Husitská epopej III.: 1426–1437. Za časů císaře Zikmunda

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví ne úprosný osud proti sobě. Třetí díl se odehrává v letech 1426 až 1440. Rodina Prokopů prožívá krizi husitské revoluce. Hlad, mor, rozvrat země amorální devastace, to provází osud země i rodu Prokopů. V knize se popisuje závěr radikálního husitství, úpadek polních vojsk, jednání basilejského koncilu, nástup císaře Zikmunda na český královský trůn, jeho smrt a vzestup vlivu kališnického panstva....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/250898/husitska-epopej-iii-1426-1437-za-ca-qF9-250898.jpg 4.5279

Husitská epopej (3.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Husitská epopej III.: 1426–1437. Za časů císaře Zikmunda

Adapa

Příjemné pokračování Husitské ságy. Jako rodilému Žatečákovi se mi líbilo, že několik kapitol bylo spojeno i s mým Žatcem.
Dost mě zaskočila neporazitelná Barborka, která najednou dokonole ovládá meč, zvládá vést obranu tvrze a probojuje se do Plzně a pak zase zpět...
Těžko se hodnotí jednotlivé díly, je to v podstatě jedna jediná kniha těch všech sedm dílů...

Pavelpi

Po přečtení třetího dílu můžu jenom říct,že se mi kniha velmi líbila a už se těším na další pokračování.

Kimon

Bez komentáře, prostě skvělé ....

p.pavlina

Další díl a opět skvělý.

Damato

Tak teď sedím nad pomyslnou kopretinou a trhám si lístečky- mám ho ráda, nemám ho ráda. Včera, než jsem dočetla tento díl, bych za pana Vondrušku dýchala a jeho první dvě části husitské epopeje jsem zblajzla jako malinu a byla nadšená. Ale tenhle - nevím, začala jsem přeskakovat stránky a to dělám jen když mě kniha fakt nic nedává, neřku-li nudí. Pane Vondruško, uberte červené knihovny a vraťte se , prosím, k tomu, co dělá vaše knihy tak úžasnými. Děkuji z celého srdéčka , vaše věrná čtenářka

bigben
12.09.2018

Očekávám s napětím další díly.

vejmel
14.07.2018

Vondruška má jediné štěstí, že se velmi snadno čte. Protože obrovské mínus má u mě autor za to, jak se vypořádal s postavou Joštova syna Jindřicha. Připadá mi to, že ho už tuhle linku nebavilo psát, tak jednou větou zabil Jindřicha i jeho choť a rázem pozbyl smyslu všechen prostor, který autor této své postavě dával. Jaký smysl měla epizoda z Břízkou z 2. dílu? Jaký smysl mělo psát o peripetiích Kristiny a Jindřicha ohledně bydlení?
Další naprosto „kouzelný“ moment je pak deus ex machina v případu vdovy po Joštovi Margarety a jejího potencionálního manžela ševce Prokopa- „shořel ti dům a tvá protivná žena uhořela v něm.“ Jupí, problém vyřešen. Pan Vondruška má zřejmě své čtenáře za blbce.

harena
07.06.2018

Za časů císaře Zikmunda. Byla to zvláštní doba, války, nájezdy na vesnice, rabování, vraždění, hladomory. Boje husitů s katolíky, vzájemné boje sirotků a táboritů, protože ti neuměli už nic jiného, než bojovat a loupit. Ano a jak tu už TeePeter napsal, je to opravdu duširvoucí, jak muselo být vše zničeno a rozvráceno kvůli slovíčkaření bigotních kněží. Pan Vondruška v tomto díle vyvrací legendy, které jsme se ve škole učili a jsem ráda, že žiji dnes, v této době, kdy se naštěstí lidé snaží "svoji pravdu" šířit jiným způsobem, než vražděním, rabováním a vypalováním domovů.
"Umírali ve válkách, hladem a na mor. Pokud vím, tak jen za dobu vlády vás, kališníků, přišly české země skoro o polovinu obyvatel".