Velký král Přemysl Otakar I.

Velký král Přemysl Otakar I. První část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů. Historická sága začíná v českém knížectví, rozvráceném rodovými spory, v němž se vlády ujímá mladý Přemysl Otakar I. Postupně upevňuje moc, získává zahraniční spojence a za pomoc císaři získává královskou korunu. Dostane se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale dosáhne smíru s církví a vojensky vpadne do rakouských zemí. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/82_/82035/premyslovska-epopej-velky-kral-prem-wld-82035.jpg 4.6598

Přemyslovská epopej (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

neoskaut

Velice dobře se čte. Krátila mi čas při cestě vlakem. Doporučuji.

pompačka

Moc pěkné čtení .Cte se moc dobře i když je to bichle .
Pan Vondruška mě se svým psaním baví a je poučné .
Pokoušela jsem se číst i jiné autory historie ale Vondruška
se mi čte nejlépe .Opravdu super.

Schamila

Nádherná bichle a nádherný kus historie. Je to tak lahodné a poutavé čtení, když můžete poznat historii své vlasti, že vám vůbec nevadí, že těch stránek je hodně moc. Doporučuji a určitě půjdu na další díly...

hroneczek

Přesně takové historické romány mám ráda. Čtivou formou nám autor přibližuje životy a osudy reálných historických postav. Kéž by se na školách takovou formou vyučoval dějepis. Hned by bylo více lidí, které by historie bavila.

Gizbern

Moc pěkné....

Silencia

Nemůžu říct, že bych to přečetla jedním dechem. Je to docela fuška vyznat se ve všech postavách a politických machinacích. Přesto je zde historie neuvěřitelným způsobem podaná tak, aby nenudila a byla pochopitelná. Trochu mě zamrzel rozdíl mezi míšenskými osobnostmi od pana Vondrušky a paní Ebertové (jejíž Porodní bába byla přece jen o něco málo čtivější), ale to se nedá nic dělat, jací opravdu byli už nikdo nikdy nezjistí. Avšak na rozdíl od německých knih tato popisuje naše české dějiny. :)

Dela111

Tak tohle je opravdová lahůdka pro milovníky historických románů. Jsou zde zachována historická fakta a zároveň je to psáno velmi čtivě. Poutavou formou se dozvíme (nebo si zopakujeme) mnoho z našich dějin. Pan Vondruška napsal naprosto úžasnou a jedinečnou epopej. Všechny 4 díly jsou to nejlepší, co jsem kdy z historických románů četla a doporučuji!

dadako

Že to bude čtení pěkné jsem čekal, ale že mě to bude bavit až tolik...? Bavil jsem se u toho jako u Písně ledu a ohně. Jenže toto je založené na skutečných historických událostech a popisuje to období, kdy české království bylo jedno z nejmocnějších evropských. O to je to poutavější a v každém to musí rozehrát patriotickou strunku.
Výborné je zasazení do souvislostí. Vše je tak mnohem uvěřitelnější, protože čtenář ví proč se kdo jak dohodl a proč se co stalo zrovna takto. Nejen nás ovlivňovali evropské dějiny, ale i české země nemalou měrou ovlivňovali dění v Evropě.
Přemysl to měl s cestou vzhůru velmi těžké a proto jsem mu neskutečně fandil.
Už se těším na další díly. A to i přesto že vím jak to s Přemyslovci dopadne. Mám rád šťastné konce a tak jak se budu blížit konci epopeje, bude to pro mě asi dost těžké. Ale to o několik knih předbíhám.

Petass

Mě to prostě baví... Hrozně ráda bych si na tohle téma přečetla nějakou opravdu odbornou fundovanou a zcela nezábavnou knihu. Ale prostě s dvěma dětmi, prací a domácností na to už nemám volnou kapacitu... Tahle forma představení historie je přesně to, co jsem schopna pochopit, informace uložit a neusnout u toho... Jako osvěžení školních znalostí moc fajn. Takové 2v1... zábava a informace. Mám za sebou dva díly a hodlám to časem dočíst. Upřímně mě překvapuje, jak se v té slavné rytířské době "drželo slovo", jsem si myslela, že to fungovalo trochu jinak... :)

radkamysli

Je krásné se prostě jednou vypnout a odcestovat do dob minulých, kdy Česká země měla krále a královnu, a jiné starosti.
Toto je má schopnost cestovat časem.

