Husitská epopej I.: 1400 - 1415. Za časů krále Václava IV.

Husitská epopej I.: 1400 - 1415. Za časů krále Václava IV.

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217764/husitska-epopej-husitska-epopej-i-1-INp-217764.jpg 4.5472

Husitská epopej (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

žvejka

Moc hezké čtení. Významná část našich dějin podaná na osudech několika málo lidí. Čtivé a zároveň utřídí dějepis :D

petaSk

[audiokniha]
První díl zdolán a smekám před autorem. Jeho nadšení do historie z knihy sršelo. Fiktivní rodina Prokopů je rozmanitá a provází nás všemi vrstvami společnosti, aby nám skrze ně dal autor pocítit, jak se v 15. století žilo. Přestože se mi kniha velmi líbila, nepatřila k těm, od kterých jsem se nemohla odtrhnout. Postavy mě zajímaly, ale přístup knihy k nim byl chladný a čtenář se k nim nemůže dostatečně přiblížit. Přestože se jim děje spousta událostí, kniha je moc nerozebírá a mnoho věcí se odbude pár větami. Taky mi trochu vadila možná až přílišná košilatost, která mi přišla zbytečná. Uvidím, jestli sáhnu po dalším dílu.

mario.nette

Moc se mi to líbilo! A opět mě to utvrdilo v tom, že církev je odpad. Mimochodem - když byl celej pryč ze ženský - tak šel se modlit jak vzteklej a sešlehat se. Kdyby pohonil, udělal by líp. Ale tak co :D každopádně super!

Dejf_ano

Teď možná přijde kritika na mojí osobu, ale kniha mě po cca 200 stránkách příliš nezaujala. Z mého pohledu je děj příliš rozvleklý a obsahuje možná až přespříliš událostí, což v kombinaci z nepříliš čtivým jazykem není můj šálek čaje :) Možná ke knize teprve dospěji :)

michal999

Bomba. Jenom víc Vondrušků, víc epopejí... Češi neznaní svoji historii a proto nevědí na co a nedokáží být hrdý na svůj národ, který v historii dokázal měnit svět. A proto je velmi důležité si tyto doby připomínat a už pro to si celá epopej pět hvězd (každý díl) plně zaslouží. Děkuji za ní.

lisc

Jsem ráda, že pan Vondruška tuto knihu napsal, a jsem ráda, že jsem se pustila do čtení. O době husitství mám chabé znalosti a tato kniha mi objasnila jeho počátky, navíc zábavnou formou - životní příběhy rodu Prokopů. Některé postavy jsou napsány plastičtěji , jiné jsou trochu ošizené, ale celkově oživují historická fakta a činí historii stravitelnější I pro běžného čtenáře. Nemohu si však odpustit, že Přemyslovská epopej (všechny 4 svazky) mě bavila víc. Přesto už mám rozečtený 2. díl HE.

palec

Velmi lehké podání naší historie.Pan Vondruška prostě umí vtáhnout do děje.V tom je mistr.

Atlantis

Tři a půl hvězdy, na čtyři epopej bohužel není.
Kniha sleduje několik hlavních postav a to je zároveň její největší problém. Tempo je vysloveně vražedné, takže postavy se mnohdy rodí i umírají v rozmezí jedné či dvou kapitol. Některým postavám je věnována čtvrtina knihy, jiným pět kapitolek.
Toto zběsilé tempo s sebou navíc nese ještě jednu nepříjemnost - naprosto zde chybí jakýkoliv pocit napětí. Hrdinové a jejich příbuzní umírají doslova jednou větou a to je prostě špatně. Doufám, že další díly se nesou v poklidnějším a komornějším tempu.

deirdre

Počúvala som ako audioknihu pri ručných prácach, inak by som to určite nedočítala. Suchopárne hromadenie udalostí, ploché postavy... Husitská sága od Sapkowského ma bavila oveľa viac.

