Husitská epopej. IV, 1438-1449 - za časů bezvládí

Husitská epopej. IV, 1438-1449 - za časů bezvládí https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274253/mid_husitska-epopej-iv-1438-1449-za-cas-kPz-274253.jpg 4 403 68

Husitská epopej série

Sedmidílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví ne - úprosný osud proti sobě. Čtvrtý díl začíná těsně po smrti císaře Zikmunda. Na trůn nastoupí jeho zeť Albrecht Habsburský. Ten však záhy také umírá a v zemi se znovu rozhoří domácí válka, kterou proti sobě vede šlechta podporovaná městy. Již třetí generace rodu Prokopů prožívá své drobné soukromé starosti, ale podílí se také na dramatických zemských událostech. Vyprávění nás zanese do Prahy, Písku, Plzně, na Tábor i do dalších měst...... celý text

Kimon
08.02.2019 5 z 5

Bez komentáře, prostě skvělé ....

p.pavlina
05.02.2019 5 z 5

Opět parádní vyprávění o osudech rodiny Prokopů. Není těžké se s rodinou sžít a sledovat osudy jejích členů.

Yorika
27.01.2019 2 z 5

Dospěla jsem do fáze, kdy jsou mi osudy rodiny Prokopů úplně fuk, protože je to stále jako přes kopírák.
Bez nápadu.Ušité horkou jehlou.Celá Epopej.

Karborund
26.01.2019 4 z 5

Po slabší trojce, opět výborný díl této série. Četl jsem po delší pauze a trochu se ztrácel ve jménech, ale jinak povedený návrat do 15.století.

Pavlína79
25.06.2018 3 z 5

zajímavé a velmi poutavé, před autorem smekám, ale díky širokému rozpětí časovému i množství postav nejde nic do hloubky (historie ani vztahy).

Jaruš7
30.04.2018 5 z 5

Dech středověku byl v posledních dnech vůkol mě, v rozkvetlém sadu a v zahradě plné kvetoucích plevelných bylin s libozvučným hudebním doprovodem z těch dob a melodickým přednesem.
Citáty :" Už naši pohanští předkové říkali že " Ve víně je pravda", a proto mi ultrakvisté uctíváme Kalich."
"Slova umírajícího císaře Zikmunda na smrtelném loži ve Znojmě : "Chraňte víru otců !
Stoupenci Aláha jsou největším nepřítelem a nebezpečím pro naše křesťanské země.""

"Lidé nechtějí mít víru jako okovy, ale jako křídla."
;-) " Na zdraví našich předků !" :-) Výzva pro další díl.
Příjemný zážitek - za svou ideu k udržení odhodlanou pravdou, v naší pamětihodné historii.

minek
20.03.2018 5 z 5

Opět čtivý exkurz do doby, která nebyla jednoduchá ani pro šlechtu, a co teprve pro sedláky a zemany. Zemí táhly hordy loupeživých zabijáků a do toho všeho ještě mor.
Člověk by nevěřil, že těch více než 600 stran jde přečíst tak rychle :-))
A jdu na další díl.

bigben
19.03.2018 5 z 5

Už se těším na další díl:-)

clocan
14.02.2018

Knihy Vlastimila Vondrušky mám moc rád, ale o Husitské epopeji si myslím, že je to nejlepší co kdy pan Vondruška napsal. Skvělé čtení.

katka134
11.02.2018 5 z 5

Další skvělý tlustý díl epopeje. A tři máme ještě před sebou, protože s tím opravdu nejde skončit. Sympatičtí hrdinové první a druhé generace pomalu odcházejí, ale to se nedá nic dělat.

FrankCastle
05.02.2018 5 z 5

Tak já vlastně ani nevím, mě to baví, postavy prochází nějakým vývojem, okolí se mění, ale...
Toho smilnění je tam na mě někdy až moc, vždyť tam se šu...obcuje v každý druhý kapitole. S ohledem na epochu bych čekal víc krve a násilí, intrik, podrazů a nejenom misionář stokrát jinak (dobrovolně/nedobrovolně...to je jediný rozdíl). I když autor recykluje sám sebe až moc bezostyšně, žeru mu to i s navijákem. Tahle doba mě prostě baví a v rámci nabídky je to to nejlepší, co je skladem. Takže i s výtkama beru všema deseti.

Džerkys
28.12.2017 5 z 5

Celá epopej super :)

Bašťák
17.11.2017 4 z 5

A nekonečný příběh pokračuje :-) teď už nelze skončit, je to návykové. --- Na začátku tohoto dílu velké překvapení, po kterém bych měl asi upravit svoji poznámku k předchozímu dílu :-) Zajímavé jsou zmínky událostí ze Slovenska a tažení proti Turkům a ty s Jiřím z Poděbrad. Osobně jsem rád že jedna linie je umístěna na Lichnici a okolí, což je moje oblíbená lokalita. --- Čtenář si při čtení těchto "běžných osudů" lidí z 15. století uvědomí, jak zhoubná může být pro stát a lidské vztahy polarizace společnosti a vzájemná netolerance (tehdy utrakvisté versus katolíci). A že se tento model v dějinách opakuje stále dokola a dokola :(

Etilik585585
10.11.2017 4 z 5

Opět dobré čtení, k tomu není co dodat!!!!
Doporučuji!

Kerberos
30.10.2017 5 z 5

Poutavě napsáno,lepší než předchozí díl.

Shardlake
15.10.2017 5 z 5

Opět příjemné počtení.

neproniknu
07.10.2017 4 z 5

I tento díl je velmi poutavým čtením.
Rozhodně si celou sérii přečtu v budoucnu znovu. A těším se na její pokračování.

michall17
16.07.2017 4 z 5

Ctvrty dil opet nezklamal. Zacinam cist dalsi dil.

brabofka
03.07.2017 5 z 5

Klasika. Co jiného se k tomu dá napsat? 4. díl a přesto nepřestává nudit, stále má co říct a navíc se po přečtení děsně těšíte na dalších 600 stran. Jen aby si toho nevšimli v Hollywoodu a nechtěli to natáčet, abychom nedopadli jak u GoT... pan Vondruška by pracoval na scénářích a rozuzlení celé série už bysme se nedočkali :-)

Felidae
12.06.2017 4 z 5

Co se týká historických kulis, opět víc než dobrý standard, bohužel vlastní osudy rodiny Prokopů jsou tak trochu ploché, na jedno brdo....