Jednooký král Václav I.

Druhá část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době Václavova dětství, kdy Přemysl I. Otakar bojuje o uznání svého sňatku s Konstancií Uherskou a tím také o legalizaci nástupnických práv malého Václava. Přikloní se na stranu císaře a konečně získá definitivní potvrzení královské koruny Zlatou bulou sicilskou. V té době se malý Václav octne po jeho boku a učí se vládnout. Po smrti svého otce je i on korunován českým králem, ale je přesvědčený, že vládnout musí jinak. Začne budovat okázalý královský dvůr, obklopí se rytíři a umělci. Jeho politickým snem je získat rakouské země, s nimiž po celé desetiletí válčí, a když své plány konečně završí sňatkem svého nejstaršího syna, jeho syn Vladislav umírá....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134440/premyslovska-epopej-jednooky-kral-v-t8T-134440.jpg 4.6569

Přemyslovská epopej 2.

Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Jednooký král Václav I.

polednice1705

Opět krásná kniha. Oproti vlády Přemysla I. je v období vlády Václava I. méně válek a bojů, zato více intrik a tajných dohod, ale vždy ve prospěch celé České země a ne jen královského dvora. Škoda, že to již neplatí v dnešní době...

twix6862

Pro mne trochu méně zábavné, než první část. Ve druhé polovině jsem se trochu ztrácela , za což mohlo hlavně nižší soustředění na děj a mnohem více politických čachrů.

J.P.S.
27.12.2020

Navdzory názvu se druhý díl epopeje až do poloviny věnuje spíše Přemyslu Otakaru I. a popisuje jeho obratné lavírování mezi stranami Welfů a Štaufů, které tehdy v Říši soupeřily o císařský stolec, příklon k Fridrichu II. a zisk Zlaté buly sicilské až po spor s pražským biskupem Ondřejem.

Samotný Václav I. se dostane ke slovu spíše až v druhé části. Oproti románovému Přemyslovi je románový Václav podstatně kladnějším charakterem. Jde o pěkné připomenutí neprávem opomíjené historické osobnosti. Václav I. sice není znám tak jako oba Přemyslové Otakarové, přestože šlo o velmi úspěšného panovníka, který zdárně pokračoval v díle započatém jeho předchůdcem a vytvořil podmínky pro mocenskou expanzi svého nástupce. Byl to právě Václav I., za jehož vlády České země do značné míry "dohnaly" životní úroveň v Říši a staly se významným politickým hráčem ve středoevropském regionu.

Netopýr_5
18.10.2020

Knihy o Přemyslovcích poslouchám v audio verzi a naštěstí jsem schopen si zapamatovat jména a navazující události, abych neztratil niť příběhu. Přednes pana Hyhlíka je skvělý. Dodává knize další rozměr. Škoda že se takto zajímavě a barvitě nevyučují dědiny, to bych pak měl dějepis v oblibě.

tittanie
08.08.2020

Kdysi jsem četla první díl a moc se mi líbil, ale na konci jsem už byla zmatená z těch všem jmen a dat a událostí, že jsem si řekla, že si dám pauzu od dalšího dílu. Po pár letech jsem jej vzala do ruky a nadšeně se pustila do čtení. Poslední dobou se s autorem názorově trochu rozcházím, což mě ovlivňuje u čtení, ale téma Přemyslovci, nikdy nemůžou zklamat. Zase si dám chvilku pauzu a pustím se do dalšího dílu.

alabra
24.03.2020

Se zvědavostí jsem vzala do ruky druhý díl, zpočátku jsem nebyla moc nadšena, první třetina byla zdlouhavá, až ve druhé třetině knihy se příběh rozvinul a já byla spokojena, tak jako s téměř všemi knihami autora. Díky za historický vhled.

Klarinecka
07.01.2020

Po přečtení prvního dílu jsem hupsla na další a nelituju.

PPardinio
20.09.2019

Opět parádní čtení a pro mě o jednu hvězdičku lepší než první díl. První polovina knihy se věnuje upevňování moci Přemysla Otakara I., kdy bitvy střídají mocenské intriky, pitky a převraty v uspořádání křesťanského světa. Druhá část knížky je následně věnována králi Václavovi. Jsem rád, že autor v úvodu kapitol jen rychle shrne děj a nevěnuje se zbytečnostem jako v Husitské epopeji (Koláče a další sladkosti nás zde opravdu nečekají. Nevím, proč autor od tohoto způsobu vyprávění u HE upustil). Brzy se vrhnu na 3.díl a myslím si, že i ten bude parádní.