Dýka s hadem

kniha od:

Dýka s hadem https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2400/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-dyka-aYg-2400.jpg 4.3 946

Hříšní lidé Království českého (MOBA) série

< 1. díl >

Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého „krále železného a zlatého“ Přemysla II. Otakara. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky.... celý text

Komentáře (149)

Komentáře 149 Recenze 0

JAnD
JAnD
23.10.2023 4 z 5

O Vondruškovi jsem hodně slyšel, ale zatím četl pouze Fiorellu. Sáhl jsem ted po této knížce - a spokojenost. Slušně napsané, zařazené do ne zcela obvyklého období, ale přitom poměrně moderní jazyk. Trochu mi vadí, že téměř každá žena spí s téměř každým mužem. Zápletka dobrá, řešení trochu nečekané, prostě vše, jak má u detektivky být.

Čmeláček
Čmeláček
16.09.2023 5 z 5

Nutně jsem teď potřeboval nějakou oddechovku, proto jsem vsadil na pana Vondrušku a fakt mě nezklamal :). Kniha se čte dobře, zápletka je taky zajímavá a Oldřich z Chlumu celkem sympaťák :). Takže asi tak a v této řadě budu určitě pokračovat.


Ayla767
Ayla767
15.09.2023 5 z 5

Mám ráda tyto detektivní záhady z dob dávných :-) .
Je to uklidňující, nenáročná a zábavná četba :-) .
Zločinci jsou vždycky řádně potrestáni a jde se spinkat :-) .
Proto mám pana Vondrušku v oblibě a ráda se k jeho vyšetřovatelům opakovaně vracím :-) .
Ať už jde o Jiřího Adama z Dobronína, nebo Oldřicha z Chlumu a samozřejmě o jejich přátele.
Zajímají mě komentáře, které na DK píší čtenáři a podle nich si ráda vybírám knížky do svojí knihovničky,. Děkuji.
Je to takový můj večerníček pro radost :-) .

sgjoli
sgjoli
10.09.2023 3 z 5

Vlastimil Vondruška se u nás těší docela oblibě, zdá se mi. A tak jsem od něho chtěla něco vyzkoušet - nakonec jsem sáhla po audioknize Dýka s hadem. Nakonec se z toho vyklubala celkem příjemná detektivka odehrávající se na historickém pozadí.
Jak moc je ten příběh přesný, co se týká historických reálií, to úplně posoudit nedokážu, tak moc se v historii 13. století neorientuju a přenechám to raději vzdělanějším čtenářům. Nicméně to historické pozadí tu minimálně v tomto díle nehraje zase tolik velkou roli, jedná se skutečně jen o kulisy pro detektivní příběh. Jako detektivka to není vůbec špatné. Nepočítejte však s tím, co najdete v literatuře ze současnosti. Logicky žádné DNA, žádné pokročilé technologie - hlavně přemýšlení, znalost místních poměrů, hledání logických souvislostí, vyslýchání atd.
Hlavní hrdina Oldřich, který je pověřen vyšetřováním, mi byl velmi sympatický. Chytrý, vzdělaný, přímý muž, který umí být rázný, když je třeba. Ale také to je muž, který má ale také své mouchy a k který o nich ví. Nedělá ze sebe žádného supermana.
Přijde mi příhodné, že se série jmenuje "Hříšní lidé Království českého" - je to hodně o lidech a jejich slabostech. S tím, že ty lidské slabosti se patrně asi napříč stoletími příliš nezměnily a motivace zločinů zůstává podobná.
Audiokniha byla velmi příjemná na poslech. Knihu namluvil Jan Hyhlík, jehož interpretace mne bavila. Jednotlivé kapitoly byly odděleny dobově laděnou hudbou, což se mi líbilo. Text sám o sobě se mi pak zdál vcelku svižný a bez nějakých zbytečných okecávek, které by tu dějovou linku zbytečně zdržovaly.
Nakonec dávám průměrné hodnocení. Přeci jen mám v tom detektivním žánru už dost načteno, tak už mne jen tak něco neuspokojí - mám určité nároky. To ale neznamená, že je Dýka s hadem špatná kniha, to určitě není. Za vyzkoušení to dozajista stojí. A já určitě dám této sérii ještě dál šanci a budu pokračovat v audioknižní podobě.
Pokud hledáte příjemnou nenáročnou detektivku, tohle je celkem fajn.

