OnlineLadislav73

Let do nebezpečíLet do nebezpečíArthur Hailey

„Sedm set čtrnáct volá všechny stanice! Mayday, mayday, mayday! Jsme v kritické situaci. Ozvěte se! Přepínám.“

Knihu jsem četl v mládí a tenkrát mě úplně pohlitila. Po té jsem přečetl i všechny ostatní autorovi knihy.
Nyní jsem knihu poslouchal ve výborné rozhlasové adaptaci, která je spíše filmem beze obrazu.

Vánoční koledaVánoční koledaCharles Dickens

Peníze si do hrobu nevezmete. Duchové Vánoc vám otevřou oči a odkryjí pravdy, kterým nikdy nechcete uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musíte otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co jste v životě udělali.

27.12.2021

ListopádListopádAlena Mornštajnová

Moc chutná sladce a je třeba jí ledacos obětovat. Třeba i štěstí většiny národa. Proto přece vznikly diktatury.

Moc však nestačí jen uchopit, je třeba ji i udržet. Diktatura proletariátu má slovo diktatura přímo v názvu, proto není nutné cokoli předstírat.

Situace v Československu se po pokusu o převrat v roce osmdesát devět zhoršila. Režim utáhl šrouby, už se ani nesnažil nic předstírat a rozdělil společnost na ty, kdo rozhodují, a na ty, kdo poslouchají. Kdo se nehodlal přizpůsobit, skončil ve vězení, nebo zmizel.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Evy Elsnerové, Veroniky Khek Kubařové a Vilmy Cibulkové.

21.12.2021

HotýlekHotýlekAlena Mornštajnová

V knize se protínají životy několika generací jedné rodiny. Díky kontaktům dědy Leopolda a Václavově pružné páteři mohl hotýlek fungovat od první republiky přes druhou světovou válku, komunistický režim až po dnešní dobu. Jsou zde popsány chvíle šťastné i nešťastné, poklidné i dramatické, láska i nenávist, zrození i smrt. Příběhy postav se všelijak proplétají a to všechno je napsáno čtivým, srozumitelným a hlavně uvěřitelným způsobem. Ano, takto nějak, v tomto prostředí, jsme tady žili i my, naši rodiče a prarodiče.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Jaromíra Dulavy.

29.11.2021

PodsvětíPodsvětíMichal Šefara

Kniha Podsvětí je fantasy příběh z Pražského metra a jako k fantasy příběh je to potřeba brát. Protože ten, kdo jezdí každý den metrem zjistí, že ho bere jako samozřejmost. Nevidí co se za bezchybným provozem skrývá.
Všechny věci začnou lidí zajímat až tehdy, když se pokazí. Před tím to byly samozřejmosti, ale teprve po jejich konci se lidé probudí. Nastane zmatek a stres. Rychle hledají náhradní věci, řešení, partnery. A když to nejde - hledají se viníci.

V metru se v podstatě nic neděje a toto je fantasy příběh o tom jak metro ožívá.
I když na konci se skoro všechny fantasy události logicky vysvětlí.

Příběh je také o frustraci hlavních protagonistů, kteří nejsou spokojeni se svým životem, prací a milostným životem. O frustraci všech ostatních a hlavně mladých lidí tam nahoře a proto se začnou stahovat dolů do podzemí.

Metro volá ty, co to dole dobře znají, co dolů patří. Aby mohli splynout.

Lidem schází řad, to je jasné.
Jsou zmatení, bloudí jak ovce. Bez cíle. Bez smyslu. Ale brzo budou mít zase řád.
Ale předtím než jim dáme řád, musí zažít pravý opak.

Na začátku byla temnota. A temnota bude i na samém konci.
Temnota je mocnější než světlo. Vždyť temnota tu byla dřív než světlo.
Před Stíny neutečete. Nemůžete utéct před sebou samými.

PS:
Díky Nině jsem se na to známé metro začal zase dívat trochu jinýma očima.
Nechť dobře splyneš.

16.11.2021

Na západní frontě klidNa západní frontě klidErich Maria Remarque

Jsem mlád, je mi dvacet let, ale ze života znám jenom zoufalství, smrt, strach a skálopevnou alianci nejnesmyslnější povrchnosti s propastí utrpení. Vidím, jak národy jsou štvány navzájem proti sobě a mlčky, nevědomě, pošetile, poslušně, nevinně se pobíjejí. Vidím jak nejchytřejší mozky světa vynalézají zbraně a slova, aby se to dělalo ještě rafinovaněji a ještě déle. A spolu se mnou to vidí všichni lidé mého stáří tady i tam, po celém světě, spolu se mnou to prožívá má generace.

