Adventní kletba

Zdánlivě obyčejná návštěva hradu Krašova se změní v děsivou noční můru. Oldřich z Chlumu chce pomoci příbuzné, která se mu svěří s dávným prokletím hroznatovského rodu. Co spojuje vraždy šlechtičen a pověst o pokladu knížete Soběslava? Pátrání přivede Oldřicha a jeho pomocníky panoše Otu a velitele Diviše do řídce obydlených lesů kolem Berounky. Jejich životy visí na vlásku, kromě černého rytíře je ohrožuje i cosi tajemného. Lze vůbec objasnit záhadu starou více než jedno století? Další titul z úspěšné edice historických detektivních románů Hříšní lidé Království českého....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2392/big_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-adve-BuX-2392.jpg 4.3618

Kniha Adventní kletba

rafan65

Další kniha která byla napínavá a pěkně se četla. Je pravda že tentokrát mě děj tolik neoslovil ale jinak pohoda.

jihej

Tato kniha je jedna z mých nejoblíbenějších z celé série historických detektivních příběhů, které pan Vondruška vydal. Čtou se velmi dobře a navíc dokonale přibližují atmosféru středověkých časů. Příběh, zasazený do prostředí hradu Krašova, je opět plný napětí, důmyslného pátrání i zajímavých informací o způsoba života na hradě i v podhradí. Skvělá volba pro milovníky historických detektivek a dějepisu!

baji42

Moc hezká detektivka od nejlepšího českého autora tohoto žánru. Tentokrát nás zavede do tajuplného hradu Krašov. Mimo jiné se mi velmi líbí, jak pan Vondruška umí poutavě popsat středověký život včetně jídla a pití :-)

PREBURDA

Tato kniha ze série, zatím nejnapinavější středověká detektivka. Přečetla jsem jí jedním dechem.

Mája777

Ano, ano a ještě jednou ano. Líbí se mi. Středověká detektivka šmrncnutá tajemnem. Jenom mi tady chyběl Diviš. Tak honem na další díl, tam už snad budou zase všichni.
(25. 3. 21 - 8 666 - 24)

Titus
10.12.2020

Inu, i mě to občas ujede a navzdory Adventu si od plic zakleju. Vím, nemá se to, ale dělat z toho hned případ?
Aha, tahle knížka je o něčem jiném.
Jak už zde bylo vyřčeno, je to poberounská variace na soudce Ti, šmrncnutá hledáním pokladu. Vylezla z ní opět typická Vondruškovská detektivka, která jde do hloubek jen v podzemních kryptách, zabouří jen v úvodu, ale jinak docela odsýpá a nenudí, tudíž se u ní lehko odpočívá.
V mých očích ji však sráží několik neduhů (z nichž některé jsou pro Vondrušku příznačné, tj. opakují se i v jiných knihách), proto dávám podprůměrné hodnocení.
1. Příběh se sice odehrává na Krašově, o zimní noci za Adventu ve 13. století, ale mohl by se odehrávat téměř kdekoliv a kdykoliv (přesněji kdykoliv po roce 1217). Tzn. nevyužívá ani zvláštnosti místa, ani atmosféru období. A naopak si přidává kapli sv. Barbory s rozsáhlými podzemními prostory, která se - pokud vím - na Krašově nikdy nenacházela. To už by bylo lepší děj přemístit nějakých 60 km po proudu Berounky do Českého Krasu, kam by se hodila spíše.
2. Šifra mistra Hroznaty mi s tímhle druhem detektivky moc neladila. Je to jen takový pocit, pádný důvod, proč by zde by zde být neměla, nemám. Více by mi sedla jako zápletka pro RPG ("dračák" s tímhle námětem bych si zahrál s chutí, to zas jo) nebo pro nějakou českou přeďelávku Goonies.
3. Téměř všechny plány jednajících postav příběhu, včetně velikého Oldřicha a blahoslaveného Hroznaty, jsou na jedné straně hrozně složité (až na poslední plán jistých tří výtečníků, ten je skutečně prostý), na druhé straně pak naivní a nedomyšlené (to už platí o docela o všech).
4. Ty Odlřichovy navíc těžce závisí na protivníkově spolupráci. Kbyby protivník neudělal to, co se od něj očekává, nebo dokonce plán prohlédl a rozjel vlastní protiakci, budé celá ta "děsně chytře vymyšlená" konstrukce v troskách.
5. Elementární fyzika, termodynamika i logika dostávají občas při uskutečňování těch plánů dost nafrak.
6. Počínání pachatele ústřední série vražd mi nejvíc ze všeho připomíná jednu scénu z Lynchova Mulholland drive. Jenže zatímco Lynch ulítá do sfér absurdního a nadreálného humoru, Vondruška, zdá se, vše bere zcela vážně.

Anoliy
08.10.2020

Knihy pana Vondrušky jsou moc hezké a jejich čtení mne baví. Dokáži přečíst jedním dechem. :-)

willy9203
24.09.2020

Na knihách Vlastimila Vondrušky mě baví, že mají napětí, dobře vymyšlenou zápletku a rozhodně historicky zajímavé prostředí, ve kterém vystupují velmi často skutečné postavy (mimochodem - v mládí jsem bydlel v Hroznatově ulici). A i Adventní kletba je toho příkladem. Mně osobně přišlo vtipné i finální řešení a nic špinavého na něm neshledávám.

Dýka s hadem
Dýka s hadem