Dýka s hadem

Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého „krále železného a zlatého“ Přemysla Otakara II. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2400/hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-dyka-aYg-2400.jpg 4.3556

Hříšní lidé Království českého (1.)

Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Dýka s hadem

katallinka

Tak 3,5 hvězdiček... první polovina knihy mě příliš nezaujala a dost jsem se nudila. Druhý případ se mi naopak strašně moc líbil a potřebovala jsem vědět kdo je vrah.

Parwana

Pěkný začátek série příběhů o vyšetřovateli Oldřichu z Chlumu. Četla jsem ji podruhé a ani tentokrát nezklamala ;)

Braenn

Knihy pana Vondrušky jsou takové detektivní obdoby harlekýnek. Postavy černobílé, hrdinové hodní obdivu, padouši zatracení, děj předvídatelný, příběhy podobné. Můžete číst sérii od prostředka, od začátku nebo od konce, můžete číst jednu nebo všechny, a o nic nepřijdete.

DuncanIdaho

Dva čtivé příběhy s mírným napětím a akcí. Takto to mám rád. Moc nemusím, když je v knize až moc akce. To je pak jen na efekt. Zkrátka pan Vondruška umí čtenáře udržet u knihy.

imarvin
31.12.2018

První ze série historických detektivek s hlavním hrdinou královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu. Bohužel ne první knížka, kterou jsem z této série četl, proto musím pouze 4 hvězdičky, protože už teď vím, že nadále má celá série stoupající tendenci, zvláště pokud už se v postavách vyznáte a znáte jejich vývoj a vzájemnou interakci. To si pak užíváte každý další díl ještě více. Mám rád detektivky, ale netušil jsem, že historické. Pan Vondruška má na obojí neskutečný talent a vzhledem k jeho civilnímu povolání historika doufám, že takhle nějak to u nás tehdy opravdu vypadalo.

OldřichHanton
25.11.2018

Dýka s hadem je Vodruškova první historická detektivka a je zjevně inspirovaná Van Gulikovými případy soudce Ti. Neodehrává se však ve staré Číně, ale v českém království za vlády Přemysla Otakara II.
Stejně jako soudce Ti, řeší i Oldřich z Chlumu několik případů. Nevyšetřuje je však současně, ale první případ je plně uzavřen v polovině knihy a pak začne druhý, který s tím prvním vůbec nesouvisí. Toto mi nepřijde jako úplně nejšťastnější řešení, nevím proč autor jednoduše nenapsal dvě kratší knihy.
Ačkoli knížka kvalit svého vzoru nedosahuje, pořád patří mezi docela slušnou vyloženě oddechovou literaturu. Poslouchal jsem ji jako audioknihu a do auta byla téměř ideální. Postav bylo pár, takže i přes hodně rozkouskovaný poslech jsem se v nich neztrácel. Děj příjemně plynul a vrahy jsem odhalil ještě před rozuzlením.
Tato série má dalších 30 dílů a někdy v budoucnu možná zase nějaký z nich vezmu do ruky.

Marcel7
19.11.2018

Mé třetí setkání s Vondruškou. Strašně mě baví prostředí, do které jsou děje zasazené, pro mě to má zvláštní a moc příjemnou atmosféru. Nicméně dějové linky se mi při mém třetím čtení jeho tvorby už zdají velmi podobné a zřetelné, takže nakonec šlo o dočítání knihy, ve které tak v půlce dávno vím, kdo je vrah. A v tomto případě mi ta cesta k cíly za to tolik nestojí, takže s panem Vondruškou budu pokračovat pouze, když budu mít chuť na něco lehčího a bez většího očekávání. I tak ale převládá spokojenost.

Pavelpi
11.11.2018

Další kniha o Oldřichovi,která mě hodně zabavila.Samozřejmě,že některé historické údaje jsou upravené,ale s tím se musí počítat.Celkově je ale příběh parádní a logicky navazující.

levac
07.11.2018

Vondruškovy detektivky jsou skvělé na odpočinek, dokáže velmi realisticky navodit atmosféru středověku a jestli nejsou všechny reálie skutečné, je historickému laikovi úplně jedno, zejména u tohoto žánru. Nicméně víc než relax od těchto knih čekat nelze, po půl roce si už vůbec nevzpomínám, o čem kniha vlastně byla. Zůstává jen vzpomínka, že se dobře četla :)

KURACHJO2018
25.10.2018

Pan Vondruška se bezesporu nádherně čte, takže nějaké malé přehlédnutí dějinných událostí se dá v návaznosti na děj knihy určitě přehlédnout. Bravurně napsáno, ještě lépe se však jeho knihy čtou. Rozhodně stojí za 5*. Napětí a humor jdou ruku v ruce a je to jistě zábavné čtení i pro ty čtenáře, kteří se s pomocí knih do naší historie neradi vydávají.