Po celá léta bylo naším zaměstnáním zabíjení – bylo to naše první povolání. Naše vědění o životě se omezuje na smrt. Co se má po tomhletom ještě dít? A co se stane z nás?

Přečteno jako audiokniha ve výborném podaní Jaroslava Plesla a to diky ČV 2021 Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná.

04.10.2021

Jak Anděla viděla andělaJak Anděla viděla andělaMarie Poledňáková

Přečteno díky ČV 2021 Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen.
Pokračování série o Vaškovi, ale bez Vaška.
Díky knize jsem pochopil ve filmu některé situace. Hlavně díky popsaným pocitům a myšlenkám dětí, ale i dospělých.
V některých částech jsem si představoval původní herce a v některých zase ty z filmu "Jak se krotí krokodýli". V něčem se mi líbila více kniha a v něčem zase film. Proto doporučuji si přečíst knihu a poté se podívat i na film.

29.09.2021

Šikmý kostelŠikmý kostelKarin Lednická

Skvělá kniha, kterou jsem poslouchal ve výborném podání Anny Cónové v rozhasovém vysílání. Na to, že to je autořina prvotina, hluboce smekám.
Kniha je prvním dílem plánované trilogie, proto se již těším na další díly:
Druhý díl, který zahrne období let 1921–1945, a závěrečný díl, který zobrazí léta 1945–1970.

„Šikmý kostel vypráví o světě, který zmizel, a všichni jsme na něj zapoměli".
Díky za připomenutí.

13.09.2021

Životní ternoŽivotní ternoFredrik Backman

Kniha o životních volbách. O tom, jak každý den, na každém kroku, dáváme přednost jedné cestě před jinou. Někdy je potřeba si uvědomit, jak rychle letí čas a abychom měli na paměti, o co všechno přijdeme, když si nedáme pozor. Co se vlastně stane, když založíte rodinu a přestanete být ve svém životě nejdůležitějším člověkem. Kvůli komu by jste byli ochotni zemřít a pro koho by jste byli ochotni obětovat život.

Kniha o životních volbách:
Takhle to nefunguje. Nemůžu vyměnit jednu smrt za jinou. Můžu vyměnit jen život za život.

O smrti:
„Vím, kdo jsi.“
„Nejsem smrt.“ NEPLEŤTE si mě s mojí prací.“. „Jen chodím lidi vyzvednout.“

O pocitech:
Studí smrt?  A tak si do batůžku zabalila teplé rukavice – pro jistotu.

O člověku:
Otcové by syny měli naučit, o čem je život, ale tys pro mě byl zklamáním.

Když jsem knížku respektive povídku za pár minut přelouskal na poprvé, ptal jsem se o čem to vlastně sakra je.
Na podruhé jsem už brečel jako malé dítě.
Prostě klasický Backman.

07.09.2021

Horal(ka)Horal(ka)Danka Šárková

Nebyl to špatný příběh, akorát jsem čekal více popisu nového života v Krkonoších jako "Horal(ka)". Tato část tady byla nastíněna velmi stručně a určitě by si zasloužila svoji knihu.

06.09.2021

Vejce a jáVejce a jáBetty MacDonald

Příběhy autorky ze života na slepičí farmě, kde slepičí podnikatel není v žádném případě svým vlastním pánem. Šéfuje mu slepice.
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání paní Jaroslavy Adamové.
Přečteno "konečně" jen díky ČV: Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty.

23.08.2021

Doktore, tak na zdraví!Doktore, tak na zdraví!Patrick Taylor

Mám rád tuto séri hlavně proto, že to není detektivka, kterých je teď nějak všude moc.
Tentokrát mi jen trochu chyběl mladý doktor Barry Laverty. Těším se proto na další díly a na celou vesničku Ballybucklebo.

23.08.2021

Tady byla Britt-MarieTady byla Britt-MarieFredrik Backman

V jistém věku se v podstatě všechny otázky v životě točí okolo jediné věci: Jak žít svůj život?
A člověk také potřebuje, aby ho někdo potřeboval.
Někdy se člověku žije lépe s tím, že neví, kdo je, když aspoň ví, kde je.
A do všech těch sraček, do toho nejhoršího, nakonec pokaždé přijde nějaký sluníčkový příběh.
Kniha o Britt-Marie je takový sluníčkový příběh.
Přečteno a i posloucháno jako audiokniha ve výborném podání Valerie Zawadské.

