Král básník Václav II.

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Závěrečný díl tetralogie, kterou končí vyprávění o jedné z nejslavnějších epoch českých dějin, o době velkých přemyslovských králů, začíná bezvládím po smrti Přemysl II. Otakara, pokračuje vládou krále Václava II. a končí vraždou jeho syna Václava III. Král Václav II. byl nesmírně zajímavou osobností, v dějinách možná trochu nedoceněnou. Právě za jeho vlády se vytvořil model stavovského státu s přesnou dělbou odpovědnosti mezi panovníkem a šlechtou. On sám byl ovšem v duši umělcem, sám vynikající minesengr, ale také muž známý svou erotickou náruživostí. Jeho doba je dobou dvorských intrik, zápasu mezi šlechtou, dobou nástupu měst. Právě na přelomu 13. a 14. století se dotvořila tvář středověkých Čech, na níž už Lucemburkové mnoho nezměnili. Stejně jako v předchozích dílech se děj románu odehrává na širokém prostoru celé křesťanské Evropy, v ději vystupují všichni členové přemyslovského rodu a rovněž významné osobnosti té doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165023/kral-basnik-vaclav-ii-165023.jpg 4.5436
Nahrávám...

Komentáře (61)

Kniha Král básník Václav II.

katka134
06. dubna

Co říct k poslednímu dílu? Musím jen podpořit komentáře níže:
bylo to prostě báječné čtení.

likaf
03. února

Škoda, že nebudou další díly s Janem Lucemburským , Karlem IV. atd. Skvělé čtení.


Ronnie68
30. ledna

Poslední díl této epopeje ... o strmém konci vlády Přemysla Otakara II. a celého života a vlády Václava II. ... kniha se mi četla opravdu dobře ... a je zde krásně zobrazeno, že Václav měl Gutu dost rád i tak, že jí důvěřoval, když mu se snažila říct vlastní názor, který následně přijal za svůj (př. Záviš z Falkenštejna) ... prostě nádhera ... super čtení :)

mira399
10. ledna

Tak a mám epopej za sebou...Krásně jsem si početla. Obdivuji autora za jeho talent a píli, kterou tomuto dílu musel věnovat. Pokud máte rádi historii rozhodně doporučuji k přečtení. Tohle mi dalo rozhodně víc, než hodiny dějepisu ve škole.

alois.randa
06.08.2021

Předchozí díly se mi četly lépe. Tady mi to přišlo takové zdlouhavé a místy až nudné, možná to bylo i množstvím postav, které se v ději střídaly.

tittanie
15.01.2021

Středověk, České království, Přemyslovci. Co více si přát? Úžasná kniha. Je pravda, že je hodně dlouhá, ale čte se dobře. Je uvěřitelná, i když je jasné, že spousta věcí se určitě nestala, ale drží se historických událostí. Škoda jenom škoda...

J.P.S.
27.12.2020

Závěrečný díl epopeje. Četl se mi trochu hůře než předchozí díly, protože hodně přebírá jejich styl, takže mi přišlo, že se mnohé motivy se opakují a že série už trochu upadá do stereotypu. Přesto šlo o důstojné zakončení přemyslovské ságy.

První část se odehrává ještě za panování Přemysla Otakara II. a popisuje jeho politický pád končící jeho smrtí v bitvě na Moravském poli. Stejně jako v předchozích dílech, i zde se hlavní hrdina dostává ke slovu až v polovině knihy. Románový Václav II. je oproti svým předchůdcům spíše křehkou a psychicky labilní osobností, na němž se podepsaly traumatické zážitky z doby jeho dětství, kdy byl svým poručníkem, braniborským markabětem Otou, vezněn ve Špandavě. I navzdory tomu se však Václav II. v kritických momentech dovedl vzchopit a zvrátit nepřiznivý vývoj, a díky tomu se nakonec zapsat jako úspěšný panovník, jehož vláda symbolicky uzavřela slavnou éru posledních Přemyslovců (následník Václav III. by možná nebyl špatným panovníkem, jeho krátkou vládu však ukončila ruka neznámého vraha).

Netopýr_5
23.12.2020

4. audiokniha mi udělala radost. I když se dějiny opakují, tak přesto je to pokaždé v jiné formě a popisy události jsou zde líčeny poutavě a sytily mou touhu vědět, jak to bylo dál. Už se těším na husitskou epopej - 195 poslechových hodin. To se zase nebudu půl roku v autě nudit...

1