Husitská epopej I.: 1400–1415. Za časů krále Václava IV.

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/217764/husitska-epopej-husitska-epopej-i-1-INp-217764.jpg 4.5531

Husitská epopej (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Husitská epopej I.: 1400–1415. Za časů krále Václava IV.

Adapa

Klasická oddechová knížka od Vondrušky. Je to pohodlné čtení pro volnou chvíli. Líbilo se mi zejména sledování osudu kupce Olbrama, jeho hamr. Děj v Praze okolu Husa mě nějak moc nebavil, zrychloval jsem čtení a pak jsem se někdy ztrácel v postavách.
Nějak jsem si nemohl zvyknout na Jana Žižku, připadal mi mladý, nevýrazný a to měl být v té době už jednooký a o dost starší.
Knížku každopádně doporučuju a už nyní čtu druhý díl.
Je to super popularizace našich českých dějin.

Haloon

Před Vondruškou jsem byl často varován, že jen perverzně hanobí českou historii. Přesto jsem se pustil do čtení Husitské epopeje. Nyní stále věřím varováním, které mne odrazovaly, ale myslím, že s touto knihou jsem natrefil do jedné z těch lepších.
Husitská epopej není nijak zvlášť nápaditá co do příběhu, či postav, ale čtivost ji upřít nemohu. Přestože nemám stoprocentní důvěru co se historických reáliích týče, myslím, že svým způsobem určitě napomáhá i k zlepšení historického povědomí.

Yorika

Asi nejlepší z celé série.Příběh má ještě svěžest a spád, který se v pozdějších dílech, vinou přehršle postav a stále se opakujicích klišé, kamsi vytratil.
Historie pro masy.

Pavelpi

Kniha se mi velmi líbila.S takovýmhle druhem historického románu jsem se ještě nesetkal.Dozvíme se o rodině Prokopů a současně o historických událostech,které tohle období provázely a ovlivňovaly život Prokopů velmi silně.Dobře mi do toho zapadá i dialog dvou kronikářů o tom co psát a jak.Takže už se těším na druhý díl téhle sedmidílné ságy.

de_baques

Autor dobrého historického románu z takto vzdálené doby se nesmí bát fabulovat i u významných historických postav, což panu Vondruškovi problém nedělá a ty drobné nepřesnosti bych neřešil.

Je to hodně široké téma, ale celkem se ho podařilo autorovi pojmout tak, že se v záplavě postav neztratily klíčové momenty - králova slabost-lenost (v kontrastu se Zikmundem), výběr spolupracovníků, Husova zatvrzelost a slepá víra ve vlastní dokonalost.

simviki

Na historickém románu je úžasné to, že jde o román ( tedy smyšlený příběh ) zasazený do reálných historických událostí. Takže pokud ho člověk čte, měl by si vždy říct, takhle to mohlo být, ale samozřejmě to mohlo být taky úplně jinak. Protože minulost, ať už interpretována jakkoliv zajímavým způsobem, bude pořád jen minulost, tudíž můžeme věřit jen určitým doloženým faktům, ale to, jak se chovali nebo jednali určité postavy, nebo jak probíhalo to nebo ono jednání, to už je jen rekonstrukce autora. Stejně jako jeho subjektivní názory a sympatie k tomu či onomu, což nám nenásilně předkládá. Pokud budeme takto přistupovat k Vondruškovým románům, nemůže nás nic zklamat ani překvapit.
Pan Vondruška je vynikající vypravěč a dobrý historik, takže když se tyto dvě věci spojí, je z toho čtivý a krásný román.

aktijnov

Knihou jsem se "prokousávala" docela dlouho. Trochu za to může její velikost - brát si ji každý den na dojíždění do vlaku byl docela problém. Byla čtivá, ale moc mě nenadchla. Občas jsem se ztrácela v množství postav a musela se vracet zpět. Další díl zkusím až s odstupem času.

Standa24

Kniha je velmi čtivá, hlavně díky tomu, že příběh rodiny Prokopů se prolíná se skutečnými historickými událostmi. Přemyslovská epopej se mi však líbila o trochu více. Uvidíme co další díly.

KURACHJO2018

Pana Vondrušku jsem zde na DK potkal náhodou. Nijak blíž, než v povinném dějepise na škole jsem se s historií nezaobíral. A musím říct, že tento styl o historii je mi velmi blízký a příjemný. Je pravda, že občas jsem se ztácel v počtu zasvěcených lidí, ale to nebylo až tak ke škodě. Četl jsem pomaleji, občas se vracel a tak jsem asi i více knihu vnímal . Tenhle ten rok pro mne bude ve znamení historie.

Damato
28.12.2018

Naprosto srozumitelně a velice záživně popsána naše historie, miluji knihy pana Vondrušky, je v nich něco úžasného, něco jako hrdost k češství a pokud se někdy někde, nějaká maličkost liší- copak čteme knihu dějepisu???? Ne, čteme román, krásný román........

