Zdislava a ztracená relikvie

kniha od:

Zdislava a ztracená relikvie https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89515/bmid_zdislava-a-ztracena-relikvie-aneb-t-RVF-89515.jpg 4.4 721

Hříšní lidé Království českého (MOBA) série

< 2. díl >

Tři zločiny, které rozřešil královský prokurátor Oldřich z Chlumu. Královský prokurátor Oldřich z Chlumu zastává úřad správce hradu Bezdězu a v jeho pravomoci je i vyšetřování a trestání hrdelních zločinů v kraji. Z pátrání po trnu z Kristovy koruny ztracené i s relikviářem se vyvine téměř mystický případ. Vyšetřování navíc zkomplikují další zločiny. Co spojuje vraždu měšťana z Jablonného a znásilnění jeho mladé manželky s podivným soubojem v hrádeckém šenku? Pán z Chlumu hraje o čas a nachází překvapivé řešení. Navazuje na autorův předchozí román Dýka s hadem a podobně jako ten je inspirován dobovými prameny. Druhé vydání... celý text

Komentáře (96)

Komentáře 96 Recenze 0

JAnD
JAnD
01.11.2023 4 z 5

V první půlce knihy mi to oproti předchozímu dílu nějak nesedělo, přišlo mi, že je tam až moc shod okolností a detektivkových klišé.
V druhé polovině už to bylo mnohem lepší, i když mne trochu zklamalo, že jedna postava, jejíž smrt jsme čekal už v první polovině, přežila a skonala až téměř na konci. Ale chápu, že by autorovi do budoucna asi překážela.

sgjoli
sgjoli
24.09.2023 3 z 5

Ačkoliv jsem první díl ze série hodnotila průměrně, věděla jsem, že budu se sérií chtít pokračovat ještě aspoň pár dílů. A tak jsem teď vyposlechla druhý díl a opět to byl vcelku fajn zážitek.
Opět se přesouváme do středověku a sledujeme prokurátora Oldřicha z Chlumu, kterak se snaží vyřešit zločiny, k nimž se nachomýtne. Nedokážu posoudit, do jaké míry jsou reálie dané doby zobrazeny reálně nebo je něco poupraveno pro potřeby zápletky. To však nic nemění na tom, že je to svižně napsané dílo, bez nějakých větších hluchých míst. A také s docela akčním koncem a tak trochu mysteriózním podtextem.
Docela mne překvapilo, jak feministicky to může vlastně působit. Hlavní hrdina Oldřich tu velmi výrazně vystupuje jako galantní muž, který obdivuje ženy - ne jen pro jejich krásu, ale hlavně i pro jejich charakterové vlastnosti - dokáže obdivovat chytrost, důvtip.
Zápletka sama o sobě byla zajímavá, bylo v tom napětí, celkově to je velmi solidně propracované a mně to nutilo poslouchat dál a dál. Jediné, s čím jsem bojovala, bylo větší množství postav, které se mi prostě trochu pletly dohromady.
Nakonec 3 hvězdy z 5. Je to fajn oddechové čtení (v mém případě fajn oddechový poslech) a ještě určitě nějaký ten díl vyzkouším.


sweeney
sweeney
31.08.2023 5 z 5

Další napínavý případ(y) Oldřicha z Chlumu a další skvělé dílo pana Vondrušky. Kdo má rád jak historické romány, tak detektivky, tak si knížkami tohoto autorka přijde na své. Doporučuji :)

evask
evask
02.08.2023 4 z 5

Tři příběhy, troje pátrání v jedné knize, a skáče se z jednoho do druhého. A to na mě bylo trochu moc, v postavách jsem se občas ztrácela. Konec, když už byly první vraždy vyřešeny, se mně líbil, nakonec tedy dávám čtyři *.