Ondra148

Podle mě ještě lepší než Přemyslovská epopej. A to hlavně kvůli přesahu do několika společenských vrstev a oblastí českých zemí.

pif69

Jakožto milovník Jiráska jsem přistupoval k Vondruškovi dost skepticky . Neoprávněně . Pro současného čtenáře naprosto ideálně vykreslena doba , děj a historické postavy . Hned jdu číst II.

aginecka

České dějiny nejsou něco, co bych vyhledávala, ale nakonec jsem byla ráda, že mě čtenářská výzva "donutila" si Husitskou epopej přečíst. Neuvěřitelně propracované a čtivě.

Jaruš7

Jako vždy, bravurně vykreslená doba.
Citlivý vypravěč bídného, měšťanského, univerzitního,, církevního i královského života, ve všech vrstvách české společnosti s radostmi i strastmi v době, kdy sláva pražské Karlovy univerzity v německých zemích budila závist a touhu ji zde ovládnout, proti českým představitelům, patřičně hrdým na svou svéprávnost a hlas. Zde Viklefovy myšlenky dostaly bláhovou, očistnou ideu pro církev smysl, ale jejich logická snaha se zhroutila v památný den 6.července 1415. Den tragédie a den před bouří.
Přiznávám - shoking byl objev "odpustků", ale ne ledajakých, nýbrž "předplacených na hříchy plánovitě budoucí".
Citát v zimních časech hladomoru, když přišli vesničané prosit o jídlo a dřevo na odlehlý, bohatý hamr: " Pokud budou vesničané v našem dvorci v tomto mrazu bydlet, nebudou moci vykládat o tom po okolí. Takže nikdo víc k nám nepřijde." (*Není nad ženskou logiku*).
Doba v našich dějinách s odkazem do dnes ušlechtile platným : "Pravda vítězí".
Načtená, doporučuji.

Karborund

Mám přečteno od Vondrušky téměř vše a HE jsem si nechával jako laskominu nakonec.Myslím, že přesné hodnocení si nechám, až po přečtení sedmého dílu, abych ohodnotil dílo jako opravdovou epopej.Stejně jako u epopeje Přemyslovské se my líbí kombinace dějinných faktů s autorovou fantazií, která vás dokáže sžít se s postavami i prostředím.Samozřejmě, že z doby husitské se dochovalo přeci jen více informací než z dob Přemyslovců.Jistě, je zde spousta jmen, propletených osudů a vazeb, ale při delším čtení jsem se s tím vypořádal a pak se jen bezútěšně bavil.

azzies

První díl jsem dostal do ruky takříkajíc náhodou (jak to tak u knížek bývá), dalších pět zatím napsaných už jsem nedočkavě vyhledával a četl jednu za druhou. Když teď chytnu do ruky průměrnou knihu (ruzuměj počtem stran) tak si říkám, že to nemá ani cenu otevírat :-)
Ano, je to dloooooouhé, obsáhlé, historické, zábavné a čtivé. Hodně čtivé.
Knihy jsou psané formou sepisování kroniky rodu píseckého Prokopa (dvěma jeho potomky), jehož členové "náhodou" žijí v blízkosti většiny důležitých osobností Husitského období a více čí méně ovlivňují, nebo se nějakým způsobem účastní událostí které se skutečně staly. Autorovi se daří poutavě vyprávět životy celých generací, některé napínavé zápletky čtenáře nenechají knihu odložit a někde u 4. dílu je dobré mít nakreslený rodokmen :-)
Mezi "zápisy" kronikářů jsou občas vloženy jejich rozhovory, které mají za úkol objasnit historické, politické, společenské a církevní souvislosti, které čtenářovi pomáhají s orientací v té které době, či události která bude následovat.
Autor se neubránil určité šablonovitosti a opakovatelnosti. Rytíř je povětšinou odvážný a diplomaticky obratný, všechny domy jsou výstavné, pravidelně někdo někoho pomiloval k oboustranné spokojenosti a Jošt se narodil z obou bratrů o hodinu dříve, proto se považoval za staršího a měl právo rozhodovat :-)
Příběhová linka je někdy natolik napínavá a obsáhlá, že "Husitsví" ustupuje do pozadí a dílo by mohlo mít spíše název Sága Prokopova rodu, ale to nemění moje hodnocení - Husitská epopej patří k nejlepším česky psaným sériím, kde se budeme bavit a dovíme se i to, co se ve školách nikdy učit nebude.

