Prodavači ostatků

Prodavači ostatků https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2412/bmid_martin-ze-stvolna-prodavaci-ostatku-4Ng-2412.jpg 4 480 78

Martin ze Stvolna série

Román se odehrává v polovině 14. století. Druhorozený syn chudého zemana Martin ze Stvolna odchází do Paříže na univerzitu, ale brzy se dostane do konfliktu s inkvizicí. Domů se vrátit nemůže, a tak se potlouká po francouzském venkově ve společnosti obchodníka s falešnými ostatky svatých. Prožije nejen vášnivé milostné vztahy, ale i hrůzu morové rány, okolnosti ho zavedou do krvavých bitev a nejednou musí vzdorovat šílenému fanatismu náboženských sekt. Tváří v tvář vítězstvím i bolestným prohrám se sám sebe ptá, jaký to vše má vlastně smysl, proč musí člověk stále o něco bojovat, aby to vzápětí zase ztrácel...... celý text

Ulala
Ulala
05.03.2024 4 z 5

Na začátku jsem nevěřila, že se mi podaří knihu přečíst na jeden zátah. Přece jen, povídání o jednom českém rytíři, který se vydal do světa hledat sám sebe...to mi nepřipadalo ani napínavé, ani přitažlivé. Jenomže jsem se zmýlila. Po několika prvních stránkách jsem zjistila, že příběh je výborný a o středověké historii toho vím strašně málo, proto se ráda nechám poučit. Nechala jsem se vtáhnout do děje a docela jsem si to užívala. Neříkám, že je to můj šálek čaje, ale pan Vondruška je skvělý vyprávěč.

lenyleny
lenyleny
14.11.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a možná i proto se mi hodně líbila. Není to sice historický román jak si představujeme, ale historická fakta to obsahuje určitě. Již se těším na další díly

mila2411
mila2411
30.10.2023 4 z 5

Začátek velké a DLOUHÉ Martinovy cesty (jízdy) tehdejší Evropou. Multi talentovaný mladík studuje, zpívá a (hodně) sexuje. Ale také přemýšlí a snaží se, aby se tím středověkem nějak propletl. Hezké, oddychové historické čtení... nakonec přečteny všechny (tlusté) díly.

Rihatama
Rihatama
15.09.2023 3 z 5

Historická, lechtivá románová freska. Nebo fraška? Žánr, ve kterém se VV stal velmistrem. Historická fakta nejsou podstatná, pro Vondruškovy příběhy tvoří pouze čtenářsky atraktivní kulisu, vč. středověké mluvy. Právě středověk pro něj představuje lákavou bažinatou lagunou, z níž loví jak králíky z klobouku všechny své ingredience. Čtenáře pak vodí po nevěstincích, kde se potkávají, krom počestných žen, snad úplně všichni, počínaje svými ženami neuspokojení měšťané, studenti či obchodníci a zkaženými preláty konče. Vondruška si vůbec bere na paškál katolický klérus, inkvizici a všechny následovníky Kristovy.

Hlavní postava románu Martin ze Stvolna, ctnostný syn chudého českého rytíře a původně student teologie, nakonec sám kupčí s ostatky, za což mimochodem hrozila exkomunikace, což ale VV nevyužil. Martin ze Stvolna je konfrontován se všemi uvedenými fenomény, jen coby muž není zneužíván duchovními potentáty, ale potentátkami. Co vyprojektoval VV do takové abatyše, kvůli tomu by leckterá šlapka závistí ani spát nemohla. Ale čtenář není jen baven, je taky patřičně zhrozen, a jsou to opět křesťanští "zachránci" lidských duší (ne tak těl), kdo v pojetí VV předvádí brutální, mučící metody, jak je přimět postavit se na stranu pravé víry. Člověk si rychle vybere, kudy vede pravá cesta k Bohu, pokud mu hrozí ukřižování, umučení nebo upálení. Ano, středověk byla doba temná, brutální, tíživá, plná dřiny, hladu a nemocí, doba, v níž nešlo o žití, ale přežití, doba, kdy se ženy mnohdy mohly živit právě jen prostitucí. Jenže VV se ve svých fraškách ničím jiným zdá se nezaobírá, a navíc s velkou, lascivní chutí. VV nabízí vysoce oddechovou literaturu a docela zajímavé příběhy, kvůli nimž po ní člověk občas sáhne.

