Král básník Václav II.

kniha od:

Král básník Václav II. https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165023/kral-basnik-vaclav-ii-165023.jpg 4.5 480

Přemyslovská epopej série

< 4. díl

Závěrečný díl tetralogie, kterou končí vyprávění o jedné z nejslavnějších epoch českých dějin, o době velkých přemyslovských králů, začíná bezvládím po smrti Přemysl II. Otakara, pokračuje vládou krále Václava II. a končí vraždou jeho syna Václava III. Král Václav II. byl nesmírně zajímavou osobností, v dějinách možná trochu nedoceněnou. Právě za jeho vlády se vytvořil model stavovského státu s přesnou dělbou odpovědnosti mezi panovníkem a šlechtou. On sám byl ovšem v duši umělcem, sám vynikající minesengr, ale také muž známý svou erotickou náruživostí. Jeho doba je dobou dvorských intrik, zápasu mezi šlechtou, dobou nástupu měst. Právě na přelomu 13. a 14. století se dotvořila tvář středověkých Čech, na níž už Lucemburkové mnoho nezměnili. Stejně jako v předchozích dílech se děj románu odehrává na širokém prostoru celé křesťanské Evropy, v ději vystupují všichni členové přemyslovského rodu a rovněž významné osobnosti té doby.... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká , Historické romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)
Originální název:

Přemyslovská epopej IV , 2013


více info...

Komentáře (63)

Komentáře 63 Recenze 0

rickiwolf
rickiwolf
28.02.2023 4 z 5

Knihy z této čtyřdílné série se mi četly dobře. Jsem fanouškem hlavně jeho historických několikadílných fresek. Nevím čím to je, ale ostatní jeho knihy mi už tak výtečné nepřipadají.

lenyleny
lenyleny
23.08.2022 5 z 5

Škoda ,již dočteno, ale zařadí se mezi knihy, ke kterým se ještě určitě vrátím.


katka134
katka134
06.04.2022 5 z 5

Co říct k poslednímu dílu? Musím jen podpořit komentáře níže:
bylo to prostě báječné čtení.

likaf
likaf
03.02.2022 5 z 5

Škoda, že nebudou další díly s Janem Lucemburským , Karlem IV. atd. Skvělé čtení.

Ronnie68
Ronnie68
30.01.2022 5 z 5

Poslední díl této epopeje ... o strmém konci vlády Přemysla Otakara II. a celého života a vlády Václava II. ... kniha se mi četla opravdu dobře ... a je zde krásně zobrazeno, že Václav měl Gutu dost rád i tak, že jí důvěřoval, když mu se snažila říct vlastní názor, který následně přijal za svůj (př. Záviš z Falkenštejna) ... prostě nádhera ... super čtení :)

mira399
mira399
10.01.2022 5 z 5

Tak a mám epopej za sebou...Krásně jsem si početla. Obdivuji autora za jeho talent a píli, kterou tomuto dílu musel věnovat. Pokud máte rádi historii rozhodně doporučuji k přečtení. Tohle mi dalo rozhodně víc, než hodiny dějepisu ve škole.

alois.randa
alois.randa
06.08.2021 4 z 5

Předchozí díly se mi četly lépe. Tady mi to přišlo takové zdlouhavé a místy až nudné, možná to bylo i množstvím postav, které se v ději střídaly.

tittanie
tittanie
15.01.2021

Středověk, České království, Přemyslovci. Co více si přát? Úžasná kniha. Je pravda, že je hodně dlouhá, ale čte se dobře. Je uvěřitelná, i když je jasné, že spousta věcí se určitě nestala, ale drží se historických událostí. Škoda jenom škoda...

J.P.S.
J.P.S.
27.12.2020 4 z 5

Závěrečný díl epopeje. Četl se mi trochu hůře než předchozí díly, protože hodně přebírá jejich styl, takže mi přišlo, že se mnohé motivy se opakují a že série už trochu upadá do stereotypu. Přesto šlo o důstojné zakončení přemyslovské ságy.

