Falknovská huť

Nová historická sága Vlastimila Vondrušky se odehrává v době od třicetileté války až do revolučního roku 1848, kdy bylo zrušeno poddanství jako poslední bašta feudalismu. Rozsáhlá tetralogie vypráví o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Název „Křišťálový klíč“ symbolizuje rodinné tajemství, které se v rodu Heřmanů předává z generace na generaci, současně je kopec Klíč dominantou Nového Boru. Roku 1690 přichází do severních Čech ze Šumavy mladý Leopold Heřman se svým otcem Ignácem, který se stává huťmistrem v Křížové huti ve Svoru. I když starý Ignác nemá mnoho peněz, vlastní veliké bohatství – zná způsob, jak tavit průzračné křišťálové sklo. A své tajemství si úzkostlivě chrání. Dostane se do ostrého sporu s majitelem hutě a nakonec ji musí opustit. Vzápětí uzavře dohodu s majitelem nedaleké sklářské hutě ve Falknově, jemuž tajemství prozradí, ovšem za podmínky, že si syn Leopold vezme za manželku jeho dceru Marii a s ní získá vlastnický podíl ve sklárně....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393015/big_kristalovy-klic-falknovska-hut-S78-393015.jpg 4.4354

Kniha Falknovská huť

Kytiii
včera

Celou sérii jsem vdechla. Ságy mě většinou příliš nebaví, ale tento s citem namíchaný koktejl, kde se dozvíte, jak se tavilo křišťálové sklo, jak se obchodovalo, podnikalo, žilo v zajetí předsudků, představ církve i šlechty, podvádělo... byl prostě úchvatný. Trochu mě paradoxně rušily ty "kronikářské" vsuvky, ale nic, coby ubralo byť hvězdu.

Evaho73
17.12.2022

Excelentná historická sága zo 17. storočia približujúca zrod českého krištáľu, ktorý sa stal veľmi žiadaným luxusným artiklom.
Musím iba obdivovať spracovanie tohto diela, ktorým autor preukazuje svoje odborné vedomosti, či už ohľadom výroby skla, ako aj opisom s tým súvisiacich historických udalostí.
Dej je veľmi dobre prepracovaný do posledného detailu so zaujímavými postavami, ktoré ma neprestávali baviť až do konca. Teším sa na ďalšie pokračovanie osudov rodiny Heřmánov.

twix6862
03.12.2022

Velmi dobře se mi kniha poslouchala. Osudy zaujaly natolik, že jsem místy i fandila nebo trnula, jak se to vyvrbí dál.

p.stranska
29.11.2022

Poslouchala jsem audioknihu a moc se mi líbila. Jan Hyhlík svým milým přednesem ještě znásobil kvalitu díla. Příběh je uvěřitelný, velmi příjemně a přitom svižně plyne, navíc jsem se dozvěděla spoustu zajímavostí, které mě donutily hledat podrobnosti na internetu. To, že se děj odehrává v severních Čechách a já spoustu míst z knihy znám, je příjemný bonus.

Iki1
07.11.2022

Velmi dobře zpracovaná epopej rodu Heřmanů mi připomněla známou sklářskou odyseu Jakuba Skláře. Pokud mohu soudit, historicky velmi perfektně přiblížená doba a život lidí v 17. století. K tomu hodně romantiky a něco erotiky. Takže ve výsledku hodně dobré čtení pro relax a odpočinek. Malinkým mínusem je značná předvídatelnost dějové linky. Určitě jdu do pokračování.

ondras666
27.10.2022

Moje první setkání s panem Vondruškou a jeho psaným dílem. Autora znám, ale dílům jsem se vyhýbal kvůli jeho světonázoru. Ale psaným projevem opravdu překvapil a nedivím se, že je tak oblíbený.
Sklářská sága, plná zápletek, rodinných radostí i starostí. Těším se na další díly.

Schary
25.10.2022

Pěkný historický příběh, přišly mi osudy hlavních hrdinů takové opravdové, uvěřitelné.

Tučňák492
23.10.2022

Tak už jsem ji přečetla, moc hezky se to četlo, přečteno jedním dechem a už se těším na druhý díl, doufám, že bude taky tak čtivý