14.08.2021

Dračí zubyDračí zubyMichael Crichton

Dračí zuby je poutavé a zároveň poučné čtení plné faktů z oblasti paleontologie. V knize se efektivně mísí příběh s historickými a vědeckými fakty. Kostru příběhu tvoří jedna z nejpozoruhodnějších událostí v historii vědy, takzvaná „válka o kosti“. Zároveň se jedná o dobrodružnou výpravu na Divoký západ, která je zábavná a má spád.
Čtení jsem si užil.

09.07.2021

PoselPoselMarkus Zusak

Ed Kennedy je devatenáctiletý
taxikář, místní povaleč, vzor prostřednosti, sexuální nicka, ubohej karbaník A ještě k tomu ke všemu magnet na ujeťárny.
A přesto je to kluk , kerý se dokáže sebrat a udělat něco, pro ty jiné lidi. Když to dokázal on, tak potom je toho možná schopen každý. Každý třeba dokáže žít za hranicemi svých schopností.

„Víš, říká se, že existuje bezpočet světců, kteří nemají nic společnýho s církví a skoro žádný povědomí o Bohu. Ale Bůh prý tyhle lidi provází, aniž by o tom vůbec věděli.“
„Ty jsi jedním z těch lidí, Ede"

Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2021: Kniha, která má na obálce srdce.

18.06.2021

Bílá komnataBílá komnataVojtěch Matocha

Úžasna série, kterou jsem si hodně užil, i když nejsem cílová skupina. Autor se zřejmě při popisu Prašiny inspiroval prázdnými domy jako je např. prazdný Desfourský palác a jiných, kterých je v Praze mnoho.
Už se těším na filmové zpracování, které se již připravuje.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Matouše Rumla.
Dopuručuji.

13.06.2021

Poklad CagoulardůPoklad CagoulardůVladimír Fiala

Kniha, kterou jsem znovu objevil díky Databázi knih a také kvůli "Koroně", kdy byly zavřené knihovny a já musel hledat mezi starými a zapadlými knihami.
Četl sem kdysi dávno a byl jsem mile překvapen zajímavým příběhem poplatným své době.
Mimo jiné, je zajímavý i historický pohled na tehdejší život v Československu.

27.05.2021

Černý merkuritČerný merkuritVojtěch Matocha

Dobrodružný a napínavý děj plný záhad a tajemství, který nedá čtenáři vydechnout.
Při čtení Prašiny mám podobný pocit, Jako bych hrál počítačovou hru.
Čtení spíše pro mládež a dospělé než pro děti.
Děti by mohly mít zlé sny, jak je někdo honí po Prašině ;-).

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Matouše Rumla.
Dopuručuji.

27.05.2021

PrašinaPrašinaVojtěch Matocha

Prašina je ostrov uprostřed města, který je světem sám pro sebe. Je to svět plných křivolakých uliček, různých zákoutí, temných sklepení, prazdných domů ukrývajících stará tajemství a hlavně dobrodružství, která jsem spolu se svou dcerou (12) poslouchal jako audioknihu ve výborném podání Matouše Rumla.

Dcera si Prašinu velmi oblíbila a já následně taky.
Prašina odtrhla nachvíli dceru od mobilu a sociálních sítí a teď venku spolu procházíme oblast mezi Václavákem a Vinohrady a hledáme předobraz Prašiny.
Tato kniha je nejen pro kluky a holky, ale i pro dospělé.
Doporučuji.
PS : Naše Babi (76) na naléhání dcery poslouchala Prašinu taky a nakonec, oproti nám, na jeden zátah dala všecny tři díly, které si moc užila.

02.05.2021

Dva proti ŘíšiDva proti ŘíšiJiří Šulc

Celý svět oceňoval naši operaci. Nikdo jiný nedokázal udeřit tak vysoko do německé hierarchie. Dokázali zlikvidovat jejich číslo tři, hlavu celé říšské bezpečnosti. Tohle všechno se podařilo jen díky těm mužům – oni vlastně zachránili budoucnost naší země.

Pohled na "Atentát" z obou stran.

„Strach je reakce. Odvaha je rozhodnutí.“

22.04.2021

Proč máma pijeProč máma pijeGill Sims

Kniha plná humoru.
Hlavní hrdinka si myslí, že je oproti ostatním rodičům hrozná máma. Ale nakonec zjistí, že možná všichni jsou z rodičovství nervózní a snaží se to nějak zvládnout, jen navenek vypadají jinak. Třeba není nikdo tak dokonalý, jak si ona myslí. A taky, že se asi vnímáme úplně jinak, než jak nás vidí ostatní.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Zuzany Slavíkové v rámci Čtenářské výzvy 2021: Kniha s pruhovanou obálkou.