Vevericka.eva
Vevericka.eva
08.09.2023 3 z 5

Jelikož je Vondruška znamý spisovatel, ale zatím jsem ho nečetla, rozhodla jsem se vyzkoušet tuto detektivku. Závěr: čtivé to bylo, nejvíce mě bavily místní reálie, ale že bych z toho byla tak unešená, jako jiní čtenáři, to tedy ne. Vyzkouším ještě nějaký novější díl, jestli to bude lepší, ale do celého díla se určitě nepustím, je plno lepších autorů.

Dejf_ano
Dejf_ano
03.09.2023 5 z 5

Velmi čtivý a současně napínavý příběh. Historické reálie jsou živě popsány a čtenář se časem přesune na hrad Grabštejn a jiná zajímavá místa. Zároveň je kniha dostatečně oddechvé čtení pro navození dobré atmosféry například večer před spaním.
Celkově mohu pouze doporučit.

Magrata15
Magrata15
06.08.2023 5 z 5

Knihy pana Vondrušky se mi velmi líbí. Především mě baví spojení historie a detektivního pátrání.

sweeney
sweeney
30.07.2023 5 z 5

Velmi čtivá detektivka z doby vlády krále Přemysla Otakara II. Na knížky pana Vondrušky jsem se chystala už dlouho a konečně se mi zadařilo začíst se, a to do tohoto prvního případu královského prokurátora Oldřicha. Děj je svižný, napínavý s překvapivým koncem ( či konci?). Určitě doporučuji jak všem milovníkům detektivek tak i historických románů :)

cjucka
cjucka
30.06.2023 2 z 5

Tuhle knížku jsem četla na doporučení mého taťky, který je milovník umírněnějších detektivek (Agatha Christie, Michaela Klevisová a podobně). Je to středověká detektivka odehrávající se ve 13. století za vlády Přemysla Otakara II., kdy královský prokurátor Oldřich vyšetřuje vraždy. Nikdy bych si takovou knížku sama od sebe nevybrala. Sice detektivky čtu v jednom kuse, ale zrovna od této jsem neočekávala extra napínavost a hlavně mě nelákalo zasazení příběhu do středověku. Musím ale říct, že mě knížka nakonec mile překvapila, četla se fakt dobře, děj hezky ubíhal a zápletky byly docela zajímavé.

stojinek
stojinek
21.06.2023 3 z 5

Příjemné, odpočinkové čtení...Vondruška prostě nezklame.

Lolila
Lolila
22.05.2023 4 z 5

Príjemná historická detektívka. Už dávno som sa chystala na túto sériu a nesklamala. Pútavé, oddychové čítanie s detektívnou zápletkou v dvoch rozdielnych prípadoch. Určite budem pokračovať v ďalších častiach.

hana4834
hana4834
03.04.2023 4 z 5

Prostě skvělí příběh

PitoR
PitoR
25.02.2023 4 z 5

Oldřich z Chlumu – 1. diel!
Vlastimil Vondruška, český historik, publicista a veľmi plodný spisovateľ, je autorom úvodného dielu rozsiahlej detektívnej série Hříšní lidé Království českého, ktorá má doteraz tridsať častí. Príbehy sa odohrávajú v 13. storočí, v stredoveku, za vlády Přemysla Otakara II. a hlavnou postavou je rytier Oldřich z Chlumu. Ten je panovníkom menovaný do funkcie kráľovského prokurátora s cieľom vyšetrovať a trestať hrdelné zločiny. V tom mu pomáhajú aj jeho verní spoločníci.

„Vždycky jsem obdivoval Aristotelovu logiku. Od známého k neznámému. Krok za krokem.“

Aj keď o tejto temnej dobe nemôžeme mať žiadne ilúzie, autorovi išlo skôr o samotné detektívne zápletky a vyšetrovanie, takže ak čakáte opis krvavých jatok a podobné drsnosti, nedočkáte sa.

„Úředník by neměl mít příbuzné, přátelé a známé. Jeho jedinou družkou je spravedlnost. Nezapomeň, že Bůh sleduje naše kroky. Jednou mu budeme skládat účty ze všeho, co jsme na zemi vykonali dobrého i špatného! Bez spravedlnosti ztrácí tenhle svět smysl!“

Nebudem polemizovať, čo všetko bolo a nebolo možné v roku 1269, kedy sa odohrala vražda šľachtica, mnícha a ďalšie záhadné úmrtia. Jednoducho, mne sa Vondruškov štýl zapáčil a určite budem v čítaní jeho kníh pokračovať. Už teraz sa teším na „dvojku“ – Zdislava a ztracená relikvie.

