Husitská epopej I.: 1400–1415. Za časů krále Václava IV.

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217764/big_husitska-epopej-husitska-epopej-i-1-INp-217764.jpg 4.4789

Kniha Husitská epopej I.: 1400–1415. Za časů krále Václava IV.

Kackac77

Toto byl asi můj první historický román a vybrala jsem si ho kvůli výzvě, pan Vondruška je totiž o 22 let starší než já :). Jsem moc ráda, že mi takto čtenářská výzva rozšiřuje obzory a čtu knížky, po kterých bych nesáhla. Husitská Epopej se mi líbila. Měla jsem ráda postavy v knize, některé hodně, některé míň, ale i u těch méně sympatických, jsem chápala proč se chovají nějakým způsobem. Pan Vondruška hezky popisuje charakter postav, ale nehodnotí je. To se mi moc líbilo. Co se historických událostí, okolo Jana Husa např. tam to pro mé bylo trošku rozvlehlé a míň zajímavé, možná proto, že člověk ví, jak to dopadne, mnohem radši jsem sledovala osudy Prokopovy rodiny. Určitě zkusím i další knihy autora.

Ronnie68

Kniha jako celek a začátek další epopeje byl dobrý ... i když ze začátku mi připadalo zvláštní, jak kniha byla rozdělena podle toho, co se dělo v každém roce ... ale pak jsem si na zvykla ... a docela mi to i vyhovovalo ... jen je zde více zobrazována situace na venkově ... až na konci knihy se příběh více obrátil na koncil a upálení Husa ... těším se na další díl ...

m.zirhut
04.12.2021

(audiokniha) Ač jsem člověk, který se o historii vůbec nezajímá, a o Husovi jsem věděl jen to, že byl upálen v Kostnici, tak moje první setkání s panem Vondruškou dopadlo překvapivě dobře.
Dokonce jsem si o jednotlivych historických postavách dohledával na Wikipedii další informace, což bych do sebe nikdy neřekl.

Před poslechem jsem byl varován, že někteří mají autorovi za zlé historicky nepřesný výklad. Těžko mohu posoudit věrohodnost, ale řekl bych, že strašně záleží na tom, kdo a jak jednotlivá fakta vykládá. Jde vůbec historii interpretovat objektivně? K tomuto bych rád ocitoval jeden rozhovor přímo z knihy:

„Víš, co je na historii neuvěřitelné? Že se na ni každý dívá jinýma očima. Pokud píše dějiny utrakvista, byl kostnický koncil vrcholem věrolomnosti a hanebnosti, pokud je píše katolík, musí objektivně konstatovat, že to byla záchrana víry."
"Nemohou být dvě pravdy! Jak by to pak vypadalo?"
,,Ale mohou. Je jich dokonce ještě víc. Záleží jen na tom, kdo hlasitěji křičí a kdo má víc mečů, aby donutil svou pravdu opakovat lid. Ale ani sebevíc mečů neznamená, že pravda vítěze je jediná a správná. Ač nerad, musím totiž souhlasit s vaším Janem Husem, že jediná skutečná pravda je ta Boží. Ta naše, lidská, je děvka prodejná!"

hnusák
16.11.2021

Pana Vondrušku mám všeobecně v úctě pro jeho nesmírný rozhled historických reálií, a protože mne historie fascinuje, tak jsem si objednal tuto knihu, ale nakonec jsem udělal kopanec do vazu, přišla mne kniha v elektronické podobě, poprvé, a můžu říci, že ne naposled, i když jsem na to čučel jako vrána. No, co se dá dělat, poslouchali jsme to cestou na dovolenou tam i zpět, cestou k babičce, cestou někam atd. Trvalo to půl roku, ale musím říci, že jsme se manželkou, ale i s vnukem, na další pokračovaní vždy těšili a za celou dobu, co jsme jezdili jsme ani jednou nezapnuli rádio a poslouchali Epopej. Rodinná sága na pozadí českých dějin mne nejen bavila, ale zároveň i poučila o věcech, o kterých jsem měl jen mlhavé pojmy. Jak vidno, přečteno poslechem.

vaclav5335
02.11.2021

Opravdu nadprůměrný historický román. Pro ty, kteří se chtějí přiučit něco o České historii je to ideální čtení. Bohužel knihy od Vondrušky jsou si obecně dosti podobné, takže nečekejte nic nového. Já ho mám ale rád a knihu jsem si užil.

KatkaLas
27.10.2021

Zajímalo mě to, konečně se mi podařilo si aspoň trochu živě představit tu dobu, v níž se příběh odehrává, ale kniha je napsána poněkud těžkopádně, jako by se autor zaměřoval jen na konkrétní typ čtenářů, který ale vlastně nedokážu zpecifikovat. Celý můj pocit z té knihy byl dost rozporuplný. Takto velkolepé téma, by se dalo jistě napsat tak, aby zaujalo většinu, což u knih nevnímám jako minus, naopak jo to je pro mě známka velkého umění, spočívající v perfektním vystihnutí člověka, jeho rysů, přemýšlení a tak. Tohle bylo prostě až moc okrajové, postavy upachtěné, podivné, nebyly plastické, a na dalších díly se určitě nechystám.

rickiwolf
17.10.2021

Zajímavé dílo, které si u čtenářů jistě najde své místo.

powerranger
23.08.2021

Skvělý první díl. Čtení, které je příjemné a nestresuje. Rozhodně lepší, než věnovat stejný čas čtení zpravodajství.