A když se ponořím do oné doby, spíše mě nutí k zamyšlení a zároveň k úžasu, jak kdysi vypadal svět bez plastů a moderní technologie.
A hle!! Taky uměli žít!

Ondra148

Obě epopeje (Přemyslovská i Husitská) patří k tomu nejlepšímu co jsem kdy četl. A to mě nikdy nebavil dějepis a historický román bych před tím nevzal do ruky.

Evžen82

Kniha se mi velmi líbila. Nejdříve mě děsila její tloušťka, ale děj překvapivě rychle ubíhal. Občas jsem se špatně orientovala v historických postavách, některé souvislosti mi unikaly, ale jinak mě kniha obohatila o mnoho poznatků ze života Přemyslovců.

Rihatama

Složité období našich národních dějin se mi díky Vondruškovi přiblížilo jako živý, poutavý, plastický a taky a především srozumitelný obraz. Určitě se pustím i do dalších dílů Přemyslovské epopeje, byť některá vyjádření a popisy jsou bez obměny snad až příliš nadužívána a časem tak ztrácí na půvabu i sdělnosti - ad FrankCastle.

Sova15

Co napsat, když jsem si přečetla recenze přede mnou? Díky panu Vondruškovi jsem se dozvěděla víc, jak v hodinách dějepisu. Střídavě jsem četla a poslouchala audioknihu s krásným prednesem pana Hyhlika.
Jen mě trochu děsí, že pan Vondruška takovýchto tlustých knih napsal už tolik.

xxiixxi

Počáteční kapitoly s intrikami se mi špatně četly, proto jsem si pořídila audioknihu a to už byla jiná. Líbí se mi, jak je naše historie podaná nenásilnou formou, díky které lze snáze než z učebnic pochopit, proč se určité věci staly a jaké pak měly následky. A ačkoliv se jedná o, tedy mimo vlastní jména a zásadní události, do jisté míry smyšlenky a fantazie autora, tak jsem se o historii dozvěděla víc a zapamatovala si víc, než za několik let školního dějepisu.

Standa24
28.12.2017

Většina z nás si ze školy pamatuje krále Přemysla I. Otakara pouze v souvislosti se Zlatou bulou sicilskou a rokem 1212. Jeho cesta na český knížecí a později královský trůn byla však velmi komplikovaná a to nejen konflikty a spory s ostatními Přemyslovci, římským císařem a papežem. Pan Vondruška popisuje příběh krále Přemysla velmi poutavě a zároveň s velkou historickou přesností.

FrankCastle
21.12.2017

Dal jsem celou epopej jako audioknihu, příjemně strávený čas a teď jsem začal s tou následující, husitskou. Kvalitní dílo, autor má historický background v malíčku, ale nějakou dobu vážně nemusím číst/slyšet slovní spojení "nejlepší v křesťanském světě" a popis smilnění stylem, sedla mu na klín a vyhrnula suknici na 100 způsobů už asi taky ne.
A klér se rozumnému člověku musí zase o chlup víc zprotivit, hnus jeden pokryteckej, velebnosti. Každopádně můžu jenom doporučit každému, kdo má rád historické romány a zasazené do domácího prostředí obzvlášť.

tetes
18.12.2017

Pán Vondruška mi príde ako "schopný" Jirásek. Nie žeby boli Jiráskove knihy zlé (ale čítajú sa ťažko a sú písané veľmi plocho, skôr len odkazujúc na historické udalosti, nehovoriac o tom, že keď autor hodí do tej plochosti 100 mien, pri 30tom zabudnete o čo vlastne ide a v polovici knihu zavriete (česť výnimkám niektorých Jiráskovych kníh)). Čítal som Vondruškovu Husitskú epopej, ale táto -Přemyslovská, je omnoho vydarenejšia! 5* za 1.diel, uvidíme čo bude druhý. :)

Jaruš7
16.11.2017

Dílo hodné obdivu, tvořené s citem pro důležitost a správné umístění informací, vzhledem k historickému spektru Evropy tehdejší doby.
I když Citát " Panovník se nesmí ohlížet na své svědomí."
"Pohled zhora", doba neustálých bitev o udržení, či lepší post, pro své rody , zrady a výhody spojenectví, výhodné i zaláskované sňatky, ale i církevní bič na vše, i na dodržování pravidel nerozlučitelnosti sňatků, osud a úděl šlechty z rodu Přemyslovců v boji o korunu Českého království, to vše, coby jeden klenot naší bohaté i drsné historie.
Načtená, poučná paráda.

