Znamení rožmberské růže

Znamení rožmberské růže https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2398/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-znam-44k-2398.jpg 4 631 92

Oldřich z Chlumu narazí nedaleko hradu Bezdězu na umírajícího mnicha. Od něho se dozví, že se připravuje zavraždění Přemysla Otakara II. Okamžitě odjíždí krále varovat. Na Pražském hradě dojde k vraždě muže, který mohl o spiknutí podat svědectví. Navíc zločinci unesou Oldřichovu manželku Ludmilu. Pak se objeví stopy, které vedou k mocnému Vokovi z Rožmberka. O pomoc v jisté choulostivé věci požádá Oldřicha z Chlumu i královna Kunhuta.... celý text

sgjoli
sgjoli
10.03.2024 3 z 5

Po delší době jsem měla chuť na další díl ze série s Oldřichem z Chlumu. A jo, zas mne to bavilo.
Oldřich se tu opět ocitá na dvoře českého krále, kde musí rozklíčovat pletichaření v okolí panovníka, k čemuž se dostává zdánlivě náhodou. A nastávají mu občas perné chvíle. Opět jsem si moc užila, jak logicky ke všemu Oldřich přistupuje a nepoddává se unáhleným soudům.
Zároveň se mi moc líbilo, že prostor je zde věnován i Oldřichově manželce Ludmile, která - jak se ukazuje - není vlastně taková upejpavka, jak se mohlo zdát z dřívějších dílů. Má docela kuráž, a i když je možná trošinku v některých věcech naivní či neznalá, nebojí se vzít věci do vlastních rukou, když na to přijde.
Zápletka je celkově docela zašmodrchaná, ale vysvětlení mi celkem sedělo, dávalo mi to hlavu a patu a nemám, nač bych si nějak výrazně stěžovala. Opět - historické pozadí příběhu neumím ohodnotit, do jaké míry to je hodnověrné nebo kolik si toho autor přibarvil k obrazu svému. Ale mně osobně to nijak žíly netrhá.
Není to žádná velká literatura, co by vás položila na lopatky. Ale jako oddechové čtení nebo příběh k poslechu je to moc fajn.

kob
kob
05.01.2024 5 z 5

Po dlouhé době historická detektivka - a bylo to moc příjemné čtení. Určitě se k panu Vondruškovi brzy vrátím, píše skvěle.

FerryTaz
FerryTaz
29.10.2023 5 z 5

Intriky na Pražském hradě se nevyhnou ani Oldřichovi z Chlumu. Opět velmi odpočinková kniha.

sporran
sporran
02.10.2023 4 z 5

Moje první historická kniha od Vondrušky. Celkem zajímavá historická detektivka.
V knize je hodně nesmyslných překlepů.

hana4834
hana4834
23.05.2023 5 z 5

zase super oddychovka

m_martina
m_martina
21.12.2022 5 z 5

Detektivky pana Vondrušky bych označila za pohodové, i když k nějakému zločinu vždycky dojde. Ale čtou se dobře a pro mne jsou oddechové. Už se těším na další.

soupik2012
soupik2012
10.09.2022 5 z 5

Další milá pohádka. Z počátku jsem si říkala, že je tento příběh docela nezáživný. Bylo to takové přešlapování na místě a děj se nikam příliš neposouval. Ale od chvíle kdy si Ludmila vyjede na výlet, příběh nabere takové tempo, že jsem velice rychle na mírně nudou počáteční pasáž zapomněla a nakonec tento příběh hodnotím jako zatím ten nejvydařenější z celé série. Jenom mi trochu vadí, ten stále se opakující stejný vzorec. Klaďasové jsou bez výjimky od děvečky až po panovníka strašně chytří. Ale podvodníci, vrazi a lapkové jsou naprostí prosťáčci. No zkrátka pohádka. Škoda, že to je ve skutečném světě dost často právě naopak. Ale tím si zároveň odpovídám na nevyslovenou otázku, proč mám tyto příběhy tak ráda. Alespoň v knížkách je všechno v pořádku. Audioknihu čte pan Jan Hyhlík. Pro četbu historických románů se jeho pomalé vyprávění dokonale hodí a neumím si představit někoho vhodnějšího.

Turlogh
Turlogh
28.08.2022 4 z 5

Další povedený Vondruškův román, který sice nepatří mezi příběhy Oldřicha z Chlumu k absolutní špičce, ale přesto je velmi čtivý a napínavý. Howgh.

