Falknovská huť

Nová historická sága Vlastimila Vondrušky se odehrává v době od třicetileté války až do revolučního roku 1848, kdy bylo zrušeno poddanství jako poslední bašta feudalismu. Rozsáhlá tetralogie vypráví o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Název „Křišťálový klíč“ symbolizuje rodinné tajemství, které se v rodu Heřmanů předává z generace na generaci, současně je kopec Klíč dominantou Nového Boru. Roku 1690 přichází do severních Čech ze Šumavy mladý Leopold Heřman se svým otcem Ignácem, který se stává huťmistrem v Křížové huti ve Svoru. I když starý Ignác nemá mnoho peněz, vlastní veliké bohatství – zná způsob, jak tavit průzračné křišťálové sklo. A své tajemství si úzkostlivě chrání. Dostane se do ostrého sporu s majitelem hutě a nakonec ji musí opustit. Vzápětí uzavře dohodu s majitelem nedaleké sklářské hutě ve Falknově, jemuž tajemství prozradí, ovšem za podmínky, že si syn Leopold vezme za manželku jeho dceru Marii a s ní získá vlastnický podíl ve sklárně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393015/big_kristalovy-klic-falknovska-hut-S78-393015.jpg 4.4263

Kniha Falknovská huť

š.m.i.k
předevčírem

Je to zase něco jiného než jsem z historických detektivek od pana Vondrušky zvyklá. Rodinná sága je psaná místy trochu naivně, ale nevadí mi to. Přirozená dávka lidského voayerismu asi způsobila, že mě to zaujalo a jsem zvědavá na další osudy rodiny Heřmanů. Hodně také přispělo, že jsem se v této sklářské oblasti toulala a i na kopec Klíč nedávno vylezla...

Lenkys

Moc nevím co napsat. Kniha se četla dobře, nenutila jsem se do ní. Ale že bych jí třeba někomu doporučila, to ani ne. Chyběl mi tam asi nějaký zásadnější děj. No, uvidíme co přinese další díl, třeba hvězdu navíc?

Le Chat

Kniha se mi líbila, rozhodně doporučuji všem, kteří mají knihy pana Vondrušky rádi. Určitě nebudete zklamáni. A hned se pustím do druhého dílu. ;-)

Lucy

Moc hezké téma, dozvěděla jsem se něco o sklářství. Nudná kniha určitě není, čte se velmi dobře, napětí je u detektivek .Zde je to pěkný zajímavý historický román o osudech rodiny Heřmánka :-). A určitě chci vědět další jejich pokračování .Emoce u mě vyvolala třeba Marie. Já knihu doporučuji .Ostatně pan Vondruška snad ani špatné knihy nemá, je to sázka na jistotu.L

faldam

Skvělé téma a nádherný přebal, kniha samotná je pro mě zklamáním. Děj je vyprávěn hrozně nezúčastněně, postrádá napětí, které čtenáře vtáhne. Kniha by měla vyvolat i nějaké emoce, v tomto případě bohužel žádné nejsou. Čekal jsem víc.

LenaBil

Jak již bylo psáno, nebylo to špatné, ale trochu táhlé, nudné, popisné. Přemyslovská epopej je úplně někde jinde.

rodak

Skvělý úvodní díl rodinné ságy. Baví mě postavy, baví mě historie,i sklářství o němž jsem doteď nic nevěděl. Zkrátka mě baví všechno v této knize a vrhám se na druhý díl.

emamat

Dobře se to četlo , ale chybělo mi tam trochu akce. Je to takové nekonfliktní.