Ladislav73 Ladislav73 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvělá kniha, kterou jsem poslouchal ve výborném podání Anny Cónové v rozhasovém vysílání. Na to, že to je autořina prvotina, hluboce smekám.
Kniha je prvním dílem plánované trilogie, proto se již těším na další díly:
Druhý díl, který zahrne období let 1921–1945, a závěrečný díl, který zobrazí léta 1945–1970.

„Šikmý kostel vypráví o světě, který zmizel, a všichni jsme na něj zapomněli".
Díky za připomenutí.

13.09.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Jsem mlád, je mi dvacet let, ale ze života znám jenom zoufalství, smrt, strach a skálopevnou alianci nejnesmyslnější povrchnosti s propastí utrpení. Vidím, jak národy jsou štvány navzájem proti sobě a mlčky, nevědomě, pošetile, poslušně, nevinně se pobíjejí. Vidím jak nejchytřejší mozky světa vynalézají zbraně a slova, aby se to dělalo ještě rafinovaněji a ještě déle. A spolu se mnou to vidí všichni lidé mého stáří tady i tam, po celém světě, spolu se mnou to prožívá má generace.

Po celá léta bylo naším zaměstnáním zabíjení – bylo to naše první povolání. Naše vědění o životě se omezuje na smrt. Co se má po tomhletom ještě dít? A co se stane z nás?

Přečteno jako audiokniha ve výborném podaní Jaroslava Plesla a to diky ČV 2021 Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná.

04.10.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

V knize se protínají životy několika generací jedné rodiny. Díky kontaktům dědy Leopolda a Václavově pružné páteři mohl hotýlek fungovat od první republiky přes druhou světovou válku, komunistický režim až po dnešní dobu. Jsou zde popsány chvíle šťastné i nešťastné, poklidné i dramatické, láska i nenávist, zrození i smrt. Příběhy postav se všelijak proplétají a to všechno je napsáno čtivým, srozumitelným a hlavně uvěřitelným způsobem. Ano, takto nějak, v tomto prostředí, jsme tady žili i my, naši rodiče a prarodiče.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Jaromíra Dulavy.

29.11.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Moc chutná sladce a je třeba jí ledacos obětovat. Třeba i štěstí většiny národa. Proto přece vznikly diktatury.

Moc však nestačí jen uchopit, je třeba ji i udržet. Diktatura proletariátu má slovo diktatura přímo v názvu, proto není nutné cokoli předstírat.

Situace v Československu se po pokusu o převrat v roce osmdesát devět zhoršila. Režim utáhl šrouby, už se ani nesnažil nic předstírat a rozdělil společnost na ty, kdo rozhodují, a na ty, kdo poslouchají. Kdo se nehodlal přizpůsobit, skončil ve vězení, nebo zmizel.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Evy Elsnerové, Veroniky Khek Kubařové a Vilmy Cibulkové.

21.12.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Kniha o muži, který měl příliš velké srdce (a to doslova).
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Jana Vlasáka. Doporučuji.

18.10.2020 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Stále aktuální téma.
"Každá revoluce končí tím, když se nová prasata dostanou ke korytům.“ — George Orwell.
Tento citát od autora knihy vystihuje podstatu celé knihy.

10.10.2018 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Kniha je krom již zmiňovaného, také plná citátů a různých moudrostí:

„Na úzkosti je zvláštní, že vytloukáme chaos chaosem. Člověk, který se dostane do katastrofální situace, málokdy couvne, většinou se naopak rozběhne vpřed ještě vyšší rychlostí";
„Život tě může zavést kamkoli, ale ze všeho nejspíš do prdele“;
„Láska bolí, a "opička" dodala, že možná proto jsou srdíčka špičatá";
„Láska znamená být zamilovaný… občas";
„Štěstí je jako peníze. Je to vymyšlená hodnota, která odpovídá něčemu, co nejsme schopní zvážit ani změřit";
„Lidi se milujou tak dlouho, až už bez sebe nemůžou žít. A i když se pak na chvilku milovat přestanou, tak… bez sebe stejně nemůžou žít“;
„Vytvořili jsme život, ve kterém se díváme, jak ostatní narážejí do zdi, ale přitom doufáme, že zrovna my tou zdí nějak projdeme. Čím víc se k ní blížíme, tím víc v nás roste jistota, že nás zázračně zachrání čím dál nepravděpodobnější řešení, zatímco všichni, kdo nás pozorují, jen čekají na… srážku“;
„Po dostatečně dlouhé době přestane člověk vnímat rozdíl mezi letem a pádem“;
„Nikoho nezruinuje prohra, lidi zruinují pokusy vyhrát peníze zpátky";
„Jenom s krásnými se dlouho žít nedá. Ale s vtipnými, jéminánku, s těmi člověk vydrží celý život.";
„Dítě nepotřebuje nejlepší rodiče na světě, stačí mu jeho rodiče";
„Člověk si pořád vybírá a je ostatními vybírán, neustále, každou vteřinu";

Možná najdete i další.

20.08.2020 5 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Přečteno díky výzvě 2021 znova. A opět hlavně kvůli ilustracím, které se mi v dětství a i teď strašně líbili. Už se znovu teším na další díly: utopické Sluneční město a pohled na kapitalismus v Neználkovi na Měsíci.