LukyK
21.10.2018

Přiznám se, příliš nerozumím tomu, že je Vondruška nejoblíbenějším (nejčtenějším) českým autorem. Máme mnohem lepší autory detektivek a ještě lepší autory historických románů... Vondruška, studovaný historik, má ve svých historických detektivkách naprosto nesmyslné historické reálie a to mu jaksi nemohu odpustit :-(
Příběh jako takový je šablonovitý a velmi průměrný

Klárai
25.08.2018

Kniha, která určitě stojí za přečtení.

boxas
29.07.2018

Kniha mě jednoznačně překvapila. Je mnohem lepší, zábavnější a čtivější, než jsem čekala.

VerčaFF
25.07.2018

Vondruška je jedním z nejoblíbenějších českých spisovatelů, takže jsem se na jeho dílo docela těšila, ale musím říct, že jsem čekala víc. Na začátku mi trochu vadil styl vyprávění, byl naivní, jednoduchý, takový "pro děti a mládež". Od historika bych taky čekala víc dějinných souvislostí, zajímavější vhled do života ve středověku apod. Zhruba v polovině jsem se více začetla a knížka mě začala bavit, ale celkový dojem je takový průměrný.

Hebrey
22.06.2018

Vondruška se pomalu ale jistě stává mým oblíbencem. Píše přesně stylem, který mi vyhovuje. Žádný historický slaďáček, ale pěkná detektivka zasazená do středověku, v níž nechybí dostatek napětí, která ale dokáže i vyvolat úsměv a místy i pobavit. Případy, které se skládají jako puzzle, takže něco víte hned, něco jen matně tušíte, ale jsou detaily, na jejichž lozluštění čekáte až dokonce.
Opět se tedy panu Vondruškovi podařilo do textu zakomponovat pár nesmyslů. Akáty, na které o několik komentářů níže, upozorňuje voset, tady rostli už dříve, ale nebylo jich asi tolik, aby na každém rohu rostla akátová alej. Za poněkud větší "perlu" považuji zmínku o javorovém sirupu :D ... Ale Vondruška je vzdělaný člověk, takže začínám přemýšlet, jestli tím nezkouší čtenářovu pozornost :DNěco jako kvíz "najdi pět věcí, které do příběhu nepatří" :D

pavčape
16.05.2018

Chtěla jsem zkusit českou historickou detektivku. Nápad je zajímavý, ale bohužel mě kniha příliš nezaujala. Děj byl rozvláčný, zpočátku jsem se musela soustředit na postavy. I když jich nebylo moc, občas jsem tápala. Ale to je moje chyba, že se občas ztrácím. Přečetla jsem za tři dny, možná se k další knížce pana Vondrušky vrátím, ale určitě je v knihovně nebudu vyhledávat často

mazlak
21.04.2018

Musím se přiznat, že se mi tento žánr začíná zamlouvat. Je to asi hlavně zásluhou tohoto autora. Jeho podáním se jinak nudná historie stává velmi záživnou, a vtáhne do děje. Určitě se brzy k tomuto autorovi a jeho příběhům vrátím.

Ulala
19.04.2018

Skvělá kniha pro odlehčení. Určitě budu pokračovat v této sérií.

karimatka1
14.04.2018

přečetla jsem další detektivku a chystám se pokračovat

oolinkaa
17.03.2018

Wau. Nevím, že jsem se knížek tak dlouho bránila. Pohltilo mě to od první stránky, a jsem velmi ráda že série má tolik dílů a stále se vydava. Nerada se budu s Oldřichem, Otou a Divišem loučit ..:) určitě doporučuji i pro ty, kdo tolik neholduje historii. Při čtení to vůbec nevadí..

Hotovson
05.03.2018

Musim říct, že příběhově se mi to líbilo, tam tomu nemam co vytknout.

Ale měl bych technickou poznámku k 1. vydání z r. 2002. Tolik překlepů a chyb jsem v jednej jedinej knížce ještě neviděl! Stává se celkem běžně, že je někde tu a tam chybka, chybí písmenko atd., ale tohle to už hraničí s fušérstvím při korektuře nebo kdo má za finální podobu zodpovědnost. Nevim, jak probíhá tisk, jak se to sází (pokud vůbec v dnešní době), jestli je to chyba už VV, pokud je to psaný v počítači, ale snad je ve vydavatelství zodpovědná osoba, která má toto na starosti.

