Záhada zlaté štoly

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Další z příběhů královského prokurátora Oldřicha z Chlumu se tentokrát odehrává v okolí Prahy. Nevysvětlitelným způsobem se při cestě z královských dolů v Jílovém u Prahy ztratí truhlice plná zlata. Král Přemysl Otakar II. povolá Oldřicha z Chlumu, protože je jasné, že v pozadí musí stát někdo z předních šlechticů království. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2397/big_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-zaha-1c2-2397.jpg 4.4616
Nahrávám...

Komentáře (76)

Kniha Záhada zlaté štoly

85098211
20. března

(audiokniha)
Tentokrát mi knihu přečetl Aleš Procházka v nezkrácené verzi a mně se i díky tomu další příběh Oldřicha z Chlumu líbil snad ještě víc než ty předchozí, které se mi dostaly do rukou dříve ;-). Tak trochu mi zde sice chyběla Ludmila, ale budu doufat, že se třeba objeví zase příště? V případu Oldřichovi zdatně sekundují Diviš, panoš Ota ze Zástřizlí a také Vencl. Jak už to tak bývá u autora obvyklé, vyšetřování je hodně zamotané a stále více se komplikuje, když se na scéně objeví další mrtví. A později, když už se zdá být jasné, kdo za zmizením zlata stojí, se ukáže, že se všechno odehrálo úplně jinak. No a jakou roli zde bude hrát v názvu i v průběhu děje zmíněná štola, již prozrazovat nebudu ;-). Kniha mě určitě nezklamala - právě naopak :-), proto jí dávám plný počet a na další setkání s Oldřichem z Chlumu se budu časem zase moc těšit :-).

drakamena
22. února

Příběh písaře a jeho milé sice byl tak trochu jako z červené knihovny, jinak ale byl příběh skvělý. Ty veletoče s nastraženými důkazy a pečetěmi a tajnými chodbami byly bezvadné. A zamilovala jsem si Vencla. Moc dobrý přírůstek "do rodiny"!


Ava365
28.11.2021

Jako téměř všechny Vondruškovy knihy se i tato četla hezky, autor umí udržet čtenáře v napětí a přitom všem se čtenář dozví ještě něco o tehdejším způsobu života. Musíme věřit, že tomu tak tenkrát skutečně bylo :-)

čuřil
16.09.2021

Knížka se četla dobře. Mělo to spád, napětí i akci. Povedené, pan Vonduška to prostě umí.

soupik2012
09.08.2021

A už je to tady zase. Méně znamená více. Až příliš často tuto prostou větu u komentování svých knih používám. Ale ani tentokrát nemohu jinak. Hlavní dějová linka mě bavila. Záhada kolem zmizelého zlata je vystavěná velice dobře a napínavě. Nicméně veškeré dění okolo, mi přišlo úplně zbytečné a navíc téměř ve všech případech značně nelogické. K vyřešení všech ostatních záhad dojde většinou pouze díky veliké shodě náhod. Přitom se vyřeší úplně všechno. Stačí vlastně pachatele obvinit, on se přizná a je hotovo. Jasně, je to pohádka, ale i ten Andersen psal věrohodnější příběhy. Nicméně jako celek převládají pozitiva. Příběh mě zkrátka bavil. Jako odpočinková četba je to ideální literatura. Audioknihu načetl velice slušně pan Aleš Procházka. Ale kvalit pana Jana Hyhlíka nedosahuje.

rafan65
16.05.2021

Opět super příběh napsaný vtipně a zábavně. Knihy tohoto autora mám rád. Pokaždé jeho knize se utvrzuji že historická krimi má svoji nespornou kvalitu.

Mája777
12.03.2021

Ani tahle kniha nezklamala. Správně upletená a rozpletená zápletka. Ještě přečtu určitě další díl.
(12. 3. 21 - 8 382 - 23)

Titus
25.01.2021

Do téhle knížky jsem se pustil v naději, že snad (i podle zdejších komentářů) bude lepší, než "Podivná svatba", kterou jsem (nechronologicky) četl předtím. A že si trochu spravím chuť.
Nespletl jsem se. Lepší to opravdu bylo, i když to by bylo skoro cokoliv. Děj docela odsýpá. Pachatelé tentokrát upletli plán, který byl sice složitý, ale v mezích žánru téměř dával smysl. A Otovy sexuální eskapády se tentokrát omezily na jedinou chtivici (a jednu návštěvu bordelu, která se prakticky nepočítá).
No jo, ale při čtení jsem se opakovaně ptal sám sebe, jestli to není trochu málo. Zvlášť když připočtu negativa. Třeba ty nelogičnosti v plánu, kterých je sice jen pár, ale prostě tam jsou. A hlavně by si nikdo, kdo trochu zná geografii Vltavy (nebo kdo se na ní někoho zeptá), nemohl myslet to, co pachatelé údajně chtěli, aby si myslel, s čímž padají i některé další body úskoku. A kromě toho mi řešení bylo jasné už od začátku knihy, a asi bych ho tušil, i kdybych nečetl úvodní kapitolu. (ne že bych se bych se považoval za zvlášť chytrého, to jen Vondruška je tak předvídatelný) Na zbývající tři případy, které se s hlavním prolínají, však nelze říct ani tu trošku chvály, co na něj. Jeden má neuvěřitelně krkolomnou konstrukci a provází jej nepravděpodobné náhody. Řešení druhých dvou pak Oldřichovi nakuká nejspíš sám Duch Svatý, neboť je "vydedukuje" téměř okamžitě a téměř z ničeho.
A tak dál...
Z historických chyb bych vypíchl to, že těžby v Jílovém ještě ve 13. století zdaleka nedosahovala toho rozsahu, jaký ji kniha připisuje. Nejdřív jsem to chtěl Vondruškovi prominout jako součást autorské licence, ale hned mi začalo vrtat hlavou, proč musí příběh, ke všem čertům, cpát mermomocí zrovna sem? Proč nevybere nějaké vhodnější místo? A navíc ten tenhle fakt hraje v příběhu zásadní roli.
A tak dál...
Nakonec ta hlavní otázka nezní tak, jestli stačí těch pár světlcýh bodů, ale spíše: proč to vůbec čtu? Vždyť mi ani ty postavy nejsou sympatické. Nepřirostl mi k srdci ani beztvarý Oldřich, ani nadsamec Ota, ani nezajímavý Diviš. Chtěl jsem si spravit chuť, ale končím s pachutí. Tak to asi končím i s Vondruškou.

1