Záhada zlaté štoly

Záhada zlaté štoly obálka knihy
Mé hodnocení:

Další z příběhů královského prokurátora Oldřicha z Chlumu se tentokrát odehrává v okolí Prahy. Nevysvětlitelným způsobem se při cestě z královských dolů v Jílovém u Prahy ztratí truhlice plná zlata. Král Přemysl Otakar II. povolá Oldřicha z Chlumu, protože je jasné, že v pozadí musí stát někdo z předních šlechticů království....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2397/hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-zaha-1c2-2397.jpg 4.5543

Hříšní lidé Království českého 3.

Detektivky, krimi, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Záhada zlaté štoly

Mája777

Ani tahle kniha nezklamala. Správně upletená a rozpletená zápletka. Ještě přečtu určitě další díl.
(12. 3. 21 - 8 382 - 23)

Titus

Do téhle knížky jsem se pustil v naději, že snad (i podle zdejších komentářů) bude lepší, než "Podivná svatba", kterou jsem (nechronologicky) četl předtím. A že si trochu spravím chuť.
Nespletl jsem se. Lepší to opravdu bylo, i když to by bylo skoro cokoliv. Děj docela odsýpá. Pachatelé tentokrát upletli plán, který byl sice složitý, ale v mezích žánru téměř dával smysl. A Otovy sexuální eskapády se tentokrát omezily na jedinou chtivici (a jednu návštěvu bordelu, která se prakticky nepočítá).
No jo, ale při čtení jsem se opakovaně ptal sám sebe, jestli to není trochu málo. Zvlášť když připočtu negativa. Třeba ty nelogičnosti v plánu, kterých je sice jen pár, ale prostě tam jsou. A hlavně by si nikdo, kdo trochu zná geografii Vltavy (nebo kdo se na ní někoho zeptá), nemohl myslet to, co pachatelé údajně chtěli, aby si myslel, s čímž padají i některé další body úskoku. A kromě toho mi řešení bylo jasné už od začátku knihy, a asi bych ho tušil, i kdybych nečetl úvodní kapitolu. (ne že bych se bych se považoval za zvlášť chytrého, to jen Vondruška je tak předvídatelný) Na zbývající tři případy, které se s hlavním prolínají, však nelze říct ani tu trošku chvály, co na něj. Jeden má neuvěřitelně krkolomnou konstrukci a provází jej nepravděpodobné náhody. Řešení druhých dvou pak Oldřichovi nakuká nejspíš sám Duch Svatý, neboť je "vydedukuje" téměř okamžitě a téměř z ničeho.
A tak dál...
Z historických chyb bych vypíchl to, že těžby v Jílovém ještě ve 13. století zdaleka nedosahovala toho rozsahu, jaký ji kniha připisuje. Nejdřív jsem to chtěl Vondruškovi prominout jako součást autorské licence, ale hned mi začalo vrtat hlavou, proč musí příběh, ke všem čertům, cpát mermomocí zrovna sem? Proč nevybere nějaké vhodnější místo? A navíc ten tenhle fakt hraje v příběhu zásadní roli.
A tak dál...
Nakonec ta hlavní otázka nezní tak, jestli stačí těch pár světlcýh bodů, ale spíše: proč to vůbec čtu? Vždyť mi ani ty postavy nejsou sympatické. Nepřirostl mi k srdci ani beztvarý Oldřich, ani nadsamec Ota, ani nezajímavý Diviš. Chtěl jsem si spravit chuť, ale končím s pachutí. Tak to asi končím i s Vondruškou.

willy9203
16.11.2020

Jeden z kratších dílů série o hříšných lidech. Zábavný, dobře vymyšlený, jak to u páně Vondrušky bývá.

m_martina
14.06.2020

Další výborná kniha od pana Vondrušky. Není to žádná náročná četba a já si vždy krásně odpočinu.

lidunka1
07.06.2020

čtu Vondrušku manželovi nahlas a moc nás to baví. V knížkách nechybí napětí ani humor.

Any935
09.04.2020

Série Hříšní lidé Království českého je jedna z mých oblíbených sérií. Tato třetí kniha je jedna z těch povedenějších. Celý děj, zápletka, rozuzlení jsou předem velmi dobře promyšlené. Dle mého názoru by se mohla slušně konkurovat populárním severským detektivkám.

Parwana
24.11.2019

Na tamosféru středověku je Vondruška dobrý. I když jeho knihy nepatří mezi mistrovská díla, číst se to dá, a to i opakovaně.

otula
18.10.2019

Pro mne zatím nejlepší díl série. Buď jsem si už na postavy zvykl nebo se chovají přirozeněji, často jsem se i upřímně zasmál. Pokud další díly budou alespoň na stejné úrovni, bude to fajn čtení. Řekněme 85 %.

Dýka s hadem
Dýka s hadem