První část se odehrává ještě za panování Přemysla Otakara II. a popisuje jeho politický pád končící jeho smrtí v bitvě na Moravském poli. Stejně jako v předchozích dílech, i zde se hlavní hrdina dostává ke slovu až v polovině knihy. Románový Václav II. je oproti svým předchůdcům spíše křehkou a psychicky labilní osobností, na němž se podepsaly traumatické zážitky z doby jeho dětství, kdy byl svým poručníkem, braniborským markabětem Otou, vezněn ve Špandavě. I navzdory tomu se však Václav II. v kritických momentech dovedl vzchopit a zvrátit nepřiznivý vývoj, a díky tomu se nakonec zapsat jako úspěšný panovník, jehož vláda symbolicky uzavřela slavnou éru posledních Přemyslovců (následník Václav III. by možná nebyl špatným panovníkem, jeho krátkou vládu však ukončila ruka neznámého vraha).

Netopýr_5
Netopýr_5
23.12.2020 5 z 5

4. audiokniha mi udělala radost. I když se dějiny opakují, tak přesto je to pokaždé v jiné formě a popisy události jsou zde líčeny poutavě a sytily mou touhu vědět, jak to bylo dál. Už se těším na husitskou epopej - 195 poslechových hodin. To se zase nebudu půl roku v autě nudit...

Wladimirski
Wladimirski
27.07.2020 5 z 5

I čtvrtý díl Přemyslovské epopeje je úchvatným dílem a věrným obrazem dané doby. Historická fakta úžasně zapracovaná do poutavého příběhu. Poučné, přínosné i zábavné. Jen škoda, že tolik informací nedokážu v hlavě udržet :-(.
Těším se na Husitskou epopej, kterou mám již připravenou v knihovně!

TIMOZA
TIMOZA
21.04.2020

Škoda, že neexistuje v podání autora spoiler mezi Václavem III (PE IV) a Václavem IV (HE I). Jan Lucemburský, Karel IV, ale i taky Jindřich Korutanský a spol., mě u Vondrušky trochu chybí. Jinak samozřejmě parádní čtivé dílo. Ostatně jako vždy.

Klarinecka
Klarinecka
07.01.2020 5 z 5

Opět paráda. Přemyslovskou epopej jsem přečetla za měsíc celou v jednom tahu. A je mi líto, že už skončila. Zvažuji po této velmi příjemné čtenářské zkušenosti i zakoupení Husitské epopeje. Jediný háček je v tom, že naše profesorka dějepisu husity milovala a ještě víc milovala je zkoušet a koule lítaly :) Přemyslovci tolik v kurzu nebyli, naštěstí :)

animovanej medv
animovanej medv
05.11.2019 4 z 5

I poslední díl si udržel kvalitu těch předchozích. Ačkoli jsem u Přemysla Otakara II. měla trošku pocit, že už je to moc rozvláčné a pořád vlastně to samé dokola, tak mě příběh Václava II. zase začal bavit a já jsem celou knížku přečetla dost rychle.

Hvězdička ubraná za konec. Přijde mi to celé neukončené a chybí mi tam dovyprávění toho, co se stalo s ostatními postavami. Nepotřebuji nějakou dlouhou kapitolu o tom, jak Václav III. přebíral vládu, to ani do této knihy asi nepatří, ale zajímalo by mě, na příklad co se stalo s Rejčkou po Václavově smrti? A tak dále. To je jediné, co bych knize vytkla.

666Jitka
666Jitka
13.09.2019 5 z 5

Celá Přemyslovská epopej je skvěle napsaná a provází nás celou dobou vlády toho rodu - vynikající čtení ...

radkamysli
radkamysli
05.08.2019 2 z 5

Po dlouhých 2 let jsem konečně dočetla celou tetralogii.
Abych to tak nějak shrnula, jsem velmi zklamaná.
Až do poloviny třetího dílu ještě měly díly své kouzlo..ale pak, jako bych se probudila, jsem si začala všímat věcí, které se pořád opakovali.
Všechny královny byli zobrazeny jako "ze stejného těsta", nebo jsem to tak vnímala, což mě velice popudilo.
Dále také vztahy mezi manželi, jak se všichni "milovali, měli se rádi, či dobře se snášeli", nevěřím, že se každá královská dvojice takto chovala...ale co si budem povídat, jde o román...

