Falknovská huť

Falknovská huť https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393015/bmid_kristalovy-klic-falknovska-hut-S78-393015.jpg 4 440 113

Křišťálový klíč série

Nová historická sága Vlastimila Vondrušky se odehrává v době od třicetileté války až do revolučního roku 1848, kdy bylo zrušeno poddanství jako poslední bašta feudalismu. Rozsáhlá tetralogie vypráví o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Název „Křišťálový klíč“ symbolizuje rodinné tajemství, které se v rodu Heřmanů předává z generace na generaci, současně je kopec Klíč dominantou Nového Boru. Roku 1690 přichází do severních Čech ze Šumavy mladý Leopold Heřman se svým otcem Ignácem, který se stává huťmistrem v Křížové huti ve Svoru. I když starý Ignác nemá mnoho peněz, vlastní veliké bohatství – zná způsob, jak tavit průzračné křišťálové sklo. A své tajemství si úzkostlivě chrání. Dostane se do ostrého sporu s majitelem hutě a nakonec ji musí opustit. Vzápětí uzavře dohodu s majitelem nedaleké sklářské hutě ve Falknově, jemuž tajemství prozradí, ovšem za podmínky, že si syn Leopold vezme za manželku jeho dceru Marii a s ní získá vlastnický podíl ve sklárně.... celý text

tataboi
08.09.2019 5 z 5

Moc pěkné čtení. Pan Vondruška se mě prostě dostal do krevního oběhu...

vladislav6610
08.09.2019 5 z 5

A teď zase dlouhé čekání na další díl.

krupka000
06.09.2019

Krasne, precteno za par dni. Jen je škoda, ze muj oblibeny autor, pise, tak pomalu. Tesim se jiz ted na pokracovani.

Hotovson
05.09.2019 5 z 5

Řek bych, že je to taková "Vondruškovská šablona". Některý postavy si člověk oblíbí, jiný mu zase lezou vyloženě na nervy. Taková klasika. Sympatický - nesympatický, kladný - hajzlové. Samozřejmě je tu láska i nenávist, rozkol v rodině, nesmí chybět zdvíhání suknic :) a tak dále. Tudíž nic novýho pod sluncem a ačkoliv se děj sice neodehrává ve vysokých politických kruzích, ale "jenom" mezi obyčejnym lidem, i tak je to zábava.

VV opět potvrzuje, že umí a mně nezbejvá než se těsit na další díl, doufam, že už napřesrok. Rozehraný je to pěkně.

MirrorIsis
29.08.2019 4 z 5

Zatím příběh není asi úplně možné hodnotit, počkáme na další díly...

lapagerie
29.08.2019 5 z 5

Miluju rodinné ságy, a tak jsem s Falknovskou hutí moc spokojená a těším se na pokračování.

Vojslava
18.08.2019 4 z 5

Stylově typický Vondruška svých ne-detektivních románů. Čtivé, rychlé, postavy nepříliš psychologicky propracované, ale to bych od autora v tomto typu knihy ani neočekávala. Měla jsem dojem, že toto historické období není zrovna autorův šálek kávy, ale nicméně si další pokračování rozhodně přečtu, už jen ze zvědavosti na další osudy postav, některých zvláště.

Ladygeront
15.08.2019 2 z 5

Tak jsem zklamaná. Druhý a další díly si nechám klidně ujít. Pro mě už to není pravá historie a toto téma mě neláká. Když srovnám Husitská epopej, Přemyslovská epopej, Martin ze Stvolna. To je, v porovnání s Falknovskou hutí, nebe a dudy! Doufám, že pan Vondruška, najde podstatně lepší náměty pro své další knihy.

Martina261
09.08.2019 5 z 5

Hezký, poutavý příběh začátky podnikání a obchodování na osudech jedné rodiny. Knihy pana Vondrušky mám ráda a i tato se mi moc líbila. Těším se na další pokračování.

kuruteku
08.08.2019 4 z 5

V těch komentářích už je snad řečeno všechno - je to velmi čtivé, trochu historické (a věřím, že v drobnostech zde zmíněných chybné: oslovování, místní názvy) a hodně popisné, co se týče sklářů. Jakoby se pan Vondruška potřeboval vypsat i ze svých zkušeností (a dobře tak). Tak uvidíme, kam nás v budování kapitalismu dovede. Vítám pokus o rehabilitaci jezuitů, nebyl jen Koniáš, ale i Balbín.

