Záhada zlaté štoly

Záhada zlaté štoly https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2397/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-zaha-1c2-2397.jpg 4.4 718

Hříšní lidé Království českého (MOBA) série

< 3. díl >

Další z příběhů královského prokurátora Oldřicha z Chlumu se tentokrát odehrává v okolí Prahy. Nevysvětlitelným způsobem se při cestě z královských dolů v Jílovém u Prahy ztratí truhlice plná zlata. Král Přemysl Otakar II. povolá Oldřicha z Chlumu, protože je jasné, že v pozadí musí stát někdo z předních šlechticů království. První vydání.... celý text

Komentáře 89 Recenze 0

Jiruka Kareru
Jiruka Kareru
03.10.2023 5 z 5

Další skvělý díl této série.
Vencl dává vyšetřování nový nádech, tak čekám, jak se to vyvine dale.

Gabča67
Gabča67
28.08.2023 3 z 5

Detektivní případy královského prokurátora a jeho pomocníků mám ráda. Oddechové čtení, které mě baví i pobaví zároveň. ,,Špičkování" mezi Otou a Divišem dodává sérii šťávu a humor. Svatba na konci tohoto příběhu se mi zdála až moc ideální. Ale na druhou stranu, co od knížky očekávám, to dostanu. V tom je pan autor mojí jistotou. Takže, vstříc dalším dílům.

666Jitka
666Jitka
22.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Královský prokurátor Oldřich z Chlumu je povolán panovníkem, aby bezodkladně vyřešil záhadu ztraceného zlata a to pod pohrůžkou ztráty vlastní hlavy v případě neúspěchu - uff. Hlavní hrdina a jeho pomocníci se tedy opět vrhají do pátrání a postupně odhalují zajímavé okolnosti, kousky skládačky začínají zapadat do sebe a po sehrání malého divadla je případ opět úspěšně uzavřen a zlato navráceno králi. Taková oddychová detektivka z období vlády Přemysla Otakara II. dobrá na odreagování se a odpočinek.

zelda7
zelda7
26.06.2023 3 z 5

Knihy pana Vondrušky jsou oddychové čtení. Tento díl patří spíš k těm lepším ze série Hříšní lidé království českého, přesto mi přišlo, že potenciál námětu nebyl zcela využit, čekala jsem více dějiště ze štol.

hana4834
hana4834
28.04.2023 4 z 5

Celkem dobrý

wena
wena
09.04.2023 4 z 5

Na mě moc jednoduchý konec až s pohádkovou svatbou, jinak pohodové čtení.

Naďa2411
Naďa2411
27.03.2023 4 z 5

Děj z druhé pol. 13. století za vlády železného a zlatého krále Přemysla Otakara II. Za jeho éry si šlechta nemohla zvyknout na "pevnou ruku". Proto prokurátor Oldřich z Chlumu hledal viníka ztraceného zlata při převozu z Jílové do Prahy v řadách šlechty. Král jmenoval Oldřicha z Chlumu správce hradu Bezděz a měl mít dohled nad jeho výstavbou. K hradu mám blízký vztah, proto jsem si ráda audioknihu poslechla, při čtení by se mi pletla jména. Prokurátor musí při řešení odvést dobrou a rychlou práci, krádež zlata nazval případem: Záhada zlaté štoly.
Audiokniha - čte: Martin Štěpánek, Otakar Brousek st. a Martin Polách s doprovodem dobové hudby. Kniha se velmi dobře poslouchá, doporučuji.

klmonkaa
klmonkaa
14.03.2023 5 z 5

Veľmi dobre sa to počúvalo (audio kniha), pokiaľ budem mať opäť miesto na knihy, kúpim si to. :-D

PitoR
PitoR
27.02.2023 4 z 5

Oldřich z Chlumu – 3. diel!
„Jsem královský prokurátor. Soudím podle toho, co vypátrám. Věštit může kejklíř... Každou chvíli, kterou tu zbytečně klábosíme, získává zločinec náskok. Snažně vás prosím, pojďme k věci!“

Vlastimil Vondruška, český historik, publicista a veľmi plodný spisovateľ, je autorom rozsiahlej detektívnej série Hříšní lidé Království českého, ktorá má doteraz tridsať častí a už sa pripravuje ďalšia. Príbehy sa odohrávajú v 13. storočí, v stredoveku, za vlády Přemysla Otakara II. a hlavnou postavou je rytier Oldřich z Chlumu. Ten je panovníkom menovaný do funkcie kráľovského prokurátora s cieľom vyšetrovať a trestať hrdelné zločiny. V tom mu pomáhajú aj jeho verní spoločníci – Ota a Diviš.