Lolila
Lolila
19.07.2023 5 z 5

Príjemná oddychovka - detektívka zo stredoveku. Pán Vodndruška sa s tým "nepára".... Prečo by sa mal stať len jeden zločin, keď ich môže byť naraz aj viac:-)

hana4834
hana4834
28.04.2023 4 z 5

Za mě super

jprst
jprst
25.03.2023 4 z 5

Výrazně lepší než prvý díl této série, ale přece jen do opravdu dobré historické detektivky tomu kus chybí, tedy především středověká atmosféra je dosti odbytá a tehdejší realitu rozhodně nenavozuje. Ale na druhou stranu autor má své řemeslo zmáknuté, takže výsledkem je příjemná nenáročná oddechovka, která neotráví.

juraj238
juraj238
26.02.2023 5 z 5

Pekný historický detektívny prípad Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníka Ota. Kniha sa krásne a odpočinkovo číta.

katlouc.ha
katlouc.ha
13.02.2023 5 z 5

Pana Vondrušku mám ráda už od dětství, k jeho knížkám se budu vždycky ráda vracet. Celá tahle série je prostě skvělá.

FerryTaz
FerryTaz
13.02.2023 5 z 5

Opět odpočinková kniha, prostředí ve kterém se děj odehrává je mému srdci blízké. Děj byl velmi poutavý a vždy se mi libí rozuzlení na konci. A nyní hurá za dalším dílem!

mi-380
mi-380
08.02.2023 4 z 5

Autorovi znovu jeden případ nestačil, asi aby toho Oldřich neměl málo, když konečně se všemi svými blízkými opustil Bezděz a vyrazil na důležitou akci na sever do Lemberka, takže si pátráním všichni krátili čas při čekání na krále.
Příjemná směs dobrodružství, historie a detektivky, došlo i na lehké fantastično.
80 % (aktuálně 664 hodnotících s průměrem 87 %).

Mladík sebou trhal v křečích, potom zbledl a začal se dusit. Svíral pěsti, až mu zbělely klouby. Z nosu mu vytryskla krev. Svalil se na zem a chraptivě naříkal.
„Zešílel," tiše konstatoval Havel z Lemberka. Pak se obrátil na královské vojáky.
„Odneste ho do vězení!"
„Myslím, urozený pane, že se dusí," namítl jeden z nich. „Neměli bychom zavolat lékaře? Bez ošetření to nevydrží!"
„Nikoho nevolej," chladně nařídil velmož. „Pokud si zaslouží milost, Bůh mu pomůže!"
Pak vstal a aniž se ohlédl, zamířil ke schodišti.

m_martina
m_martina
13.08.2022 5 z 5

Knihy pana Vondrušky jsou tak příjemně oddechové. Líbila se mi také tato se Zdislavou a ztracenou relikvií. Hezké čtení na léto.

J.P.S.
J.P.S.
24.07.2022 2 z 5

Po nadšení z Přemyslovské a Husitské epopeje, rozporuplného pocitu z Breviáře pozitivní anarchie a zklamání z Kroniky zániku Evropy jsem se rozhodl dát autorovi šanci a přečíst si některou z jeho detektivek.

Bohužel se dostavilo zklamání.
Příběh je sice zasazen do přemyslovských Čech 13. století, ale středověká atmosféra mu úplně schází. Zcela v něm postrádám realističnost a syrovost středověkého života, které znám z jiných podobných románů. Zasazení děje do doby panování Přemysla Otakara II. je opravdu jen formální, pokud by se napsalo, že místo něj panuje např. Karel IV. či Rudolf II. a pozměnila se jména některých protagonistů (např. historického Havla z Lemberka a jeho ženy Zdislavy), tak prakticky nepoznáte žádný rozdíl. Celé to na mě působilo jako televizní pohádka, kde se herci navlečou do kostýmů a navštíví hradní exteriér, aniž by záleželo na tom, zda reprezentují nějakou konkrétní dobu a jakou mají navodit atmosféru. Nezachránila to ani detektivní linie příběhu, která mi nepřišla moc napínává a jejíž vyústění nedávalo příliš smysl.

