Adventní kletba

Zdánlivě obyčejná návštěva hradu Krašova se změní v děsivou noční můru. Oldřich z Chlumu chce pomoci příbuzné, která se mu svěří s dávným prokletím hroznatovského rodu. Co spojuje vraždy šlechtičen a pověst o pokladu knížete Soběslava? Pátrání přivede Oldřicha a jeho pomocníky panoše Otu a velitele Diviše do řídce obydlených lesů kolem Berounky. Jejich životy visí na vlásku, kromě černého rytíře je ohrožuje i cosi tajemného. Lze vůbec objasnit záhadu starou více než jedno století? Další titul z úspěšné edice historických detektivních románů Hříšní lidé Království českého....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/2392/hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-adve-BuX-2392.jpg 4.3355

Hříšní lidé Království českého (4.)

Detektivky, Literatura česká
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

jindrich7442

V předcházejících dílech byl příběh oproti Adventní kletbě poněkud liknavý. V Záhadě zlaté štoly měl Oldřich od krále nůž na krku a přesto mu vyšetřování trvalo bezmála týden, zde během noci vyřešil téměř stoletou záhadu, našel ztraceného synovce a potrestal zaběhnutý organizovaný zločin. O rychlém zotavení po ráně do hlavy nemluvě, i přesto, že jeho hlavu "chránil" přeložený kus prostěradla, kterým si ovázal předešlé zranění. To všechno však neupírá příběhu na čtivosti a napínavosti a nebrání mi opět hodnotit plným počtem hvězd.

Art82

Moje první kniha od Vndrusky a opravdu moc povedená. Napínavé hned od první stránky. Krásné se čte doporučují.

Janadvorackova

Oldřich z Chlumu je frajer. Kam se hrabe Sherlock Holmes :).

Poslechla jsem pár knih pana Vondrušky, a nevím, jestli je to mnou, ale mívám někdy dojem, že tak docela nedokážu poskládat souvislosti k řešení, s jakým ke konci každého z těch příběhů hrdinové přijdou.
Zkrátka motivy záporáků na mě nepůsobí tak silným dojmem, abych je vnímala jako problém, nad nímž bych měla aktivně přemýšlet.

Nepochybuji o tom, že příběhová linka nemá chybu, ale jako by mě k rozuzlení nevedla touha ten příběh rozplést, ale jakýsi předem daný záměr, který je mi prostě předestřen.

Lépe to říct nedokážu a příběhy pana Vondrušky rozhodně nezavrhuji. Čeká jich tu na mě ještě pár, třeba najdu nějaké, u nichž budu mít dojem, že je řeším spolu s hrdiny.

amysa

Zpětně jsem zjistila, že jsou to přesně dva roky, co mám tuto sérii rozečtenou... za celou dobu teprve čtvrtá knížka, což není žádný super výkon, jenže já nejedu na kvantitu, ale spíš na kvalitu a kdybych přečetla rychle vše najednou, nebavilo by mě to tolik, jako když čtu ty příběhy právě s odstupem... Pak mi vůbec nevadí, že se dějová linka příběhu hodně opakuje, ba spíše naopak, připadá mi to spíš jako milá návštěva u mých přátel a oblíbenců, díky kterým zažiju další zajímavé dobrodružství a pátrání...
Tak hoši, hoši, těším se zase někdy příště:-)

Vlasta155

Moc pěkná kniha!

martas79

Trochu nezáživný začátek, ale o to větší překvapení a rychlejší spád!

padr

Čtivé, lehké, pěkná knížka na dovolenou.

Džerkys

Bylo to moje první čtení o Oldřichovi z Chlumu, kniha se mi celkem líbila, měla spád, do poslední chvíle nebylo jasné kdo je vrah. V tomto příběhu nevystupuje Diviš, který je uvězněn spolu s královskými vojáky pod hradem kvůli nepřízni počasí, je to na škodu příběhu.

Hadati
14.12.2016

Celý tento příběh se odehrává na hradě, kam Oldřicha z Chlumu zaválo počasí. Doslovně. K pomoci při řešení několika vražd, které se odehrály v minulosti i současnosti, má k ruce pouze panoše Otu. Tahle kniha je z celé série spíše ta slabší.

Marika Vanova
28.11.2016

Oldřich z Chlumu je docela sympaťák, nejvíc se mi na něm líbí jeho věrnost manželce. Já jsem netušila, kdo je vrah. Příběh měl spád, dobře se to četlo. Moje zatím druhé setkání s královským prokurátorem.

Stolda
25.11.2016

Mám rád detektivky, ale nějak nemohu sdílet nadšení, které měla doma moje partnerka při čtení této knihy - a kvůli čemuž jsem se vlastně do knihy také pustil. Nějak jsem to její nadšení při čtení nesdílel, ale nemohu knize upřít, že má určité prvky toho, že musíte číst dál - ale výsledek celé četby mě osobně nějak neuchvátil. Třeba to nadšení najdu u dalších děl autora.

lenka7348
16.11.2016

Jako vždy dokonale čtivé propojení historie a detektivky, oblíbené postavy, zajímavá zápletka. Prostě a jednoduše: Pan Vondruška opět nezklamal. :)

Damato
07.11.2016

Tak tahle kniha mě chytla hned zpočátku čtení, ztotožňuji se s názory, že když čtete tuto knihu, připadáte si, jako byste v ten okamžik na to samém místě byli a tím se i dost autenticky bojíte ( já jsem lampičku na nočním stolku zhasla, až když bylo zcela jasné, že je den a noční stíny jsou pryč a občasná ponurost, která na mě z knihy občas skočila je tatam).

klokan.1905
18.08.2016

Napínavá návštěva hradu Krašov...
Jediné, co bych mohl panu Vondruškovi vytknout je to, že mi v příběhu chyběl velitel vojenské družiny Diviš... ;-) Těším se na další díl a tenhle rozhodně můžu ostatním doporučit k přečtení :-)

Karborund
21.07.2016

Vondruškova klasická středověká krimi,dle mého názoru z edice Hříšní lidé...zatím nejslabší.