SSTknihy
SSTknihy
19.06.2023 3 z 5

Upřímně musím přiznat, že mě osudy Martina ze Stvolna moc nenadchly. Přišlo mi to zdlouhavé, místy se prakticky nic nedělo a na můj vkus bylo v příběhu až moc nábožensko-filozofických úvah. Asi to je tím, že mezi mé oblíbené patří jiné série - ty s Oldřichem z Chlumu a ty s Jiřím Adamem z Dobronína. Přijdou mi zábavnější, vtipnější a mají větší spád. Kdyby tohle byla moje první knížka od pana Vondrušky, asi bych po další nesáhla.
V každém případě je ale kniha čtivá a plusem jsou i dobře vykreslené dobové reálie. Myslím, že si často středověk dost idealizujeme. A oni přitom v té době také žili docela obyčejní lidé s docela obyčejnými starostmi i radostmi.

ZUZANA-123
ZUZANA-123
21.04.2023 2 z 5

Autor je vystudovaný historik,pro mĕ je tedy dost šokující číst o souložící abatyši,arcibiskupovi,opilém mnichovi ležíčím v příkopu u cesty jehož náplní celého dne je popíjet víno ve sklepení,kanibalismu,žena zde tráví noc v mužském klášteře.Byla to moje první kniha od pana Vondruška,asi v polovinĕ knihy jsem si říkala,že další knihu tohoto autora už asi neee....,pozdĕji jsem názor trochu zmĕnila,závĕr knihy byl totiž moc pĕkný.

JáraTym
JáraTym
24.08.2022 4 z 5

Sympatický hrdina v neotřelém příběhu, plném zvratů, bojů, přátelství a lásky (jejíž jedné z podob bylo v knize opravdu přespříliš). Kniha se velmi dobře četla a já se těším na další díl. Jen bych uvítal více dobrodružných, akčních nebo bojových scén než těch milostných.

TheKrutihlav
TheKrutihlav
16.08.2022 3 z 5

Nevím kde začít. První půlka mě musím se přiznat, moc nebavila. Kolikrát jsem se musel do čtení nutit. Nemám pana Vondrušku načteného, tak nevím jak čtivý je jeho rukopis. Každopádně po překousnutí první půlky děje se mi příběh trochu otevřel, začal více odsýpat a mě to jako neznalého čtenáře tohoto spisovatele vtáhlo o něco více. Problém byl, že na můj vkus spisovatel v ději docela dost přeskakoval z místa na místo a děj se převážně točil o církve, spasení duše a obcování. Ač jsem se snažil sebevíc, pořád jsem to porovnávál s knihami pana Niedla, které mám opravdu rád. Hlavní postavy mi tu nepřišly tolik sympatické, nedokázal jsem se snad s nikým ztotožnit, a to ani s hlavní postavou s Martinem, který se občas na můj vkus, choval jako rozcapené dítě. Abych ale nekončil úplně negativně, byla samozřejmě spousta pasáží, která mě opravdu bavila a kde bych si přál aby toho bylo více, a i když to nebyl úplně můj šálek čaje, stejně mám nutkání si přečíst pokračování, protože mě prostě zajímá kam se Martin vydá dále.

Atara16
Atara16
10.05.2022 2 z 5

Stále to není můj šálek kávy,mě se to nesmírně táhlo k dočtení jsem se musela nutit.

jarin58
jarin58
18.04.2022 5 z 5

První část o Martinovi ze Stvolna mě zcela pohltila,trochu jiný styl vyprávění než na jaký jsme zvyklí.Velice poutavý příběh.

