koupit eknihy

Vlastimil Vondruška

Jan Alenský (pseudonym)

česká, 1955, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Nejnovější kniha

Jičínské pole mrtvých

Jičínské pole mrtvých

Za městem Jičínem na cestě k Zebínu je ohrazená louka, na níž se od pradávna pohřbívaly oběti morových epidemií, ale také popravení zločinci, sebevrazi a kacíři. Jednoho ... přejít na knihu

Populární knihy

/ všechny knihy
Dračí náhrdelníkHusitská epopej I.: 1400 - 1415. Za časů krále Václava IV.Velký král Přemysl Otakar I.Nitranská brána smrtiZnamení rožmberské růže

Komentáře (103)

Přidat komentář
elizabeth_ba
05. ledna

essme: Světlanu najdete např. v Králův dluh, Znamení Jidáš nebo Tajemství abatyše z Assisi.

essme
16.12.2017

ad R.E.M. Kdo je Oldřich v knihách pana Vondrušky vím, ale nevím, ve které knize vystupuje Světlana. Četla jsem hodně knih od tohoto autora - ale ne všechny. Tak možná vystupuje v některé, kterou jsem nečetla. Poučíte mě, která to je?

R.E.M.
06.12.2017

ad Jaruš7: Škoda, že ten erudovaný historik nedbá více na historickou přesnost a nepřibližuje kvalitní informace příjemnou formou čtenářům.

Ale uznávám, že i já mám - v určitých slabých chvilkách, ostudnou slabost pro Oldřicha a Světlanu. (Že by to souviselo s tím, že mám ráda i pohádky). :-)))

Chesterton
18.11.2017

Moje odpověď :) Kvantita se ne vždy musí krýt s kvalitou :) Asi nejsme tak vzdělaný národ, abychom nepodlehli značné líbivosti :)

Jaruš7
16.11.2017

Můžeme si gratulovat, vystudovaný, erudovaný, srdcem oddaný historik má pro nás nespočet obrazů našich středověkých dějin.
Můj dotaz - Kdo je mu v širém světě, v tak bohaté a pestré tvorbě národních dějin podobný ?

Damato
30.10.2017

Souhlasím s tím, že pan Vondruška je moc velký sympaťák a protože jsem ho taky zažila " na vlastní oko", konečně jsem si tady přečetla i názory na něj. Pominu úplně to, že jsem doma začala větou - " ty jo, to je sympaťák, nejen že chytrej , ale i hezkej , což je jev u chlapů nevídaný - a tím veškerý zájem mého partnera o besedu s panem Vondruškou totálně zmizel a dožadoval se pozornosti naprosto odlišné od mé nadšené nálady z besedy ( to, že nemohl chodit, pánčto si ten den na fotbale zpřetrhal kolenní vazy jsem si v záchvatu mého nadšení nevšimla a tím si zadělala na celoživotní průšvih- ale kvůli Vám pane Vodruško to já vydržím :-) ...) a až když jsem zakopla o berli, opřenou o křeslo jsem se dovtípila, že je doma něco jinak :-).
Ale to odbíhám od tématu. Je nejen že úžasně vzdělaný, ale není to žádnej náfuka nafoukanej a má moje obří sympatie. Je fakt, že jsem jeden čas jeho knihy hltala, až jak jsem tehdy doma řekla....měla jsem v mozku "převondruškováno" a rázem mě jeho knihy přestaly táhnout, ale po čase se k nim moc ráda vrátím. Tak jak ON snad o naši historii nikdo psát neumí.

EmmaKrizova
16.10.2017

V PÁTEK jsem byla na besedě ve Velké Bíteši, mám podepsaný breviář a bylo to super. !!! Pan Vondruška je moc velký sympaťák.

braunerova
03.09.2017

elizabeth_ba: No vidíš, teď sis odpověděla sama. O Tudorovcích a Bourbonech se učíme na základní škole, promítají se o nich filmy a zná je celý svět. Hlavně mi ale přijde naprosto nesmyslné, posuzovat kvalitu díla počtem překladů. Spousta přeložených knih je braková literatura a spousta výborných knih se nikdy nepřeloží.

elizabeth_ba
26.08.2017

braunerova: Třeba proto, proč my čteme o Tudorovcích, Bourbonech nebo Valoisích nebo Johance z Arcu.