„Nerad trápím lidi, o nichž si nejsem jistý, že jsou zločinci. Protože bezpráví je stejný hřích, jako zločin. Možná ještě větší.“

Po ceste z kráľovských baní Jílové do Prahy sa stratí zlato. Kráľ Přemysl zúri a Oldřich musí dokázať, že si svoje postavenie a úrad plne zaslúži. Prípad je veľmi zamotaný, do toho smrť žida Samuela, zmiznutie hostinského Fráňu a ďalšie záhady, ktoré majú korene v minulosti.

„Pokud bylo možno českému králi něco vytknout kromě jeho náladovosti, pak to byly jeho představy o rytířské cti. Někdy se Oldřichovi z Chlumu zdálo, jako by Přemysl II. Otakar žil ve světě legend o králi Artušovi a ne v bezcharakterné přítomnosti. Ale i to byla věc, pro kterou si rozuměli. Protože Oldřich byl v podstatě stejný. I on nosil v sobě víru, která nebyla z tohoto světa. Víru v pravdu a spravedlnost.“

Aj keď o tejto temnej dobe nemôžeme mať žiadne ilúzie, autorovi išlo skôr o samotné detektívne zápletky a vyšetrovanie, takže ak čakáte opis krvavých jatiek a podobné drsnosti, nedočkáte sa. Mne sa Vondruškov štýl zapáčil a určite budem – v rámci možností – s čítaním jeho kníh pokračovať.

FerryTaz
FerryTaz
21.02.2023 5 z 5

Kniha byla opět hezky odpočinkově napsaná. Četl jsem jí jedním dechem, ale i přesto jsem se občas ztratil ve jménech, neboť autor vcelku často používal jména podobná. Jako např. Eberhart - královský mincmistr a Enderlin-vysoce postavený měšťan. Řeknete si, vždyť jsou to naprosto odlišná jména, ale když se druhý den vrátíte ke čtení a čtete o jednom z nich, tak si až po stránce třeba uvědomíte, že čtete o tom druhém než jste si původně mysleli. Zlatá jednoduchá jména Marta, Ota, Mikeš :) Nicméně, příběh byl dobrý a já se již vrhám na další díl.

Riccia
Riccia
01.02.2023 5 z 5

Bylo to super jako vždycky - královský prokurátor se svými pomocníky opět každou nepravost a záhadu, které mu přišly pod ruku, bravurně vyřešil, každému pomohl a to všechno s elegancí sobě vlastní :-) Jak já se ráda do téhle pohody vracím. Od knížky se příliš nedalo odcházet, všechno pěkně navazovalo a bylo to i docela uvěřitelné (až na osud pana Zdeňka - tam na mě bylo těch náhod až příliš, ale to panu Vondruškovi mile ráda prominu).

Turlogh
Turlogh
26.08.2022 5 z 5

Jeden z nejpovedenějších románů z řady Oldřicha z Chlumu od mistra Vondrušky. Zde je ještě celá trojice, tj. Oldřich, Ota a Diviš v plném lesku slávy, což již se bohužel nedá říci o románech úplně nejnovějších... Howgh.

toni-az
toni-az
12.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Tento díl mě moc nezaujal. Na mě trochu moc náhod, hlavně ta věc s tajnou chodbou byla už trochu přes čáru. Na druhou stranu do průměru to vrátil ten konec, který byl hoden Nero Wolfa.

Posloucháno jako podezřele krátká audiokniha. Na to, že v každé kapitole byla dlouhá hudba a shrnutí předchozího, ty 2 hodiny asi znamenají, že to nebylo komplet. Ale možná, že to knížce spíše pomohlo, protože pěkně odsýpala.

