A ještě něco...

Nápad sepsat šesté pokračování Stopařova průvodce Galaxií se může zdát pochybený, snad i rouhačský, zvlášť když se uváží, že autor „pentalogie o třech dílech" je už devět let po smrti. Ale nenechme se mýlit, byl to právě jeho nápad. Douglas Adams nebyl příliš spokojen s tím, kam celý cyklus dovedl, a mluvíval o šestém dílu – jen se prostě nedokázal přinutit ho napsat. Rok 2009 byl rokem, kdy Stopařův průvodce Galaxií oslavil třicáté narozeniny. Zrodil se nápad uctít toto výročí šestým dílem. Adamsův agent navrhl Eoina Colfera – tento autor známé série s Artemisem Fowlem byl tedy k tomuto nelehkému úkolu vyzván. Do práce se pustil po mnoha pochybách, pomohlo, že jeho „nominaci" schválila Adamsova manželka Jane Belsonová. Jak sám říká: „Váhal jsem, ale pak jsem si uvědomil, jak byl litoval, kdyby takovou knihu napsal někdo jiný.". Svou knihu pojal jako poctu Adamsovi, aniž by se příliš pokoušel napodobit jeho jedinečný styl. I tak musel čelit hněvu fanoušků, kteří na internetu houfně zakládali debatní skupiny, kde Colfer dostával co proto. Situace se změnila, když se sám na Facebooku přidal ke skupině „Zabraňte Colferovi napsat pokračování Stopařova průvodce". Když přihodil několik urážek na vlastní adresu („Colfer je idiot, znám ho už dlouho, a tak to moc dobře vím."), přesvědčil všechny, že má přinejmenším smysl pro humor. Soudě podle pozitivních ohlasů, s jakými se kniha A ještě něco… setkala, získal fanoušky Adamsových knih na svou stranu. Pokračování stopařské pentalogie je na první pohled vyloučené: nezemřeli snad všichni důležití hrdinové na konci pátého dílu při útoku Grebulonů? Třeba ne… Vesmír je komplikovaný, a stát se v něm může leccos, zejména v tom Adamsově. Každopádně Arthur i Ford jsou opět na scéně, také Trillian a Čira, a Zafodův přílet se dá čekat každým okamžikem. Tentokrát ovšem dostávají přednost postavy poněkud opomíjené – jako právě Čira a její matka – postavy, které si pozornost zdánlivě nezasluhují (nebo jsme se snad o Vogonech dozvěděli všechno důležité?), či postavy, které měly v předchozích epizodách pouze epizodní úlohu (jako jistý vesmírný cestovatel nebo Adamsův oblíbený severský bůh). A pozor, Eoin Colfer nás seznamuje i s postavami zcela novými, a zcela pozoruhodnými. Vydejte se tedy na cestu, která vám o povaze života, vesmíru a vůbec řekl ne opět o něco víc, autor to má pevně v rukou, pročež: Nepropadejte panice!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31614/big_a-jeste-neco-N1t-31614.jpg 3.492

Stopařův průvodce Galaxií 6.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo

And Another Thing..., 2008

Kniha A ještě něco...

MichaLela
19.08.2021

Bohužel, kniha mě nebavila. Došla jsem do poloviny a odkládám. Často jsem se v ději ztrácela a bylo znát, že se autor snaží 'na sílu' připodobnit Průvodci od Douglase.

F22Falcon
21.07.2021

Knihu jsem chtěl přečíst, abych měl Stopaře komplet. Nebyl to dobrý nápad. Byla poznat snaha přizpůsobit se stylu původního Stopaře, ale nebylo to ono. Čtení mě bohužel nebavilo.

lentak
16.03.2021

Siahal som po knihe so skepsou, ale prečítal som si ju na ex. Bavilo ma to. Na rozdiel od pokračovaní Duny, kde je doslova cítiť tlak nakladateľstva na dodržiavanie termínov, toto pokračovanie si dáva na čas. Autor mal čas vypilovať humor, pointu, zápletku i dialógy plne Adamsovským štýlom, ak by som nevedel, že p. Douglas Adams je po smrti, považoval by som to za jeho úspešný comeback. Táto kniha sa mi dokonca páčila viac ako 4 či 5 diel, kde tých myšlienok a dejových línii bolo pomenej. Myslím, že samotný Adams by z tohoto materiálu vyťažil tak zo 2-3 knihy. Trošku sa divím negatívnym komentárom, nakoľko ja by som na túto knihu len spieval ódy. Ale ak sú kritici nábožensky založení, tak to chápem. V tejto knihe sa tne do bohov trošku viac, vychutnal som si pohovor na hlavného boha planéty či Thorov prešpekulovaný návrh na vlastné zmrtvychvstanie.

josef2900
12.03.2021

Autor by měl zůstat spíše u psaní dětských knih. Příliš se snažil napodobit styl, který mu není vlastní a vychází z toho často nudný a místy až infantilní příběh. Přečíst knihu byl velký boj, ale v dnešní době je i velký boj jí vůbec v češtině sehnat, takže pokud ho nechcete svádět, tak se nenamáhejte, protože původní zakončení je tisíckrát lepší.

sarekaslukova
06.08.2019

Tak tento díl byl pro mě velký boj, kdyby to nebyl úplně poslední z série tak bych ho snad ani nedočetla, takhle mě hnalo do konce to, že je to poslední příběh z Průvodce. Nevím čím to bylo, chyběly mi obrázky a celkově mi to přišlo nudné. Jinak celá série byla pro mě taková sestupná, do třetího dílu to bylo vážně dobré zbytek už tolik ne.

olalau
19.02.2017

Uf. Trvalo mi asi rok knihu dočíst až do konce. Mám pocit, že autor za každou cenu chtěl, aby úplně každá věta byla vtipná. Ve výsledku to působí strašně nuceně a v tom nadbytku informací se ztrácí příběh. Je to škoda, protože spousta situací byla vtipná. Pro mě to nakonec zachránil konec, který všechno zklidnil.

lyriq
03.01.2017

Eoin Colfer umí, jeho práci oceňuji a jeho styl mám rád. Jenže tohle není Eoin. Autor se tolik snažil být jako Douglas, že nebyl sám sebou. A byť se tu povedlo dost slušných hlášek, musel jsem se dost nutit, abych knihu dočetl. Škoda.

Ajaiwik
13.02.2016

Já jsemse bavila. Většinu knihy i dobře, možná jen při doporučené četbě po každé stopařově poznámce autor trochu moc tlačí na pilu... ale zklamal mě závěr. Vědomí, že další díl asi nebude a ten poslední končí slovy ''konec dalšího z prostředků,'' mě zamrzelo a trochu jsem i zalitovala, že to pátým dílem neskončilo. Nemám ráda otevřené konce.
Na druhou stranu jsem se vážně během čtení tolikrát zasmála, že by byla škoda si neco takového nedopřát.