Zdenka543
29.07.2019 5 z 5

Pane Vondruško, opět krásná kniha, která se jako všechny vaše knihy lehce četla. Zároveň poučila. Těch 450 stránek jsem přelouskla v té době tropických veder za 3 dny. Už se těším na pokračování. Děkuji.

Atuin
25.07.2019 2 z 5

Věřila jsem tomu ( naivně), že se autor skrze své dvě rozsáhlé epopeje někam posunul. Neposunul. Ani se nehnul z místa. Zůstává zamotán ve svých málo ( velice málo) propracovaných postavách ( no spíš nepropracovaných) a schématech, která posouvá napříč jednotlivými tituly málem bez jakýchkoliv změn. Ty osoby vám v hlavě neuvíznou, brzy zapomenete na vše kolem nich a já dost silně pochybuju ( vlastně si to nemyslím vůbec), že by autor svou práci hodnotil jako vypínací. Prostředí nikde, vládne zde jakési bezčasí,které není vůbec dobře podáno. Postavy jsou suché a odříkávají v podstatě to samé, co jiné postavy v jiných autorovo knihách. Neměla bych být zklamaná, ale jsem, protože začínám pana Vondrušku podezírat že by to uměl daleko lépe. 2/5

cérka
24.07.2019 5 z 5

Pan Vondruška má dar od Pána Boha! Umí psát velmi poutavě a dokáže rozehrát životní příběh nejen několika rodin, ale celého zástupu generací lidí napříč celou Evropou (jak jen to dokáže udržet všechno v hlavě při tak velkém počtu knih je mi záhadou).
Čekala jsem rodinnou ságu podobnou seriálu Synové a dcery Jakuba skláře a jsem příjemně překvapena. Příjemný a velmi povedený rozjezd nové ságy, moc se těším na pokračování.

Souhlasím s komentářem "Stana46", některé věci jsou až přílič mimo realitu, ale zároveň souhlasím s komentářem "Čef", čtivé a poutavé až na ten počet emancipovaných žen.

čef
20.07.2019 5 z 5

Vždy musím ocenit hezké příběhy obyčejných lidí žijících své životy někdy v minulosti, zvláště když jsou vyšperkovány mnoha zasvěcenými údaji tehdejší reality tak, jak je to i v této knize. Toto autor samozřejmě dokázal již v mnoha knihách i předtím, jeho romány jsou čtivé a poutavé, jen nad tím množstvím emancipovaných žen trochu zvedám tázavě obočí. Těším se z této nové série a budu netrpělivě čekat na další díl.

Pavlnka
17.07.2019 4 z 5

Takové poklidné, ale zajímavé čtení. Určitě sáhnu po pokračování.

Klárka83
14.07.2019 3 z 5

Od této knihy jsem čekala daleko více. Přišlo mi to jako spojení knihy Pilíře země a seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře. Některé pasáže byly zdlouhavé a opakovaly se.

kloin
12.07.2019 2 z 5

Kniha je čtivá. Bohužel spousta obsahu se motá, jako vždy v jeho knihách, kolem toho, kdo s kým a kdy si to a jak užije (nebo to, jak si to někdo neužívá). Fascinace panenstvím a prvními sexuálními zkušenostmi. Také se dozvíme že hřích, nic neznamená, protože všichni jsou vlastně jen pokrytci. Díky za otce Ambrože, řekl bych čistou duši, i když ani ten se moc nepovedl. Co se týká historických souvislostí, tak o ty tu stejně ani moc nejde.

PavkaHu
10.07.2019 4 z 5

Prostě jistota :)

kaja77
06.07.2019 5 z 5

Bylo to příjemné početní, takové oddechové bych řekla. Asi už se těším na druhý díl.

1casper
03.07.2019 5 z 5

Kniha se četla sama.
Děj má spád, vtáhl mě a nepustil.
Není opomíjena ani jedna z postav členů rodiny Heřmanů.
Strašně mě stval syn Leopold s Marií, čekala jsem, že se nějak "srovnaji"....ale i tak to v životě chodí...
Nebudu psát víc, abych neprozrazovala děj...

Kdyby to šlo, dám ještě vic hvězd.
A těším se na další díly.
Doporučuji.