Kronika zániku Evropy: 1984–2054

Román vypráví o osudech rodiny Wagnerů, která prožívá postupný úpadek evropské civilizace. Kniha je rozdělena na dvě části. První díl nazvaný „Jak to celé začalo“ popisuje léta 1984–2019 a vychází z reálného vývoje Čech a Evropy. Druhý díl „Jak by to celé mohlo skončit“ modeluje formou utopie jeden z možných vývojů společnosti po roce 2020, který by mohl vést až k zániku evropské civilizace. Zakladatel rodu Adam Wagner, sociolog a odborník na Orwellovo dílo, předvídá budoucí rozpad západoevropské demokracie, a proto s členy rodiny a přáteli budují malé chráněné sídlo, za jehož hradbami se hodlají bránit, až dojde k sociálnímu rozvratu, hospodářské krizi a bojům o přežití....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410510/big_kronika-zaniku-evropy-9fC-410510.jpg 3.5207

Kniha Kronika zániku Evropy: 1984–2054

Evkae36
01. listopadu

První kniha od tohoto spisovatele. Musím říct, že jsem ji přečetla jedním dechem i přesto, že byla plná politiky, kterou bytostně nesnáším.
Část minulá byla samozřejmě zajímavější.
No co k tomu říct...jen že mám pocit, že se autor v budoucí části v některých věcech trefil a to je kniha jen 2 roky stará..

pif69

Tahat zcela otevřeně do rádobyutopického románu svoje vyhrocené ultralevičácké politické názory , toho by se měl každý autor vyvarovat . Dvě hvězdy dávám snad jen ze sympatií k předešlým historickým vyprávěním .
Naprosto mě iritovali hlavní hrdinové - fízl Stb ,jeho placení spolupracovníci, komunistický právnický hoštapler , vykreslení jako sympaťáci zachraňující evropskou civilizaci , to je fakt hodně silná káva .

Avinea

Velice dobře napsaná kniha, je vystavena na historických faktech, sociologických prognózách a historické zkušenosti s opakováním dějin (mmj. příklady s pádem Říše římské). Pan Vondruška dokázal po řadě knih se středověkou tematikou napsat čtivý román i v kulisách nové (a budoucí) doby. Hlavním poselstvím je tu však varování, kam současná situace v přehnaně korektní Evropě může zajít.... Ovšem žádný Klumpenštejn tu na Vysočině asi nevzniká, tak by ta situace byla zřejmě ještě o dost horší.... :-(

mischa.007

Od pana Vondrušky čtu především historické romány a dost jsem byl zvědavý, jak se mu podařilo zpracovat tohle téma. Přestože je kniha poměrně obsáhlá, četla se mi velmi dobře, nechybí zajímavé zápletky ani napětí. Jen doufám, že tento příběh zůstane v rovině "co by, kdyby" a pan Vondruška bude špatným prorokem.

Lumír23

Kniha je zde silně podhodnocená, ale ... není podhodnocená, nízké hodnocení je msta těch "správných" za zcela v nahotě ukázaný obraz doby nedávno minulé, její krátké, ale o to reálněji zpracované, hodnocení. Ono to totiž není vůbec veselé čtení a kdo si prožil i chvilku minulého režimu, ví o čem píšu. A ví to i pan Vondruška. Kde tedy tápe, to je otázka obyčejných střelných zbraní, ale to je bolest většiny spisovatelů - rozlišovací schopnost pistole - revolver, ta prostě není. Co se týká nástinu možné budoucnosti, nu uvidíme. Zatím nevyšla opětovná volba Donalda, státy se drolí, to zase platí, uvidíme... Moc dobrá kniha, doporučuji.

Hobo

Z mnou přečtených dystopií blízké budoucnosti (Rath: Řád & Frýbort: Pod znamením půlměsíce) je tato Vondruškova jednoznačně nejlepší. První díl téměř přesně odpovídá i mému hodnocení vývoje, vlastně jde o dokonalou sociologickou studii bez předsudků, kterou skvěle doplňuje i beletristická část díla.
V druhém díle už se můj pohled na budoucnost s Vondruškovým poněkud rozchází, to je však celkem pochopitelné. Otázkou je soustředěnost na rozpínavost islámu jakožto centrální problém, osobně si myslím, že islám je jen nástroj, leč autor zjevně nechtěl vycházet z konspiračních teorií.
Kniha je vysloveně čtivá; člověk, který nejde jen po ději, si odpočine u politologických stránek a následně u záležitostí vztahových.
A jak tak koukám u komentářů, s knihou mají dost problémů lidé plní pravdy a lásky, z čehož mám upřímnou radost.

azzies

Po dlouhé době kniha, ze které na mě číší autorovy politické názory a postoje. Dávat najevo nespokojenost se zvoleným prezidentem není v demokratické společnosti přijatelné? Nevím, nevím, možná se mýlím? Možná se mýlím.
Uvěřitelnost děje, dialogů a vůbec celé knihy nedosahuje kvalit, na které jsme u autora zvyklí. Druhá polovina je velmi náročná na čtení, tolik zbytečných slov... Bohužel, jsem nedočetl. A navyšovat hodnocení jen pro (o)ž(e)havé téma nebudu.

Biba_with_Book

Kdo se aspon trosku zajima o geopoliticke deni a aspon obcas studuje KSB, tomu musely v hlave pri cteni vystrazne blikat snad vsechny kontrolky a cervene vykricniky.
To, co autor popisuje je jedna z hodne pravdepodobnych vizi. Staci se uz ted podivat na svet kolem nas - moralni upadek, migrace a s tim souvisejici ruzne BLM spolky, stvave kampane proti jinym nazorum, hrani si na demokracii atd. atd., myslim, ze je toho vice nez dost.
Ke knize:
Velice dobre zpracovana, libil se mi prehled udalosti, na ktery pak autor navazoval. Od pulky jsem ale mela trosku problem vyznat se v jednotlivych postavach,na muj vkus jich tam bylo az moc. Priznam se, ze prvni pulka me bavila vic, hlavne rozhovory a Adamem a jeho prognozy. Druha pulka uz byla o tom pripravit se a s nastalou situaci si poradit.
Tak si ted pri psani tohoto komentare rikam, nemame ted posledni sanci neco zmenit? Az se v budoucnu rozjede vlak, uz bude velice tezke ho zastavit. A tim nemyslim pouze hrozbu v podobe migrace..tim myslim i hrozbu v podobe total control, socialniho systemu kreditu a jinych "vychytavek".