Joges
03.07.2016

Stejně dobrá kniha, jako ostatní díly Hříšných lidí. Je to stále tatáž kostra příběhu se známými protagonisty, do které je vloženo jiné prostředí, jiný zločin a nové postavy. Autor má ale knihu dobře propracovanou, takže nezbývá nic, než jen pochvala.

dalia1769
27.06.2016

Jeden z nejlepších příběhů Oldřicha z Chlumu, které jsem zatím četla, děj je spletitější, napínavý, příjemná oddechová četba.

aktijnov
13.05.2016

Napínavé, čtivé, rychlý spád událostí! Jako odpočinkovou četbu doporučuji!

Juri81
22.04.2016

Adventní Kletba si mě získala už od první strany. Obsahuje přesně to, co mi v předchozích třech knihách o Oldřichovi z Chlumu chybělo. Spád, ponurost, temnotu, dokonce i napětí a skoro žádnou vata. A do toho všeho dokonale vybarvený Krašov. Není nutný na sílu každý děj neustále rozvádět a překombinovat. V tomhle případě tady díky tomu méně dostáváme daleko více, než v předešlých dílech.

ivoiro
07.03.2016

Nemohu jinak než dát opět plný počet bodů. Skloubení historie a detektivky je v podání tohoto spisovatele (alespoň pro mne) na neskutečně vysoké úrovni.

Kariol
07.02.2016

Dávám knížkám ze série Hříšní lidé Království českého často tři hvězdičky, čímž chci naznačit, že je řadím mezi příjemné oddechovky. Totéž platí i o tomhle případu prokurátora Oldřicha. :-)

rlupinek
07.12.2015

Pěkně zamotané, ale čtivé, jak je u Vlastimila Vondrušky zvykem. Stále mě nepřestává překvapovat, jak bylo ve středověku jednoduché někoho poslat na popraviště (krádež jídla v hradní kuchyni...).

Tauriel
23.11.2015

Adventní čas, zvláštní mystérium blahoslaveného Hroznaty na hradě Krašově, série zvláštních vražd - no co více dodat, prostě příjemné odpočinkové čtení se zajímavou zápletkou.

konicekbily
17.10.2015

Soudce Ti , variace čeký středověk, u mne prošel.

miloslav0399
30.09.2015

První kniha V. Vondrušky, kterou sem četl a musím říci, že mě nenadchla. Myšlenka se zatopenou kryptou je pěkná, ale jinak je text dosti těžkopádný a plochý. Připadá mi přesně jako plánek hradu na předsádce knihy. Inspirace soudcem Ti pro mě byla velmi lákavá, ale nevím nevím, kdy se zase k tomuto autorovi vrátím. ALe někdy asi ano, zas tak špatné to nebylo. A na hrad Krašov se určitě pojedu podívat.

Xerigordon
06.08.2015

Jedna z nejlepších.

elizabeth_ba
13.07.2015

Až díky "životopisu" Oldřicha z Chlumu jsem se dozvěděla, že se jednalo o variaci na van Gulikův Strašidelný klášter (vůbec mi to dříve nedošlo, i když je tato kniha, ze série jediná, čínskému soudci Ti věnována). Tak medvěda na Krašově neměli, ale měli tam jiné věci, např. bl. Hroznatu, svatobarborské mysterium, podzemní kryptu, listinu z dob biskupa Jindřicha Břetislava a půvabnou lazebnici, které se málem podařilo i ...; rozuzlení sice tentokrát nebylo dle klasického scénáře (vrahem je někdo nenápadný a sympatický), ale i tak dost dobré, byť oproti předloze o malinko horší.

Henriette
12.05.2015

Další skvělá práce z řady knih pana Vondrušky. Adventní čas a hrad Krašov, na který mám osobní vzpomínky se mi moc líbil, stejně jako celý příběh.

jaja1989
20.04.2015

Zábavné čtení o kletbě, která se děje jen o adventu, ale to by nebylo aby na to Oldřich nepřišel.

wooloong
03.02.2015

Při četbě téhle knížky jsem měla neodbytný pocit, že už jsem něco podobného četla - vyšetřovatel je zahnán nepřízní počasí na neočekávané tajemné místo, kde se v poslední době stalo několik záhadných vražd, na zlomek sekundy zahlédne další domnělou vraždu, divadelní představení, které v náznacích odhaluje nepříjemná tajemství, před smrtelným úderem do hlavy vyšetřovatele zachrání obvaz ukrytý pod soudcovskou čapkou, a další a další. No jasně - Robert van Gulik a jeho Strašidelný klášter! Pak jsem knížku ještě jednou, pečlivěji prolistovala a našla věnování: "Mému nejmilejšímu literárnímu detektivovi staročínskému soudci Ti." A tím i poslední záhada zapadla na své místo.