Hakl54
14.11.2017

Kniha mě tak zaujala, že i přes její objem jsem ji vláčela všude s sebou- tramvají, metrem, busem i vlakem a celou dobu jsem se těšila na každou volnou chvilku až budu moc číst. Je bezvadné, že si člověk poutavou formou osvěží naši historii. Už se těším na další díl.

eva-lupen
31.10.2017

Poslechnuto jako audiokniha, protože k přečtení bych se nikdy nedokopala. A pokud jo, tak bych to určitě na začátku vzdala, protože rozjezd byl hodně dlouhý a nezáživný.
Ale jo, časem jsem příběhu přišla na chuť, jak se děj rozběhl, přesto je spousta lepších historických románů. A tohle nic jiného než vymyšlený příběh není, ač se spoustou historických skutečností.
Ale poslouchám dál. Mám celou Přemyslovskou epopej koupenou za akční cenu :-). Jen ta délka...

Syl
04.09.2017

"Čteno" ušima s příjemným projevem pana Hyhlíka. Jsem moc vděčná za to, že se o této době můžu dozvědět i takhle nenásilnou formou. Sice si stále nepamatuju data, ale zůstal ve mně ten hlavní pocit z toho, jak to tehdy ve středu Evropy fungovalo. Učit bych se to nechtěla, každej se jmenoval Vladislav, Ota, Markéta nebo Anežka. :-)
Co mi jediné začalo být postupně nepříjemné, je určitá nenápaditost v popisech postav. Např. u žen většinou začíná "Ireně už bylo přes čtyřicet, ale stále byla ještě krásná.", "Markéta už byla starší, ale stále o sebe pečovala." "Té a té bylo tolik, ale stále ... " je vzoreček, který se opakuje snad každejch pět kapitol. Určitě by to šlo popsat nějak rozmanitěji.
Každopádně super, momentálně končím třetí knihu a už se těším na husity.

neproniknu
19.08.2017

Výborně a poutavě napsáno. I se mi povedlo párkrát pozdě vystoupit z tramvaje. Rozhodně doporučuji pro všechny pro získání alespoň základního povědomí o naší historii.

Boby17
30.07.2017

Výborná knížka, moc se mi líbila. Hladké čtení o naší dávné historii a mocenských bojích rodu Přemyslovců - nejen mezi sebou, ale současně i o postavení českých zemí v Evropě.

lisc
28.07.2017

Historie mě baví, proto jsem byla zvědavá, jaké bude zpracování této nepřehledné doby od p. Vondrušky. Přemysl mi byl sympatický od prvních stránek, netušila jsem, že jeho cesta k titulu českého krále byla tak složitá. Už mám vypůjčené další díly a tím čtení na celé léto zajištěné.

radkamysli
17.07.2017

Číst tuto "cihlu" pod noční lampou je jedna z nejkrásněji prožitých probdělých nocí.

Pazďa
04.07.2017

Dlouho jsem hledal nějakou podobnou historickou knižní sérii, která by mimo faktů přinášela i čtivost a opravdu mě upoutala. To se prvnímu dílu Přemyslovské epopeje opravdu podařilo svou kombinací osobního života s diplomacií a mocenským rozpoložením tehdejšího světa. Nemůžu se dočkat až se mi do ruky dostane pokračování.

terka59
23.06.2017

Velmi čtivá kniha, podložená fakta a užásné vylíčení situace. Při bitvě může čtenář díky velmi podrobnému popisu děje být plnohodnotně vztažen do děje. Další z úžasných knih Vlastimila Vondrušky.

Kerberos
20.06.2017

Čtivé,ale četla jsem podobné témaod Vańkové a bylo to lepší.

barynka15
15.05.2017

Výborná kniha. Myslím, že Přemysl Otakar I. je zde velmi reálně vylíčen...