Lucissia
Lucissia
12.02.2023 5 z 5

Nejdřív jsem se dlouho nemohla začíst, přicházely jiné knihy, ale nakonec jsem si čtení opravdu užila. Ráda si přečtu i další historické detektivky. :-)

BaPe895
BaPe895
28.01.2023 5 z 5

Moc hezká historická detektivka,ostatně jako každá od tohoto autora.

mi-380
mi-380
20.01.2023 4 z 5

Nekompromisní vyšetřovatel krále Přemysla Otakara II. Oldřich se svými ostrými hochy Divišem a Otou se poprvé objevují na scéně a hned řeší dva ukrutně zamotané zločiny. Rytíři, vojáci, mniši, pěkné dívky, řemeslníci, inkvizice, lupiči. Hrady, tvrze, hospody, temné lesy. Autor mě laskavým, ale i věcným přístupem zavedl do naší dávné historie a zároveň i do nové, zábavné a zatím málo prozkoumané série.
85 % (aktuálně 866 hodnocení s průměrem 85 %).

FerryTaz
FerryTaz
30.12.2022 5 z 5

Myšlenka středověkého prokurátora je opravdu dobrá. Líbí se mi, že má Oldřich poskládaný již svůj vyšetřovací tým a příběh měl hlavu a patu. Líbí se mi jeho uvažování, ale nejvíce se mi líbí prostředí do kterého je děj uveden. Určitě budu pokračovat v dalších autorových knihách.

Fallenyard
Fallenyard
24.10.2022 4 z 5

Popravdě jsem se celkem obávala knižního podání středověku, protože se děsím dětenické parodie na středověk jako čert kříže. Napsat knihu z tohoto historického období je pěkný kumšt a musí se to umět. Pan Vondruška naštěstí píše uvěřitelně, přestože lehce pohádkově, ale tisíckrát raději Noc na Karlštejně než Dětenice. Samotný příběh se mi líbil, určitě by mu slušelo nějaké seriálové zpracování. Určitě si přečtu další knihy ze série.

Avila
Avila
15.09.2022 4 z 5

Od pana Vondrušky jsem už něco málo četla a teď jsem se rozhodla že si postupně přečtu všechny díly této série postupně za sebou jak byla napsána. A rozhodně jsem se nenudila pan spisovatel umí velmi dobře vtáhnout do děje svých knih a vše barvitě popsat.
Oldřich z Chlumu i jeho pomocníci mi byli sympatičtí a kniha se četla skvěle. Samozřejmě nemám iluze o tom že autor trošku zidealizoval dobu středověku... ale to mi v knize vůbec nevadilo. A už teď se těším na další pokračování.

drakamena
drakamena
23.01.2022 4 z 5

Moc hezká kniha se spoustou zvratů. I když jsem pro jednou musela souhlasit s panem Havlem, rozuzlení případu mě trochu rozesmutnilo. Ne že by si potrestaní trest naprosto a zcela nezasloužili, zklamalo mě ovšem lidské chování, které vedlo k tolika tragédiím. Hlavně pak jednání Otova starého přítele...

March
March
18.01.2022 4 z 5

Tak tohle mě bavilo, když jsem si zapamatovala postavy, což byl ze začátku trošku oříšek, tak se to četlo skvěle. O zápletky nebyla nouze, pan Oldřich mě bavil, jeho pomocníci také, a jak jim to palilo, to bylo také super. Žádne technické vymoženosti nebylo třeba.

Trudi806
Trudi806
04.11.2021 3 z 5

Když jsem se konečně dostala k Vondruškovy po tom, co jsem viděla Jménem krále (mělo to svý mouchy, ale škoda, že to nepokračovalo jako seriál jak prý mělo), knížka čtivá, hlavní postava příjemná, jo, dalo by se číst dál. Ale pak Vondruška začal lézt všude možně a být chytrej ohledně současnosti a politiky a všeho a mě se tak zprotivil, že jsem zůstala jen u týhle jediný knížky a dál už nebudu.

pazdy15
pazdy15
12.10.2021 4 z 5

Tak moc jsem se na tuto sérii těšil. První díl a ihned splněná očekávání. Krásně vykreslený český středověk, pěkný a květnatý text, kde by ani Oldřich z Chlumu nenašel stopu po nudě a marnotratných odstavcích! Nicméně jednu hvězdu přece strhávám - nesnáším opakující se slova a v textu pana Vondrušky snad každý kdo něco pronese nebo prostě promluví tak "BRUČÍ". Zabručel panoš Ota, zabručel velitel Diviš, zabručel.... až mi bručelo v makovici. To je ale jediné co vytýkám (pro někoho to není absolutně důležité). Tak hurá na druhý díl :)

Guepp
Guepp
18.09.2021

Je to příjemné čtení, ale osobně jsem u něho dlouho nevydržela. V knižní podobě mi to přišlo jako ztráta času, a proto jsem přesídlila k audioknihám. Tak jsou pro mě ideální - pouštím si například při práci. Je to příjemný podkres - milé, jednoduché a černobílé postavy i příběh.

toni-az
toni-az
13.06.2021 3 z 5

Všude vidím a slyčím Vondruška, Vondruška, Vondruška. Detektivky i historické romány celkem můžu, tak jsem to konečně zkusil.

