Ladislav73

Přečtené 412Let do nebezpečí
? - leden 2022
Let do nebezpečí 1999, Arthur Hailey

„Sedm set čtrnáct volá všechny stanice! Mayday, mayday, mayday! Jsme v kritické situaci. Ozvěte se! Přepínám.“ Knihu jsem četl v mládí a tenkrát mě úplně pohlitila. Po té jsem přečetl i všechny ostatní autorovi knihy. Nyní jsem knihu poslouchal ve výborné rozhlasové adaptaci, která je spíše filmem beze obrazu. Doporučuji.


Cesta zpátky
? - leden 2022
Cesta zpátky 2005, Erich Maria Remarque


Vánoční koleda
prosinec 2021 (19.-27.)
Vánoční koleda 2010, Charles Dickens

Peníze si do hrobu nevezmete. Duchové Vánoc vám otevřou oči a odkryjí pravdy, kterým nikdy nechcete uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musíte otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co jste v životě udělali.


Listopád
listopad - prosinec 2021
Listopád 2021, Alena Mornštajnová

Moc chutná sladce a je třeba jí ledacos obětovat. Třeba i štěstí většiny národa. Proto přece vznikly diktatury. Moc však nestačí jen uchopit, je třeba ji i udržet. Diktatura proletariátu má slovo diktatura přímo v názvu, proto není nutné cokoli předstírat. Situace v Československu se po pokusu o převrat v roce osmdesát devět zhoršila. Režim utáhl šrouby, už se ani nesnažil nic předstírat a rozdělil společnost na ty, kdo rozhodují, a na ty, kdo poslouchají. Kdo se nehodlal přizpůsobit, skončil ve vězení, nebo zmizel. Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Evy Elsnerové, Veroniky Khek Kubařové a Vilmy Cibulkové. Doporučuji


Cesta
? - prosinec 2021
Cesta 1989, Jack London


Hotýlek
říjen - listopad 2021
Hotýlek 2015, Alena Mornštajnová

V knize se protínají životy několika generací jedné rodiny. Díky kontaktům dědy Leopolda a Václavově pružné páteři mohl hotýlek fungovat od první republiky přes druhou světovou válku, komunistický režim až po dnešní dobu. Jsou zde popsány chvíle šťastné i nešťastné, poklidné i dramatické, láska i nenávist, zrození i smrt. Příběhy postav se všelijak proplétají a to všechno je napsáno čtivým, srozumitelným a hlavně uvěřitelným způsobem. Ano, takto nějak, v tomto prostředí, jsme tady žili i my, naši rodiče a prarodiče. Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Jaromíra Dulavy.


Podsvětí
září - listopad 2021
Podsvětí 2017, Michal Šefara

Kniha Podsvětí je fantasy příběh z Pražského metra a jako k fantasy příběh je to potřeba brát. Protože ten, kdo jezdí každý den metrem zjistí, že ho bere jako samozřejmost. Nevidí co se za bezchybným provozem skrývá. Všechny věci začnou lidí zajímat až tehdy, když se pokazí. Před tím to byly samozřejmosti, ale teprve po jejich konci se lidé probudí. Nastane zmatek a stres. Rychle hledají náhradní věci, řešení, partnery. A když to nejde - hledají se viníci. V metru se v podstatě nic neděje a toto je fantasy příběh o tom jak metro ožívá. I když na konci se skoro všechny fantasy události logicky vysvětlí. Příběh je také o frustraci hlavních protagonistů, kteří nejsou spokojeni se svým životem, prací a milostným životem. O frustraci všech ostatních a hlavně mladých lidí tam nahoře a proto se začnou stahovat dolů do podzemí. Metro volá ty, co to dole dobře znají, co dolů patří. Aby mohli splynout. Lidem schází řad, to je jasné. Jsou zmatení, bloudí jak ovce. Bez cíle. Bez smyslu. Ale brzo budou mít zase řád. Ale předtím než jim dáme řád, musí zažít pravý opak. Na začátku byla temnota. A temnota bude i na samém konci. Temnota je mocnější než světlo. Vždyť temnota tu byla dřív než světlo. Před Stíny neutečete. Nemůžete utéct před sebou samými. PS: Díky Nině jsem se na to známé metro začal zase dívat trochu jinýma očima. Nechť dobře splyneš.


