Král básník Václav II.

kniha od:

Král básník Václav II. obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Závěrečný díl tetralogie, kterou končí vyprávění o jedné z nejslavnějších epoch českých dějin, o době velkých přemyslovských králů, začíná bezvládím po smrti Přemysl II. Otakara, pokračuje vládou krále Václava II. a končí vraždou jeho syna Václava III. Král Václav II. byl nesmírně zajímavou osobností, v dějinách možná trochu nedoceněnou. Právě za jeho vlády se vytvořil model stavovského státu s přesnou dělbou odpovědnosti mezi panovníkem a šlechtou. On sám byl ovšem v duši umělcem, sám vynikající minesengr, ale také muž známý svou erotickou náruživostí. Jeho doba je dobou dvorských intrik, zápasu mezi šlechtou, dobou nástupu měst. Právě na přelomu 13. a 14. století se dotvořila tvář středověkých Čech, na níž už Lucemburkové mnoho nezměnili. Stejně jako v předchozích dílech se děj románu odehrává na širokém prostoru celé křesťanské Evropy, v ději vystupují všichni členové přemyslovského rodu a rovněž významné osobnosti té doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165023/kral-basnik-vaclav-ii-165023.jpg 4.6387
Série

Přemyslovská epopej 4.

Žánr
Romány, Literatura česká, Historické romány
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (56)

Kniha Král básník Václav II.

Přidat komentář
tittanie
15. ledna

Středověk, České království, Přemyslovci. Co více si přát? Úžasná kniha. Je pravda, že je hodně dlouhá, ale čte se dobře. Je uvěřitelná, i když je jasné, že spousta věcí se určitě nestala, ale drží se historických událostí. Škoda jenom škoda...

J.P.S.
27.12.2020

Závěrečný díl epopeje. Četl se mi trochu hůře než předchozí díly, protože hodně přebírá jejich styl, takže mi přišlo, že se mnohé motivy se opakují a že série už trochu upadá do stereotypu. Přesto šlo o důstojné zakončení přemyslovské ságy.

První část se odehrává ještě za panování Přemysla Otakara II. a popisuje jeho politický pád končící jeho smrtí v bitvě na Moravském poli. Stejně jako v předchozích dílech, i zde se hlavní hrdina dostává ke slovu až v polovině knihy. Románový Václav II. je oproti svým předchůdcům spíše křehkou a psychicky labilní osobností, na němž se podepsaly traumatické zážitky z doby jeho dětství, kdy byl svým poručníkem, braniborským markabětem Otou, vezněn ve Špandavě. I navzdory tomu se však Václav II. v kritických momentech dovedl vzchopit a zvrátit nepřiznivý vývoj, a díky tomu se nakonec zapsat jako úspěšný panovník, jehož vláda symbolicky uzavřela slavnou éru posledních Přemyslovců (následník Václav III. by možná nebyl špatným panovníkem, jeho krátkou vládu však ukončila ruka neznámého vraha).


Netopýr_5
23.12.2020

4. audiokniha mi udělala radost. I když se dějiny opakují, tak přesto je to pokaždé v jiné formě a popisy události jsou zde líčeny poutavě a sytily mou touhu vědět, jak to bylo dál. Už se těším na husitskou epopej - 195 poslechových hodin. To se zase nebudu půl roku v autě nudit...

Wladimirski
27.07.2020

I čtvrtý díl Přemyslovské epopeje je úchvatným dílem a věrným obrazem dané doby. Historická fakta úžasně zapracovaná do poutavého příběhu. Poučné, přínosné i zábavné. Jen škoda, že tolik informací nedokážu v hlavě udržet :-(.
Těším se na Husitskou epopej, kterou mám již připravenou v knihovně!

TIMOZA
21.04.2020

Škoda, že neexistuje v podání autora spoiler mezi Václavem III (PE IV) a Václavem IV (HE I). Jan Lucemburský, Karel IV, ale i taky Jindřich Korutanský a spol., mě u Vondrušky trochu chybí. Jinak samozřejmě parádní čtivé dílo. Ostatně jako vždy.

Klarinecka
07.01.2020

Opět paráda. Přemyslovskou epopej jsem přečetla za měsíc celou v jednom tahu. A je mi líto, že už skončila. Zvažuji po této velmi příjemné čtenářské zkušenosti i zakoupení Husitské epopeje. Jediný háček je v tom, že naše profesorka dějepisu husity milovala a ještě víc milovala je zkoušet a koule lítaly :) Přemyslovci tolik v kurzu nebyli, naštěstí :)

animovanej medv
05.11.2019

I poslední díl si udržel kvalitu těch předchozích. Ačkoli jsem u Přemysla Otakara II. měla trošku pocit, že už je to moc rozvláčné a pořád vlastně to samé dokola, tak mě příběh Václava II. zase začal bavit a já jsem celou knížku přečetla dost rychle.

Hvězdička ubraná za konec. Přijde mi to celé neukončené a chybí mi tam dovyprávění toho, co se stalo s ostatními postavami. Nepotřebuji nějakou dlouhou kapitolu o tom, jak Václav III. přebíral vládu, to ani do této knihy asi nepatří, ale zajímalo by mě, na příklad co se stalo s Rejčkou po Václavově smrti? A tak dále. To je jediné, co bych knize vytkla.

666Jitka
13.09.2019

Celá Přemyslovská epopej je skvěle napsaná a provází nás celou dobou vlády toho rodu - vynikající čtení ...

1