01.01.2021 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Celý svět oceňoval naši operaci. Nikdo jiný nedokázal udeřit tak vysoko do německé hierarchie. Dokázali zlikvidovat jejich číslo tři, hlavu celé říšské bezpečnosti. Tohle všechno se podařilo jen díky těm mužům – oni vlastně zachránili budoucnost naší země.

Pohled na "Atentát" z obou stran.

„Strach je reakce. Odvaha je rozhodnutí.“

22.04.2021 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Když uvážíme, že jediný člověk, odkázaný jen na prosté zdroje fyzické i duševní, dokázal, aby z pustiny vznikla země kananejská, zdá se mi, že člověk je přece jen obdivuhodný tvor. Ale když pomyslím, kolik bylo třeba vytrvalosti a ušlechtilého úsilí, aby se dosáhlo takového výsledku, pociťuji hlubokou úctu k tomu starému venkovanu bez jakéhokoliv vzdělání, který dokázal úspěšně dokončit dílo, hodné díla božího.

Inspirativní příběh, kdy jsem po přečtení měl také chuť sázet stromy.

20.09.2022 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Skvělá kniha.
Už se těším na závěrečný díl, který zobrazí léta 1945–1970.

„Šikmý kostel vypráví o světě, který zmizel, a všichni jsme na něj zapomněli".
Díky za připomenutí.

22.02.2022 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Úžasná kniha, miluji Backmanův styl psaní. Nejprve velké neporozumění, potom velké poznávání a nakonec velké porozumění.
Zamiloval jsem si také Worse: "Jsi nejlepší první kamarád, jakého jsem si mohla přát".
A samozřejmě i babičku: "Podle babičky spočívá vtip v tom, že nikdo na světě není úplnej blbec, a není ani nikdo, kdo by blbcem nebyl aspoň trošku. A člověk by se měl snažit žít tak, aby se na téhle pomyslné stupnici co nejvíce přiblížil k pólu neblbců."
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Valérie Zawadské v rámci čtenářské výzvy 2021: Kniha, ve které hraje důležitou roli dopis.

22.02.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Poslechnuto jako audiokniha "Na jeden zátah".
Audiokniha v podání Ivana Trojana je naprostá pecka pro dospělé i malé děti.
Poslech doporučuji...

15.11.2020 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Tak to byla jízda. Opět jsem se výborně bavil.
Přečteno jako audiokniha, kde Veronika Kubařová knihu vypráví s lehkostí a dodává Marii na autentičnosti.
Dále jsem si ještě více oblíbil paní Tichou a jejími slovy se těším na další díl "Aristokratka pod palbou lásky" -
„Tak to bude eště prdel.“
No tak to asi bude.

24.01.2021 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Peníze si do hrobu nevezmete. Duchové Vánoc vám otevřou oči a odkryjí pravdy, kterým nikdy nechcete uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musíte otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co jste v životě udělali.

27.12.2021 5 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

"Dojdu k prameni purpurových řek.“

Film s Jeanem Reno jako komisařem Niémansem je můj oblíbený. Ale ve filmu mi stále něco chybělo, některým věcem jsem nerozuměl. Po přečtení, respektive poslechnutí knihy ve výborném podání Jakuba Saice, musím opět konstatovat, že kniha je mnohokrát lepší.
Díky knize jsem porozuměl pohnutkám hlavních hrdinů, proč a z jakého důvodu činí konkrétní věci. To mi ve filmu chybělo.
Je zde více propracovaná druhá dějová linie policejního důstojníka Karima Abdufa a hlavně propojení této linie s linií vyšetřování komisařem Niemansem.
Audioknihu doporučuji.

PS: Jelikož autor po dvaceti letech přišel s pokračováním, určitě si přečtu i knihu Poslední lov.

24.02.2022 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Prečteno jako audikoniha, která je prostě skvělá.
Audikniha s hlasy Pavly Tomicové (57) v roli babičky, Jiřího Vyorálka (45, Láďa), Dity Kaplanové (55, Maruna), Jaromíra Dulavy (59, Josef), Roberta Hájka (27, Zbyňa), Johanny Tesařové (74, stará Vavírková) a Ivany Uhlířové (39, Věrka) ne nadarmo záskala titul audiokniha roku 2019.

15.11.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Přečteno jako audiokniha, kterou perfektně namluvil Pavel Batěk.
Před sebou neutečeš! „Nedokážu být ani rovnej, ani křivej. Můj život se rozlomil vejpůl a já už nečekám žádný pevný lano, který mě bude jistit,“ přemítá MUDr. Hynek Grábl - Přesně tato slova v popisu kniny vystihují vše. Doporučuji.

06.07.2020 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

V jistém věku se v podstatě všechny otázky v životě točí okolo jediné věci: Jak žít svůj život?
A člověk také potřebuje, aby ho někdo potřeboval.
Někdy se člověku žije lépe s tím, že neví, kdo je, když aspoň ví, kde je.
A do všech těch sraček, do toho nejhoršího, nakonec pokaždé přijde nějaký sluníčkový příběh.
Kniha o Britt-Marie je takový sluníčkový příběh.
Přečteno a i posloucháno jako audiokniha ve výborném podání Valerie Zawadské.

14.08.2021 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Přečteno jedním dechem.

Po letech jsem poslouchal audioknihu v excelentní interpretaci Norberta Lichého a stále to tam je.
Prostě skvělá kniha.

20.06.2018 5 z 5