Smrt šumavského poustevníka

Smrt šumavského poustevníka
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528625/bmid_smrt-sumavskeho-poustevnika-65829fd47dd01.jpg 4 113 113

Na Oldřicha z Chlumu se obrátí o pomoc purkrabí pražského hradu Johánek z Poděhús. Před časem založil se svým zetěm Jarošem nedaleko Domažlic hrad Pušperk, který má přispět k ochraně zemské hranice. S Bavorskem jsou teď vztahy napjaté a nejspíše se chystá válka. Proto může být každá neobvyklá událost varováním. Jeho zeť našel poblíž hradu mrtvého poustevníka Baltazara, který žil v lesní chatrči u posvátné studánky. Kdo by však zabíjel muže se svatou pověstí, který nic nevlastnil a nikomu nevadil?... celý text

hana4834
23.07.2024 5 z 5

Zase super oddychovka

S.sidi
21.07.2024 4 z 5

Po delší době jedna z lepších detektivek, i když top tedy není. Hodně postav a trochu chaos, ale poslouchalo se to dobře. Dávám 4 z 5.

slepicka
10.07.2024 4 z 5

Asi budu zase za hnidopicha, ale co už... Knížky páně Vondruškovi mám rád. Odpouštím i občasné nepřesnosti a chápu, že "osoby a obsazení" je fiktivní, ale dnes je třeba jednu věc uvést na pravou míru. V knize vystupuje pražský purkrabí Johánek z Poděhús a jeho zeť Jaroš ze Slivna. To je však z hostorického hlediska nesmysl, protože páni z Poděhús a ze Slivna jedno a to samé jsou. Skutečnou osobou byl Jaroš z Pušperka (též uváděný jako Jaroš ze Slivna a Poděhus, okolo 1210 – 24. nebo 26. února 1272). Diplomat a válečník na dvoře Václava I. a jeho syna Přemysla. Z toho vyplývá, že nemohl být sám sobě zeťěm. JEn drobnost, ale aby to někomu nezamotalo hlavu :-)

miša63
30.06.2024 5 z 5

Vždy si ráda přečtu další z příběhů Oldřicha z Chlumu a jeho pomocníka Oty

Lillianna433
22.06.2024 5 z 5

Klasická kniha s hlavním hrdinou Oldřichem z Chlumu a nepostradatelným panošem Otou.
Ze začátku je v knize až moc postav a občas Vás to nutí se vracet pár stránek zpět aby jste si našli kdo ta dotyčná osoba vlastně je. Ale jak se příběh rozbíhá tak Vás vtáhne děj a čte se Vám velmi dobře.

Any935
19.06.2024 4 z 5

Nezklamala.

TeaPeter
08.06.2024 3 z 5

Průměrný díl. Spousta postav s těžko zapamatovatelnými jmény, mnoho míst, kde se něco stalo nebo nestalo… Takže kniha neurazí, ale ani zdaleka nenadchne. Kde jsou ty časy raných dílů série…

Lena79
08.06.2024 5 z 5

Příběhy Oldřicha z Chlumu a jeho přátel mám ráda. Trochu jsem se sice motala v postavách, ale nakonec se vše vyřešilo a dávalo to smysl.

Riccia
05.06.2024 5 z 5

Tenhle příběh jsem si opět užila. I když ve finále jsem opět chvilku malinko tápala v jednotlivých postavách a jejich vkladu do děje, ale nakonec jsem to ustála se ctí :-) Příběh byl uvěřitelný, pěkně promyšlený a propracovaný, těžko se mi od něj odcházelo. Nerozumím předchozím dvěma komentářům. Série Hříšní lidé Království českého snad ještě nekončí - 1. 8. 2024 vyjde další díl Nevěsta Kristova. Takže se můžeme těšit, nový příběh Oldřicha z Chlumu, jeho panoše Oty, Diviše a dalších už je na cestě...

knihomolka.olga
23.05.2024 5 z 5

Přenádherná série, končila s moc povedeným dílem.

Luigi1
22.05.2024 5 z 5

A je tu konec což je smutný no nedá se nic dělat

Olaf74
19.05.2024 5 z 5

Paráda, ani konec nebyl moc zamotaný, takže za mě 1* a pět kousků navíc :-)

Ív688
15.05.2024 5 z 5

Kniha nezklamala, vše do sebe logicky zapadalo a neztrácela jsem se v příběhu, jak se mi mnohdy stává, pane Vondruško máte jedničku s hvězdičkou..

čef
13.05.2024

Jak jinak než pěkně vyfabulované. Příběh Oldřicha a Oty, hrdinů celé série, pátrajících po vrahovi poustevníka na Domažlicku je hodně spletitý, přeplněný zúčastněnými postavami. Oba mají dost práce, aby se dočkali výsledku, který neohrozí vztahy Českého království s Bavorskem. Mají nového pomocníka, Diviš je tentokráte doma. Pro všechny fandy pana Vondrušky je to opět hezký výlet do středověku a v hojnosti jmen a událostí si určitě budou jenom libovati.

Zahradnice19
09.05.2024 4 z 5

Má oblíbená série, některé díly bývají sice slabší, ale tento se mi líbil.. Oceňuji věrohodně popsané detaily středověkého žití, co mi chybí je mapka, která bývala v předchozích dílech a která pomáhá v orientaci i v zasazení příběhu na konkrétní místo, a také přehled osob v úvodu, protože se jich v knize objevuje opravdu hodně a nutí to k zpětnému listování

MartaPear
07.05.2024 3 z 5

Celkem standardní změť dějů a jmen, ale o trochu lepší než minulá kniha...

wooloong
03.05.2024 4 z 5

Tentokrát jednodušší a srozumitelnější zápletka, méně postav, více středověku než v minulém příběhu, takže za mě dobrý. Anachronismy mi moc nevadí, pokud nejsou do očí bijící, ale hovořit o moderní vědě v kontextu 13. století, přes to jsem se úplně nepřenesla.

mcabr
27.04.2024 5 z 5

Poustevníka jsem si přečetla, protože jsem že "Šumavy". Dobře se to četlo i zajímavý příběh, možná i trochu natažený.

Maraiser
26.04.2024 4 z 5

Stručně - už jsem si normálně začínal myslet, že se Ota usadí :-)

Pavlnka
23.04.2024 5 z 5

Opět pěkný odpočinkový díl. Trochu mě mate časová neposloupnost, ale na zajímavosti příběhu to nic neubírá.