Husitská epopej I.: 1400 - 1415. Za časů krále Václava IV.

Husitská epopej I.: 1400 - 1415. Za časů krále Václava IV.

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217764/husitska-epopej-husitska-epopej-i-1-INp-217764.jpg 4.6412

Husitská epopej (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Katri
14. prosince

Kniha je poutavá, dobře napsaná a těším se na pokračování.

sioux
26. listopadu

Je to čtivé a je to zasazeno do historických momentů naší historie a to má můj respekt. A to jsou ty pozitiva. Jinak je to takové ploché, stejně jako Niedl neumí akční scény a vše je postavené na jednoduchých lidských starostech, ale docela to funguje. Bude číst dál, což je u mě vyznamenání.
A líbí se mi, že Vondruška si uvědomuje neslučitelnost rozdílných kultur. Howgh.

Hotovson
16. listopadu

Musim se přiznat, že na tohle sem se těšil celkem dlouho, ani ne snad proto, že bych četbu nějak záměrně odkládal, ale prostě nebyla v knihovně. Když sem se konečně dočkal, tak sem měl celou knížku přečtenou ani ne za 48 hodin, vzal sem to doslova jednim dechem.

Opět se mi potvrdilo, že Vondruška prostě umí psát tak, aby to čtenáře bavilo a vtáhlo do děje a ten se pak nemůže odtrhnout.

Líbí se mi, že je knížka pojatá tak, že sledujeme osudy obyčejných lidí různých povolání a názorů na pozadí doby, která je alespoň pro mě hodně zajímavá. Samozřejmě, že je to i o šlechtě, ale kdyby to bylo jenom o ní asi by mi to tolik nebavilo.

bigben

Moje první seznámení s tímto autorem a spojenost byla na místě. Už jsem rozečetla druhý díl. Líbilo se mi zcivilnění historicky známých osob např. Jan Hus, Jan Žižka, Jan Želivský atd. Zajímavé osudy rodin, vzájemně propletených, v různé míře zajímajících se o náboženství, o obchody a mezitím se tvoří dějiny.

Jacck

První díl byl pro mne obtížná četba. Četl jsem to s googlem po ruce, abych vyhledával reálie té doby, které mi byly neznámé. V tomto ohledu to splnilo svůj účel, tj. vzdělal jsem se a nyní mám v hlavě konkrétní obrázek oné historické epochy a aktérů té doby. Bavil jsem se u toho? Nijak zvlášť. Děj to má takový obyčejný, postavy mi taky nepřišly moc zajímavé. Není to odpočinková četba, ale rozhodně to stojí za přečtení kvůli vykreslení reálií té doby.

eiramka

Nejsem zrovna milovnicí historických románů, ale manžel má Vodrušku rád a já mu jej ráda kupuji - takže jsem nakonec podlehla a sáhla po Husitské epopeji.Kniha je to tedy obsáhlá, což by možná mohlo někoho odradit, ale mám pocit, že hlavním cílem páně Vondrušky je pobavit - styl jeho vyprávění je jaksi velmi současný (jeho hovorová reč je pochopitelně řeč našeho století - a to se přiznám mě v některých větách cituji: "fakt štvalo") Ale to snad je jen taková menší vada na kráse - nedokážu posoudit jevy a děje historické (doufám jen, že s nimi nezachází tak volně, jako s jazykem). Účelu tedy bylo v mém případě dosaženo, pobavila jsem se a ráda strávila s rodem Prokopů několik večerů.

AltaMari

Navzdory názvu, který mi evokuje suchopárné hodiny dějepisu v 80. letech, jsem dala knize šanci - a nelituji. Okamžitě mě vtáhla do děje a už nepustila. Doporučuji zvláště mladým, kteří ještě nedostali šanci poznat, že historie není o biflování letopočtů...

betka

Úžasná sága chytla celou rodinu, zobrazuje vznik husitství

Loginus

Nejhorší od Vondrušky co jsem četl po Přemyslovské epopeji. Není to tak hrozné, protože autor nemá takové možnosti se seberealizovat jako například u Přemysla Otakara, kde se nedochovalo tolik záznamů. Hrozně mi vadí to násilné zakomponování všech jmen do příběhu.. Jako by se kolem jedné rodiny točili všechny události, ale to bych ještě překousnul.
Osobně mám největší problém s postavami, které jsou skutečné a není o nich mnoho zmínek, například Jan Želivský je totálně ďábelská postava. Nechci to rozebírat víc... Ale tak dobře... Když se objevil "Mladý Jan Žižka" Tak mu bylo nejmíň čtyřicet, z pohledu Jošta, který měl být opravdu mladý celkem podivné. Postavy mělké a plytké... Ale vzhledem k obsáhlosti...
K hodnocení. Dávám tři hvězdy, protože doufám, že pan Vondruška chtěl seznámit co nejvíc lidí zábavnou formou s určitými částmi naší historie. A pak taky to že je historie můj koníček, neznamená, že podobně zatíženo bude víc lidí.
Po přečtení se mi obrací kudla v kapse, když si vzpomenu na "mocného" Rožmberka, "celý křesťanský svět" a "výstavné domy".

