Husitská epopej I.: 1400–1415. Za časů krále Václava IV.

Husitská epopej I.: 1400–1415. Za časů krále Václava IV. obálka knihy
Mé hodnocení:

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/217764/husitska-epopej-husitska-epopej-i-1-INp-217764.jpg 4.5699

Husitská epopej 1.

Literatura česká, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Husitská epopej I.: 1400–1415. Za časů krále Václava IV.

Boldrick

Hrozně jsem se na tuto ságu těšil, dlouho jsem si nepřečetl nic tak obsáhlého, a to byla chyba.
Podle mě to má obrovský potenciál, ale bohužel nebyl využit. Celé to na mě působí jako kdyby mi někdo vyprávěl film. Možná, že na přednáškách historie to může mít úspěch, ale pro knihu takovéto vyprávění asi není to nejlepší.
Všechno stylem: postava A udělala tohle a proto postava B udělala tohle.
No zkusil jsem to a snad bych to i dočet, ale v řadě čeká spousta dalších slibných titulů. Takže odloženo na neurčito. Z toho důvodu hodnocení jaké je.

Vakalik

Vondruška je z hlediska faktografie hodně zpochybňovaný autor. Já mám ale jeho díla ráda. Navodí mi atmosféru tehdejší doby, nezabředá zbytečně do detailů a dokáže vykreslit postavy tak, že si snad každý musí najít tu svojí oblíbenou. A jestli jsou díla po historické stránce správně sepsaná? Myslím, že většina čtenářů, kteří se nezajímají o historii si stejně po měsíci od přečtení ani nevzpomene, kdo tenkrát vládl.

emkejta

Kniha je velice čtivá a člověk se díky ní dozví, jaká doba kdysi v naší zemi panovala.

ondrach018

Taková škoda, jak tady historie a fakta dostávají zabrat. Jinak je to čtivé a chytlavé.

Rup
28.12.2020

Hektické životy vykreslené na pozadí hektické doby reformačního hnutí v zemích Koruny české. Co se týče reálií, je nutno vzít v úvahu, že všichni historici, byť vycházejí z dochovaných faktů, valnou část si domýšlejí a občas se někteří i shodnou. Objektivní a absolutní pravdy, existuje-li vůbec, nelze nikdy dosíci. Jak již řekli klasici: Dějepis je to, o čem si dějepisec myslí, že to tak bylo. (Fr. Vymazal). Nebo: Jinak voní seno koňům a jinak milencům (S. J. Lec). Či: Historie je jen hřebík, na nějž věším svůj vlastní obraz (A. Dumas). Jednu hvězdu strhávám za poněkud ploché charaktery postav a poněkud ploché výrazivo. Jinak mohu doporučit.

zandlstan
26.12.2020

Pěkná kniha, ovšem chyba je v nedostatečnosti faktů a přemíry sexu.

willy9203
10.12.2020

Velmi příjemně podaný obraz ze života běžných obyvatel Českého království na počátku 15. století. Vzorek zástupců z jednotlivých sociálních skupin byl dobře vybrán a plnil svůj účel. Ani vystupování skutečných postav mi nevadilo. Ale některá odklonění od historických faktů mi připadala zbytečná (např. Žižka nepřišel o oko v bitvě u Grunwaldu, ale již jako asi desetiletý). Trochu to degraduje důvěryhodnost, což je škoda.

ladyka
25.11.2020

Poslouchala jsem audioknížku a musím říct, že celkově mi zatím sedne víc jak Přemyslovská epopej. Protože jsem poslouchala před spaním a na historická pojednání bych se nedokázala soustředit, uvítala jsem menší kvantum politického líčení a větší zaměření na osudy hrdinů. Ale pro historické fajnšmekry to asi žádné terno nebude. Na slovo "suknice" jsem si poměrně rychle vytvořila alergii, tahle podivná záliba autora ve stálém omílání toho samého mi přijde zvláštní, ale budiž. Už jsem se pustila do druhého dílu, takže zatím vcelku spokojenost.