Král rytíř Přemysl Otakar II.

Třetí část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů začíná v době, kdy král Václav I. realizuje svůj politický sen - prostřednictvím sňatku svého prvorozeného syna Vladislava ovládnout rakouské země. Jenže Vladislav umírá a následníkem trůnu se stane mladší bratr Přemysl. Aby Přemyslovci udrželi rakouské země, musí se oženit s Markétou Babenberskou. Stává se nekorunovaným vládcem zemí na sever od Alp. Je však více rytířem než diplomatem a podcení volbu nového římského krále, jímž se stane zdánlivě neškodný Rudolf Habsburský. V bitvě na Moravském poli s ním Přemysl II. Otakar prohraje a padne....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161564/kral-rytir-premysl-otakar-ii-sIW-161564.jpg 4.6466

Přemyslovská epopej 3.

Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Král rytíř Přemysl Otakar II.

Sova15

Jak už zde bylo několikrát psáno, proč se všichni ti šlechticové, panovníci...jmenovali podobně? kolikrát jsem si chtěla stáhnout nějaký rodokmen, abych se lépe orientovala. Místy mi kniha přišla spíše jako encyklopedie, ale asi to tam k dokreslení faktů doby muselo být. Některé pasáže zase byly velmi čtivé. Příjemné poučení o naší historii. A tím, že si mezi knihami dávám větší pauzy, budu se na poslední díl těšit.
Jenže pan Vonduška mezi tím sepíše další a další.....

J.P.S.
27.12.2020

Podobně jako v předchozím díle, i v tomto je až do poloviny knihy hlavním hrdinou ještě předchozí panovník. První část se tedy týká hlavně Václava I., popisuje jeho postup při zadržování mongolské expanze a při potlačení povstání šlechty vedeného jeho synem Přemyslem II. Ten se dostává ke slovu spíše až v druhé části knihy. Rozhodně to není žádný kladný charakter, působil na mě spíše jako rozmazlený fracek, který těžil především z předchozích úspěšných vlád svého otce a svého děda. Právě díky jimi nastaveném politickém kurzu nakonec mohl vyrůst král "železný a zlatý", který sám o sobě nebyl zase až tak schopný. Své schopnosti naopak velmi přeceňoval a o to více podceňoval své protivníky, což se mu stalo nakonec osudným - ale to tom pojednává až další díl.

tittanie
20.11.2020

První část knihy se mi velice líbila, u popisů bitev jsem ani nedýchala, ale pak mě nějak přestalo bavit. Asi mi vadilo neustálé bojování o moc mezi papežem a císařem. Nebo jsem přečetla druhý a třetí díl moc rychle po sobě... no nevím, ale myslím si, že do čtvrtého dílu se asi pustím.

PPardinio
12.07.2020

Tak jsem si dal nakonec mezi 2. a 3. dílem skoro jeden rok pauzu (nevím, zda to bylo dobře či špatně :-) ) Z knížky nejsem zklamán, bavila mě, ale některé pasáže jsou opravdu malinko nudné a zdlouhavé (z mého pohledu jde o politikaření a upevňování moci napříč křesťanským světem). Mám totiž rád, když autor popisuje spíše důležité bitvy a události v Českém království s použitím smyšlených příběhů rytířů. Škoda, že bitev ve 3. díle nebylo více. Nejhorší pro mě však nakonec bylo to, že panovníci ve středověku nebyli moc originální (asi se to nenosilo) při dávání jmen svým potomkům. Postavy se mi tak bohužel děsně pletly (Anežky, Kunhuty, Fridrichové, Otové či Jindřichové).

Hubis
21.01.2020

Líbí se mě ale Husitskou epopej to nepřekoná / můj subjektivní názor /

Klarinecka
07.01.2020

Jako více čtenářů tak i já jsem se tady zasekla. Druhá polovina knihy mi přišla hodně úmorná a tento díl jsem četla nejdéle. Ale i tak je to hezké počtení.

Rony70
03.01.2020

Zajímavá a poučná kniha, stejně jako předchozí dva díly. Mám ale problém, že už se ztrácím v té spoustě jmen, rodů, panovníků, vévodů, manželek, sester, dcer a tet. Jen papežů se v těch třech dílech vystřídalo snad už 10 nebo 15, další problém je, že spousta císařů, vévodů apod. se jmenuje Fridrich a kdo se pak má vyznat, který Fridrich je který? :-) Před Vondruškou ale smekám, protože je vidět, že má přehled a napsat takovéto knihy vyžadovalo asi spoustu času a studia. Nejen, že má přehled o politice, ale navíc i popisuje jednotlivé bitvy v jakém se odehrály terénu, jaké bylo počasí atd. Prostě spousta a spousta informací, které člověk nemá šanci si zapamatovat. Ale i tak se pustím i do posledního dílu, abych věděl, jak to s Přemyslem Otakarem II. dopadlo.

Michelle83
31.12.2019

Dočetla jsem jen do půlky a dál to nešlo (mám ráda fakta, ne smyšlené příběhy, které se vydávají za něco, čím nejsou). Už nikdy více!