5tužka

tohle se nedá přestat číst, dokud není šlověk na konci :)

Forrest

Ponechme každému " co je mu jest". Ještě před několika (ne tak dávno) roky byl pan Vondruška málem pranýřován za neznalost historických reálií ve svých detektivkách z období středověku. No a zde říkám ponechme "každému jeho čas".
Míněno ovšem vůči spisovateli, PROTOŽE, vážená čtenářská veřejnosti nevím kdo má odvahu, trpělivost a vůbec schopnost v dnešní době stvořit v psané podobě něco smysluplného. Dvoudílná série o císařovně Marie-Theresii hovoří za vše. Ale to snad ani nestojí za hodnocení .
Ono napsat tak rozsáhlé dílo o kontzroverzním období dějin (někde jsem slyšel, že je to hrdé období...nicméně prý by bylo lepší pokud by nás minulo - což vnímám jako vlastizradu) v této, opravdu složité době lze chápat různě. Pan Vondruška napsal pozoruhodné dílo. Je čtivé, poutavé a promlouvá tak-či onak ke každému z nás....
........ K patriotu a vlasteneci asi jako .... hrr na ně. Ovšem ne tentokrát na "chlapce s křížem na pláštích" jinak ke jiné sortě"čtenářů" . Nechme se inspirovat historií a čerpejme z ní poučení. Tedy, .... buďme historíí Nevyhneme se tomu

Katri
14.12.2017

Kniha je poutavá, dobře napsaná a těším se na pokračování.

sioux
26.11.2017

Je to čtivé a je to zasazeno do historických momentů naší historie a to má můj respekt. A to jsou ty pozitiva. Jinak je to takové ploché, stejně jako Niedl neumí akční scény a vše je postavené na jednoduchých lidských starostech, ale docela to funguje. Bude číst dál, což je u mě vyznamenání.
A líbí se mi, že Vondruška si uvědomuje neslučitelnost rozdílných kultur. Howgh.

Hotovson
16.11.2017

Musim se přiznat, že na tohle sem se těšil celkem dlouho, ani ne snad proto, že bych četbu nějak záměrně odkládal, ale prostě nebyla v knihovně. Když sem se konečně dočkal, tak sem měl celou knížku přečtenou ani ne za 48 hodin, vzal sem to doslova jednim dechem.

Opět se mi potvrdilo, že Vondruška prostě umí psát tak, aby to čtenáře bavilo a vtáhlo do děje a ten se pak nemůže odtrhnout.

Líbí se mi, že je knížka pojatá tak, že sledujeme osudy obyčejných lidí různých povolání a názorů na pozadí doby, která je alespoň pro mě hodně zajímavá. Samozřejmě, že je to i o šlechtě, ale kdyby to bylo jenom o ní asi by mi to tolik nebavilo.

bigben
01.08.2017

Moje první seznámení s tímto autorem a spojenost byla na místě. Už jsem rozečetla druhý díl. Líbilo se mi zcivilnění historicky známých osob např. Jan Hus, Jan Žižka, Jan Želivský atd. Zajímavé osudy rodin, vzájemně propletených, v různé míře zajímajících se o náboženství, o obchody a mezitím se tvoří dějiny.