85098211
85098211
05.08.2022 5 z 5

(audiokniha & drobné spoilery)
Ani další kniha pana Vondrušky mne nezklamala a moc se mi líbila ;-). Bohužel ji jako audio načetl Jan Hyhlík, který na mne působí jako uspávač hadů :-))), a já se tak musím na příběh soustředit mnohem víc, než obvykle. Poměrně na začátku knihy se Oldřich z Chlumu setkává s mnichem, který umírá po uštknutí hadem. Ještě, než zemře, ovšem vysloví varování, že se připravuje vražda krále. Kromě toho se ztratí Oldřichova žena Ludmila a teprve po určité době se ukáže, že byla unesena... Všechno se začíná pořádně zamotávat, také postav přibývá, až jsem se skoro ve všem tom rumraji ztrácela ;-), aby nakonec Oldřich - samozřejmě s vydatným přispěním panoše Oty a dalších - případ, ze kterého se nakonec staly případy tři (je zde totiž nejen mrtvý mnich, ale také zavražděný lékárník a ztracený dopis), vyřešil. Jak taky jinak, že? :-) Za sebe jsem si už dávno nejvíc oblíbila Ludmilu, proto jsem byla opravdu moc ráda, že v tomto případu hrála dost podstatnou roli - i když, jak už píše můj oblíbený Hotovson v příspěvku pod tím mým, spíš věci tak trochu zkomplikovala ;-). Ve finále tedy knihu hodnotím plným počtem a na další případ se budu zase časem těšit - a ani pan Hyhlík mi v tom nezabrání! :-)))

Hotovson
Hotovson
19.07.2022 5 z 5

Po delší době jsem si přečet Oldřicha z Chlumu a byl jsem spokojen. Opět jsou všichni v nebezpečí, včetně krále i samotného Oldřicha. Dostalo se prostoru pro Ludmilu, která možná věci malinko zkomplikovala, ale aspoň se toho dělo víc. Možná tu má trošku menší prostor Diviš a už jsem se bál, že Ota nebude mít žádnej zářez. No, nakonec vše dobře dopadlo jako vždy, takže pěkný oddychový čtení :)

drakamena
drakamena
10.04.2022 4 z 5

Skvělá kniha! Mám moc ráda příběhy, ve kterých se po celou dobu zdá, že jde o jednu věc, nakonec se ale ukáže, že šlo o něco úplně jiného. Výborná zápletka. Sice mě trochu zlobilo chování paní Ludmily, snažím se ale nezapomínat, že je to vlastně pořád velice mladá dívka, kterou vychovali v klášteře, pak je její občas zkratkovité jednání pochopitelné.

kvádr
kvádr
16.01.2022 4 z 5

První kniha od pana Vondrušky a ráda budu pokračovat. Velice hezky napsané, lehce napínavé a jen lehká výtka: občas jsem se ztrácela u hlavních osob.

zdenaR
zdenaR
05.01.2022 4 z 5

Oddychové čtení nebo poslech.
Klasický Vondruška - trocha napětí, trocha záhad, malinko překombinované, ale milé :-)

rafan65
rafan65
02.09.2021 5 z 5

Super kniha četla se parádně asi zatím nejlepší kterou jsem od Vondrušky četl. Příběh je napínavý a má krásně propracovaný děj. Možná se někomu styl psaní tohoto autora nepodává ale já mám knihy pana Vondrušky moc rád.

Anavi8912
Anavi8912
29.06.2021 4 z 5

Pohodové čtení, historický příběh s detektivni zápletkou. Pan Vlastimil Vondruška patři mezi mé oblíbené autory.

Pralinka1910
Pralinka1910
22.04.2021 3 z 5

Středověk nemam v oblibě, ale pan Vondruška mi náhled trosku vylepšil. Dej je občas hodně překombinovaný až nelogicky. Knížku jsem pojala jako pozvánku na místa o kterých píše. Hned bych se jela podívat na Bezděz, Kokořín, Harasov a do lékárny v Mělníku.
Jako bonus je 21 písmen v názvu knihy.

PREBURDA
PREBURDA
16.04.2021 5 z 5

Další svazek knihy, kterou jsem přelouskala jedním dechem. Do děje svou nerozvážností je vtažena a byla jsem za to ráda, i paní Ludmila. :o)

Mája777
Mája777
09.04.2021 5 z 5

Líbila se mi. Jsem ráda, že Ludmila konečně dostala více prostoru.
Teď si dám pauzu a brzy se k nim všem určitě vrátím.
(9. 4. 21 - 10 005 - 27)

fionka36
fionka36
08.04.2021

velice pěkně čtivý příběh

Ulala
Ulala
07.02.2021 4 z 5

Docela dobré, hříšní lidé Království českého jsou oddechovou sérií a tento díl zařazuji k těm lepším. Má to napětí, má to spád, je tam láska i nenávist. Co více chtít od pohádky pro dospělé.