Kronika zániku Evropy: 1984–2054

Román vypráví o osudech rodiny Wagnerů, která prožívá postupný úpadek evropské civilizace. Kniha je rozdělena na dvě části. První díl nazvaný „Jak to celé začalo“ popisuje léta 1984–2019 a vychází z reálného vývoje Čech a Evropy. Druhý díl „Jak by to celé mohlo skončit“ modeluje formou utopie jeden z možných vývojů společnosti po roce 2020, který by mohl vést až k zániku evropské civilizace. Zakladatel rodu Adam Wagner, sociolog a odborník na Orwellovo dílo, předvídá budoucí rozpad západoevropské demokracie, a proto s členy rodiny a přáteli budují malé chráněné sídlo, za jehož hradbami se hodlají bránit, až dojde k sociálnímu rozvratu, hospodářské krizi a bojům o přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410510/kronika-zaniku-evropy-9fC-410510.jpg 3.5150
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Kronika zániku Evropy: 1984–2054

Estyr
15. listopadu

Čtení je to rozhodně zajímavé a krásně ukazuje smýšlení současných pseudohumanistů. Nicméně ne se vším se dá souhlasit a místy až moc tlačí na pilu. V knize jsou plusy i mínusy, takže za mě hodnocení 75 %.

Lesní_chodec
11. listopadu

"Všechno co nás kdy učili, má smysl i dneska (...) Já se učila hrát Chopina a dneska klidně zabíjím nepřátele. Vlastní děti nemám, ale učím pár cizích hrát na klavír. A věřím, že až dospějí, budou učit své děti a ty zase své. Ty rozumíš evropské filosofii. To je naše vzdělanost, na kterou by nikdo z nás neměl zapomenout. Stejně jako bychom něměli zapomenout na naše umění a sny. Ve světě existují lidé, kteří se snaží zničit odkaz bílého muže. Naší povinností je naopak chránit ho a předávat dál, aby v něm pokračovali naši potomci. Protože dějiny bílého muže, to jsou naše dějiny! Dějiny těch, kteří bílého muže nenávidí, to nejsme my a není to naše budoucnost. To je ideologie našich nepřátel!"

Dlouho jsem přemýšlel jak tuhle knihu hodnotit. Zcela upřímně si je nutné přiznat, že literárně to není žádný velký skvost. Spousta dialogů je nereálná, vlastnosti některých hlavních hrdinů trapné a děj místy dost přitažený za vlasy. Přesto vše má tahle kniha bezesporu svojí hodnotu. Obsahuje řadu událostí, které by po troše střízlivějšího náhledu mohly v budoucnu více méně nastat. Přestože nepředpokládám, že s takhle velkou akcelerací. Taktéž autor krásně vystihuje místy až svazácké myšlení "pravdoláskařů", kteří dnes zastávají řadu významných postů napříč Evropou. Knížka se čte velice dobře a rychle, tak jak je u pana Vondrušky zvykem.