Jacck
20.07.2017

První díl byl pro mne obtížná četba. Četl jsem to s googlem po ruce, abych vyhledával reálie té doby, které mi byly neznámé. V tomto ohledu to splnilo svůj účel, tj. vzdělal jsem se a nyní mám v hlavě konkrétní obrázek oné historické epochy a aktérů té doby. Bavil jsem se u toho? Nijak zvlášť. Děj to má takový obyčejný, postavy mi taky nepřišly moc zajímavé. Není to odpočinková četba, ale rozhodně to stojí za přečtení kvůli vykreslení reálií té doby.

eiramka
12.07.2017

Nejsem zrovna milovnicí historických románů, ale manžel má Vodrušku rád a já mu jej ráda kupuji - takže jsem nakonec podlehla a sáhla po Husitské epopeji.Kniha je to tedy obsáhlá, což by možná mohlo někoho odradit, ale mám pocit, že hlavním cílem páně Vondrušky je pobavit - styl jeho vyprávění je jaksi velmi současný (jeho hovorová reč je pochopitelně řeč našeho století - a to se přiznám mě v některých větách cituji: "fakt štvalo") Ale to snad je jen taková menší vada na kráse - nedokážu posoudit jevy a děje historické (doufám jen, že s nimi nezachází tak volně, jako s jazykem). Účelu tedy bylo v mém případě dosaženo, pobavila jsem se a ráda strávila s rodem Prokopů několik večerů.

AltaMari
07.07.2017

Navzdory názvu, který mi evokuje suchopárné hodiny dějepisu v 80. letech, jsem dala knize šanci - a nelituji. Okamžitě mě vtáhla do děje a už nepustila. Doporučuji zvláště mladým, kteří ještě nedostali šanci poznat, že historie není o biflování letopočtů...

betka
30.06.2017

Úžasná sága chytla celou rodinu, zobrazuje vznik husitství

Loginus
27.06.2017

Nejhorší od Vondrušky co jsem četl po Přemyslovské epopeji. Není to tak hrozné, protože autor nemá takové možnosti se seberealizovat jako například u Přemysla Otakara, kde se nedochovalo tolik záznamů. Hrozně mi vadí to násilné zakomponování všech jmen do příběhu.. Jako by se kolem jedné rodiny točili všechny události, ale to bych ještě překousnul.
Osobně mám největší problém s postavami, které jsou skutečné a není o nich mnoho zmínek, například Jan Želivský je totálně ďábelská postava. Nechci to rozebírat víc... Ale tak dobře... Když se objevil "Mladý Jan Žižka" Tak mu bylo nejmíň čtyřicet, z pohledu Jošta, který měl být opravdu mladý celkem podivné. Postavy mělké a plytké... Ale vzhledem k obsáhlosti...
K hodnocení. Dávám tři hvězdy, protože doufám, že pan Vondruška chtěl seznámit co nejvíc lidí zábavnou formou s určitými částmi naší historie. A pak taky to že je historie můj koníček, neznamená, že podobně zatíženo bude víc lidí.
Po přečtení se mi obrací kudla v kapse, když si vzpomenu na "mocného" Rožmberka, "celý křesťanský svět" a "výstavné domy".

miloslav0399
21.06.2017

Až mě samotného překvapilo, jak jsem se do knihy začetl. Formálně zajímavé pojetí historického románu - striktně chronologické osudy košaté středověké rodiny kombinované s reálnými postavami a hisorickými událostmi. Místy to sice trochu drhne, ale celkově je epopej velmi čtivá. A ani nevadí, že je od začátku jasné, jak první díl dopadne :-) Hned jdu pokračovat s Janem Žižkou.

Kerberos
17.06.2017

Hus trochu jinak,mě se to líbilo

ZaS
23.04.2017

Vynikající kniha spojuje oba atributy typické pro Vondrušku - znalost středověku a čtivost. Zatímco Přemyslovská epopej je především historickým obrazem dobové politiky a naopak různé soudničky se zabívají spíše každodenním životem, Husitská epopej díky mnoha dějovým liniím zahrnuje vše. Vřele doporučuji.

neproniknu
26.03.2017

Před započetím jsem byl tak trochu skeptický. Jaké bylo mé překvapení, když zjistíte, jak je toto dílo čtivé. Donutí vás se zamyslet, co vás vlastně tak vtáhne do děje.