Ran
24.12.2018

Autor má dobrý styl psaní a kniha je hezky rozvržená do jednotlivých kapitol. Příběh je čtivý a postavy jsou velmi dobře napsané. Knihu mám ve formě audioknihy a můžu ji jen doporučit, jelikož je výborně zpracovaná.

CyrusSmith
16.11.2018

Člověk čte a čte a pak si uvědomí, že je to vlastně obyčejný náhled do života středověkých lidí, kteří se od nás tolik neliší. Nevím co přesně mě nutilo stále číst, ale bylo to tam. Je to velmi poutavá kniha.

Markýz1409
02.10.2018

Velmi čtivě napsáno a to z pohledu obyčejných lidí.

bh69
09.08.2018

Nerozumím tak vysokému hodnocení ... Zatím jsem přečetl asi půlku prvního dílu a jsem dost zklamaný. Autor nepřekročil svoje možnosti, ani literární kvalitou, ani obsahem se to neliší od jeho detektivek. Je to dost nudné, nepropracované, styl psaní je průměrný a působí často naivně a amatérsky ... Kdyby se autor místo častých a někdy až trapných milostných zápletek raději víc věnoval skutečné historii a hlubším myšlenkám.

Annicka
30.07.2018

Vcelku dobře se četlo, jenom začínám mít docela guláš ve všech postavách, kdo je s kým příbuzný (a to jsem teprve v prvním díle, co teprve v sedmém, to asi bude děs!).

žvejka
05.07.2018

Moc hezké čtení. Významná část našich dějin podaná na osudech několika málo lidí. Čtivé a zároveň utřídí dějepis :D

petaSk
09.06.2018

[audiokniha]
První díl zdolán a smekám před autorem. Jeho nadšení do historie z knihy sršelo. Fiktivní rodina Prokopů je rozmanitá a provází nás všemi vrstvami společnosti, aby nám skrze ně dal autor pocítit, jak se v 15. století žilo. Přestože se mi kniha velmi líbila, nepatřila k těm, od kterých jsem se nemohla odtrhnout. Postavy mě zajímaly, ale přístup knihy k nim byl chladný a čtenář se k nim nemůže dostatečně přiblížit. Přestože se jim děje spousta událostí, kniha je moc nerozebírá a mnoho věcí se odbude pár větami. Taky mi trochu vadila možná až přílišná košilatost, která mi přišla zbytečná. Uvidím, jestli sáhnu po dalším dílu.

mario.nette
25.05.2018

Moc se mi to líbilo! A opět mě to utvrdilo v tom, že církev je odpad. Mimochodem - když byl celej pryč ze ženský - tak šel se modlit jak vzteklej a sešlehat se. Kdyby pohonil, udělal by líp. Ale tak co :D každopádně super!

Dejf_ano
11.05.2018

Teď možná přijde kritika na mojí osobu, ale kniha mě po cca 200 stránkách příliš nezaujala. Z mého pohledu je děj příliš rozvleklý a obsahuje možná až přespříliš událostí, což v kombinaci z nepříliš čtivým jazykem není můj šálek čaje :) Možná ke knize teprve dospěji :)

michal999
04.04.2018

Bomba. Jenom víc Vondrušků, víc epopejí... Češi neznaní svoji historii a proto nevědí na co a nedokáží být hrdý na svůj národ, který v historii dokázal měnit svět. A proto je velmi důležité si tyto doby připomínat a už pro to si celá epopej pět hvězd (každý díl) plně zaslouží. Děkuji za ní.

lisc
10.03.2018

Jsem ráda, že pan Vondruška tuto knihu napsal, a jsem ráda, že jsem se pustila do čtení. O době husitství mám chabé znalosti a tato kniha mi objasnila jeho počátky, navíc zábavnou formou - životní příběhy rodu Prokopů. Některé postavy jsou napsány plastičtěji , jiné jsou trochu ošizené, ale celkově oživují historická fakta a činí historii stravitelnější I pro běžného čtenáře. Nemohu si však odpustit, že Přemyslovská epopej (všechny 4 svazky) mě bavila víc. Přesto už mám rozečtený 2. díl HE.

palec
04.03.2018

Velmi lehké podání naší historie.Pan Vondruška prostě umí vtáhnout do děje.V tom je mistr.

Atlantis
25.02.2018

Tři a půl hvězdy, na čtyři epopej bohužel není.
Kniha sleduje několik hlavních postav a to je zároveň její největší problém. Tempo je vysloveně vražedné, takže postavy se mnohdy rodí i umírají v rozmezí jedné či dvou kapitol. Některým postavám je věnována čtvrtina knihy, jiným pět kapitolek.
Toto zběsilé tempo s sebou navíc nese ještě jednu nepříjemnost - naprosto zde chybí jakýkoliv pocit napětí. Hrdinové a jejich příbuzní umírají doslova jednou větou a to je prostě špatně. Doufám, že další díly se nesou v poklidnějším a komornějším tempu.

deirdre
24.02.2018

Počúvala som ako audioknihu pri ručných prácach, inak by som to určite nedočítala. Suchopárne hromadenie udalostí, ploché postavy... Husitská sága od Sapkowského ma bavila oveľa viac.