Kdybych měl hodnotit příběhovou část samostatně, dal bych tam bez váhání 5*, ale teď to prostě nejde, nemůžu si pomoct, ale tohle mě tak nasr***, že to musim snížit o jednu.

Já chápu, že je to hezky, poutavě a zábavně napsáno, ale taky by to mělo nějak vypadat a mít nějakou úroveň. Než něco vydam v tisícovejch nákladech, tak si to předtim proboha přečtu!!! A to by měla být samozřejmost, ne výjimka!

Stolda
18.02.2018

Pan Vondruška a jeho knihy - v poslední době ( od té doby co se žena dostala na jeho besedu jsou jeho knihy a jeho jméno u nás častěji řečeno než třeba ještě nedávno standardní otázka- copak chceš k večeři miláčku? ...), ale nestěžuji si, jeho knihy to je vskutku velice příjemné a trochu adrenalinové čtení, takže mám na další roky s přemýšlením co kupovat za dárky vystaráno - obzvláště, když udělají ženě radost a následně zůstanou doma v naší knihovně :-) .

Damato
13.02.2018

otázka kterési pondělí po Vánocích : " ty dneska nežehlíš, vždyť je pondělí a co ? Ty si čteš??? To máš toho vánočního Vondrušku?
otázka kterési úterý: " ty zas čteš? Vždyť je úterý? ... a takhle to u nás bylo až do středy, kdy jsem dočetla a knihu předala své drahé polovičce a ve středu , když jsem se vrátila z práce , večer otevřela dveře a čekala jsem ve dveřích natěšeného partnera, který vždycky koukal z okna a když viděl, že jdu od vlaku, tak mi šel otevřít a v ten den nic a co byste řekli?... Seděl doma a to prosím v mém křesle a četl MŮJ vánoční dárek- tuhle knihu. Prostě přečtěte si to, je to suprové čtení.

Bohemians
23.12.2017

BEZ SPOILERŮ:

Zajímavá doba, ztotožnitelní představitelů hl. "hrdinů", ke kterým jsem získal osobní přilnutí. Doporučuji, zápletky i logická řešení jsou taktéž fajn, i když je zde poměrně mnoho gramatických chyb.

Doporučuji.

Malarkey
18.12.2017

Pan Vondruška si nemohl připravit hezčí a zábavnější zahájení tak velké série, jakou Hříšní lidé Království českého bezesporu jsou. Sice Dýky s hadem v podstatě obsahuje tři příběhy, kde ten titulní je vlastně největší, ale i tak v nich dokázal představit to všechno, co v následujících dílech tak šikovně rozšířil. Opět jsem si užíval známé prostředí, opět mi poctivě představil všechny postavy a opět jsem se dočkal skvělého rozuzlení, které Oldřich z Chlumu prostě umí. Po vyšetření Dýky s hadem už jsou to sice jenom takové jednohubky, ale kdo by se do toho středověkého světa nechtěl vrátit, že? Kór, když má jistotu, že ho tam nikdo nepodřízne jako podsvinče nebo mu neprovede nějakou jinou hanbatou činnost.

Blančitos
31.10.2017

Velice příjemné čtení, které mne dosti překvapilo. Nečekala jsem, že se mi bude historická detektivka Vlastimila Vondrušky tak líbit.

voset
27.10.2017

krásná detektivka, jen maličkost mi tam nesedí,
jak ti hrdinové jezdí alejí akátů,
ne že bych byl znalec, ale akáty se dostaly do Evropy až po objevení Ameriky,
V Česku je trnovník akát zmiňován poprvé v roce 1710.
jedině, že by tu rostly i jiné akáty, ale já jiné neznám :-D

hs777
11.10.2017

Opět jsem vděčná mým oblíbeným uživatelům za inspiraci. Dlouho jsem hledala oddechový žánr mezi drsnými vesměs severskými detektivkami a emočně náročnou ale nádhernou literaturou. Tak jsem se dostala ke knize Vlastimila Vondrušky. Detektivní příběh z české dávné historie, který královský prokurátor Oldřich z Chlumu objasní bez všech dnešních vymožeností, je roztomilý a pohodový. Navíc z mého rodného kraje, takže nemůžu jinak než plné hodnocení.

pichova.veru
26.08.2017

Další díl příběhů Oldřicha z Chlumu a jeho týmu nezklamal :) :)

Alex.rrr
15.08.2017

Tento díl příběhů pana Oldřicha se mi hodně líbil. I netradičně 2 případy v 1 knize. Zajímavé rozuzlení, pěkné, čtivé jako vždy.