Chaloupky přehled

Chaloupky
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474036/bmid_chaloupky-TY3-474036.png 4 825 825

František a Florián, dva chlapci z českého vnitrozemí, se shodou okolností dostávají krátce po vzniku Československé republiky do pohraniční oblasti Krušných hor. Jeden touží po dobrodružném životě, druhý i s rodinou přichází z donucení. Usadí se v malé obci Chaloupky a snaží se zvyknout si na nový život v horách a mezi místními obyvateli. V celé obci však žijí pouze dvě české rodiny, ostatní obyvatelstvo je německé. A přestože v meziválečné době spolu lidé vycházejí dobře a jsou zvyklí si pomáhat, se zdvihající se vlnou agresivního nacionalismu berou zavedené pořádky v pohraničí rychle za své. Z dosud rozumných lidí se stávají nepřátelé a v nově vzniklých Sudetech už nikdo z Čechů není v bezpečí…... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Chaloupky. Přihlašte se a napište ho.

cori
15.06.2024 3 z 5

Příběh rodiny Františka Hrubého a rodiny Puldů, do které se přiženil, se odehrává od začátku 1. světové války do odsunu Němců v roce 1945, s prologem a epilogem v roce 1968, kdy se rodinná přítelkyně Rita vrací po 20 letech jako osmdesátiletá stařena podívat se naposledy na Chaloupky, odkud byla odsunuta. Autor popisuje život v Sudetech, kam se přistěhovalo pár Čechů, a jejich soužití s místními Němci, které brzy začala ovlivňovat politika, ať už československé vlády, či nacistického Německa a henleinovců. Román je plný postav kariéristů (Čechů i Němců), apolitických jedinců, kteří se nechají záhy zfanatizovat, i mstitelů křivd (mladší Zehrmann, četník Toman). Přimícháni jsou i čeští emigranti v USA. Od honu na Floriána a atentátu na Heydricha už to vzal autor hopem a velmi zkratkovitě.
Pár drobností, které mě zarazily: dubnové vylodění v Normandii, házení rýže na novomanžele v době největší válečné bídy v roce 1917, věštba z ruky od židovky (nikoli cikánky).

Mánička178
14.06.2024 4 z 5

Miluju oblast Sudet a regionální literaturu k tomu - tato kniha se mi vážně líbila, i když by ji možná někdo spíš kritizoval. Konec utíká opravdu velmi velmi rychle, ale výsledný pozitivní dojem to stejne nepřebilo :) Těším se na další příběhy z této oblasti :)

Petulllka
13.06.2024 4 z 5

Chaloupky_Štěpán Javůrek

Jaký asi byl život v pohraničí Krušných hor v meziválečných letech?
Příběh se odehrává v obci Jelení a přilehlých Chaloupkách. Je to vlastně vzpomínka Rity Zehrmannové, která byla z tohoto kraje vyhnána.
Po dvaadvaceti letech, na sklonku svého života, si plní svůj sen a vydává se do svého rodného kraje. Chce naposledy vidět místo, kde se narodila a kde poznala svou opravdovou lásku.
Občas jsem se ztrácela v množství postav,ale jinak byl děj knihy velmi poutavý. Opět se člověk dozví o trošku víc z našich dějin.

všechny komentáře

Související novinky (2)

100 nejčtenějších knih roku 2022

27.12.2022

Knižní novinky (31. týden)

01.08.2021

Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.

Kniha Chaloupky v seznamech

v Přečtených1 187x