Česneksmedem
Česneksmedem
22.02.2022 5 z 5

Řekl bych Vondruška v nejlepší formě. Některé pasáže by se zcela jistě církevním hodnostářům nelíbili, ale je otázka, jak daleko od pravdy tyhle úlety byly. Pokud byste zde hledali děvče či ženu, která by byla virgo intacta, těžko ji najdete i mezi jeptiškami. Bylo to velice, velice čtivé a proto musím dát plný počet hvězdiček.

Hakl54
Hakl54
16.02.2022 5 z 5

Kniha se dobře a lehce čte, ale ani zdaleka nedosahuje úroveň Vondruškových epopejí, Přemyslů a Křišťálového klíče.

Dant76
Dant76
28.12.2021 5 z 5

Pěkná čtivá kniha. Příběh z Evropy, převážně Francie 14. století...

JaniMa
JaniMa
24.11.2021 4 z 5

Čtivé a historicky zajímavé. Obvykle mě výpravné knihy po několika stranách začnou nudit, ale v tomto případě jsem si historické putování po Evropě užila. V knize se našlo pár hluchých míst a nejsou v ní žádné hlubší dějové linky a myšlenky, přesto pro mě byla milým překvapením. Když jsem totiž viděla množství titulů, které autor napsal, obávala jsem se, že půjde o nedotaženou rychlokvašku bez kloudného obsahu. Nakonec se z toho vyklubalo nenáročné, ale přesto poutavé čtení. Myslím, že od autora časem zase něco zkusím.

Jaruš7
Jaruš7
23.09.2021 5 z 5

Martin ze Stvolna - student, trubadúr poznává na svých cestách slasti lásky a mamonu, ale i strasti bídy, nemocí, válečných útrap a církevní represálií.
Jeho láskou je "nevěsta s křížkem" , která na ono K uprostřed jenž je utajené, je ve své podstatě profesionálně hrdá, a proto se jejich cesta k dobývání dobrého bydla stává alespoň krátce úspěšnou.

Citace:" Rytíř používá meč a žena zase lest."
"Ráno za rozbřesku zašel do katedrály Notre-Dame ke zpovědi. Našel tam stařičkého, bělovlasého děkana, jehož širokou tvář byla zbrázděná vráskami a vypočítával mu svoje hříchy.
O ženách se kterými spal, o lidech, které ošidil, o nebožácích, které zabil, o pochybnostech, které nahlodávaly jeho víru, o lidech, které miloval, o drobných radostech, které prožil, o víře a zkouškách, o bolestné touze věřit v milosrdenství boží."

"Církevní poučky opřené o autoritu byly jednoduché a srozumitelné, byly ale sobecké a špatné."

Jaksi mi chybí ty kapky těch dívčích stresů z početí, pohled z druhé strany lože.

Hezký rozjezd série " Ostatků".

Audiokniha - v prostopášné dráze.

hapac
hapac
07.09.2021 5 z 5

Série o Martinu ze Stvolna se mi líbila hodně, byla zajímavá a čtivá.

BaPe895
BaPe895
02.08.2021 4 z 5

Kniha nebyla špatná,ale dávám přednost těm s Oldřichem z Chlumu a Otou ze Zástřizlí.

padola
padola
13.05.2021 3 z 5

Tato kniha není historický román. Je to pornografie zasazena do doby středověku. Četla se mi pohodlně, ale čtenářský zážitek byl o dost jiný, než jsem čekala.

Martin ze Stvolna je dost nepříjemné individuum. Sebestředný, arogantní, bere všechno, dává málo, laskavosti neoplací.

tlllk
tlllk
22.06.2020 3 z 5

Začína to ako rozprávka typu "išlo vajco na vandorvku" , potom sa to na chvíľu tvári ako historický román, aby to na záver skĺzlo k zlátanine typu Rosamunde Pilcherovej . Akoby to ani nepísala jedna osoba.

Terezzzka89
Terezzzka89
08.02.2020 4 z 5

Všechno super, ale nemohla by to přepsat nějaká ženská autorka, aby to nebylo tolik utopené v těch hloubkově rozkrytých sexuálních scénách? Jsem se večer sama doma styděla... Ale jinak fakt super, díky za hezké čtení.