Volání divočiny
? - listopad 2021
Volání divočiny 1999, Jack London


Můj zálesácký zápisník
? - říjen 2021
Můj zálesácký zápisník 1977, Ljuba Štíplová


ABC mladých techniků a přírodovědců - Speciál 85
? - říjen 2021
ABC mladých techniků a přírodovědců - Speciál 85 1985, Vlastislav Toman


Poklad kapitána Kida / Jak se chodí do pohádky
? - říjen 2021
Poklad kapitána Kida / Jak se chodí do pohádky 1988, Ljuba Štíplová


Dětská encyklopedie
? - říjen 2021
Dětská encyklopedie 1984, Bohumil Říha


Jak Krtek ke kalhotkám přišel
? - říjen 2021
Jak Krtek ke kalhotkám přišel 2007, Eduard Petiška


Na západní frontě klid
září - říjen 2021
Na západní frontě klid 1967, Erich Maria Remarque

Jsem mlád, je mi dvacet let, ale ze života znám jenom zoufalství, smrt, strach a skálopevnou alianci nejnesmyslnější povrchnosti s propastí utrpení. Vidím, jak národy jsou štvány navzájem proti sobě a mlčky, nevědomě, pošetile, poslušně, nevinně se pobíjejí. Vidím jak nejchytřejší mozky světa vynalézají zbraně a slova, aby se to dělalo ještě rafinovaněji a ještě déle. A spolu se mnou to vidí všichni lidé mého stáří tady i tam, po celém světě, spolu se mnou to prožívá má generace. Po celá léta bylo naším zaměstnáním zabíjení – bylo to naše první povolání. Naše vědění o životě se omezuje na smrt. Co se má po tomhletom ještě dít? A co se stane z nás? Přečteno jako audiokniha ve výborném podaní Jaroslava Plesla a to diky ČV 2021 Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná. Doporučuji


Jak Anděla viděla anděla
září 2021 (01.-29.)
Jak Anděla viděla anděla 1995, Marie Poledňáková

Přečteno díky ČV 2021 Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen. Pokračování série o Vaškovi, ale bez Vaška. Díky knize jsem pochopil ve filmu některé situace. Hlavně díky popsaným pocitům a myšlenkám dětí, ale i dospělých. V některých částech jsem si představoval původní herce a v některých zase ty z filmu "Jak se krotí krokodýli". V něčem se mi líbila více kniha a v něčem zase film. Proto doporučuji si přečíst knihu a poté se podívat i na film.


Základy mužského šovinismu
? - září 2021
Základy mužského šovinismu 2010, Josef Hausmann


Šikmý kostel
září 2021 (01.-13.)
Šikmý kostel 2020, Karin Lednická

Skvělá kniha, kterou jsem poslouchal ve výborném podání Anny Cónové v rozhasovém vysílání. Na to, že to je autořina prvotina, hluboce smekám. Kniha je prvním dílem plánované trilogie, proto se již těším na další díly: Druhý díl, který zahrne období let 1921–1945, a závěrečný díl, který zobrazí léta 1945–1970. „Šikmý kostel vypráví o světě, který zmizel, a všichni jsme na něj zapoměli". Díky za připomenutí. Doporučuji


Životní terno
07. září 2021
Životní terno 2019, Fredrik Backman

Kniha o životních volbách. O tom, jak každý den, na každém kroku, dáváme přednost jedné cestě před jinou. Někdy je potřeba si uvědomit, jak rychle letí čas a abychom měli na paměti, o co všechno přijdeme, když si nedáme pozor. Co se vlastně stane, když založíte rodinu a přestanete být ve svém životě nejdůležitějším člověkem. Kvůli komu by jste byli ochotni zemřít a pro koho by jste byli ochotni obětovat život. Kniha o životních volbách: Takhle to nefunguje. Nemůžu vyměnit jednu smrt za jinou. Můžu vyměnit jen život za život. O smrti: „Vím, kdo jsi.“    „Nejsem smrt.“ NEPLEŤTE si mě s mojí prací.“. „Jen chodím lidi vyzvednout.“ O pocitech: Studí smrt?  A tak si do batůžku zabalila teplé rukavice – pro jistotu. O člověku: Otcové by syny měli naučit, o čem je život, ale tys pro mě byl zklamáním. Když jsem knížku respektive povídku za pár minut přelouskal na poprvé, ptal jsem se o čem to vlastně sakra je. Na podruhé jsem už brečel jako malé dítě. Prostě klasický Backman.  


Horal(ka)
srpen - září 2021
Horal(ka) 2017, Danka Šárková

Nebyl to špatný příběh, akorát jsem čekal více popisu nového života v Krkonoších jako "Horal(ka)". Tato část tady byla nastíněna velmi stručně a určitě by si zasloužila svoji knihu.


Věž
? - srpen 2021
Věž 1993, Richard Martin Stern


Vejce a já
červenec - srpen 2021
Vejce a já 2004, Betty MacDonald

Příběhy autorky ze života na slepičí farmě, kde slepičí podnikatel není v žádném případě svým vlastním pánem. Šéfuje mu slepice. Přečteno jako audiokniha ve výborném podání paní Jaroslavy Adamové. Přečteno "konečně" jen díky ČV: Kniha, jejíž hlavní hrdina pracuje se zvířaty.