Za mě poměrně průměrný počin, vyprávění takové neslané nemastné, asi jsem příliš zhýčkaný Niedlem a Červenákem. Nic moc mě nezaujalo, postavy celkem sympatické, ale takové nějaké nezáživné. Jediné, co drží laťku, je detektivní zápletka. Nicméně na můj vkus příliš mnoho šťastných náhod spíš než vyšetřovatelského umu (ne že by tam nebyl...).

Co mi na druhou stranu vadilo:
- všechny neurozené (a někdy i urozené) ženy (ne vždy) mladšího věku jsou děvky
- nejsem sice odborník na historii, ale postřehl jsem pár nesmyslů (akáty ve 13. století? jakože fakt?)
- nedostudovaný koroner zvládá zjistit takové věci, o kterých se moderním forenzikům může jen zdát
- druhá část mi připadala, že je to trochu vykradené Jméno růže
- používání moderních výrazů

Každopádně špatné to nebylo a třeba to v dalších dílech bude ještě lepší a možná se dočkám i nějakých vtipných hlášek.

P.S. Připadá to jen mně, nebo autor nemá rád církev?

wena
wena
12.05.2021 5 z 5

Seznámení s Oldřichem s Chlumu a jeho úřadem pro krále Přemysla. Četlo se mě to o to lépe že příběh se odehrává kousek od mého místa bydliště.

85098211
85098211
16.03.2021 5 z 5

Výborná a čtivě napsaná historická detektivka z pera mého oblíbeného spisovatele ;-). Tentokrát mi ji přečetl pan Jan Hyhlík jako nahrávku z KTN a teprve poté jsem si ještě poslechla i dramatizaci z roku 2007 s Radovanem Lukavským nebo Otakarem Brouskem. Ta je sice také vynikající, ale je samozřejmé, že se do délky poslechu necelých dvou hodin nedá vměstnat ani zdaleka všechno, co je obsaženo v knize. Ale teď už k samotnému vyšetřování královského prokurátora Oldřicha z Chlumu ;-).
V knize jsou obsaženy dva případy. A jen první z nich se týká Dýky s hadem. Oba případy jsou ale navýsost zajímavé a mne zaujaly stejně. A protože jsem už několik detektivek s tímto vyšetřovatelem přečetla, líbilo se mi, že jsem se konečně dozvěděla, jak se Diviš seznámil se svojí Martou - k tomu totiž dojde hned v prvním případu. A Oldřich je zde také ještě hodně mladý, přitom již v tomto věku zdatný ve svém povolání ;-). Pokud jde o podrobnosti obou vyšetřovaných zločinů, nebudu prozrazovat nic dalšího. Jen za sebe musím přiznat, že vraha jsem neodhalila ani v prvním, ani ve druhém případě. Knihu doporučuji všem milovníkům historických detektivek, především kvůli její nádherné atmosféře :-).

RADOST
RADOST
11.03.2021 3 z 5

Můj první Vondruška zprostředkovaný výbornou audioknihou. Seznámení s Oldřichem z Chlumu, společné vypátrání vraha a krásný hlas pana Lukavského velmi zpříjemnily mé pracovní odpoledne.

Jenny46
Jenny46
21.02.2021 5 z 5

Audiokniha - krásný hlas R. Lukavský, O. Brousek st. a M. Polách - barvitý detektivní příběh Oldřich z Chlumu - příjemné odpočinkové odpoledne po noční, poutavý příběh doporučuji

Jaruš7
Jaruš7
19.02.2021 5 z 5

V neměnném stylu se stálou úrovní - audiokniha co nezklame.
Mordy, zálety, jedy, loupež, klamstvo v příběhu Dýky s hadem.
Komu měl patřit vražedný nástroj? Kupodivu tomu, kdo hledá jeho majitele. (rébus s fintou).
Trochu kratší, ale coby dílek vondruškiády fajn.