miloslav0399

Až mě samotného překvapilo, jak jsem se do knihy začetl. Formálně zajímavé pojetí historického románu - striktně chronologické osudy košaté středověké rodiny kombinované s reálnými postavami a hisorickými událostmi. Místy to sice trochu drhne, ale celkově je epopej velmi čtivá. A ani nevadí, že je od začátku jasné, jak první díl dopadne :-) Hned jdu pokračovat s Janem Žižkou.

Kerberos

Hus trochu jinak,mě se to líbilo

ZaS

Vynikající kniha spojuje oba atributy typické pro Vondrušku - znalost středověku a čtivost. Zatímco Přemyslovská epopej je především historickým obrazem dobové politiky a naopak různé soudničky se zabívají spíše každodenním životem, Husitská epopej díky mnoha dějovým liniím zahrnuje vše. Vřele doporučuji.

neproniknu

Před započetím jsem byl tak trochu skeptický. Jaké bylo mé překvapení, když zjistíte, jak je toto dílo čtivé. Donutí vás se zamyslet, co vás vlastně tak vtáhne do děje.

Wilda

Kniha je vynikající, příběh bratří Prokopů velmi zajímavý a popis doby úchvatný. Pan Vondruška je geniální spisovatel české historické literatury, který neměl a nemá konkurenci.

Bašťák

Není to špatné, určitě si přečtu další díly. Je to takový slušný "spotřebák" mezi historickými romány (úplně mi nesedí ten název epopej), autor se snaží a je cítit, že historií žije. Zatím jsem měl tu čest, přečíst jen některé autorovy historické detektivky a to již před delší dobou, tak jsem měl obavu, ale nakonec jsem spíše spokojen a času věnovaného knize nelituji.

michall17

zpočátku jsem se trochu ztrácel v ději i v postavách, ale postupně jsem se do knihy začetl a děj vyloženě hltal.. skvělé čtení!! hned začínám číst druhý díl

martas79

Absolutně mě vyprávění strhlo a nedokázal jsem přestat číst. Autor dokáže vyprávět tak poutavě, že i veškeré učené disputace o všech pravdách božích jsou čtivé a lehce srozumitelně.
Husitská doba je teď pro mě daleko víc srozumitelná.
Byla to moje první kniha od Václava Vondrušky.

vladislav6610

nezklamala

oli.rock

Česká historie má rozhodně co nabídnou a je-li tato zajímavá, absurdní, leč ,,okouzlující,, éra sepsaná Vlastimilem Vondruškou - je to dílo dokonalé :)
Čtivá hned od prvních stránek a teď jen čekat, až se mi dostane do ruky druhý díl, aby tak pěkný zážitek z první epopeje nevychladl, ale mohl dál navázat a plynout.

kara

Paráda!

rlupinek

Skvělá kniha! Musím říci, že mi těch více než 600 stran uteklo velmi rychle. Tím, že se v podstatě prolínají čtyři dějové linky obsah knihy rozhodně nenudí, právě naopak. Díky p. Vondruškovi mám konečně jasno, co se vlastně dělo před upálením Jana Husa. Při některých pasážích, zejména které se týkaly církve svaté, se mi opravdu vařila krev v žilách... Jdu hned na druhý díl.

Sonča2

Velmi čtivá kniha, konečně jsem pochopila, oč Husovi šlo, kam až sahal jeho vliv a co se dělo v Kostnici. A to vlastně mimochodem, když sledujeme osudy rodu Prokopů.

monte

Mám moc ráda čtivě napsané historické knihy. Doporučuji.