braunerova
31.07.2017

Já teda s elizabeth_ba nesouhlasím. Obě Epopeje od V.V. považuji za jeden z nejzdařilejších počinů k popularizaci českých dějin. To, jaké vyvolal nadšení u čtenářů, kteří se o české dějiny dosud nezajímali, je obdivuhodné. Přitom V.V. popisuje historii rok po roku se všemi významnými událostmi a souvislostmi, to není žádné oddychové čtení. Odsoudit 2400 stran beletrie kvůli tomu, že nějaká vesnice se tehdy nejmenovala Liberec, mi přijde mimo mísu. Běžný čtenář si stejně zapamatuje jen pár základních faktů, takovéhle prkotiny jsou pod jeho rozlišovací schopnost (ověřil jsem si to sám na sobě). Kdyby se takhle pitvala Sienkiewiczova trilogie dějin polského národa, chyby by vydaly na čtvrtý díl.
Nesouhlasím ani s tím, že kvalita se pozná podle toho, do kolika se přeloží jazyků. Proč by proboha Angličany nebo Francouze měli zajímat Přemyslovci nebo Jan Hus? Pokud vím, nepřekládá se ani Jiří Kovařík, kterého považuji za našeho nejlepšího současného autora literatury faktu.

Šavl
16.06.2017

Četl jsem zatím všechny Husitské epopeje (kromě jedné). Vynikající bichle, u kterých jsem se nenudil (sice to nejsou nejtenčí knihy...). Vypadá to, že budu ve Vondruškově četbě pokračovat - zatím mne nezklamal!

R.E.M.
28.05.2017

bubka: To mi zní, že kritizovat mohou jen odborníci, ne prachobyčejní čtenáři.
když uvidím křivě zasazené okno, nemusím být zedník, aby řekla, že práce je nekvalitní. :-)

A pokud by někoho zajímalo, proč jsem přes své výhrady četla Vondruškovy detektivky - postavy Oldřicha a Ludmily mi přijdou roztomilé, Oldřich je takový kladný hrdina (připomíná mi pohádkové postavy o spravedlivém rytíři, soudci) a občas mám potřebu přečíst si právě tento typ "dospělé pohádky".

elizabeth_ba
25.05.2017

Tak samozřejmě, že je pan Vondruška ústy lidu čten ;-) Vždyť to píšu níže, naopak o sobě píšu, že nemohu posuzovat kvalitu své knihy ani článků (to musejí ostatní) a že určitě nemám tolik čtenářů jako on (to je taky fakt). A rozhodně si nemyslím, že by se na základě toho, jestli lidé poznají nebo nepoznají chyby v historických románech dala posuzovat jejich hloupost nebo chytrost. Pouze je v nich nehledají, vždyť spousta lidí, zejména v komentářích u knih samotných psala, že si chce u Vondruškových knih oddychnout a to je v pořádku. Co totiž pan Vondruška umí bez debaty dobře, je psát to, co lidé (u nás) chtějí číst a slyšet. Až ale jeho knihy budou přeloženy do všech evropských jazyků (či aspoň do jejich poloviny), uznám, že je fakt dobrý a hoden zdejšího obdivu. Co ale nepovažuji za v pořádku je skutečnost, že by se při jeho knihách vzdělali, leda kdyby je četba jeho knih přivedla až k odborné literatuře a pramenům (jako mě kdysi Zuzana Koubková a Ludmila Vaňková). Před časem mi jeden velmi moudrý pán, který o době českého vrcholného středověku ví snad úplně všechno, řekl, že beletrii z té doby nečte (čte ji z období jiných - z feudálního Japonska 17. století nebo z Irska století sedmého). Já už jsem po mnoha pokusech, kdy jsem knihu nedočetla ani do poloviny (jako poslední tak skončil pokus o znovu přečtení Krále železného a zlatého, z něhož jsem kdysi byla taky unesená) tak učinila rovněž a tohle období z tohoto hlediska vzdala také. A musím sportovně uznat, že jen tu Vondruškovu sérii o Oldřichovi z Chlumu jsem kvůli odreagování se a zápletce schopna stále číst a dočítat až do konce. Takže ... něco asi na tom Vondruškovi je. ;-))

bubka
24.05.2017

no prosím,a já to mám se soudcem Ti úplně naopak -ale to nic neříká o knihách, jen o čtenářích

a Vondruška je čten, je to úspěšný spisovatel -buď je hodně lidí hloupějších než kritici nebo prostě Vondruška umí. Asi si od něj taky něco přečtu.

elizabeth_ba
24.05.2017

bubka: Sice nemohu říci, jak moc je to kvalitní a určitě nemám tolik čtenářů a obdivovatelů jako pan Vondruška, ale to mé Vám nedá velkou práci si najít na databázi. Stejně jako si můžete najít mé články o Přemyslu Otakarovi II. nebo o dalších historických osobnostech z tohoto i jiných období (na odkaze na mém profilu - v případě zájmu pošlu do zpráv i přesné odkazy). Nikdy bych to sem nedávala, ale po vyzvání mi nic jiného nezbývá, aby bylo jasné, že jen nekritizuji, ale jsem se i pokusila něco napsat.