20.03.2022 5 z 5

(audiokniha)
Tentokrát mi knihu přečetl Aleš Procházka v nezkrácené verzi a mně se i díky tomu další příběh Oldřicha z Chlumu líbil snad ještě víc než ty předchozí, které se mi dostaly do rukou dříve ;-). Tak trochu mi zde sice chyběla Ludmila, ale budu doufat, že se třeba objeví zase příště? V případu Oldřichovi zdatně sekundují Diviš, panoš Ota ze Zástřizlí a také Vencl. Jak už to tak bývá u autora obvyklé, vyšetřování je hodně zamotané a stále více se komplikuje, když se na scéně objeví další mrtví. A později, když už se zdá být jasné, kdo za zmizením zlata stojí, se ukáže, že se všechno odehrálo úplně jinak. No a jakou roli zde bude hrát v názvu i v průběhu děje zmíněná štola, již prozrazovat nebudu ;-). Kniha mě určitě nezklamala - právě naopak :-), proto jí dávám plný počet a na další setkání s Oldřichem z Chlumu se budu časem zase moc těšit :-).

drakamena
drakamena
22.02.2022 4 z 5

Příběh písaře a jeho milé sice byl tak trochu jako z červené knihovny, jinak ale byl příběh skvělý. Ty veletoče s nastraženými důkazy a pečetěmi a tajnými chodbami byly bezvadné. A zamilovala jsem si Vencla. Moc dobrý přírůstek "do rodiny"!

Ava365
Ava365
28.11.2021 5 z 5

Jako téměř všechny Vondruškovy knihy se i tato četla hezky, autor umí udržet čtenáře v napětí a přitom všem se čtenář dozví ještě něco o tehdejším způsobu života. Musíme věřit, že tomu tak tenkrát skutečně bylo :-)

čuřil
čuřil
16.09.2021 4 z 5

Knížka se četla dobře. Mělo to spád, napětí i akci. Povedené, pan Vonduška to prostě umí.

soupik2012
soupik2012
09.08.2021 4 z 5

A už je to tady zase. Méně znamená více. Až příliš často tuto prostou větu u komentování svých knih používám. Ale ani tentokrát nemohu jinak. Hlavní dějová linka mě bavila. Záhada kolem zmizelého zlata je vystavěná velice dobře a napínavě. Nicméně veškeré dění okolo, mi přišlo úplně zbytečné a navíc téměř ve všech případech značně nelogické. K vyřešení všech ostatních záhad dojde většinou pouze díky veliké shodě náhod. Přitom se vyřeší úplně všechno. Stačí vlastně pachatele obvinit, on se přizná a je hotovo. Jasně, je to pohádka, ale i ten Andersen psal věrohodnější příběhy. Nicméně jako celek převládají pozitiva. Příběh mě zkrátka bavil. Jako odpočinková četba je to ideální literatura. Audioknihu načetl velice slušně pan Aleš Procházka. Ale kvalit pana Jana Hyhlíka nedosahuje.

rafan65
rafan65
16.05.2021 5 z 5

Opět super příběh napsaný vtipně a zábavně. Knihy tohoto autora mám rád. Pokaždé jeho knize se utvrzuji že historická krimi má svoji nespornou kvalitu.

Mája777
Mája777
12.03.2021 5 z 5

Ani tahle kniha nezklamala. Správně upletená a rozpletená zápletka. Ještě přečtu určitě další díl.
(12. 3. 21 - 8 382 - 23)

