Husitská epopej II.: 1416–1425. Za časů hejtmana Jana Žižky

Druhý díl se odehrává v letech 1416 až 1425. Rodina Prokopů se rozrůstá a každý její příslušník hledá štěstí jinde; nacházíme je v Táboře, mezi umírněnými pražany, na straně Rožmberků i v řadách pronásledovaných řeholníků. Kniha popisuje růst revolučních nálad v zemi, budování Tábora, první křižácká tažení do země, zápas o čtyři artikuly pražské a smrt Jana Žižky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/231003/husitska-epopej-husitska-epopej-ii--LD7-231003.jpg 4.5367

Husitská epopej (2.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Husitská epopej II.: 1416–1425. Za časů hejtmana Jana Žižky

Adapa

Příjemné pokračování epopeje. Překvapil mě zde nejvíce Žižka. V prvním díle mi přišel dost jako "mladý nekňuba" a tady je najednou zasloužilý stařec. Stačilo jen otočit pár stránek a dokonalá změna.
Jinak ostatní osoby docela dost ploché. Trošku mi tomu chyběl "šmrnc" prvního dílu.

Pavelpi

Také pokračování osudů rodiny Prokopů je velmi dobře rozvedeno a spojeno s událostmi těchto let.Jistě,že přesnost historická není úplná,ale jako sága rodu nebo román je naprosto dokonalý.Autor také netvrdí,že všechny údaje jsou podloženy.Naopak si je upravuje,tak,aby vyhověly románu a za sebe můžu říct,že mi to vůbec nevadí.

Yorika

Postavy ploché, charakteristika nulová, děj vlažný.K žádné postavě, jsem si nedokázala vytvořit bližší vztah, takže je mi celkem jedno, co se s kým stane.
Po přečtení celé Epopeje Vondrušku už nečtu.Z lásky k české historii.

simviki

Když vidím ty komentáře, opět mi to nedá, a musím napsat: čtenáři, jde o román, nikoliv o historický dokument. Historie je ošemetná věc, kdo u toho nebyl , nemůže nikdy přesně říct jak to bylo, i když se dochovalo dost nezpochybnitelných faktů. A i když román píše historik, nikdy se neubrání do něj vložit svůj subjektivní pohled na věc. Vždyť stačí, aby tři lidé vyprávěli o témže zážitku a pokaždé to bude trochu jiné, protože každý to bude chápat trochu jinak a vyprávět ze svého úhlu pohledu.Takže ano, jde o brilantní romány , které jsou psány skvělým vypravěčským jazykem, ale nenechme si proto vzít víru, že naši předkové uměli bojovat za dobrou věc. To by určitě nechtěl ani pan Vondruška. Ostatně byli to jenom lidé ,jako jsme my , a máte snad někdo pocit, že český národ je teď semknutý a jednotný ? A že našim " pánům " jde o dobro a o spravedlnost ?

Damato

Čtu si tak pomalu tu naši českou historii, panem Vondruškou tak úžasně napsanou. Za své berou mé sny o tom, jak byl Žižka chrabrý , statečný voják, který chudým dával a bohatým bral. On bral všem a zas tak moc se nepředal. Za své berou i mé sny o tom, jak byl český národ statečný, jak se sjednotil proti nepříteli – on ten český národ nebyl až tak jednotný, on byl ten český národ vždycky tak trochu – „malá domů“ a po pak taky " mě potopa".
Za své berou i mé sny o tom, že Češi byli stateční a spravedliví a chtěli dobro pro všechny. A ono né a né a né .
Napsáno krásně, po „vondruškovsku“, těšila jsem se na každou nově otevřenou stránku, na nově začínající kapitolu.
Děkuji pane Vondruško, děkuji za krásné, dobrodružné a poučné čtení.

vivalamuff

Druhý díl se mi líbil více než ten první. Avšak musím říct, že to množství postav je tu na škodu. Nemohu si k nim vytvořit vztah, pořádně ani nemohu určit, kdo je tady hlavní hrdina. Prokop, Chelčický nebo Žižka? Asi všichni... :-)
Pan Vondruška umí přiblížit středověkou dobu tak, abych si z toho sama něco odnesla. Pro zájemce o husitství jsou jeho epopeje jedno velké MUST BE.

KikiZ
23.06.2018

Přiznám se upřímně, že Přemyslovská epopej nebo detektivky s panem z Dobronína nebo Oldřichem z Chlumu mě nějak bavili daleko víc. Je to ok čtení na večer, ale nějak mě to nechytlo tolik jako tyto ostatní knihy. Asi mi vadí přílišní roztříštěnost děje a množství postav.

lisc
01.04.2018

Přečetla jsem celkem s chutí, i když občas mě nebavil popis historických skutečností, ale nakonec proto to čtu, abych si ujasnila to, co neznám z dějepisu, a občas mi bylo líto bezpráví na obou stranách. V každém případě pokračuji na třetí díl!