Falknovská huť přehled

Falknovská huť
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393015/bmid_kristalovy-klic-falknovska-hut-S78-393015.jpg 4 446 446

Křišťálový klíč série

1. díl >

Nová historická sága Vlastimila Vondrušky se odehrává v době od třicetileté války až do revolučního roku 1848, kdy bylo zrušeno poddanství jako poslední bašta feudalismu. Rozsáhlá tetralogie vypráví o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Název „Křišťálový klíč“ symbolizuje rodinné tajemství, které se v rodu Heřmanů předává z generace na generaci, současně je kopec Klíč dominantou Nového Boru. Roku 1690 přichází do severních Čech ze Šumavy mladý Leopold Heřman se svým otcem Ignácem, který se stává huťmistrem v Křížové huti ve Svoru. I když starý Ignác nemá mnoho peněz, vlastní veliké bohatství – zná způsob, jak tavit průzračné křišťálové sklo. A své tajemství si úzkostlivě chrání. Dostane se do ostrého sporu s majitelem hutě a nakonec ji musí opustit. Vzápětí uzavře dohodu s majitelem nedaleké sklářské hutě ve Falknově, jemuž tajemství prozradí, ovšem za podmínky, že si syn Leopold vezme za manželku jeho dceru Marii a s ní získá vlastnický podíl ve sklárně.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Falknovská huť. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (114)

S.sidi
01.05.2024 4 z 5

Jiná doba něž středověk, ale příběh zajímavý, pěkně plyne a poslouchá se. Možná bych se ráda dozvěděla víc o zpracování skla, ale jinak poměrně široký záběr postav, příběhů a zápletek. Rodinná historie mě zajímá i nadále, pokračuji poslechem dalšího dílu.

Paulika
19.03.2024 3 z 5

Po dlouhé době jsem se touto knihou vrátil k Vondruškovi, ale moc mě příběh nenadchl. Taková sklářská soap-opera z přelomu 17-18 století. Děj jalový, předvídatelný, plytké dialogy jak z pohádkové knihy pro malé děti, doslova černobílé postavy smýšlející jako v 21. století. Celkově nic moc. Taková tuctovka. Zvažuji, jestli dát tomu příběhu šanci a jít do druhého dílu. Tady jde vidět, že kvantita převažuje nad kvalitou. Marně přemýšlím, kdo je vlastně cílovka této literatury? Seniorka, která se ráda utvrzuje v tom, jak dříve bylo vše v pořádku? Nebo čtení k vodě? Romantické přenesení do jednoduššího světa v dnešní přetechnizované době?


princesse
27.02.2024 4 z 5

Po dlouhé době něco od pana Vondrušky a musím říci, že moc příjemné čtení. Velmi čtivé, spousta historických faktů a zajímavých událostí o kterých nemáme běžně ani potuchy. Rozhodně si přečtu i další díl a věřím, že bude stejně čtivý jako ten první. Rozhodně přečtením neprohloupíte.

všechny komentáře

Související novinky (2)

10 nejprodávanějších eknih (květen)

04.06.2019


Knižní novinky (20. týden)

12.05.2019


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Falknovská huť v seznamech

v Právě čtených8x
v Přečtených641x
ve Čtenářské výzvě74x
v Doporučených30x
v Knihotéce215x
v Chystám se číst143x
v Chci si koupit32x
v dalších seznamech3x