Toulawey

Tomuto chybí už jen přesné zfilmování....... :-)

Phyl

Jak jednoduše lze překrucovat, vše tak, abych toho mohl co nejvíce využívat. Hrozbami a strašením velmi snadno obohacovat sebe a každého, kdo je uvědomělejší a pochybuje, se zbavit, pomocí vlivu, síly která stojí za mnou a očerňování zatracováním. Až slepě následovaná touha po spáse pak vraždí lidi a způsobuje nesmyslné války vedené bohatými lidmi, kteří jako nástroj své vůle používají právě obyčejného lidu toužícím po spáse, naočkovanými jedinou možnou pravdou, která jim byla vnucena, pomocí hrozeb a nátlaku. Kdysi v mládí jsi uklouzl na scestí se vydal špatným směrem, ale uvědomil sis to díky mně. Přesto, že jsi celý zbytek života zapadl do mého stáda vystrašených ovcí, vykupoval se u mne nemalou částkou svého skromného výdělku, mám o tebe obavy, aby jsi na začátku své nekonečné posmrtné pouti nepadl do chřtánu pekel. Proto by bylo rozumné myslet na ty co ještě posečkají s koncem pozemské cesty a vše odkázat naší věci, neboť pouze tak najdeš správnou cestu. Nelze ovšem mluvit o tom, že se to dělo jenom tehdy, stále to probíhá, pouze se mění strany. Princip je stále stejný. Náboženství je zneužíváno k prohlubování nenávisti u odlišně smýšlejících skupin lidí, je nejčastějším nástrojem k vyvolání války. Ovšem je také možností k tomu lidem pomáhat, být jim vzorem a učinit jim v život lepším. Je to bohužel jenom dobrá myšlenka, využitá nejhůř jak si lze představit. Jinak co se týče knihy samotné nelze jinak než se s mokrým prostěradlem potřísněným tou nejhustší radosti, co nejvíce snažit nalézt rozkoš co nejdříve s dalším dílem.

Venny345
29.12.2016

Já nemám slov. Úplná nádhera!!! Nechápu jak někdo může tak krásný děj zapsat ještě do přesné historie. :)

tomas3272
15.10.2016

K tomuto dílu jsem přistupoval s respektem, protože jsem si nebyl zcela jistý, jak bude fungovat rozsah knihy se "zábavností". Přece jen je husitství poměrně komplikovaná doba a měl jsem strach, že autor zabředne do začarovaného kruhu nezáživného vyprávění. Musel jsem se ale smát své neznalosti. Jelikož jsem zatím nečetl Přemyslovskou epopej, tak jsem v zásadě netušil s kým mám tu čest. Kniha byla víc než čtivá, bylo to skvělé vyprávení dané doby z několika pohledů, kde mě bavil snad každý příběh. Musím všem doporučit a už se těším, až si pořídím další díl.

habs
07.10.2016

Mám rád historii, přesto jsem byl příjemně překvapen jak čtivá knížka byla, Hlavních postav je tak akorát aby se mezi nimi člověk neztrácel. Rod Prokopů se pěkně po království rozptýlil a už se těším jak se budou jednotlivé větve rodu vyvíjet v dalších dílech.
Co jsem se dozvěděl o počátku 15.století v Čechách:
Neúroda způsobená počasím a morové rány způsobovaly hodně škod na životech.
Spory na universitě kvůli Wyclifovu učení, pálení jeho knih a přenos sporu mezi obyvatele především ve městech. Spory by se daly i jako češi (kacíři) versus němci.
I za drobné prohřešky jako krádeže, účast na demostraci, ... hrozil trest smrti.
Na druhou stranu dokonce i rytíři se živili loupežemi, přepadáním, dobýváním hradů, ... což dělali ve jménu krále.
Král Václav neměl moc velkou moc, nevycházel se svým bratrem Zikmundem, německým císařem a především panská jednota mu dávala zabrat. Papežské schizma situaci moc neusnadilo.
Hus byl velice výrazná osobnost se spoustou příznivců(včetně královy manželky), ale i odpůrců.
Všichni byli hluboce věřící, chodili do kostela, ale práce na poli nebo obchod měla vždy přednost. Z hříchů se vždy vyzpovídali aby měla dušička klid, nicméně cizoložství bylo hodně běžné, i u kléru.

Manyna
04.09.2016

Docela jsem se téhle knížky bála, protože jsem se mylně domnívala, že bude taková "encyklopedoidní". Naopak jsem byla potěšena, jak byl příběh čtivě podán.

katy238
29.08.2016

Výborná kniha, která mi populární formou konečně vysvětlila, o co tomu Husovi vlastně šlo. Knihu je potřeba brát jako román zasazený do určitého prostředí, nikoli jako učebnici či encyklopedii dějin. Za sebe mohu říct, že mě styl vyprávění knihy uchvátil a dílo pana Vondrušky budu věrně následovat.