Titus
Titus
25.01.2021 2 z 5

Do téhle knížky jsem se pustil v naději, že snad (i podle zdejších komentářů) bude lepší, než "Podivná svatba", kterou jsem (nechronologicky) četl předtím. A že si trochu spravím chuť.
Nespletl jsem se. Lepší to opravdu bylo, i když to by bylo skoro cokoliv. Děj docela odsýpá. Pachatelé tentokrát upletli plán, který byl sice složitý, ale v mezích žánru téměř dával smysl. A Otovy sexuální eskapády se tentokrát omezily na jedinou chtivici (a jednu návštěvu bordelu, která se prakticky nepočítá).
No jo, ale při čtení jsem se opakovaně ptal sám sebe, jestli to není trochu málo. Zvlášť když připočtu negativa. Třeba ty nelogičnosti v plánu, kterých je sice jen pár, ale prostě tam jsou. A hlavně by si nikdo, kdo trochu zná geografii Vltavy (nebo kdo se na ní někoho zeptá), nemohl myslet to, co pachatelé údajně chtěli, aby si myslel, s čímž padají i některé další body úskoku. A kromě toho mi řešení bylo jasné už od začátku knihy, a asi bych ho tušil, i kdybych nečetl úvodní kapitolu. (ne že bych se bych se považoval za zvlášť chytrého, to jen Vondruška je tak předvídatelný) Na zbývající tři případy, které se s hlavním prolínají, však nelze říct ani tu trošku chvály, co na něj. Jeden má neuvěřitelně krkolomnou konstrukci a provází jej nepravděpodobné náhody. Řešení druhých dvou pak Oldřichovi nakuká nejspíš sám Duch Svatý, neboť je "vydedukuje" téměř okamžitě a téměř z ničeho.
A tak dál...
Z historických chyb bych vypíchl to, že těžby v Jílovém ještě ve 13. století zdaleka nedosahovala toho rozsahu, jaký ji kniha připisuje. Nejdřív jsem to chtěl Vondruškovi prominout jako součást autorské licence, ale hned mi začalo vrtat hlavou, proč musí příběh, ke všem čertům, cpát mermomocí zrovna sem? Proč nevybere nějaké vhodnější místo? A navíc ten tenhle fakt hraje v příběhu zásadní roli.
A tak dál...
Nakonec ta hlavní otázka nezní tak, jestli stačí těch pár světlcýh bodů, ale spíše: proč to vůbec čtu? Vždyť mi ani ty postavy nejsou sympatické. Nepřirostl mi k srdci ani beztvarý Oldřich, ani nadsamec Ota, ani nezajímavý Diviš. Chtěl jsem si spravit chuť, ale končím s pachutí. Tak to asi končím i s Vondruškou.

willy9203
willy9203
16.11.2020 4 z 5

Jeden z kratších dílů série o hříšných lidech. Zábavný, dobře vymyšlený, jak to u páně Vondrušky bývá.

m_martina
m_martina
14.06.2020 5 z 5

Další výborná kniha od pana Vondrušky. Není to žádná náročná četba a já si vždy krásně odpočinu.

lidunka1
lidunka1
07.06.2020 5 z 5

čtu Vondrušku manželovi nahlas a moc nás to baví. V knížkách nechybí napětí ani humor.

Any935
Any935
09.04.2020 5 z 5

Série Hříšní lidé Království českého je jedna z mých oblíbených sérií. Tato třetí kniha je jedna z těch povedenějších. Celý děj, zápletka, rozuzlení jsou předem velmi dobře promyšlené. Dle mého názoru by se mohla slušně konkurovat populárním severským detektivkám.

Parwana
Parwana
24.11.2019 3 z 5

Na atmosféru středověku je Vondruška dobrý. I když jeho knihy nepatří mezi mistrovská díla, číst se to dá, a to i opakovaně.

otula
otula
18.10.2019 4 z 5

Pro mne zatím nejlepší díl série. Buď jsem si už na postavy zvykl nebo se chovají přirozeněji, často jsem se i upřímně zasmál. Pokud další díly budou alespoň na stejné úrovni, bude to fajn čtení. Řekněme 85 %.

kob
kob
17.08.2019 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu - příjemná změna mezi detektivkami ze současnosti.

Endy17
Endy17
24.07.2019 4 z 5

Zdá se, že Oldřich z Chlumu, nebo alespoň jeho literární zpracování, zraje jako víno. Pokud kvalitativní vzestup bude pokračovat, brzy mi dojdou hvězdičky k hodnocení...

olívoil
olívoil
15.07.2019 5 z 5

další napínavý příběh a opět nezklamal