2012 3 z 5

I u "čtvrtého pokračování Stopařovy trilogie" se sice náramně pobavíte, jen už tu chybí cosi z kouzla předchozích dílů. A to už vůbec nemluvím o tom, že tu knihu nějak nechápu. Tedy ne, že bych předchozí díly zrovna chápal. Jakožto člověk intelektuálně nesmělý jsem přijal autorovo osvětlení jako absolutní pravdu, jakkoli by chtěla být nepravděpodobná. Tady ale vysvětlení chybí úplně... Kdy? Jak? Proč? Opravdu?

mrksik
13.05.2012 4 z 5

Najcivilnejší, najpríbehovejší a v istom ohľade najobyčajnejší diel trilógie. V mojom prípade určite najobľúbenejší.

Azizi
24.01.2012 5 z 5

Už iba ten názov Zbohom a ďakujeme za ryby (spolu s pointou) stojí za to :D Ďalšia perfektná kniha zo série.

kniholka
08.12.2011 3 z 5

Po předchozích dílech zklame, ale i tak jsou tam dobré pasáže...

hrabos
16.09.2011 4 z 5

Pro mě nejvíc nudná část „trilogie“. Možná to bude i tím, že jsem čekal, že se dozvím více o tajemné civilizaci delfínů. :-)

Kormorán
03.02.2011 3 z 5

Nejslabší díl Stopařova průvodce,moje oblíbené postavy včele s Fordem dostali příliš málo prostoru na Arthurův úkor.Není to nuda,ale srovnání s jinými díly prostě neustojí.

Fiona
30.11.-0001 4 z 5

Tak tuhle knihu jsem si užila vůbec ze všech nejméně, téma Arturova vztahu mne asi nezaujalo dost, ale pořád to nebylo to jediné téma...naštěstí :)

swamp
30.11.-0001 4 z 5

Stejně jako předchozí díl osvětluje spoustu neznámých, přesto je její první polovina výrazně slabší než úvodní 2 knihy.