Zkrátka na detektivku málo detektivní, na historický román málo historické. Možná kdybych to četl o pár let dříve, tak bych hodnotil výše, ale v porovnání s jinými romány na obdobné téma (např. s Červeňákovou sérií Stein-Barbarič) byl toto opravdu podprůměr.

Kabuky
Kabuky
13.07.2022 3 z 5

Dobré letní čtení.

toni-az
toni-az
23.05.2022 3 z 5

Žádný zázrak, ale jako oddechovka čitelné. Na můj vkus příliš roztříštěné různými případy současně a místy dost neuvěřitelné a historicky hodně nepřesné. Ale docela napínavé s několika zajímavými prvky, takže za mě průměrné hodnocení.

Sůvazknihovny
Sůvazknihovny
11.05.2022 4 z 5

Odpočinkové čtení, které nechcete odložit. Další detektivní případ sympatického Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníka Oty.

drakamena
drakamena
22.02.2022 4 z 5

Líbilo se mi, jak byly jednotlivé příběhy propletené. Rozhovory Oldřicha s Divišem a Otou a také s Ludmilou byly velmi svižné a občas velmi humorné. Konec příběhu však byl velice smutný. Kupodivu mi bylo trochu líto i samotného vraha. Smrt si samozřejmě zasloužil, ale přesto. Ukazuje se, že i vrah může milovat.

pazdy15
pazdy15
07.02.2022 4 z 5

Pěkná oddechová četba, krásně vykreslený český středověk, sympatické postavy Oldřicha, Diviše a Oty :) Ještě na mě čeká mnoho dílů a opravdu se těším. Doporučuji všem podobným jako jsem já (rozmazlený a velice náročný díky četbě Kinga, Sapkowskeho a dalších...), protože u Vondruškovo knížek vypnete, odpočinete si a pobavíte se.

zdenaR
zdenaR
04.01.2022 4 z 5

Další audio před spaním, napínavé, pohodové.

vladislav6610
vladislav6610
09.10.2021 5 z 5

Pro chvilku klidu, za podzimní mlhy. Pan Vondruška detektivky umí.

wena
wena
19.09.2021 4 z 5

Jelikož mám Lemberk kousek od baráku tak se mě to četlo o to lépe . Místa kde se příběh odehrává znám a tak mě to připadalo jako bych tam opravdu s Oldřichem byl.

85098211
85098211
28.08.2021 5 z 5

(možné spoilery)
Knihy pana Vondrušky mám moc ráda a občas si některou z nich pro zpestření poslechnu v audioverzi ;-). A ani tento případ královského prokurátora Oldřicha z Chlumu mne nezklamal. Asi nejvíc jsem si oblíbila jeho ženu Ludmilu, která je zde těhotná a později se ocitne dokonce v nebezpečí života... Konkrétně v této knize se čtenář (mimo jiné) setkává se Zdislavou z Lemberka a ostatními šlechtici, kteří s její rodinou úzce souvisí. Pán z Chlumu má ve vyšetřování zdatné pomocníky, kteří mu sekundují - a sice Diviše a panoše Otu. A také se zde objevují kejklíři, kteří ke středověkému životu neodmyslitelně patřili... Jak už to v autorových detektivkách bývá obvyklé, příběh je pořádně zamotaný a čtenář se musí pořádně soustředit, aby se vyznal v jednotlivých postavách ;-). Ale podle mého názoru to vůbec nevadí a Oldřich z Chlumu nakonec - dle očekávání, případ zdárně vyřeší :-). PS: Určitě nejvíc mne zamrzela smrt Beatrice, kterou jsem sice očekávala (viz nevyřčená věštba staré Maorky), ale i přesto se mi zdála zbytečná. A taky mi bylo moc líto malých Zdislaviných kocourků. Kočky mám totiž ráda (i když žádnou nevlastním), a proto se mi zdá kruté tyto milé tvory zabíjet...

