Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První svazek této řady nabízí tři příběhy. V prvním nazvaném Plzeňské mordy rozřeší Jiří Adam z Dobronína neobvyklý zločin, do něhož jsou zapletení nejvyšší představitelé královského města Plzně. V případu Nepohřbený rytíř musí objasnit podivnou smrt zemana, který opověděl nepřátelství svému mocnému sousedovi. Třetí Případ s alchymistou zavádí královského písaře do severních Čech, kde žije tajemný muž, který údajně objevil tajemství výroby zlata....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89514/big_letopisy-kralovske-k-89514.jpg 4.3464
Nahrávám...

Komentáře (75)

Kniha Plzeňské mordy, Nepohřbený rytíř, Případ s alchymistou

Havrnka
29. srpna

Hezké oddechové čtení.

mythos91
13. června

Vyposlechnuto jako audiokniha. Jedná se o tři středověké detektivní příběhy, kterým nechybí šmrnc, dobovou mluvou vtáhne posluchače do děje. Nenáročné čtení (vlastně poslech), i když je samozřejmě potřeba vnímat souvislosti a všímat si tak, jak vyšetřovatel vražd postupuje a rozkrývá postupně události mordu. Mě se poslouchalo příjemně.


sarahmoon
11. června

Audiokniha - Bohužel jen první příběh. Ale plánuji si ji co nejdříve doposlechnout.

Parádní historická pohádka pro dospělé. :o) Jo prostě ... Dobrý konec to musí mít. :o)

breughel
29. dubna

Když historik píše detektivky. Bohužel to není historická práce a sama o sobě by to byla detektivka spíše průměrná. Charaktery hrdinů nejsou příliš propracované, sází se na sympatie: mladý bakalář a napravená poběhlice na jedné straně a na straně druhé jejich šéf, postarší, moudrý komoří. V konstrukci zápletky se snaží autor kombinovat motivy, fantazii osvědčuje slušnou. Spíš bych ale ubral na intenzitě a přidal na uvěřitelnosti. Prostředí a dobu popisuje Vondruška velmi dobře, zde nacházím velkou přednost jeho knih. Z trojice příběhů vyzdvihuji Případ s alchymistou, dějově nápaditý a historicky poučný. Celkově jde o nenáročné, zábavné čtení, lepší průměr.

Malarkey
04. února

Během zimních cest vlakem do práce jsem pro tuto knihu zvolil možnost poslechu v rámci audioknihy a rozhodně to nebyla špatná volba. Pan Vondruška má jednoznačně dar vypravěče. Za ta léta mám načtené knihy ze světa Oldřicha z Chlumu a i tady jsem si okamžitě na postavy Adama Jiřího z Dobronína, bakaláře Petra a Rozárky zvyknul. Adam Jiří z Dobronína je spravedlivý písař hodně podobný Oldřichovi z Chlumu, bakalář Petr je čerstvě vystudovaný mladík, který má pod čepicí a Rozárka tvoří ten správně rozverný ženský element, který je při vyšetřování vražd vždy záhodný. Podobnosti tu s Oldřichem z Chlumu jednoznačně jsou, doba je ale o dvě století mladší, takže jsou tu nové historické postavy a prostředí lehce obměněné (existence prvních pistolí), ale ve výsledku se hned v první novele ze tří zahrabete do dění vyšetřování a nebudete chtít odtrhnout, tak jako v jakémkoliv jiném autorově příběhu. Tři příběhy v jedné knize jsou možná jediná změna oproti jiným autorovým knihám, ale sympatické je, že každý z příběhů se odehrává v jiném zákoutí české země, takže se určitě najde místo, které Vám bude více než jen známé. První v Plzni, druhý ve Východních Čechách, třetí v okolí Litoměřic. Osobně mi přišla nejzábavnější třetí povídka, především jak Rozárka hrála kroužky, nejlepší pak poměrně akční druhá. První má takový nádech úvodu, ale špatná také nebyla. Těším se na další příběhy.

lenyleny
16. ledna

Tahle kniha mne tak nenadchla jako ty předchozí, ale čtla se velmi dobře, asi jsem na ni neměla tu pravou náladu. Určitě se k ní zase vrátím. Knihy pana Vondrušky jsou odpočinkové i poučné a to mně vyhovuje.

poiu
09. ledna

Moje první setkání s Vondruškou a bylo to moc fajn. :-)

Bakalář Petr i královský písař Jiří Adam z Dobronína jsou oba velmi sympatičtí, trochu mi to připomíná Poirotovský styl...

PLZEŇSKÉ MORDY:
"Nikdy o Bohu příliš nepřemýšlel. Chodil do kostela jako každý jiný, ale tím jeho víra končila. Na studiích mu jeho mistři říkali, aby se při léčení spoléhal především na svůj rozum, neboť modlitba může pomoci, ale kdyby Bůh chtěl, aby se lidé léčili jen modlitbami, nebudou v křesťanském světě lékaři."

"Nehledej Boha na nebi. Není tam," řekl poustevník tiše. "Hledej ho v sobě. Jedině tam sídlí."

NEPOHŘBENÝ RYTÍŘ:
"Kdyby nějaký úředník občas umístil svůj úctyhodný a jistě veledůležitý zadek místo do pohodlného křesla v kanceláři na křeslo koně a uráčil se povolit mu otěže, věděl by nejvyšší komoří, že v zemi to často vypadá jinak, než se domnívají úředníci na pražském hradě."

"A pamatujete vy, co jsem říkal o žoldnéřích? Král nás platí, abychom nasazovali životy. Dobrý velitel to ovšem musí umět zařídit tak, aby jeho vojáci krváceli co nejméně. Krvavé bitvy mají rádi kronikáři, ale my vojáci, věřte mi, my je nenávidíme."

ErikaKej
04. ledna

Moja prvá kniha od Vondrušku a po jej prečítaní/vypočutí som sa vrhla na ďalšie. Neuveriteľné kam až siaha autorova predstavivosť. Krásne

1