Ondra148
14.02.2018

Podle mě ještě lepší než Přemyslovská epopej. A to hlavně kvůli přesahu do několika společenských vrstev a oblastí českých zemí.

pif69
13.02.2018

Jakožto milovník Jiráska jsem přistupoval k Vondruškovi dost skepticky . Neoprávněně . Pro současného čtenáře naprosto ideálně vykreslena doba , děj a historické postavy . Hned jdu číst II.

aginecka
10.02.2018

České dějiny nejsou něco, co bych vyhledávala, ale nakonec jsem byla ráda, že mě čtenářská výzva "donutila" si Husitskou epopej přečíst. Neuvěřitelně propracované a čtivě.

Jaruš7
05.02.2018

Jako vždy, bravurně vykreslená doba.
Citlivý vypravěč bídného, měšťanského, univerzitního,, církevního i královského života, ve všech vrstvách české společnosti s radostmi i strastmi v době, kdy sláva pražské Karlovy univerzity v německých zemích budila závist a touhu ji zde ovládnout, proti českým představitelům, patřičně hrdým na svou svéprávnost a hlas. Zde Viklefovy myšlenky dostaly bláhovou, očistnou ideu pro církev smysl, ale jejich logická snaha se zhroutila v památný den 6.července 1415. Den tragédie a den před bouří.
Přiznávám - schoking byl objev "odpustků", ale ne ledajakých, nýbrž "předplacených na hříchy plánovitě budoucí".
Citát v zimních časech hladomoru, když přišli vesničané prosit o jídlo a dřevo na odlehlý, bohatý hamr: " Pokud budou vesničané v našem dvorci v tomto mrazu bydlet, nebudou moci vykládat o tom po okolí. Takže nikdo víc k nám nepřijde." (*Není nad ženskou logiku*).
Doba v našich dějinách s odkazem do dnes ušlechtile platným : "Pravda vítězí".
Načtená, doporučuji.

Karborund
21.01.2018

Mám přečteno od Vondrušky téměř vše a HE jsem si nechával jako laskominu nakonec.Myslím, že přesné hodnocení si nechám, až po přečtení sedmého dílu, abych ohodnotil dílo jako opravdovou epopej.Stejně jako u epopeje Přemyslovské se my líbí kombinace dějinných faktů s autorovou fantazií, která vás dokáže sžít se s postavami i prostředím.Samozřejmě, že z doby husitské se dochovalo přeci jen více informací než z dob Přemyslovců.Jistě, je zde spousta jmen, propletených osudů a vazeb, ale při delším čtení jsem se s tím vypořádal a pak se jen bezútěšně bavil.

azzies
13.01.2018

První díl jsem dostal do ruky takříkajíc náhodou (jak to tak u knížek bývá), dalších pět zatím napsaných už jsem nedočkavě vyhledával a četl jednu za druhou. Když teď chytnu do ruky průměrnou knihu (ruzuměj počtem stran) tak si říkám, že to nemá ani cenu otevírat :-)
Ano, je to dloooooouhé, obsáhlé, historické, zábavné a čtivé. Hodně čtivé.
Knihy jsou psané formou sepisování kroniky rodu píseckého Prokopa (dvěma jeho potomky), jehož členové "náhodou" žijí v blízkosti většiny důležitých osobností Husitského období a více čí méně ovlivňují, nebo se nějakým způsobem účastní událostí které se skutečně staly. Autorovi se daří poutavě vyprávět životy celých generací, některé napínavé zápletky čtenáře nenechají knihu odložit a někde u 4. dílu je dobré mít nakreslený rodokmen :-)
Mezi "zápisy" kronikářů jsou občas vloženy jejich rozhovory, které mají za úkol objasnit historické, politické, společenské a církevní souvislosti, které čtenářovi pomáhají s orientací v té které době, či události která bude následovat.
Autor se neubránil určité šablonovitosti a opakovatelnosti. Rytíř je povětšinou odvážný a diplomaticky obratný, všechny domy jsou výstavné, pravidelně někdo někoho pomiloval k oboustranné spokojenosti a Jošt se narodil z obou bratrů o hodinu dříve, proto se považoval za staršího a měl právo rozhodovat :-)
Příběhová linka je někdy natolik napínavá a obsáhlá, že "Husitsví" ustupuje do pozadí a dílo by mohlo mít spíše název Sága Prokopova rodu, ale to nemění moje hodnocení - Husitská epopej patří k nejlepším česky psaným sériím, kde se budeme bavit a dovíme se i to, co se ve školách nikdy učit nebude.