soupik2012
soupik2012
20.05.2021 5 z 5

Detektivní romantická pohádka pro dospělé, tentokrát opepřena špetkou té duchařiny. V knize můžeme sledovat tři různé případy, které se navzájem prolínají. Každý je jiný, dokonce každý případ někdo jiný vyšetřuje. Snad také díky tomu mě tato kniha bavila o poznání víc, než předchozí kniha Dýka s hadem, kde jsou jednotlivé případy odděleny a vyšetřování vede pouze Oldřich Z Chlumu. Jinak vše běží dle zaběhnutého vondruškovského schématu. A to mě baví. Audioknihu čte pan Jan Hyhlík. Pro četbu historických románů se jeho pomalé vyprávění dokonale hodí.

rafan65
rafan65
18.04.2021 5 z 5

Znovu pěkně napsaná kniha, příběh je poutavý a krásně se čte. Budu číst určitě další knihy tohoto autora.

Mája777
Mája777
05.03.2021 4 z 5

Mám ráda tyhle poklidné detektivky. A pan Vondruška umí vyprávět. Hned jdu na další díl, jsem zvědavá, co bude dál a jak se posunou osudy Oldřicha, Oty a Diviše.
(4. 3. 21 - 7 768 - 21)

willy9203
willy9203
16.11.2020 4 z 5

Opět hezky vystavěný příběh, napínavý a příjemně čtivý. Ideální pro odpočinek. Bohužel, tentokrát o něco více předvídatelný, než jsem u pana Vondrušky zvyklý. A mezi námi, ta stopa duchařinky tam při troše dobré vůle také být nemusela.

Rowana
Rowana
05.11.2020 3 z 5

Mohl by to být také příběh o tom, jak se panoš Ota skutečně zamiloval. To není spoiler, neboť se na tuto skutečnost vzpomíná hned v několika knihách z řady o královském vyšetřovateli Oldřichovi z Chlumu.
A vlastně to je i příběh, který by se nemusel příliš ostýchat zařadit se na polici po bok svých dalších fantasy družek.
Je to pěkný příběh, správně zamotaný, občas i trochu napínavý, a i přes mordy svým způsobem milý a vhodný k odpočívání.

trudoš
trudoš
04.11.2020 2 z 5

Jsem zlý a ošklivý čtenář historických detektivek, protože Oldřichovi z Chlumu ani po druhé knize nedokážu přijít na chuť. Nikdo ale nemůže říct, že se nesnažím. Jenže tam, kde jsem jiným autorům ochoten odpustit trocha té fantazie v exotických kulisách (a co si budeme nalhávat, pro mě je exotika už sousední Slovensko), v případě severočeského prostředí vnímám kraj i dobu mnohem citlivěji. Takže když na mě pan Vondruška vyrukuje s křižáky a satanisty, jednoduše mu v rámci dané lokality nedokážu uvěřit ani slovo. Přičemž zcela opomíjím protivně bodré postavy, jež mají tendence se chovat a vyjadřovat, jako by byly na divadelním jevišti. Jít o scénář k pohádce, neřeknu ani slovo, akorát bych možná poukázal na nevhodnost lascivních vtípků o ženách, pro něž má autor evidentně slabost. Ale jako vážně míněný román u mě Zdislava a ztracená relikvie selhala. Ze tří navzájem se prolínajících příběhů zaujal jen ten nejjednodušší s penězoměnci a vše ostatní byla pouze romantická omáčka navíc.

hnatlubo
hnatlubo
28.10.2020 5 z 5

Když si potřebujete odpočinout jsou Vondruškovy historické detektivky skvělou volbou.

pavel9410
pavel9410
06.09.2020 3 z 5

Precetl jsem v ramci ctenarske vyzvy. Dej je dost predvidatelny, postavy mne zas tak moc nezaujaly, cele mi to prislo lehce jako cervena knihovna smrncnuta detektivkou.