Tady byla Britt-Marie
červen - srpen 2021
Tady byla Britt-Marie 2016, Fredrik Backman

V jistém věku se v podstatě všechny otázky v životě točí okolo jediné věci: Jak žít svůj život? A člověk také potřebuje, aby ho někdo potřeboval. Někdy se člověku žije lépe s tím, že neví, kdo je, když aspoň ví, kde je. A do všech těch sraček, do toho nejhoršího, nakonec pokaždé přijde nějaký sluníčkový příběh. Kniha o Britt-Marie je takový sluníčkový příběh. Přečteno a i posloucháno jako audiokniha ve výborném podání Valerie Zawadské. Doporučuji.


Dračí zuby
červen - červenec 2021
Dračí zuby 2018, Michael Crichton

Dračí zuby je poutavé a zároveň poučné čtení plné faktů z oblasti paleontologie. V knize se efektivně mísí příběh s historickými a vědeckými fakty. Kostru příběhu tvoří jedna z nejpozoruhodnějších událostí v historii vědy, takzvaná „válka o kosti“. Zároveň se jedná o dobrodružnou výpravu na Divoký západ, která je zábavná a má spád. Čtení jsem si užil. Doporučuji.


Ferda mravenec v cizích službách
? - červen 2021
Ferda mravenec v cizích službách 1947, Ondřej Sekora


Ferda v mraveništi
? - červen 2021
Ferda v mraveništi 1947, Ondřej Sekora


Posel
květen - červen 2021
Posel 2012, Markus Zusak

Ed Kennedy je devatenáctiletý taxikář, místní povaleč, vzor prostřednosti, sexuální nicka, ubohej karbaník A ještě k tomu ke všemu magnet na ujeťárny. A přesto je to kluk , kerý se dokáže sebrat a udělat něco, pro ty jiné lidi. Když to dokázal on, tak potom je toho možná schopen každý. Každý třeba dokáže žít za hranicemi svých schopností. „Víš, říká se, že existuje bezpočet světců, kteří nemají nic společnýho s církví a skoro žádný povědomí o Bohu. Ale Bůh prý tyhle lidi provází, aniž by o tom vůbec věděli.“ „Ty jsi jedním z těch lidí, Ede" Přečteno v rámci čtenářské výzvy 2021: Kniha, která má na obálce srdce. Doporučuji.


Bílá komnata
květen - červen 2021
Bílá komnata 2020, Vojtěch Matocha

Úžasna série, kterou jsem si hodně užil, i když nejsem cílová skupina. Autor se zřejmě při popisu Prašiny inspiroval prázdnými domy jako je např. prazdný Desfourský palác a jiných, kterých je v Praze mnoho. Už se těším na filmové zpracování, které se již připravuje. Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Matouše Rumla. Dopuručuji.


Bořík & spol.
? - červen 2021
Bořík & spol. 1980, Vojtěch Steklač


Velká kniha komiksů #1
? - červen 2021
Velká kniha komiksů #1 2001, Vlastislav Toman


Poklad byzantského kupce
? - květen 2021
Poklad byzantského kupce 1964, Václav Erben


Poklad Cagoulardů
duben - květen 2021
Poklad Cagoulardů 1987, Vladimír Fiala

Kniha, kterou jsem znovu objevil díky Databázi knih a také kvůli "Koroně", kdy byly zavřené knihovny a já musel hledat mezi starými a zapadlými knihami. Četl sem kdysi dávno a byl jsem mile překvapen zajímavým příběhem poplatným své době. Mimo jiné, je zajímavý i historický pohled na tehdejší život v Československu.


Černý merkurit
duben - květen 2021
Černý merkurit 2019, Vojtěch Matocha

Dobrodružný a napínavý děj plný záhad a tajemství, který nedá čtenáři vydechnout. Při čtení Prašiny mám podobný pocit, Jako bych hrál počítačovou hru. Čtení spíše pro mládež a dospělé než pro děti. Děti by mohly mít zlé sny, jak je někdo honí po Prašině ;-). Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Matouše Rumla. Dopuručuji.


Love story
? - květen 2021
Love story 1993, Erich Segal


Neviditelný
? - květen 2021
Neviditelný 1990, Herbert George Wells


Svět je malý
květen 2009 - květen 2021
Svět je malý 2000, David Lodge


Fit s vitamíny
srpen 2012 - květen 2021
Fit s vitamíny 1994, Klaus Oberbeil


Midwichské kukačky
? - květen 2021
Midwichské kukačky 2007, J. Wyndham (pseudonym)


Deník Bridget Jonesové
? - květen 2021
Deník Bridget Jonesové 1998, Helen Fielding


Kedrigern doma a na cestách
březen 2009 - květen 2021
Kedrigern doma a na cestách 1994, John Morressy


Pozornost pro Kedrigerna
březen 2009 - květen 2021
Pozornost pro Kedrigerna 1995, John Morressy


1 ...