Pavelpi
Pavelpi
09.07.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila,popisuje dobře život krále Václava II,který musel jít životem stejně jako jeho předci,i když původně chtěl vládnout úplně jinak.A tak se uzavírá epocha Přemyslovců.Vadí mi jenom závěr se smrtí kronikáře.V Husitské epopeji kronikář na závěr zemřel a zrovna tak u Přemyslovců.Myslím,že to šlo řešit jinak.

zdenaR
zdenaR
02.07.2019 5 z 5

Přemyslovci byla moje oblíbená historická etapa již na základní škole.
Proto jsem se s chutí pustila do Přemyslovské epopeje - přiznám se, že jsem ji poslouchala jako mluvené slovo (vždy před spaním) a bylo to úžasné. Výborný přednes Jana Hyhlíka a všechny čtyři díly v délce více jak105 hodin!
Doporučuji!

Rihatama
Rihatama
28.06.2019 5 z 5

Jaká to doba. Člověku dochází, že národní vlastenectví v době středověku neznamenalo takřka nic. Důležité byly především rodinné, erbovní svazky rytířů, kteří byli ochotni dát se do služeb kohokoli, kdo nabídl víc a zajišťoval jeho rodu lepší, bezprostřední budoucnost. Jakkoli se každý z nich oháněl slovy, že do rukou cizáků "jeho" země nesmí padnout. A tak poslední český král z posledních Přemyslovců Václav II, stejně jako jeho předci, musel neustále intrikovat (už tehdy se tomu říkalo diplomacie), uplácel, bojoval, prohrával a vítězil. Každý z nich přitom byl vlastně úplně jiný, ne však horší. Národy, či spíše rody, byly téměř permanentně ve válce, krom zim. A ženy rodily a rodily. 10 až 20 dětí na jednu ženu. Jak ženy snadno rodily, tak děti rychle umíraly. Přirozený řád zůstával zachován. Tehdy jako dnes. Dnes se umírá málo, ovšem taky se málo rodí. Alespoň v českých zemích.

Vondruška píše poměrně jednoduše, děj má nekomplikovanou strukturu a mnohé výrazy pro určité situace beze změn pravidelně opakuje (přitom čeština je dost bohatý jazyk). Je však příjemným vypravěčem a nepochybně učinil nesmírně mnoho pro zvýšení národního sebevědomí a obecného zájmu o české dějiny. Mého rozhodně. Díky Vondruškovi jsem s Přemyslovci strávila mnohem více času, než bych si kdy pomyslela.

Gustik5
Gustik5
27.05.2019 5 z 5

Příběh mne opět velmi zaujal, opět zde byla perfektně vyobrazena panovníkova osobnost a samozřejmě jeho život. Čtyři hvězdy dávám pro konec, který byl možná dobře zvolený už jenom kvůli počtu teorií, ale pro mne byl mírným zklamáním kvůli tomu, že jsem očekával nějakou domněnku, či vysvětlení ohledně smrti Václava III. Konec tu byl bohužel nevyhnutelný a každý ví jak kniha skončí. Líbí se mi autorův realistický pohled na postavy, které nijak neidealizuje, ale snaží se je vyobrazit nikoliv ve světle pozitivním, nýbrž tak, jací (alespoň dle něj) byli.

Kimon
Kimon
08.02.2019 5 z 5

Bez komentáře, prostě skvělé ....

Standa24
Standa24
30.12.2018 5 z 5

Vyborné zakončení ságy o životě a době posledních Přemyslovců. Moc se mi líbilo, že v knihách vystupovali jako lidé, kteří mají své radosti, starosti a touhy a nejednalo se o pouhý popis historických faktů.

Audrina
Audrina
22.10.2018 4 z 5

Moc dobré čtení, celá sága mi pomohla zorientovat se v dobách středověku, kdy bylo české království v rozkvětu. Knížky mě donutily přemýšlet, co by se stalo, kdyby Přemyslovci nevymřeli, a zda by to bylo pro Čechy výhodné či nikoli.
Postava Václava II. mi byla velice sympatická, narozdíl od svého otce se vše snažil řešit diplomatickou cestou a nebýt jeho chatrného zdraví, možná by vše dopadlo úplně jinak.