Lenormandův soudce Ti mne neoslovil, pravděpodobně je to popisem jeho spolupracovníků a manželek. Při druhém čtení to bylo ještě horší než při prvním, viz můj komentář u knihy samotné.

bubka
24.05.2017

žasnu, co odborníků na historii se sešlo na této diskuzi.Nemůžete sem dát odkaz na svá kvalitní díla z toho oboru? zany, elizabeth_ba, Juri81 ? budu vděčna.

a pokud snad dokonce píšete i dobré detektivky, hodil by se mi odkaz taky.

ještě k soudci Ti, je můj oblíbenec a nejméně po dvě první Lenormandovy knihy jsem jeho pojetí nemohla přijmout,ale pak jsem mu přišla na chuť, jeho Ti není takový kožený panák,, jako Gulikův, na druhé straně jeho knihy nemají tu skvělou atmosféru,Lenormandův Ti a zejména jeho První dáma, jsou lidé z masa a kostí,kritičtí glosátoři svého okolí.Koupila jsem si je všechny, které zatím vyšly.

elizabeth_ba
23.05.2017

nero 13: až na tu "velmi slušnou úroveň" zcela souhlasím ;-) Kdybyste si vzpomněl v budoucnu na tu knihu o soudci Ti, ozvěte se mi, prosím, do zprávy.

nero 13
23.05.2017

Slavné případy soudce Ti mám, to byla jiná kniha, bohužel si nepamatuji jak se jmenovala, ale pamatuji se že byla psaná takovým zvláštním stylem který se mi moc nelíbil. Pokud jde o pana Vondrušku, tak také odděluji jeho detektivky a jeho Epopeje. Detektivky beru jako oddechovky když se mi nechce moc přemýšlet, ale Epopeje mají podle mně velmi slušnou úroveň, musíme si uvědomit že to píše ne pro odborníky, ale jako beletrii pro normální lidi. Možná kdyby občas připsal na konci knihy historickou poznámku, jako to dělá například Bernard Cornwell, kde vysvětlí jak si upravil nějakou historickou událost aby lépe pasovala na jeho příběh, tak by tady nemuselo být tolik rozčilování.

elizabeth_ba
23.05.2017

Jistě, že Siorakové jsou fiktivní postavy, ale u těch skutečných a hlavně u skutečných událostí se autor řídí tím, co se opravdu stalo, nemá hodnostáře z doby Ludvíka XIV. za Jindřicha III., nemá zámky a města, co neexistovaly a tak by se dalo pokračovat. Chyby tam samozřejmě při bedlivém čtení nalézt lze, ale už jenom jazyk a to, že fikci autor cpal jen do bílých míst doby, ságu od té Vondruškové citelně odlišuje.

Ohledně soudce Ti tyhle okolnosti samozřejmě znám. Tou knihou myslíte tohle:
http://www.databazeknih.cz/knihy/pribehy-soudce-ti-slavne-pripady-soudce-ti-11460 ? Nebo ještě jinou, zajímala by mě totiž. Jak píšu níže, ujíždím na soudci a Ťiao Tajovi. :-) Pravda je, že jejich vykreslení v překladu té původní čínské je hodně odlišné, viz můj komentář tam. Zkoušela jsem číst i ty Lenormandovy pokusy, ale nedalo se to. Inu, když dva dělají totéž, není vždy totéž...

zany
22.05.2017

Vlastní názor si umí udělat každý, po četbě Vondruškových epopejí si pak ovšem lidi budou myslet, že králové si své budoucí manželky ze sousedních královských rodů nejdřív pár let zkoušeli v posteli, než se uráčili je pojmout za manželku, nebo jak nedávno jedna paní zcela vážně tvrdila, že Přemysl II. měl problémy s jihočeskou šlechtou proto, že se šlechtě nelíbilo jak ošklivě zacházel s první manželkou a že se jí takto šlechta zastávala.