28.03.2021

Malý pražský erotikonMalý pražský erotikonPatrik Hartl

Kniha popisuje popisuje příběh dvou rodin od období tzv.normalizace až do dnešní doby.
Jsou zde na pozadí tohoto období popsány snad všechny podoby lásky a vzájemných milostných vztahů mezi lidmi.

„Láska není náchylnost jednoho k druhému, ale neschopnost žít jeden bez druhého.“

Přečteno vrámci čtenářské výzva 2021: Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih
(Kniha o vašem oblíbeném místě, zemi ŽEBŘÍČKY, ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2019:
10.Malý pražský erotikon)

27.02.2021

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seFredrik Backman

Úžasná kniha, miluji Backmanův styl psaní. Nejprve velké neporozumění, potom velké poznávání a nakonec velké porozumění.
Zamiloval jsem si také Worse: "Jsi nejlepší první kamarád, jakého jsem si mohla přát".
A samozřejmě i babičku: "Podle babičky spočívá vtip v tom, že nikdo na světě není úplnej blbec, a není ani nikdo, kdo by blbcem nebyl aspoň trošku. A člověk by se měl snažit žít tak, aby se na téhle pomyslné stupnici co nejvíce přiblížil k pólu neblbců."
Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Valérie Zawadské v rámci čtenářské výzvy 2021: Kniha, ve které hraje důležitou roli dopis.

22.02.2021

Aristokratka u královského dvoraAristokratka u královského dvoraEvžen Boček

Tak to byla jízda. Opět jsem se výborně bavil.
Přečteno jako audiokniha, kde Veronika Kubařová knihu vypráví s lehkostí a dodává Marii na autentičnosti.
Dále jsem si ještě více oblíbil paní Tichou a jejími slovy se těším na další díl "Aristokratka pod palbou lásky" -
„Tak to bude eště prdel.“
No tak to asi bude.

24.01.2021

Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)Jonas Jonasson

Zabiják Anders je kniha plná nekorektního humoru kořeněná výpravou za poznáním pozadí neortodoxních náboženských církví, neziskových organizací a dobročinných spolků s pastorem-zabijákem v čele.
„Haleluja! Hosana! Hó, hó, jó, jó!“
Přečteno jako audikniha v excelentním podání Martina Stránského
V téhle těžké době je humoru potřeba více než kdy jindy a jsem rád, že mě kniha pobavila.

10.01.2021

Neználkovy příhodyNeználkovy příhodyNikolaj Nikolajevič Nosov

Přečteno díky výzvě 2021 znova. A opět hlavně kvůli ilustracím, které se mi v dětství a i teď strašně líbili. Už se znovu teším na další díly: utopické Sluneční město a pohled na kapitalismus v Neználkovi na Měsíci.

Národní třídaNárodní třídaJaroslav Rudiš

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Hynka Čermáka.
Kniha je lepší než film, ve kterém spousta souvislostí chybí. Bez přečtení knihy, dle mého názoru, film nepochopíte.

KaranténaKaranténaPeter May

„Asi bychom to neměli dělat,“ řekl. „Mohl bych tě nakazit. Chodím ven častěji než ty.“
„To bychom pak ale rovnou mohli přestat žít, protože stejně umřeme.“ Amy se na něj zadívala. „A když nebudeme žít, dokud můžeme, tak umřeme, aniž bychom kdy žili.“

Gump – pes, který naučil lidi žítGump – pes, který naučil lidi žítFilip Rožek

Poslechnuto jako audiokniha "Na jeden zátah".
Audiokniha v podání Ivana Trojana je naprostá pecka pro dospělé i malé děti.
Poslech doporučuji...

15.11.2020

DědinaDědinaPetra Dvořáková

Prečteno jako audikoniha, která je prostě skvělá.
Audikniha s hlasy Pavly Tomicové (57) v roli babičky, Jiřího Vyorálka (45, Láďa), Dity Kaplanové (55, Maruna), Jaromíra Dulavy (59, Josef), Roberta Hájka (27, Zbyňa), Johanny Tesařové (74, stará Vavírková) a Ivany Uhlířové (39, Věrka) ne nadarmo záskala titul audiokniha roku 2019.

15.11.2020