Bolomsson
Bolomsson
17.10.2018 5 z 5

Přemyslovskou epopej jsem začal číst tak nějak pozpátku, tedy knihou o Václavovi II., který je má oblíbená postava našich dějin a podle komentářů níže se zdá, že je to svazek "nejslabší", tak si říkám, že se mám u dalších dílů v budoucnu nač těšit:-). Moc se mi tato kniha líbila. I přes svou rozsáhlost mě v celé své délce moc bavila a rozhodně se s odstupem času pustím i do zbývajících tří dílů, které podle hodnocení a komentářů slibují stejně vysokou úroveň a obrovskou porci zajímavých informací z naší bohaté historie.

Schamila
Schamila
17.10.2018 5 z 5

Ach jo - a je konec, škoda že nepokračujeme, protože to bylo krásné, poučné. V tomto díle vládla spíše diplomacie než války. Objevily se nové postavy Záviš, Jindřich z Lipé, Rejčka - tu mám moc ráda. Krásně detailně byl popsán život obyčejných lidí na venkově a samozřejmě nádherná naše krajina. Moc doporučuji, protože tohle se povedlo - díky, pane Vondruško, za krásné chvíle u Vašich knih ….

Shardlake
Shardlake
20.07.2018 5 z 5

Krásné a čtivé zakončení přemyslovské éry.

dadako
dadako
11.07.2018 4 z 5

Myslím, že kdybych poslední díl četl samostatně dal bych možná i pět hvězd. Tím, že jsem četl celou epopej v kuse, v tomto posledním díle se mi styl pana Vondrušky už trochu přejedl a do cíle jsem se dostal již jen silou vůle. Z počátku mi postava Václava II. nebyla moc sympatická, ale v druhé polovině si mě získal. Kdo ví jak by vše vypadalo, kdyby mu bylo dáno ještě alespoň deset let.
Myslel jsem, že se vrhnu obratem i na Husitskou epopej, ale myslím že si dám pár týdnů oraz, přečtu jiné knihy a k panu Vodruškovi se pak vrátím.

Veve1234
Veve1234
25.06.2018 4 z 5

Kniha se četla jedním dechem stejně jako předešlé díly. Má velmi poutavý děj. Vytkla bych jen časté opakování výrazů.

Hakl54
Hakl54
12.06.2018 5 z 5

Tímto dílem jsem zakončila Přemyslovskou epopej. Přestože mám ráda styl pana Vondrušky, musela jsem si vždy na chvíli od knih odpočinout. Nelze vstřebat všechny události, spojitosti, osoby, ale pro nás laiky je to bezvadné nenásilné a poučné seznámení s naší historii, na kterou můžeme být jako Češi hrdí.

Jaruš7
Jaruš7
21.03.2018 5 z 5

Opět obdivu hodná četba.
Jak nemilovat naši historii, tolik úsilí a snahy, bitev a prozíravé politiky za zachování českého národa. Každý český vladař z rodu Přemyslovců byl hrdý a zodpovědný ke své zemi, její blaho mu leželo vždy na srdci, své potomky vedli prozíravě k dědičné roli panovníka.
Čestnost byla důležitá vlastnost, neboť psanou formou byly jen církevní záležitosti, a tudíž v bitvách, kdy byla pevně stanovena doba a pozice pro boj se mi jeví v situaci, když šlo o život či zranění, jako hazard. No, ale asi zde rytířskost, měla svou roli, ušlechtilost - šlechetné šlechty. Ti, kdo na to nedbali byli lapkové.
Nedodržení slibu - zúčastnit se králových bitev, bylo považovalo za neodpustitelnou zradu.
Postavy a jejich životní osudy s vším co doba a vývoj přinesl : nová královská města, těžba stříbra a ražba grošů, zakládání klášterů, rozvoj řemesel, hamry na tavení železné rudy, území od moře k moři.
Skvěle načtená, naše úžasná historie.
Doporučuji.