Dýka s hadem

Barvitý a napínavý detektivní příběh z časů slavného českého „krále železného a zlatého“ Přemysla II. Otakara. Na svůj úřad nezvykle mladý královský prokurátor a současně správce hradu Bezdězu Oldřich Z Chlumu má v pravomoci i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů. Při vyšetřování vražd šlechtice, mnicha johanity a hradního kata prokazuje nejen své nemalé detektivní schopnosti, nýbrž i moudrost a rozvážnost. Autor, renomovaný historik, čerpá řadu motivů z dobových pramenů, v nichž zjišťuje, že život píše příběhy vskutku neuvěřitelné, a zpracovává je živým, současným jazykem do děl naplněných dramatičností, jež vzbuzují zvědavost a napětí od první do poslední řádky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2400/hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-dyka-aYg-2400.jpg 4.3751

Kniha Dýka s hadem

toni-az

Všude vidím a slyčím Vondruška, Vondruška, Vondruška. Detektivky i historické romány celkem můžu, tak jsem to konečně zkusil.

Za mě poměrně průměrný počin, vyprávění takové neslané nemastné, asi jsem příliš zhýčkaný Niedlem a Červenákem. Nic moc mě nezaujalo, postavy celkem sympatické, ale takové nějaké nezáživné. Jediné, co drží laťku, je detektivní zápletka. Nicméně na můj vkus příliš mnoho šťastných náhod spíš než vyšetřovatelského umu (ne že by tam nebyl...).

Co mi na druhou stranu vadilo:
- všechny neurozené (a někdy i urozené) ženy (ne vždy) mladšího věku jsou děvky
- nejsem sice odborník na historii, ale postřehl jsem pár nesmyslů (akáty ve 13. století? jakože fakt?)
- nedostudovaný koroner zvládá zjistit takové věci, o kterých se moderním forenzikům může jen zdát
- druhá část mi připadala, že je to trochu vykradené Jméno růže
- používání moderních výrazů

Každopádně špatné to nebylo a třeba to v dalších dílech bude ještě lepší a možná se dočkám i nějakých vtipných hlášek.

P.S. Připadá to jen mně, nebo autor nemá rád církev?

wena

Seznámení s Oldřichem s Chlumu a jeho úřadem pro krále Přemysla. Četlo se mě to o to lépe že příběh se odehrává kousek od mého místa bydliště.

Výborná a čtivě napsaná historická detektivka z pera mého oblíbeného spisovatele ;-). Tentokrát mi ji přečetl pan Jan Hyhlík jako nahrávku z KTN a teprve poté jsem si ještě poslechla i dramatizaci z roku 2007 s Radovem Lukavským nebo Otakarem Brouskem. Ta je sice také vynikající, ale je samozřejmé, že se do délky poslechu necelých dvou hodin nedá vměstnat ani zdaleka všechno, co je obsaženo v knize. Ale teď už k samotnému vyšetřování královského prokurátora Oldřicha z Chlumu ;-).
V knize jsou obsaženy dva případy. A jen první z nich se týká Dýky s hadem. Oba případy jsou ale navýsost zajímavé a mne zaujaly stejně. A protože jsem už několik detektivek s tímto vyšetřovatelem přečetla, líbilo se mi, že jsem se konečně dozvěděla, jak se Diviš seznámil se svojí Martou - k tomu totiž dojde hned v prvním případu. A Oldřich je zde také ještě hodně mladý, přitom již v tomto věku zdatný ve svém povolání ;-). Pokud jde o podrobnosti obou vyšetřovaných zločinů, nebudu prozrazovat nic dalšího. Jen za sebe musím přiznat, že vraha jsem neodhalila ani v prvním, ani ve druhém případě. Knihu doporučuji všem milovníkům historických detektivek, především kvůli její nádherné atmosféře :-).

RADOST

Můj první Vondruška zprostředkovaný výbornou audioknihou. Seznámení s Oldřichem z Chlumu, společné vypátrání vraha a krásný hlas pana Lukavského velmi zpříjemnily mé pracovní odpoledne.

Jenny46

Audiokniha - krásný hlas R. Lukavský, O. Brousek st. a M. Polách - barvitý detektivní příběh Oldřich z Chlumu - příjemné odpočinkové odpoledne po noční, poutavý příběh doporučuji

Jaruš7

V neměnném stylu se stálou úrovní - audiokniha co nezklame.
Mordy, zálety, jedy, loupež, klamstvo v příběhu Dýky s hadem.
Komu měl patřit vražedný nástroj? Kupodivu tomu, kdo hledá jeho majitele. (rébus s fintou).
Trochu kratší, ale coby dílek vondruškiády fajn.

Mája777

Tak jsem si odskočila od severských, amerických a anglických thrillerů a zalovila jsem v našich vodách. Mám ráda krimi a mám ráda i historii, takže bylo jisté, že volba padne na knihy pana Vondrušky. Už dlouho jsem po nich pokukovala a teď asi přišel ten správný čas. A nebyla to chyba.
Seznámíme se s Oldřichem z Chlumu a jeho pomocníky. Řešíme nimi vraždy i krádež. Vše zasazené do našich malebných Čech ve 13. století.
Styl psaní pana Vondrušky mi vyhovuje, znám ho už z Husitské epopeje. Takže jsem spokojená a budu číst dál. A také určitě doporučuji.
(18. 2. 21 - 6 762 - 18)

hnatlubo

Zhltl jsem knížku na jeden zátah. Není mi, ale jasné proč do ní autor vložil dva oddělené a nesouvisející případy. Působilo to na mě jako by chtěl navýšit počet stránek.

Adventní kletba
Adventní kletba