Husitská epopej IV.: 1438 - 1449. Za časů bezvládí

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví ne - úprosný osud proti sobě. Čtvrtý díl začíná těsně po smrti císaře Zikmunda. Na trůn nastoupí jeho zeť Albrecht Habsburský. Ten však záhy také umírá a v zemi se znovu rozhoří domácí válka, kterou proti sobě vede šlechta podporovaná městy. Již třetí generace rodu Prokopů prožívá své drobné soukromé starosti, ale podílí se také na dramatických zemských událostech. Vyprávění nás zanese do Prahy, Písku, Plzně, na Tábor i do dalších měst......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/27_/274253/husitska-epopej-iv-1438-1449-za-cas-kPz-274253.jpg 4.6201

Husitská epopej (4.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Pavlína79

zajímavé a velmi poutavé, před autorem smekám, ale díky širokému rozpětí časovému i množství postav nejde nic do hloubky (historie ani vztahy).

Jaruš7

Dech středověku byl v posledních dnech vůkol mě, v rozkvetlém sadu a v zahradě plné kvetoucích plevelných bylin s libozvučným hudebním doprovodem z těch dob a melodickým přednesem.
Citáty :" Už naši pohanští předkové říkali že " Ve víně je pravda", a proto mi ultrakvisté uctíváme Kalich."
"Slova umírajícího císaře Zikmunda na smrtelném loži ve Znojmě : "Chraňte víru otců !
Stoupenci Aláha jsou největším nepřítelem a nebezpečím pro naše křesťanské země.""

"Lidé nechtějí mít víru jako okovy, ale jako křídla."
;-) " Na zdraví našich předků !" :-) Výzva pro další díl.
Příjemný zážitek - za svou ideu k udržení odhodlanou pravdou, v naší pamětihodné historii.

minek

Opět čtivý exkurz do doby, která nebyla jednoduchá ani pro šlechtu, a co teprve pro sedláky a zemany. Zemí táhly hordy loupeživých zabijáků a do toho všeho ještě mor.
Člověk by nevěřil, že těch více než 600 stran jde přečíst tak rychle :-))
A jdu na další díl.

bigben

Už se těším na další díl:-)

clocan

Knihy Vlastimila Vondrušky mám moc rád, ale o Husitské epopeji si myslím, že je to nejlepší co kdy pan Vondruška napsal. Skvělé čtení.

katka134

Další skvělý tlustý díl epopeje. A tři máme ještě před sebou, protože s tím opravdu nejde skončit. Sympatičtí hrdinové první a druhé generace pomalu odcházejí, ale to se nedá nic dělat.

FrankCastle

Tak já vlastně ani nevím, mě to baví, postavy prochází nějakým vývojem, okolí se mění, ale...
Toho smilnění je tam na mě někdy až moc, vždyť tam se šu...obcuje v každý druhý kapitole. S ohledem na epochu bych čekal víc krve a násilí, intrik, podrazů a nejenom misionář stokrát jinak (dobrovolně/nedobrovolně...to je jediný rozdíl). I když autor recykluje sám sebe až moc bezostyšně, žeru mu to i s navijákem. Tahle doba mě prostě baví a v rámci nabídky je to to nejlepší, co je skladem. Takže i s výtkama beru všema deseti.

Džerkys
28.12.2017

Celá epopej super :)

Bašťák
17.11.2017

A nekonečný příběh pokračuje :-) teď už nelze skončit, je to návykové. --- Na začátku tohoto dílu velké překvapení, po kterém bych měl asi upravit svoji poznámku k předchozímu dílu :-) Zajímavé jsou zmínky událostí ze Slovenska a tažení proti Turkům a ty s Jiřím z Poděbrad. Osobně jsem rád že jedna linie je umístěna na Lichnici a okolí, což je moje oblíbená lokalita. --- Čtenář si při čtení těchto "běžných osudů" lidí z 15. století uvědomí, jak zhoubná může být pro stát a lidské vztahy polarizace společnosti a vzájemná netolerance (tehdy utrakvisté versus katolíci). A že se tento model v dějinách opakuje stále dokola a dokola :(

Etilik585585
10.11.2017

Opět dobré čtení, k tomu není co dodat!!!!
Doporučuji!

Kerberos
30.10.2017

Poutavě napsáno,lepší než předchozí díl.

Shardlake
15.10.2017

Opět příjemné počtení.

neproniknu
07.10.2017

I tento díl je velmi poutavým čtením.
Rozhodně si celou sérii přečtu v budoucnu znovu. A těším se na její pokračování.

michall17
16.07.2017

Ctvrty dil opet nezklamal. Zacinam cist dalsi dil.

brabofka
03.07.2017

Klasika. Co jiného se k tomu dá napsat? 4. díl a přesto nepřestává nudit, stále má co říct a navíc se po přečtení děsně těšíte na dalších 600 stran. Jen aby si toho nevšimli v Hollywoodu a nechtěli to natáčet, abychom nedopadli jak u GoT... pan Vondruška by pracoval na scénářích a rozuzlení celé série už bysme se nedočkali :-)