nero 13
22.05.2017

Kancelář na uvádění příběhů na pravou míru byla už v Saturninovi. Vypadá to že si myslíte že ostatní lidé jsou úplní blbci a nedovedou si utvořit vlastní názor, panebože bavíme se o Beletrii ne o literatuře faktu. Pro elizabeth_ba. Miluji ságu Dědictví otců, ale příběh o Petru Sioracovi zakomponovaný do francouzských dějin je vymyšlený, takže to není historicky věrné. A pokud jde o Gulikova soudce Ti, tak jeho příběhy jsou velmi upraveny pro evropského čtenáře. Jednou se mi dostal do ruky překlad originálu jednoho čínského příběhu o soudci Ti, a bylo to úplně něco jiného než od Gulika. A tak by se našlo něco u každého autora píšícího Beletrii.

zany
22.05.2017

Jen se snažím uvádět na pravou míru zdejší komentáře čtenářů nadšeně opěvujících jeho erudici a pochvalujících si, jak je hezky Vondruška učí o historii. Mám historii rád od dětství a prostě mi vadí, jak se proti ní Vondruška prohřešuje.

nero 13
22.05.2017

Je zajímavé že i když V.Vondrušku nemáte rád, tak se chováte jako jedna jeho postava z románu Prodavači ostatků, a to jistý Konrád z Wormsu. Ten nejdříve žil veselým studentským životem a pak takzvaně prohlédl, dal se k inkvizici a začal ostatním vnucovat své názory. Mně se například moc nelíbí Michal Viewegh, ale nikdy by mně nenapadlo chodit na jeho stránky a tam ho pomlouvat a shánět články o něm negativně psané. Prostě má svůj okruh čtenářů a to je v pořádku.

elizabeth_ba
22.05.2017

EmmaKrizova: určitě kromě paní Vaňkové (i když můj nedávný pokus o znovu přečtení Krále železného zlatého dopadl taky prabídně) třeba Oldřich Daněk či Václav Neužil či Jiří Mařánek nebo Zuzana Koubková. Z jiné doby bych potom doporučila ságu Roberta Merla Dědictví otců nebo van Gulikovy detektivky nebo detektivky Petera Tremayna. Nikdo z jmenovaných s historií žádné kotrmelce nedělá.

zany
22.05.2017

Co je na tom divného? Prostě jsem ho svého času četl a líbil se mi, jenže postupně se mi jeho knížky líbily čím dál méně a v určitém okamžiku jsem si řekl, že už ho číst nechci. To bylo ještě před epopejemi, těm jsem chtěl dát šanci, ale první díl té přemyslovské mi prostě vadil stejně jako předtím detektivky, takže jsem ho po pár stránkách odložil také. Navíc s tím, jak se postupem času zvyšovaly mé vědomosti o středověku čerpané ze seriozní odborné literatury, jsem začal být kritičtější i k beletrii.
K jeho knihám jsem se na knižních serverech začal kriticky vyjadřovat někdy v roce 2010, poslední dočtená kniha je z roku 2011.
Zcela jistě lepší než Přemyslovská epopej jsou namátkou třeba knihy Ludmily Vaňkové, pokud opravdu chceš, abychom ti něco doporučovali.

EmmaKrizova
22.05.2017

Ps_nero. To by mohl byt dobrý námět na téma do diskuze co si myslite o lidech , kteří přečtou 14 knih od autora, kterého nesnáší.

EmmaKrizova
21.05.2017

Náročnějším čtenářům doporučuji PRVNÍ MUŽ Říma, nebo Kámen a bolest, na tu se chystám. CO se týče Vondruškovy doby , prozraď te co je lepší, než přemyslovská Epopej . Nechci li hned literaturu faktu. AHA NEVÍTE.
DOVOLENKáŘŮM DOPORUČUJI COOL IV, i historické detektivky.
Zanymu doporučuji kýbl se studenou vodou a méně toho směšného alibizmu.
SEDLÁKŮM doporučuji studovat,kdykoliv mají čas, a rozšiřovat si obzory.

zany
14.05.2017

Ano, stydím se, trvalo mi 14 knih, než jsem přišel na to, jak przní historii. Od té doby ho nečtu

nero 13
14.05.2017

Tedy některým lidem leží pan Vondruška pěkně v žaludku, mně když se nějaký autor nelíbí tak ho prostě nečtu. Mrknul jsem na předchozího komentujícího a zjistil že od pana Vondrušky přečetl 14. knih. No přečíst 14. knih od autora kterého nemám rád, tak tomu říkám dobrej masochismus.

zany
14.05.2017

Dovolím si odkázat na čerstvý článek analyzující páně Vondruškovy manipulativní diletantské výplody v denním tisku:
http://manipulatori.cz/vlastimil-vondruska-znasilnovani-historie-pokracuje/