petr0100

Podotýkám, že jsem ve cca 2/3 knihy, a dnes je 30/10/2020 tj. jeden den po dalším teroristickém útoku muslimů ve Francii. S ohledem na to co se aktuálně děje, a je rok 2020, tozn. z hlediska knihy už se pohybujeme 2 roky v autorově fantazii, tak musím uznat, že autorovi předpovědi se vyplňují velmi dobře. Někdo mu v hodnocení vytýkal, že knihu psal narychlo pod vlivem událostí, které byly aktuální v době kdy knihu psal. Já se osobně domnívám, že autor si tu situaci ohledně radikálního islámu a stavu společnosti nastudoval více do hloubky, a tak jeho předpověď alternativního vývoje v příštích 30-40 letech je celkem uvěřitelná a za určitých okolností by se opravdu mohla vyplnit. Avšak literární kvalitou mě kniha až tak nepřesvědčila, autor má nacvičenou formu a jazyk vhodný k psaní historických románů (ságy Přemyslovci, či Husitská epopej jsou velmi dobré romány), bohužel jazyk vyprávění, dialogy, a postavy (autor ještě lépe pracuje s postavami, které reálně žili, jako v Přemyslovcích, než s vymyšlenými postavami jako v Husitské epopeji) které fungovali v historických románech, vůbec nefungují v románu ze současnosti, kdy postavy a jejich dialogy, a celé konstrukce mnoha situací nejsou uvěřitelné, a v přehršli postav této v podstatě rodinné ságy nelze najít ani jeden uvěřitelný sympatický charakter s kterým bych se alespoň trochu ztotožňoval, nebo mu nějak fandil (ani u Adama Wagnera). Paradoxně, do 2/3 knihy je to docela čtivé, především v kontextu toho v jaké době to čtu. Na druhou stranu je vidět, že autor to chtěl strašně moc napsat v relativně krátkém čase, protože si neohlídal (díky příliš mnoha postavám) např. knižní věk postav. Mně osobně toto velmi vadí, a jsem na to alergický, protože toto spíchnutí horkou jehlou se v poslední době v románech objevuje čím dál častěji. Příklad: V roce 2030 autor označil "Barborku" (proč označuje tuto ženu soustavně jako Barborku jakkoli sledujeme její životního dráhu do stáří si lze vysvětlit snad jen právě jeho profesionální deformací z psaní historických románů, kdy by se snad permanentní familiární zdrobnělina jména v případě nějaké služky u panstva dala obhájit) v roce 2030 za 55 letou, tím mě vyprovokoval k tomu, abych se rychle nalistoval na začátek knihy, kde jí bylo v roce 1991 16let.

blowfish

Odloženo na neurčito. Čte se poměrně dobře až na dialogy, které jsou nereálné, trapné a iritující. Lze předpokládat, že děj se bude ubírat k absurditě.

Míra777

No, nevím. Hlavní hrdinové - agent STB a spolupracovník STB, v jádru správní chlapíci, kteří to jako jedni z mála mají v hlavě srovnané, zachraňují se svými potomky Čechy před muslimy. A jelikož by to sami nezvládli, tak jim nezištně pomůžou bodří přátelé z Ruska (na rozdíl od těch hlupáků ze západní Evropy a USA). No nic, čekal jsem víc a knihu jsem dočetl spíše ze setrvačnosti.

Jana_Hlus

Bylo by krásné, pokud by v budoucnu pravda a láska zvítězila nad zlem a nenávistí, za co celým svým srdcem bojovala první manželka Adama Wagnera. Paradoxně však až do té míry, že kvůli jeho nesprávnému ideologickému postoji ze svého života vymazala mladší děti z tohoto manželství, avšak v Bruselu se bila za uprchlíky do posledního dechu. Ano, kniha je plna pozoruhodných paradoxů, a už z tohoto důvodu rozhodně stojí za přečtení. Čtenář má příležitost si uvědomit, že žádný lidský život není jen černý nebo bílý, jak jsme o tom často přesvědčováni. A přestože to zdaleka nevypadá na brzké vítězství pravdy a lásky, můžeme doufat a snažit se, aby aspoň občas vítězil zdravý rozum. Jinak se opravdu může přihodit, že budeme za třicet let žít podobné životy jako hrdinové Vondruškova románu.

Protože právě kvůli knize Kronika zániku Evropy máme možnost si položit spoustu otázek, pochopit určité historicky se opakující procesy a možná se i díky tomu vyvarovat chyb, na které autor ve svém románu poukazuje. A přestože se všemi názory autora se čtenář nejspíš neztotožní, právě díky této knize má možnost naučit se respektovat a vnitřně pracovat i s odlišným názorem než je ten jeho.

1predseda

Autora mám rád a vše historické jsem přečetl jedním dechem . Tuto knihu asi tak na čtyřikrát a tak trochu ze zvědavosti, jak si historik poradí s psaním o budoucnosti. Za mne - neporadil.

Mordred

Některé knihy pana Vondrušky mám rád, ale Kronika zániku Evropy mne úplně minula. Od počátku sem měl pocit, že autor jen nabaluje historické události a spojuje je nijak zajímavými životními osudy hlavních hrdinů tak, aby byla kniha co nejdříve nasaná.

Dva proti Říši
Dva proti Říši