Felidae
12.06.2017

Co se týká historických kulis, opět víc než dobrý standard, bohužel vlastní osudy rodiny Prokopů jsou tak trochu ploché, na jedno brdo....

vladislav6610
25.04.2017

už aby vyšel další díl

rlupinek
11.04.2017

Tak IV. díl epopeje mě taktéž nezklamal. Musím přiznat, že jsem se s Prokopovým rodem poměrně sžil a s napětím čekám na další kapitoly jejich života v opravdu divoké době. Nějak se už nemůžu dočkat května, kdy má vyjít V. díl. Budu muset tu "díru" vyplnit něčím mimoepopejským... Stále nemůžu uvěřit tomu, že jsem z tohoto díla přečetl bezmála 2500 stran a stále mě baví. Nedávno jsem viděl jednotlivé knihy epopeje v knihkupectví a (jelikož čtu eknihy) zhrozil jsem se, jak jsou ty knihy tlusté!. Kdybych to měl číst na papíře, asi bych se do celé epopeje nepustil, což by ale byla pro mě veliká chyba.

alabra
10.04.2017

Opět klobouk dolů, tolik historického materiálu a ještě se to dá i číst, co dobře číst, jeden se i pobaví, a dokonce i poučí. Nezbývá než chválit.

Kosťacz
15.03.2017

IV díl stejně dobrý jako předešlé díly

Ladislav64
15.01.2017

Nezklamala.

spider74
28.12.2016

Celá série je výborná, co mě ale trochu zarazilo je postava Olbrámka (pro mě jednoznačně největší z*rdeček z celé Prokopovic rodiny). Všechny šípy jej buď zraní lehce nebo jak uvádí autor jej šťastně minou, totéž kamení a další materiál vrhaný obránci. Když už s někým bojuje, tak ten druhý má buď smůlu nebo aspoň nemehlo koně. Utopit ho taky nejde a když už padne do zajetí je za pár dní zase doma. To už nemluvím o tom, že každý s kým zkříží meč je vždy atomaticky horší a tudíž předem mrtvý - což jsou v podstatě všichni kdo se na něj jen křivě podívají a nebo holki co se aspoň trochu podobají jeho ex (mimochodem velký hrdina). Jestli jsem tedy správně pochopil autorův záměr je to takový superman z 15. století a jeho protivníci mají tu smůlu, že ještě nenašli kryptonit. Jak jsem řekl na začátku výborný román, ale tuhle postavu s do očí bijícím permanentním andělem strážným nad hlavou prostě už
nedávám.

Caporegime
06.12.2016

Nebudu hodnotit knihu, ale epopej jako celek pane Vondruško budoucnost mě dá za pravdu jednou se zařadíte mezi např. Henryka Sienkiewicza nebo Aloise Jiráseka vůbec bych se toho nebál... děkuji mockrát za úžasný zážitek.

klokan.1905
26.09.2016

Jenom něco k pousmání... János Hunyady... Poprvé, když jsem na to příjmení narazil, tak mi tam prostě vyskočilo Hyundai... No, už jsem u toho zůstal... :-D

klokan.1905
26.09.2016

Už teď se těším na další díl ;-)
Kniha je opět hodně obsáhlá a mně bylo líto, že jsem neměl trošku více času, abych jí dočetl dříve :-) Vše je opravdu moc hezky popsané, některé postavy jsou mi velice sympatické, některé vůbec :-D Nicméně i IV. díl Husitské epopeje byl výborný a ostatním čtenářům ho mohu jenom doporučit k přečtení. Za 5*

Jonna
21.09.2016

Po "slabším" třetím dílu, mě tahle kniha opět chytla, a pustila až po dočtení. Ke konci jsem si ji snažila trochu odtrhávat od úst, aby mi déle vydržela, protože čekání na nový díl bude čiré utrpení. Každopádně doporučuji přečíst.

Dandulka
16.09.2016

Miluji tuhle sérii a vůbec všechny Vondruškovy knihy!!!! Já jsem na ty historiky, no. :-D

kuruteku
06.08.2016

Jako u předešlých dílů - práce nakladatelství mdlá, při nepozorném čtení jsem objevil jednu chybu. Ale čte se to hezky - jen těch Turků bylo hodně (že by doba? dnešní?).
Asi zkusím zase někdy Jiráska ;-)

čef
05.08.2016

Zajímavé vypravování z nepříliš často vzpomínaného období našich dějin. O to více je zde obecně neznámých detailů doby - od života pánů a kmánů, přes obchodování až po drancování a zanedbatelný význam jednotlivce. Celkově nepříliš zatíženo velkým filosofováním, přeci jen nastoluje myšlenky i teď velmi aktuální - např. kam až lze zajít s pomocí bližnímu svému. Pro zájemce o historii boží četba.

jitvav
04.08.2016

Opět moc pěkné a kvalitní čtení. V tomto díle není tolik bitev a jiných historických událostí, ale zato jsou více propracované osudy a charaktery jednotlivých členů Prokopova rodu. Už se těším na další díl. Na ten si ale budeme muset počkat až do května příštího roku.

15. století Čechy Albrecht II. Habsburský, 1397-1439

Vlastimil Vondruška